‡'fare eshte desktop

download ‡'fare eshte desktop

of 7

 • date post

  23-Jun-2015
 • Category

  Education

 • view

  310
 • download

  5

Embed Size (px)

description

C'farë është Desktop, një projekt i bere në WORD dhe përmban 6 faqe.

Transcript of ‡'fare eshte desktop

 • 1. Shkenca KompjuterikeUniversiteti Aleksander MoisiuPunoi : Pranoi :

2. Cfare eshte Desktop? Kur ju ndizni Kompjuterin tuaj, gjeja e par qe ju shikoni esht Desktop. Desktop esht zona juaj e punes. Kur lidhni kompjuterin ju shihni nj pamje t till n ekran, q quhet desktop. Desktop eshte kompjuteri i prshtatshm pr prdorim n nj pritje zakonshme. Desktopi sht vendi ku ju organizoni programet tuaja dhe filloni t kryeni punn. Zona puns e nj ekrani kompjuteri konsiderohet si nj prfaqsim t nj desktop kombtar dhe q prmbajn ikona prfaqsojn objekte t tilla si fotografi , dosje etj . Nga ana e majte ju do t shihni nj grup ikonash. Kto ikona hapin programe, skedar apo dosje nga desktopi. Prdorimi i deskopit Startiomi i nj programi Mbyllja e nj programi Ndryshimi sipas dshirs i menuse Start Hyrje n taskbar Menuja e shpejte e taskbarit Mbajtsja e ikonave t sistemit Ndryshimi i shfaqjes(Display) Desktop i Windosit sht baza nga niseni pr do pune q q bni n kompjuter. Ju e prdorni desktopin pr do gj q nga startimi i programeve deri tek puna me dritaret e hapura. Meq do ta prdorni gjate gjith kohs Uindousi ju lejon ta ndryshoni desktopin sipas shijeve tuaja. Nj kompjuter desktop sht nj kompjuter personal n nj form t destinuara pr prdorim t rregullt n nj lokacion t vetm tavolin / tryez pr shkak t madhsis dhe t energjis krkesat e tij, n krahasim me nj kompjuter portativ me bateri te rikarikueshme dhe dimensionet kompakte t lejoj q ajo t kryhet rregullisht dhe t prdoret ne vende te ndryshme .Konfigurimet ku m e zakonshme sht nj monitor kompjuteri, tastier dhe maus, dhe nj rast q shtpit komponentet kryesore t PC, prkatsisht furnizimit me energji elektrike, motherboard, hard drive, drive optik, dhe q m 3. hert lexuesin floppy. Faktori -Forma e shtjes sht zakonisht nj kull drejt apo (horizontale) desktop. T gjitha-n-nj kompjuter, q integrojn te monitoruar dhe komponent kryesor PC n nj njsi, shpesh jan kategorizuar nn ombrelln kompjuter desktop, veanrisht nse ato krkojn nj burim t jashtm t energjis dhe t veant keyboard / mouse. Kategoria e desktop ka prfshir edhe kompjuter n shtpi dhe workstations. Para prdorimit t gjer t microprocessors, nj kompjuter q mund t prshtatet n nj tavolin sht konsideruar shum i vogl, lloji i kompjuterve m t prdorura ishin minicomputers, t cilat ishin vet tavolin t mesme. Kompjutera e hershme mori hapsirn e nj dhom t tr. Minicomputers prgjithsi prshtaten n nj ose disa racks frigorifer-sized. E para"programueshm Llogaritsi / kompjuter" ishte shitur n gjysmn e dyt t viteve 1960 duke filluar me makineri italiane Programma 101 (1965) kompjuteri sht madhsia makin shkrimi. M shum modelet e desktop jan futur n vitin 1971, duke uar n nj model te programueshem n BASIC n vitin 1972. Ky ka prdorur nj version m t vogl t nj dizajn t minicomputer bazuar vetem ne leximin e kujtess (ROM) dhe kishte nj linj t vogla LED tregon alfanumerike. Desktop referon siprfaqen e nj tabele . Termi sht miratuar si nj mbiemr pr t dalluar pajisjet t zyrs (t tilla si fotokopjues dhe printera) t cilat mund tvendosen n krye t nj tavoline, nga pajisjet m t gjera q mbulojne zonn e vet n dysheme. Desktop gjithashtu mund t'i referohet: -Kompjuter