BTEC NC - Electronic and Electrical Principles - Principles of Capacitors and Capacitance
BTEC NC - Electronic and Electrical Principles - DC Circuit Theory
-
Upload
brendan-burr -
Category
Documents
-
view
175 -
download
1
description
Transcript of BTEC NC - Electronic and Electrical Principles - DC Circuit Theory
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
1
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
2
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
3
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
4
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
5
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
6
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
7
E+
-
R1 R2
R3
R5 R4
A B C
DEF
E= 300 VR1 = 20
ΩR2 = 30
ΩR3 = 40
ΩR4 = 10
ΩR5 = 50
Ω
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
Task 11.1a)
b) Total ResistanceRT = R1 +R2 + R3 + R4 + R5
RT = 20 + 30 + 40 + 10 + 50 RT = 150 Ω
c) Total CurrentIT = VT
RT
IT = 300 150 IT = 2A
d) VoltagesV = IRV = 2A x 20 ΩR1 = 40VV = 2A x 30 ΩR2 = 60VV = 2A x 40 ΩR3 = 80VV = 2A x 10 ΩR4 = 20VV = 2A x 50 Ω R5 = 100V
8
Therefore:40 + 60 + 80 + 20 + 100 = 300V
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
e) Potential DifferenceAD = R1 + R2 + R3
= 20 + 30 + 40= 90 Ω= 2A x 90 Ω= 180V
BE = R2 + R3 + R4
= 30 + 40 + 10= 80 Ω= 2A x 80 Ω= 160V
CE = R3 + R4
= 40 + 10= 50 Ω= 2A x 50 Ω= 100V
DF = R4 + R5
= 10 + 50= 60 Ω= 2A x 60 Ω= 120V
f) Voltage PotentialsB = 300V – (Voltage across R1)
= 300 – 40= 260V
D = 300V – (Voltage across (R1 +R2 + R3))= 300 – 180= 120V
Pd = 260 – 120= 140V
9
Evaluation :
E = 300 V A = 300VA = 2A
R1 = 20 Ω B = 260VB = 2A
R2 = 30 Ω C = 200VC = 2A
R3 = 40 Ω D = 120VD = 2A
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
1.2a)
b) Total Resistance
RT (parallel) = R2 x R3
R2 + R3
= 20 x 3020 + 30
= 600 50
= 12 Ω
RT = R1+ RT (parallel) + R4
= 28 + 12 + 10= 50 Ω
c) Total Current
IT = VT
RT
IT = 1050
IT = 0.2A
10
E+
-
R1
R4
R2
R3
E= 10 VR1 = 28
ΩR2 = 20
ΩR3 = 30
ΩR4 = 10
Ω
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
d) Current in R2
Voltage across R1 = 0.2 x 28= 5.6V
Voltage across R4 = 0.2 x 10= 2V
Voltage across R1 + R4 = 5.6 + 2= 7.6V= 10 – 7.6= 2.4V
I1 = 2.420
= 0.12AI2 = 2.4
30= 0.08A
11
Therefore the current acrossR2 = 0.12AR3 = 0.08A
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
Task 2
Colour BandsMeasured Value Ω
1 2 3 4Nominal Value Ω
% Tol
Max Valu
e
Min Valu
e Using DMMR1 Brown Grey Red
Gold 1 K 8 5% 1890 1790 1784
R2
Orange
White Red
Gold 3 K 9 5% 4095 3705 3860
R3 Brown
Black
Orange
Gold 10 K 0 5%
10500 9500 9820
R4 Red Red
Orange
Gold 22 K 0 5%
23100
20900 22400
R5 Blue Grey
Orange
Gold 68 K 0 5%
71400
64600 68400
Measured value using DMM
E (Volts
) 10VI
(mA) 9.410524731 x 10ˉRT
(Ohms) 106264VA 10 VVB 9.83 VVC 9.47 VVD 7.34 VVE 6.42 VVAB 0.16 VVBC 0.36 VVCD 2.1 VVDE 0.92 V
12
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
Task 3Diode Voltage = SIMULATION FORWARD BIASED
Measured Resistance = 1K ΩPower Supply
