Barza Ce Ai in Cioc Ds2+Dos2

13
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA TEMA: «Cand, cum si de ce se intampla ? « SUBTEMA : « Scrisoare de la randunele »

description

b

Transcript of Barza Ce Ai in Cioc Ds2+Dos2

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

TEMA: Cand, cum si de ce se intampla? SUBTEMA: Scrisoare de la randunele

Educatoare: NATEA MARIA-STELUTA

DATA:17.05.2012

NIVEL:II (grupa pregatitoare)TEMA ANUAL: Cand, cum si de ce se intampla?SUBTEMA: Scrisoare de la randuneleTEMA ZILEI: Barza ,barza ce-ai in cioc?

TIPUL ACTIVITII: Consolidare de cunotine i deprinderiFORMA DE REALIZARE: Activitate integratDURATA:1 ZI SCOPUL:

Dezvoltarea capacitii de a nelege i utiliza numere, cifre, ntrebuinnd un vocabular adecvat; Sistematizarea cunostintelor privind rezolvarea unor probleme simple in concentrul 1-10; Formarea unor priceperi si deprinderi de munca practic;

Dezvoltarea operaiilor gndirii: analiza, sinteza, comparaia;ACTIVITI DE NVARE:

Activiti liber alese (ALA)

Domeniul Stiint (DS)

Domeniul Om i societate (DOS)

LOCUL DESFURRII: Sala de grup

BIBLIOGRAFIE

-Curriculum pentru invmantul precolar, Prezentri i explicitri, Editura Didactica Publishing House, Bucureti, 2009.

-Toma Georgeta, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar, Nivel 1, Editura Delta Cart Educational, Pitesti, 2008.

-Revista invamntului precolar Nr.1-2, Editura Arlequin, 2011.

- Revista invamntului precolar Nr.3-4, Editura Arlequin, 2010.

- Revista invamntului precolar Nr.1-2, Editura Arlequin, 2010.

- Revista invamntului precolar Nr.1-2, Editura Arlequin, 2012.

I.ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL:

ntlnirea de diminea: ADP Rutine:calendarul naturii, m pregtesc pentru activiti;

Tranziii :Barza si broastele In poiana din valcele /Zboara un stol de randunele,

II.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:

Domeniul Stiint (DS):

ADE SUBIECTUL: Aeaz i potrivete , numar i socotete MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1: S numere crescator si descrscator in concentrul 1-10;

O2: S raporteze cantitatea la numr/ numrul la cantitate;

O3: S determine locul fiecarui numar in sirul natural recunoscand vecinii numerelor;O4: S rezolve probleme simple implicnd adunarea i scderea in limitele 1-10 cu 1,2 unitti;O5: S respecte regulile jocului;SARCINA DIDACTIC:

Sa recunoasca cifrele de la 1 la 10, numaratul in limitele 1-10, asocierea numarului la cantitate si cifra, si rezolvare de probleme

REGULA JOCULUI:

Se verifica numaratul in limitele 1-10

Copii vor realiza multimi cu jetoanele de pe masa Educatoarea arata un jeton cu o cifra iar copii indica vecinii cifrei de pe jeton;; Pe baza unor imagini ilustrate copiii vor rezolva oral probleme de adunare i scadere cu 1-2 unitii;ELEMENTE DE JOC: stimulente, aplauze, competiia, mnuirea materialelor, formule magice.

Domeniul Om si Societate (DOS)

SUBIECTUL: Barza

CATEGORIA DE ACTIVITATE:Avtivitate practic

TIPUL ACTIVITII: Formare i consolidare de priceperi i deprinderi

MIJLOC DE REALIZARE: colaj

OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1: s aplice penele pe corpul berzei;

O2: s lucreze cu grij pentru a pstra aspectul ingrijit al lucrrii;

O3: s confectioneze lucrarea respenctnd etapele de lucru.

III. ALA 1 CENTRE DE INTERES:

Constructii: Cuibul berzei -s construiasc corect cuibul berzei;

ALA 1 -s mbine corect crengutele de rachita n scopul realizrii temei propuse;

Joc de masa:Din jumtate-intreg (pasari cltoare)

-s imbine piesele astfel inct s redea imagini cu psri cltoare;

-s denumeasc psrile din imagine.

