Contoh RPH DST Tahun 2
-
Upload
lieyarayyan -
Category
Documents
-
view
10.562 -
download
0
Transcript of Contoh RPH DST Tahun 2
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1
Mata pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi
Kelas : Tahun 2 Venus
Tarikh : 8 Februari 2012 (Rabu)
Masa : 8.10 pagi-9.10 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 25 orang
Bidang Pelajaran : Sains Hayat - Haiwan
Standard Kandungan : 2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas
untuk hidup.
Standard Pembelajaran : 2.1.1 Mengenalpasti keperluan asas haiwan iaitu
makanan, air, udara dan tempat perlindungan.
2.1.2 Menyatakan kepentingan keperluan asas
kepada haiwan.
2.1.7 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran,
TMK, penulisan atau lisan.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ,
murid dapat :
A Menguasai isi kandungan
a. menyatakan empat keperluan asas haiwan
haiwan iaitu makanan, air, udara dan tempat
perlindungan dalam lembaran kerja yang diberi.
b. menyatakan kepentingan keperluan asas
kepada haiwan secara lisan.
B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan
strategi berfikir
a. berbincang bagi mengenalpasti keperluan
asas bagi haiwan untuk terus hidup.
b. membuat pemerhatian dan pengelasan haiwan
berdasarkan tempat perlindungan.
C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni.
a. mensyukuri nikmat yang dikurniakan oleh
Tuhan semasa menyatakan kepentingan
keperluan asas kepada haiwan.
b. menghargai keseimbangan alam semulajadi
kepada semua benda hidup.
Konsep/ prinsip/ hukum/ teori :
Keperluan asas haiwan
a. makanan
b. air
c. udara
d. tempat perlindungan
Bahan, peralatan dan bahan sumber :
Klip video.
Kad gambar haiwan – 13 keping.
Dokumen persembahan powerpoint tentang keperluan asas
haiwan
Lembaran kerja 1 dan 2 – Penaksiran
Lembaran kerja 3 – Pengayaan
Lembaran 4 - Pemulihan
Langkah berjaga-jaga : -
Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui secara umum tentang apa
yang haiwan perlukan untuk hidup berdasarkan
rencana sains, bacaan dan juga pengalaman seharian.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : 1.1.2, 2.1.4, 3.1.2 dan 4.1.1
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi
(5 minit)
Keperluan
asas haiwan
1. Guru
menayangkan klip
video tentang harimau
yang sedang
mengejar rusa.
1. Murid
memerhatikan
tayangan klip video
yang ditayangkan
Strategi/
Teknik :
Penyoalan
seluruh
2. Guru menyoal
murid selepas
tayangan klip video
tersebut
Contoh :
a) Apakah yang
sedang dilakukan oleh
harimau tersebut.
b) Mengapakah
harimau memakan
rusa tersebut?
c) Apa yang akan
terjadi jika harimau itu
tidak makan?
d) Selain dari
makanan, apakah
perkara lain yang
harimau perlukan
untuk terus hidup?
oleh guru.
2. Murid menjawab
soalan yang
dikemukakan oleh
guru.
Contoh :
a) Sedang makan
rusa itu, cikgu.
b) Harimau lapar,
cikgu.
c) Ia akan mati, cikgu.
d) Murid memberi
pelbagai jawapan.
kelas.
Langkah 1
(10 minit)
Persembahan
powerpoint
tentang
empat
keperluan
asas haiwan
1. Guru menayangkan
persembahan
powerpoint tentang
keperluan asas
haiwan.
1. Murid
memerhatikan
persembahan
powerpoint yang
ditayangkan oleh
Strategi/
Teknik :
Perbincan-
gan
kumpulan.
Pembentan
dan
kepentingan
nya. 2. Guru
membimbing murid
untuk menyatakan
keperluan asas
haiwan dengan
mengemukakan
soalan.
Contoh :
a) Selain dari
makanan, apakah
lagi keperluan
asas haiwan yang
lain?
guru.
2. Murid
menyatakan
empat keperluan
asas haiwan dengan
bimbingan guru.
Murid menjawab
soalan yang
dikemukakan.
Contoh :
a) Air, udara dan
tempat berlindung,
cikgu.
gan hasil.
Penyoalan
Langkah 2
(15 minit)
Aktiviti
kumpulan
-perbinca-
ngan
1. Seterusnya, guru
menampalkan
empat keping gambar
haiwan yang sedang
mendapatkan
keperluan asas di
papan putih.
