celedintailecturi

3
Şcoala Generală,,Teodora Lucaciu” Vulcan Jud.Hunedoara PROIECT DIDACTIC Disciplina:Literatura română Clasa a V-a B Subiectul lecţiei:,, Cele dintâi lecturi” de Mircea Eliade Tipul lecţiei: dobânire de noi cunoştinţe Metode şi procedee: -conversaţia -explicaţia -lucrul cu manualul -analiza de text Resurse:Limba română, manualul clasei a V-a, Ed. Humanitas Obiective performative: a) să cunoască sensul cuvintelor noi întâlnite în text b) să identifice corect spaţiul şi timpul povestirii c) să numească personajele din text d) să facă o pasiune pentru bibliotecă şi lectură Forme de organizare a activităţii: activitate frontală concomitent cu activitatea individuală Desfăşurarea lecţiei Etapele unei lecţii Activitatea profesorului Activitatea elevilor Organizarea clasei Salutul,absenţele, pregătirea pentru oră îşi pregătesc caietele şi manualele Actualizarea cunoştinţelor acumulate anterior Se face verificarea temei de către profesor cantitativ , iar Corectează tema

description

cvbnm

Transcript of celedintailecturi

Page 1: celedintailecturi

Şcoala Generală,,Teodora Lucaciu”VulcanJud.Hunedoara

PROIECT DIDACTIC

Disciplina:Literatura românăClasa a V-a BSubiectul lecţiei:,, Cele dintâi lecturi” de Mircea EliadeTipul lecţiei: dobânire de noi cunoştinţeMetode şi procedee:-conversaţia-explicaţia-lucrul cu manualul-analiza de text

Resurse:Limba română, manualul clasei a V-a, Ed. Humanitas

Obiective performative:a) să cunoască sensul cuvintelor noi întâlnite în textb) să identifice corect spaţiul şi timpul povestiriic) să numească personajele din textd) să facă o pasiune pentru bibliotecă şi lectură

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală concomitent cu activitatea individuală

Desfăşurarea lecţiei

Etapele unei lecţii Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Organizarea clasei Salutul,absenţele,pregătirea pentru oră

îşi pregătesc caietele şi manualele

Actualizarea cunoştinţelor acumulate anterior

Se face verificarea temei de către profesor cantitativ , iar un elev iese la tablă pentru a scie tema în vederea efectuării calitative

Corectează tema

Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor performative

Se scrie titlul lecţiei pe tablă şi se prezintă elevilor obiectivele care trebuie urmărite pe tot parcursul orei

Notează titlul lecţiei în caiete

Dirijarea învăţării Se citeşte lecţia împreună cu eleviiSe notează în caiete cuvintele neconoscute pentru a le explica elevilor

Page 2: celedintailecturi

Se identifică indicii temporali din poezie

Se identifică pesonajele prezente în text

Se pune accent pe sentimentele copilului şi se descrie starea acestuia

Se dezvoltă prin aceasta gustul pentru lectură

Fixarea cunoştinţelor Ce sentimente trăieşte copilul în bibliotecă?Ce descoperă copilul prin lectură?

Răspund la întrebări

Asigurarea retenţiei şi a transferului

Se dă ca temă să citească o carte din biblioteca lor şi să o povestească pe caiete.

Notează tema