Arta:Randunica-pictura -s aplice culoarea cu ajutorul betisoarelor pe corpul randunicii;

- s lucreze cu grij pentru a pstra aspectul ingrijit al lucrrii.

IV. ALA 2- Recreative - Jocuri de miscare:Barza i broatele

ALA 2 Randunica la cuibSTRATEGII DIDACTICE:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstratia, exerciiul, problematizarea, jocul, lucrul individual.

Mijloace de realizare: ecusoane cu pasari calatoare,imagini cu pasari pe care copii le ingrijesc, jetoane cu cifre, jetoane cu imagini ,stimulente, fie de lucru, lipici, con de brad, planse cu etapele de lucru, crengute de rachita, calculatorForma de organizare: frontal;

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea :

1.INTALNIREA DE DIMINEATA

Salutul:Buna dimineata in zi de Primavara

Ma bucur sa ne vedem iara

Incepe acum o noua zi

Buna dimineata copii . Fiecare copil va primi in piept un ecuson cu o pasre cltoare i in funcie de ea se vor saluta.Salutul copiilor pornete de la primul copil aflat pe scunel si se termin la utimul.

Buna dimineaa rndunica...(barza ,cuc,pupaza,prepelita).

Prezenta: Dupa ce ne-am adunat

Si frumos ne-am salutat

Colegii ne-am intalnit

Cine oare n-a venit?

Cu ajutorul unei machete pe care sunt aezati fluturi cu numele lor se va realiza prezena.

Calendarul naturii Pentru a completa calendarul naturii se adreseaz o ghicitoare :

Ziua s-a marit,

Totul a-nverzit

Florile au inflorit Ce anotimp a sosit?(Primavara),apoi se adreseaza copiilor intrebari: Ce zi este astzi? Cum este vremea?,etc.;

Vremea noi am studiat

Si in calendar am notat

2.Impartasirea cu ceilalti:Se prezinta copiilor2 imagini. In prima imagine un copil strica cuibul unei pasari si in cealalta imagine un copil are grija de pasari.Se poarta o discutie pe baza acestor imagini.3.ACTIVITATE DE GRUP:Actiune si miscare (cantece si jocuri de miscare)la alegere4.Noutatea zilei: Educatoarea prezinta copiilor,in termeni accesibili ,activitatile pe care le vor desfasura in aceasta zi si precizeaza pe scurt sarcinile ce le vor indeplini in cadrul activitatilor.5.Activitati liber alese

In continuare copii vor pleca intr-o calatorie unde vor descoperi centrele de interes.La sectorul Arta, copiii vor avea ca sarcina sa picteze cu betisoare randunica.La sectorul Constructii vor avea de construit un cuib pentru barza din crengute de rachita.La sectorul Joc de masa vor avea de imbinat piesele astfel inct s redea imagini cu psri cltoaresi s denumeasc psrile din imagine.

Dupa ce sarcinile de la sectoare vor fi indeplinite, copiii impreuna cu educatoarea vor trece pe la toate centrele in care s-a lucrat pentru a vedea si aprecia rezultatele activitatii.

TRANZITIE: Inainte de a trece la desfasurarea activitatilor pe domenii experientiale, copiii vor interpreta cantecul:Barza si broastele, executand miscarile sugerate de textul cantecului.

5.Activitati pe domenii experentiale:1.Domeniul Stiinta-Activitate matematica

In continuare se va desfasura jocul Aeaz i potrivete , numar i socotete.Atentia copiilor se va indrepta spre o barza care bate la usa si este adusa in grupa de educatoare.Barza are pe ea multe pete colorate,iar in cioc plicuri colorate care corespund unei pete colotate de pe corp.Fiecare dintre plicuri cuprinde sarcini pe care copiii trebuie sa le rezolve.Pentru fiecare sarcin rezolvat corect de catre copii, barza isi va curata penele si isi va recapata aspectul ei.2.Domeniul Om si Societate-Activitate Practica

In cadrul acestei activitati copii vor realiza o barza din con de brad,sarma ,hartie si vata.Se explica copiilor etapele realizarii berzei .Copii intuiesc materialele si realizeaza barza respectand indicatiile primite.Se vor analiza lucrarile realizate evidentiind efortul colectiv si individual.SCENARIU DIDACTICNR.CRT.EVENIMENTUL DIDACTICCONTINUTUL STIINTIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

1.Moment organizatoric

Asigurarea climatului necesar desfasurarii activitatii.