Contoh :
Gambar A Gambar B
Gambar C Gambar D
2. Guru meminta
murid berbincang
dalam kumpulan dan
1. Murid
memerhatikan
gambar yang
dipamerkan oleh guru.
2. Murid berbincang
bersama ahli
kumpulan.
Strategi/
Teknik :
Perbincang
an
Kemahiran
saintifik
dan nilai
mengenalpasti
keperluan asas yang
diperlukan oleh
haiwan tersebut
berdasarkan gambar.
3. Guru meminta
seorang wakil dari
setiap kumpulan untuk
membentangkan hasil
perbincangan.
4. Guru menyoal
Murid. Contoh :
a) Apakah yang
sedang dilakukan oleh
haiwan-haiwan
tersebut?
b) Cuba kamu
senaraikan empat
keperluan asas
haiwan yang utama?
3. Wakil murid dari
setiap kumpulan
membentangkan hasil
perbincangan. Murid
lain mendengar
dengan teliti dan
membuat
perbandingan.
4. Murid menjawab
soalan guru.
Contoh :
a) Zirafah sedang
minum air, kambing
sedang makan
rumput, ikan sedang
bernafas dan burung
berlindung, cikgu.
b) Makanan, air,
udara dan tempat
berlindung, cikgu.
murni :Bek
erjasama.
Langkah 3
(10 minit)
Perbincangan
tentang
kepentingan
keperluan
asas kepada
haiwan.
1. Guru berbincang
bersama murid
tentang kepentingan
keperluan asas
kepada haiwan.
2. Guru menyoal
murid.
Contoh :
a) Apakah
kepentingan keperluan
asas tersebut kepada
haiwan?
b) Apakah yang akan
terjadi kepada haiwan
tersebut jika tidak
mendapat
keperluan asas
yang cukup?
3. Guru menegaskan
bahawa haiwan
perlu hidup untuk
menyeimbangkan
alam semula jadi.
1. Murid berbincang
bersama guru tentang
kepentingan
keperluan asas
kepada haiwan.
2. Murid menjawab
soalan guru.
Contoh :
a) Makanan dan
air untuk ia membesar
dan memberi tenaga,
udara untuk bernafas
dan tempat
perlindungan supaya
ia selamat dari
gangguan musuh dan
cuaca, cikgu.
b) Haiwan akan
mati, cikgu
3. Murid mendengar
penjelasan guru.
Strategi/
Teknik :
Perbincang
an
Penyoalan
Langkah 4 Penilaian- 1. Guru memberi 2. Murid Strategi/
(10 minit) Lembaran
Kerja 1 dan 2
murid Lembaran Kerja
1 dan 2 untuk
dilengkapkan.
2, Guru berbincang
bersama murid bagi
menyemak jawapan
yang dibuat.
melengkapkan
Lembaran Kerja 1 dan
2.
2. Murid menyemak
jawapan bersama
guru.
Teknik :
Penyoalan
Penutup
(10 minit)
Kesimpulan 1. Guru meminta
murid menyenaraikan
semula empat
keperluan asas
haiwan secara
lisan dan bertulis.
(Lembaran Kerja1 & 2)
2. Guru membimbing
murid membuat
kesimpulan.
1. Murid menyebut
semula empat
keperluan asas
haiwan dan
melengkapkan
Lembaran Kerja
1 dan 2.
2. Murid dibimbing
membuat kesimpulan
dengan bimbingan
guru.
Strategi/
Teknik :
Penyoalan
untuk
membuat
kesimpulan
Refleksi : a) 23 orang murid mencapai objektif.
- Lembaran kerja 3.
b) 2 orang murid tidak mencapai objektif
- Murid diberi lembaran kerja 4.
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2
Mata pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi
Kelas : Tahun 2 Venus
Tarikh : 22 Februari 2012 (Rabu)
Masa : 8.10 pagi-9.10 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 25 orang
Bidang Pelajaran : Sains Hayat
Standard Kandungan : 2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas
untuk hidup.
Standard Pembelajaran : 2.1.5 Mengenal pasti tempat perlindungan haiwanseperti sarang, reban, lubang, atas pokok, kan-dang, gua,di dalam air, dalam tanah dan di celah batu atau kayu.
2.1.6 Menyatakan kepentingan haiwan kepada manusia, tumbuhan dan haiwan lain.
2.1.7 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK,
penulisan atau lisan.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
A Menguasai isi kandungan
a. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga contoh
haiwan berdasarkan tempat perlindungan haiwan seperti sarang, reban, lubang, atas pokok, kan-dang, gua,di dalam air, dalam tanah dan di celah batu atau kayu.
b. Menyebut satu kepentingan haiwan kepadamanusia, tumbuhan atau haiwan lain secaralisan.