VoltageDiode
VoltageResistor Voltage Current
Vs (volts) Vf (V) Vr (V) If (mA)0 0 0 02 0.632 1.37 1.374 0.655 3.35 3.356 0.666 5.33 5.338 0.674 7.33 7.33
10 0.68 9.32 9.3212 0.686 11.3 11.314 0.69 13.3 13.316 0.693 15.3 15.318 0.696 17.3 17.320 0.699 19.3 19.322 0.702 21.3 21.324 0.705 23.3 23.326 0.707 25.3 25.328 0.708 27.3 27.330 0.71 29.3 29.3
Diode Voltage = SIMULATION REVERSE BIASEDMeasured Resistance = 1K Ω
Power Supply Voltage
Diode Voltage
Resistor Voltage Current
Vs (volts) Vf (V) Vr (V) If (mA)0 0 0 0-2 -2 -0.1 0-4 -4 -0.2 0-6 -6 -0.3 0-8 -8 -0.4 0
-10 -10 -0.5 0-12 -12 -0.6 0-14 -14 -0.7 0-16 -16 -0.8 0-18 -18 -0.9 0-20 -20 -1 0-22 -22 -1.1 0-24 -24 -1.2 0-26 -26 -1.3 0-28 -28 -1.4 0-30 -30 -1.5 0
13
1N4001 Diode Simulation
0
5
10
15
20
25
30
0 0.1 0.2 0.3 0.4 0.5 0.6 0.7
Diode Voltage (Vf)
Cu
rren
t (I
f)
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
The following chart simulates the characteristics of a 1N4001 Silicon Diode. As you can see no current is passed through the diode when I reverse biased, this can protect components from possible damage and can also enable four diodes to act as a rectifier, to change ac to dc.The graph shows that the curve begins to get less and appears to be straightening, however in theory the line will never be straight. The voltage across the diode will keep having lesser changes, but there will always be change.
14
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
Diode Voltage = 1N4001 FORWARD BIASEDMeasured Resistance = 986 Ω
Power Supply Voltage
Diode Voltage
Resistor Voltage Current
Vs (volts) Vf (V) Vr (V) If (mA)0 0.08 0 02 0.59 1.44 1.454 0.63 3.34 3.356 0.65 5.33 5.368 0.67 7.25 7.29
10 0.68 9.22 9.2812 0.69 11.19 11.2714 0.7 13.15 13.2816 0.7 15.13 15.318 0.71 17.13 17.3620 0.71 19.08 19.422 0.72 21.2 21.624 0.72 23.2 23.726 0.72 25.2 25.828 0.73 27.2 27.930 0.73 29.2 30.1
Diode Voltage = 1N4001 REVERSE BIASEDMeasured Resistance = 986 Ω
Power Supply Voltage
Diode Voltage
Resistor Voltage Current
Vs (volts) Vf (V) Vr (V) If (mA)0 0 0 0-2 -2 0 0-4 -4 0 0-6 -6.01 -0.001 0-8 -8 -0.001 0
-10 -10 -0.001 -0.001-12 -12 -0.001 -0.001-14 -14.01 -0.001 -0.001-16 -16 -0.001 -0.001-18 -18.01 -0.001 -0.001-20 -20 -0.002 -0.001-22 -21.99 -0.002 -0.002-24 -24 -0.002 -0.002-26 -26 -0.002 -0.002-28 -27.99 -0.002 -0.002-30 -29.99 -0.003 -0.003
15
1N4001 Diode Practical
-2
2
6
10
14
18
22
26
30
-30 -25 -20 -15 -10 -5 0
Diode Voltage (Vf)
Cu
rren
t (I
f)
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
After repeating the above simulation for real, I noticed that a small amount of current actually leaks through at -10V whilst in the reverse biased. Although it is too small to see on the graph there is a slight degradation in the diode. There is a difference in the simulation and real life, as the simulation would act on perfect conditions, such as the voltage being exactly 10V. However in real life there are always tolerances, due to the manufacturing methods.
