CALCULUL COEFICIENTULUI GLOBAL DE IZOLARE TERMICĂ
-
Upload
api-19750785 -
Category
Documents
-
view
2.548 -
download
0
Transcript of CALCULUL COEFICIENTULUI GLOBAL DE IZOLARE TERMICĂ
CALCULUL COEFICIENTULUI GLOBAL DE IZOLARE TERMICĂ
Verificarea criteriului de satisfacere a exigenţei de performanţă termoenergetică globală se face cu relaţia:
G1 G1 ref.
,unde: G1=coeficient global de izolare termică al unei clădiri sau a unei părţi de clădire — reprezintă pierderile orare de căldură prin transmisie prin elementele de închidere , pentru o diferenţă de temperatură de 1 0C între interior şi exterior; G1 ref.= coeficient global de referinţă , calculat pe baza coeficientului de Control;
G1=
,în care : V= volumul încălzit al clădirii sau părţii de clădire calculat pe baza dimensiunilor exterioare ale clădirii [m3] ; Aj= aria elementului de închidere j , prin care se produce schimbul de căldură [m2] j= factor de corecţie a diferenţei de temperatură între mediile separate de elementul de construcţie ; Rm= rezistenţa termică specifică corectată , medie , a elementului de construcţie ;
G1=
, în care : A1= arie pereţi exteriori calculată cu distanţa interax ; [m2] A2= arie planşeu de la acoperiş calculată cu distanţa interax ; [m2] A3= arie planşeu peste subsol calculată cu distanţa interax ; [m2] P= perimetrul specific neîncălzit , P=0 (nu se ia în calcul subsolul) A4= aria golurilor de tâmplărie ; [m2] a , b , c , d , e =coeficient de control pentru elementele de închidere ce depinde de categoria de clădire (categoria 1) şi tipul de clădire; Rezultă :─ tip de clădire : ─ alte clădiri ─ industriale , cu regim normal de exploatare ;─ categoria 1 ( tabel 1 ,pag.42 ─C107/2) a=0.75 b=2.20 c=1.10 d=1.30 e=0.20 BOTOŞANI ─ ZONA IV : Te=─210C ;
Ti=20 0C ;
Calculul ariilor elementelor de închidere :
Ferestre + Uşi exterioare :
A4=3*1.5*0.6+12*1.5*1.5+4*0.5*0.9+1.8*2.5=36 m2 ; Pereţi exteriori = [15*2+18.7+3+13.2+3*1.5*3]*3=208.2 m2 ;
AI1=217.2-36=181.2 m2 ; ─ etajul III
AII1=[18.3+15.1+15.7*2+3+4.5]*3-36=216.9-36=180.9 m2 ; ─ etajul I şi II
AIII1=216.9* -36=289.35 m2 ; ─ parter
A1= =289.35+2*180.9+181.2=832.35 m2 ; A4=36*4=144 m2 ;
=0.17=17% nu se ia în considerare
Planşeu superior = 14*15.5+3*6+3*6+6*6+3*3+ m2 =A2 ;
Planşeu inferior = 305.1 m2 =A3 ;
H=3*3+4.5=13.5 m ; V=305.1*13.5─(25.4*3+33.6*3)=3941.85 m3
G1 ref.= =
G1 ref.=0.57
Calculul rezistenţelor unidirecţionale :
Rezistenţele minime termice ale elementelor de închidere pe ansamblul clădirii :
Pereţi exteriori : RImin.=1.4
Tâmplărie exterioară RImin.=0.5
Planşeu superior RImin.=3.0
Planşeu inferior RImin.=1.65
─ Adoptăm tâmplărie dublă cu o foaie de geam şi un geam termoizolant la distanţă de
8……12 cm
RI=0.55
, unde : RI= rezistenţa termică specifică ; φi=50 (60) % ΔTi=
Punţi termice ─ stâlp de colţ
─ agrafe 4/m2 ─ Φ6 mm ;
χ=0.0039 ;
Ψ=0.1─stâlp de colţ ;Ψ=0.01─stâlp curent ;Ψ=0.36─pentru grindă + tâmplărie ;Ψ=0.27─atic terasă ;
Calculul rezistenţelor termice specifice corectate
1. Perete exterior
Perete B.C.A.
Stâlp beton armat 40*40 cm2
Pâslă (polistiren)5 cm
40
20
1 ─ Zidărie B.C.A. φ=675 ; λ=0.27 ;
2 ─ Polistiren celular φ=20 ; λ=0.044 ;
3 ─ Tencuială ─ mortar de ciment (M100) φ=1800 ; λ=0.93 ;
Rezistenţa termică specifică unidirecţională
R= Ri + + Re ;
R=0.125+0.042+
2. Terasa
R= Ri + + Re
Nr.crt.Denumire strat de
materialγ
[daN/m2]λ
[W/m*K]d
[m]1 Beton armat 2500 1.74 0.132 Strat pantă 700 0.27 0.103 Polistiren celular 20 0.044 0.15
20
Te Ti
1
2
3
4 Mortar ciment 1800 0.93 0.045 Pietriş 1800 0.70 0.04
R=0.125+0.042+
3. Planşeu peste subsol
Nr.crt.Denumire strat de
materialγ
[daN/m2]λ
[W/m*K]d
[m]1 Beton armat 2500 1.74 0.132 Polistiren celular 20 0.044 0.083 Mortar ciment 1800 0.93 0.04
Ri=0.167
Re=0.083
R=0.167+0.083+
UI=
RI= rezistenţa specifică termică corectată pe ansamblul clădirii ; Ψ = coeficient specific liniar de transfer termic (stâlpi + grinzi) ; χ = coeficient specific punctual de transfer termic (agrafe) ; l = lungimea punţii termice liniare de acelaşi tip ; A = suprafaţa elementelor de închidere ;
Stâlpi de colţ : 7*13.5+3*3=94.5+9=103.5 m ; cStâlpi curenţi : 8*13.5=108 m ; Ψ=0.01 ;Centuri : 5*[14*2+15.1*2+12+6]=651 ml ; Ψ=0.36 ;Atic : (19+28+12+0.75*2*3.14*3)=73.13 ml ; Ψ=0.27 ; A1=832.35 m2
832.35*4=3329.4 agrafe
=
=0.278+ =0.613
RI= ─ pereţi exteriori
r= ─ coeficient de reducere a rezistenţei termice unidirecţionale datorită
punţilor termice ;
Coeficientul global de izolare termică G1
G= +0.34*n
τj=1 ─τj=0.9 ─ planşeu superior ─τj=1.0 ─ pereţi exteriori , planşeu inferior ,tâmplărie ─ τj ─ factor de corecţie a temperaturii exterioare ─ V ─ volumul încălzit al clădirii ─ n ─ viteza de ventilare naturală a spaţiului (clădire cu dublă expunere , moderat adăpostită , clasă de permeabilitate medie ) n=0.5 h-1
L= ─ coeficient de cuplaj termic
G1=
=
G1=0.418 < G1 ref.=0.57
Concluzie :
Clădirea este bine proiectată din punct de vedere a exigenţei de performanţă termoenergetică