B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi
berfikir
a. mengumpul dan mengelaskan haiwan
berdasarkan tempat perlindungan.
b. menghubungkaitkan kepentingan haiwan
kepada manusia, tumbuhan dan haiwan lain.
C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni.
a. bekerjasama semasa menjalankan aktiviti
kumpulan.
b. Jujur dan tepat dalam merekod dan mengesahkan
data semasa aktiviti kajian lapangan.
c. Minat dan bersifat ingin tahu terhadap alam
sekeliling semasa aktiviti kajian lapangan.
Konsep/ prinsip/ hukum/ teori :
Tempat perlindungan haiwan
a. sarang f. gua
b. reban g. di dalam air
c. lubang h. dalam tanah
d atas pokok i. celah tanah
e. kandang k. celah batu
Bahan, peralatan dan bahan sumber :
Kad gambar haiwan dan tempat perlindungannya – 5 keping
Dokumen persembahan powerpoint
- haiwan dan tempat perlindungannya.
- lagu “Old Mac Donald Had A Farm”
Lembaran kerja 1 dan 2 – Penaksiran
Lembaran Kerja 3 – Pemulihan
Lembaran kerja 4 – Pengayaan
Langkah berjaga-jaga : 1. Guru mesti sentiasa mengawal disiplin murid semasa
membawa mereka ke luar kelas.
2. Murid hanya diminta melihat dan tidak menyentuh
haiwan yang diperhatikan.
3. Hanya guru sahaja yang dibenarkan mengalih atau
mengubah pasu, batu atau kayu.
Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui serba sedikit mengenai
tempat perlindungan haiwan berdasarkan pengalaman
seharian dan rencana sains yang ditonton dan juga dari
bahan bacaan.
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi
(5 minit)
Tempat tinggal
haiwan
1. Guru
menayangkan
sekeping gambar
haiwan di skrin
putih.
Contoh :
2. Guru menyoal
murid tentang apa
yang dilihat dalam
gambar yang
ditayangkan.
1. Murid
memerhatikan
gambar yang
ditayangkan oleh
guru di skrin putih.
2. Murid menjawab
soalan yang
dikemukakan oleh
guru. Contoh :
a) Sarang burung,
Strategi/
Teknik :
Penyoalan.
Contoh :
a) Cuba kamu
nyatakan, apa
yang
kamu perhatikan
dalam gambar di
atas.
b) Burung apakah
yang mempunyai
sarang seperti itu?
c) Apakah
kegunaan
sarang tersebut
kepada burung
tempua itu?
3. Guru
menegaskan
kepada murid
bahawa setiap
haiwan
mempunyai
tempat
perlindungan
masing-masing.
cikgu.
b) Burung tempua,
cikgu.
c) Sebagai tempat
berlindung, cikgu.
3. Murid
mendengar
penjelasan guru.
Langkah 1
(20 minit)
Kajian
Lapangan
1. Guru memberi
arahan dan
menegaskan
tentang langkah-
langkah
keselamatan
sebelum
membawa murid
1. Murid
mendengar
arahan guru
dengan teliti
terutama tentang
langkah-langkah
keselamatan
sebelum
Strategi/
Teknik :
Kajian
Lapangan
Sikap saintifik
dan nilai murni:
untuk melakukan
kajian lapangan.
2. Guru membawa
murid ke Taman
Sains yang
terletak di hujung
padang.
3. Guru meminta
murid mendengar
arahannya dengan
teliti. Kawasan
kajian dibahagikan
kepada tiga iaitu :
a) Bawah pasu
bunga
menjalankan aktiviti
kajian lapangan.
2. Murid mengikut
guru keluar ke
Taman Sains
dalam dua barisan.
3. Murid
mendengar
arahan guru
dengan teliti.
Bekerjasama
b) Celah batu.
c) Kawasan kayu
reput/ celah kayu.
4. Guru
mengalihkan pasu
bunga,
mengangkat batu
dan menguis
celah-celah kayu.
5. Guru meminta
murid
memerhatikan jika
terdapat haiwan di
kawasan kajian
4. Murid
memerhatikan
kawasan tersebut
dengan teliti.
5. Murid memerhati
dan menyebutkan
nama haiwan yang
terdapat di
kawasan tersebut
tersebut.
6. Guru meminta
murid merekodkan
pemerhatian
mereka dengan
menamakan
haiwan yang
mungkin berada di
tiga kawasan
tersebut dalam
Jadual 1 yang
diberikan.