desktop, nj kompjuter personal projektuar qe te pershtate n nj tavolin . -Faktor form kuti Pizza, nj dizajn t rastit kompjuter . -Metafor Desktop, sidomos zona prapa dritareve n nj GUI duke prdorur kt metafor -Mjedis desktop, software q ofron nj t plot ndrfaqe t prdoruesit kompjuter 4. -Klienti (informatik), nganjher referuar si desktop pr tu dalluar nga serveriHISTORIA Kompjuterat e hershem moren hapsirn e nj dhom t tr. Minicomputers ne prgjithsi prshtaten n nj ose disa pajisje me mase te mesme .I pari kompjuter llogarites i programueshem eshte shitur ne gjysmen e dyte te viteve 1960 due filluar me makinerine italiane Programma 101 computer (1965) qe eshte nje lloj makine shkrimi . Me shume modelet e desktopit jane futur ne vitin 1971 , duke vazhduar tek nje model i programueshem ne BASIC ne vitin 1972 . Ky lloj ka perdorur nje version te vogel te dizanjit te mikrokompjuterit bazuar ne kujtesen ROM dhe kishte linja te vogla paraqitje alfanumerike LED . Ato mund te terhiqnin grafika kompjuterike vetem ne nje veprim . Rritja dhe zhvillimi Midis viteve 1980 dhe 1990 Kompjuterat desktop u bene lloji me dominant , pjesa me e madhe fillon nga IBM PC dhe ndiqet nga Apple Macintosh , dhe ne vend te trete Commodore Amiga I cili ka pasur sukses ne mes te viteve 1980 por renie heret ne vitet 1990 . Kompjuteret personale te pare si IBM Personal Computer ishin te mbyllur ne nje ``rast desktopi , t duke pasur te orientuar horizontalisht ne rradhe te pare shfaqjen e ekranit , duke kursyer hapsir n Desktopin aktual te prdoruesit, gjithashtu keto ceshtje duhet te ishin mjaftueshem te guximshme per te mbeshtetur peshen e shfaqjes te CRT se te cilat ishin perhapur ne ate kohe . Gjate viteve 1990 rastet e desktopit gradualisht u bene me te zakonshme se rastet tower . Rastet e desktopit vecanerisht faktoret e formes kontakte mbeten popullore per mjedise te korporatave informatike . Disa raste kompiuteri mund te jete i pozicionuar ose horizontalisht (desktop ) ose i drejte (mini tower) te tilla si Quadra 700 5. Duke ju referuar nje sistemi operativ Desktop eshte nje sistem organizimi te ikonave ne nje ekran . Microsoft windows desktop u prezantua per te paren here me microsoft Windows 95 dhe ka permbajtur te gjtha versionet e Windowsit qe ne ate kohe . Me poshte eshte nje shembull i thjeshte i Microsoft Windows Desktop .Ne foton e mesiperme eshte nje shembull I Microsoft Windows 95 desktop . Ne kete foto ka ikona te desktopit ne anen e majte te dritares , 6. rete blu dhe bardhe per sfond dhe taskbar i cili gjendet ne pjesen e poshtme te ekranit . Cfare ikonash gjejme ne desktop ? Disa nga ikonat me te zakonshme qe gjenden me shpesh ne desktop jane : ikona e My computer , Recycle bin , Shfletuesi i internetit dhe My documents . Ne Desktopin e Windowsit Do te kemi shfaqjen e menuse Start permes butonit start ne Taskbar dhe zonen e njoftimeve ne windows . Ne disa versione te Windowsit ju ndoshta do te shihni mungesen e disa prej ketyre ikonave , Ju mund ti ndryshoni ikonat e paraperzgjedhura sipas deshires . Remote desktop (desktop ne largesi ) Nje desktop remote ne pergjithesi i referohet aftesise se kompiuterit i cili eshte ne gjendje te kontrolloje desktopin e nje kompiuteri tjeter ne largesi , njelloj si do te bente nese do te ishte para kompjuterit . Desktopi i levizshem behet zakonisht me dritare apo programe te shkalles se trete si pershembull : Team Viwer , Pc Anywhere , VNC dhe sherbime te tjera online .