2. Captarea atenieiSe va face cu ajutorul unei berze care bate la usa si intra in grupa doar ca pe ea sunt multe pete colorate. In cioc are plicuri colorate ,care corespund cu o pana colorata de pe corp.

Expunerea Barza

Conversatia Aprecierea

Verbala asupra comportamentului copiilor .

3.Anuntarea temei i a obiectivelor activitiiSe anunta tema activitatii si apoi se explica in termeni accesibili copiilor,obiectivele propuse pentru realizare.Copii asculta cu atentie si interes explicatiile educatoarei.

O scrisoare de la barzaExpunereaExplicatia

Evalauarea capacitatii de receptare a celor spuse de educatoare

4. Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii Este solicitat un copil care sa deshida plicul pentru a rezolva prima sarcina. Jocul de probaExemplu:Un copil a ales un biletel pe care este cifra 1 si are urmatoarea cerinta:Numara crescator si descrescator de la 1la 10Dup ce copiii au neles regulile jocului se trece la executarea jocului propriu-zis. Rspunsurile corecte vor fi recompensate cu aplauze .Dup acelai model se va continua jocul pn la epuizarea plicurilor din ciocul berzei.Pe tot parcursul jocului sunt antrenai toi copiii s rspund. Ei vor fi ncurajai s participe la activitate, pentru ca la final barza ii va recompensa.Executarea jocului propriu-zis

Plicul nr. 2In plicul cu numarul 2 copii au jetoane cu cifre si imagini cu ajutorul carora vor forma multimi si apoi vor realiza scara numerica.Copii formeaza multimi cu jetoanele primite apoi merg si aseaza multimile la panou realizand scara numerica.Plicul nr. 3In plicul nr. 3 sunt randunele care sunt numerotate de la 1 la 10.Copii trebuie sa ghiceasca a cata randunica a zburat.Copii inchid ochii ,iar educatoarea i-a o randunica si cand deschid ochii ei trebuie sa ghiceasca ce randunica si-a luat zborul.Plicul nr. 4

In acest plic au ca sarcina sa numeasca vecii cifrelor care sunt afisate pe panou.Educatoarea le arata cate o cifra iar copii numesc vecinii cifrei.

Complicarea jocului:

Plicul nr. 5

Sarcina din plicul nr. 5 este sa rezolve probleme ilustrate.Educatoarea le citeste cate o ghicitoare iar copii raspunzand la ghicitoare vor rezolva proplema ,apoi vor merge si vor pune la panou semnele corespunzatoare.

Plicuri ExplicatiaConversatia

Demostratia

Exercitiul

Jetoane cu cifre si imaginiExplicatia

Conversatia

Demostratia

ExercitiulJetoane

Plicuri

Explicatia

Conversatia

Exercitiul

Problematizarea

Imagini cu probleme ilustrate

Aprecieri verbale

Aplicarea cunostintele individuale si in grup.

Observarea comportamentului verbal si nonverbal al copiilor.

5. Obinerea performanei si asigurarea conexiunii inversePlicul nr. 6Vor primi o fisa de lucru pe care trebuie sa o rezolveTranziie:Joc cu text si cant Vine,vine barza.Fie de lucruExplicatia

Exercitiul

Respectarea i rezolvarea cerinelor fiei;

evaluarea orala

6.Asigurarea retentiei si a transferului

Domeniul DOS(Activitate pratica) Dupa ce copii canta si danseaza se deschide ultimul plic din ciocul berzei .Acest plic are ca sarcina sa realizeze berzei surioare din con de brad,sarma ,hartie si vata.Se explica copiilor etapele realizarii berzei .Copii intuiesc materialelesi realizeaza barza respectand indicatiile primite.Conversatia

DemonstratiaConuri de brad

,aracet,sarma,vata,

hartie

Respectarea etapelor de lucru -evaluare orala-evaluare orala

7.Evaluare Se realizeaza evaluarea lucrarilor, evidentiind efortul colectiv si individual.

Barza le multumeste copiilor pentru lectia frumoasa.

Educatoarea impreuna cu copiii vor aseza berzele in cuiburile realizate de ei la centrul constructii.

Aprecierea

Autoaprecierea-evaluare orala