7. Guru meminta
murid kembali ke
kelas selepas
selesai aktiviti
pemerhatian.
secara lisan.
6. Murid
merekodkan
pemerhatian
mereka ke dalam
Jadual 1 yang
dibawa bersama.
7. Murid kembali ke
kelas secara
teratur.
Langkah 2
(5 minit)
Pembentangan
hasil kajian
1. Guru meminta
seorang wakil
murid untuk
membentangkan
hasil kajian
mereka di
hadapan kelas.
1. Seorang wakil
murid yang terpilih
membentangkan
hasil kajian. Murid-
murid lain
mendengar
dan
membandingkan
hasil kajian
mereka.
Strategi/
Teknik :
Perbincangan
Langkah 3
(10 minit)
Pemerhatian 1. Guru
menayangkan
lima keping
gambar haiwan
melalui skrin putih.
1. Murid
memerhatikan
gambar haiwan
yang dipamerkan.
Strategi/
Teknik :
Penyoalan
2. Guru meminta
murid
mengenalpasti
haiwan dan tempat
tinggal yang
ditunjukkan
3.Guru menyoal
murid. Contoh :
a) Haiwan apakah
yang kamu lihat
dalam gambar ini?
2. Murid
mengenalpasti
haiwan dan tempat
tinggalnya
berdasarkan
gambar yang
ditunjukkan.
3.Murid menjawab
soalan guru
berdasarkan
gambar-gambar
yang ditayangkan.
Contoh :
a) Lebah madu,
cikgu.
b) Cuba kamu
nyatakan,
dimanakah haiwan
ini tinggal?
4. Guru
menggunakan
persembahan
powerpoint untuk
menunjukkan
haiwan dan tempat
tinggalnya.
5.Guru memberi
peluang kepada
wakil dari lima
kumpulan untuk
cuba
b) Dalam sarang,
atas pokok,
cikgu.
4. Murid
memerhatikan
persembahan
powerpoint yang
guru tayangkan.
5. Murid
menyelesaikan
aktiviti dalam
persembahan
menyelesaikan
aktiviti yang
terdapat dalam
persembahan
powerpoint
tersebut.
powerpoint yang
guru
persembahkan.
Langkah 4
(10 minit)
Aktiviti kumpulan
-Perbincangan
1. Guru
membincangkan
bersama murid
tentang
kepentingan
haiwan kepada
manusia, tumbuhan
dan haiwan lain
dengan merujuk
kepada peta minda
yang disediakan.
1. Murid
berbincang
bersama guru
mengenai
kepentingan
haiwan kepada :
a) manusia-
sebagai sumber
makanan
membantu
membuat kerja,
Strategi/Teknik:
Penyoalan,
perbincangan
alat
pengangkutan,
sumber ekonomi.
b) haiwan lain-
sebagai sumber
makanan.
c) tumbuhan-
membantu
menyebarkan biji
benih,
membekalkan
sumber tenaga
kepada haiwan
Langkah 5
(5 minit)
Penilaian-
Lembaran Kerja
1 dan 2
1. Guru
memberikan
Lembaran Kerja 1
dan 2 untuk
3. Murid
menjawab
Lembaran Kerja
1 dan 2
Strategi/Teknik :
Penyoalan
dilengkapkan oleh
murid.
2. Guru berbincang
bagi menyemak
jawapan murid.
2. Murid
berbincang
bersama guru.
Penutup
(5 minit)
Kesimpulan 1. Guru
membimbing
murid untuk
membuat
kesimpulan dengan
menyatakan
bahawa haiwan
perlu mempunyai
tempat tinggal yang
merupakan
salah satu dari
keperluan asasnya.
2. Guru
mempersembahkan
persembahan
powerpoint untuk
memperdengarkan
lagu ”Old Mac
Donald”
dan menyanyi
bersama-sama
murid.
3. Guru meminta
murid menjawab
Lembaran Kerja 1
1. Murid
dibimbing oleh
guru membuat
kesimpulan.
2. Murid-murid
menyanyi
bersama dengan
guru.
3. Murid
melengkapkan
Lembaran Kerja
Strategi/Teknik :
Penyoalan
dan 2. 1 dan 2.
Refleksi : 1. 23 orang murid mencapai objektif.
- Diberi Lembaran Kerja 3 sebagai pengayaan.
2. 2 orang murid tidak mencapai objektif.
- Diberi Lembaran Kerja 4 sebagai pemulihan.