16
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
Diode Voltage = SIMULATION 5.1 Zener Diode FORWARD BIASED
Measured Resistance = 1K ΩPower Supply
VoltageDiode
VoltageResistor Voltage Current
Vs (volts) Vf (V) Vr (V) If (mA)0 0 0 02 0.632 1.37 1.374 0.655 3.35 3.356 0.666 5.33 5.338 0.674 7.33 7.33
10 0.68 9.32 9.3212 0.686 11.3 11.314 0.69 13.3 13.316 0.693 15.3 15.318 0.696 17.3 17.320 0.699 19.3 19.322 0.702 21.3 21.324 0.705 23.3 23.326 0.707 25.3 25.328 0.708 27.3 27.330 0.71 29.3 29.3
Diode Voltage = SIMULATION 5.1 Zener REVERSE BIASEDMeasured Resistance = 1K Ω
Power Supply Voltage
Diode Voltage
Resistor Voltage Current
Vs (volts) Vf (V) Vr (V) If (mA)0 0 0 0-2 -2 -0.2 0-4 -4 -0.4 0-6 -5.02 -0.978 978-8 -5.05 -2.95 -2.95
-10 -5.06 -4.94 -4.94-12 -5.07 -6.93 -6.93-14 -5.08 -8.92 -8.92-16 -5.08 -10.9 -10.9-18 -5.09 -12.9 -12.9-20 -5.09 -14.9 -14.9-22 -5.1 -16.9 -16.9-24 -5.1 -18.9 -18.9-26 -5.1 -20.9 -20.9-28 -5.1 -22.9 -22.9-30 -5.11 -24.9 -24.9
17
5.1 Zener Simulation
-25
-20
-15
-10
-5
0
5
10
15
20
25
30
-5.2 -4.2 -3.2 -2.2 -1.2 -0.2
Diode Voltage (Vf)
Cu
rren
t (I
f)
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
The Zener diode is mainly used as a stabilising component. This is so large amounts of current can get through, however small amounts (that below the stated value on the Zener diode) will not. In the simulation I used a 5.1 zener diode, as this cannot be altered, this means that at 5.1 volts the diode will begin to let the current through and allow the rest of the circuit to be powered.This is shown on the graph above through the x axis. At 5.1 volts, along the diode voltage (Vf) line, it clearly shows that the zener diode begins to break down and begins to let more and more current through.Whilst in the forward biased the zener diode acts in a very similar fashion to the normal silicon diode, 1N4001.
18
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
Diode Voltage = 2.7 Zener FORWARD BIASEDMeasured Resistance = 999 Ω
Power Supply Voltage
Diode Voltage
Resistor Voltage Current
Vs (volts) Vf (V) Vr (V) If (mA)0 0.00 0.00 0.002 0.71 1.30 1.304 0.73 3.22 3.226 0.75 5.19 5.198 0.76 7.17 7.17
10 0.77 9.15 9.1612 0.77 11.13 11.1614 0.78 13.09 13.1416 0.78 15.08 15.1618 0.78 17.06 17.1820 0.78 19.12 19.3022 0.79 21.20 21.5024 0.79 23.20 23.5026 0.79 25.20 25.7028 0.79 27.30 27.8030 0.79 29.20 29.90
Diode Voltage = 2.7 Zener REVERSE BIASEDMeasured Resistance = 999 Ω
Power Supply Voltage
Diode Voltage
Resistor Voltage Current
Vs (volts) Vf (V) Vr (V) If (mA)0 0.00 0.00 0.00-2 -1.76 -0.24 -0.20-4 -2.33 -1.69 -1.70-6 -2.57 -3.44 -3.40-8 -2.73 -5.33 -5.30
-10 -2.84 -7.17 -7.20-12 -2.93 -9.11 -9.10-14 -3.01 -11.04 -10.97-16 -3.07 -12.87 -12.93-18 -3.13 -14.82 -14.92-20 -3.18 -16.72 -16.86-22 -3.22 -18.61 -18.54-24 -3.26 -20.70 -21.00-26 -3.30 -22.80 -23.10-28 -3.34 -24.70 -25.20-30 -3.36 -26.60 -27.20
19
2.7 Zener Practical
-30
-26
-22
-18
-14
-10
-6
-2
2
6
10
14
18
22
26
30
-3.40 -2.90 -2.40 -1.90 -1.40 -0.90 -0.40 0.10 0.60
Diode Voltage (Vf)
Cu
rren
t (I
f)
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
When putting the zener diode to practice, I used a 2.7 zener diode, so the voltage will be lower when it breaks down, however there should be similar results. Current was leaking through at 2 volts, even though it shouldn’t until 2.7 volts. This proves further the slight inconsistency of the mass produced components.The 2.7 zener diode, seems to break down much more slowly than the 5.1 zener diode.
The normal silicon diode, 1N4001, graph is partly similar to the zener diode, in the forward biased. The 1N4001 degrades very slowly, holding the current when in the reverse biased. The zener diode is designed to degrade, at the specified voltage. Both of the diodes conduct at around 0.7V.
20
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
Task 44.1a)
b)ABEFE1 –V1 +V2 = 0E1 = V2 – V1
BCDEE2 – V3 – V2 = 0E2 = V3 + V2
Therefore:ABEF = E1 = (R2 x I2) – (R1 x I1)E1 = (6 x I2) – (35 x I1)
BCDEE2 = (R2 x I2) + (R3 x I3)E2 = (6 x I2) + (4 x I3)
ABCDEFE1 + E2 = V1 + V3
17 + 34 = (35 x I1) + (4 x I3)51 = (35 x1) + (4 x I3)
21
E2
I1 I3
I2
I2
I1 I3
E1 V2
V1
A
V3
R1
R3
R2
B C
DEF
E1 = 17 VE2 = 34 VR1 = 35 ΩR2 = 6 ΩR3 = 4 Ω
A
B
C
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
Kirchhoff’s Current Law
I1 = I2 - I3I2 = I3 - I1I3 = I1 + I2
Substitute D into B
E2 = (6 x I2) + (4 (I1 + I2))E2 = (6 x I2) + (4 x I2) + (4 x I1)E2 = (10 x I2) + (4 x I1)
Simultaneous Equation
A 17 = ( 6 x I2) – (35 x I1) (x 10)E 34 = (10 x I2) + ( 4 x I1) (x 6 )
A 170 = (60 x I2) – (350 x I1)E 204 = (60 x I2) + (24 x I1)
374 = 0 + (374 x I1)
374 = 374 x I1
I1 = 374 374
I1 = 1 A
c) Currents
C 51 = (35 x I1) + (4 x I3)51 = (35 x 1 ) + (4 x I3)51 = 35 + (4 x I3)
51 – 35 = 35 + (4 x I3) – 35 (minus 35 from both sides)
16 = 4 x I 3 (divide both sides by 4) 4 4
I3 = 16 4
I3 = 4 A
D I2 = I3 – I1
22
E
D
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
I2 = 4 – 1I2 = 3 A
d) Voltages
V1 = I1 x R1
V1 = 1 x 35V1 = 35 V
V2 = I2 x R2
V2 = 3 x 6V2 = 18 V
V3 = I3 x R3
V3 = 4 x 4V3 = 16 V
Therefore:
e) Power Dissipated in R2:
P = I2 x V2
P = 3 x 18P = 54 Watts
23
E2
I1 I3
I2
I2
I1 I3
E1 V2
V1
A
V3
R1
R3
R2
B C
DEF
E1 = 17 VE2 = 34 VV1 = 35 VV2 = 18 VV3 = 16 VR1 = 35 ΩR2 = 6 ΩR3 = 4 ΩI1 = 1 AI2 = 3 AI3 =4 A
Brendan Burr BTEC National Certificate in ElectronicsDC Circuit Theory
4.2
A1 = 180 A A7 = 120 AA2 = 20 A A8 = 40 AA3 = 160 A A9 = 40 AA4 = 160 A A10 = 120 AA5 = 180 A A11 = 180 AA6 = 300 A A12 = 220 A
A12 = A1 + A9A A1 = A2 + A3
A1 = 20 + 160A1 = 180
B A5 = A2 + A4
A5 = 20 + 160A5 =180
C A6 = A5 + A7
A6 = 180 + 120A6 = 300
D A7 = A3 - A8
A7 = 160 - 40A7 = 120
E A4 = A9 + A10
A4 = 40 + 120A4 = 160
F A6 = A10 +A11
A6 = 120 + 180A6 = 300
G A12 = A8 + A11
A12 = 40 + 180A12 = 220
24
G
E
FA C
B
D
A1
A3
A2
A4
A8
A5
A7
A6
A10
A11
A9
A12