activitate practica batista.doc
-
Upload
alexandra-cristina-vlad -
Category
Documents
-
view
375 -
download
13
description
Transcript of activitate practica batista.doc
PROIECT DE ACTIVITATE
Data: 24.10.2013
Nivelul I (Grupa Mică C)
Propunătoare: Prof. Înv. Preșc. Vlad Alexandra
Tema anuală: Cine sunt/ suntem?
Tema proiectului: Eu și lumea mea
Tema săptămânii: Ne place să fim curați și sănătoși
Tipul activității: predare-învățare
Domenii experențiale implicate: DOS
Activitate practică: Decorăm batista – lipire a elementelor fără o ordine dată
Forma de organizare: frontal, individual
Scopul: Formarea și consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică
Obiective operaționale:
Domenii experențiale:
Activitate practică
a) Cognitive
- să identifice cel puțin 3 din materialele puse la dispoziţie pe baza observației curente
- să folosească corect tehnica de lipire a elementelor fără o ordine dată pe baza explicațiilor oferite de cadrul didactic
b) Afective
- să-şi dezvolte simţul estetic şi creativ
c) Psihomotorii
- să mânuiască corect materialul pus la dispoziţie
Resurse
Procedurale:
Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, exercițiul, observația
Materiale elaborate: batista (pătrat din hârtie colorată), forme elaborate din hârtie
Mijloace de invăţământ: lipici, pensulă, șervețel
Umane: copiii grupei, educatoarea
Sistem de evaluare: evaluare formativă, continuă
Metode de evaluare: verificarea orală, aprecieri stimulative, observarea curentă a comportamentului
Material bibliografic:
-“Curriculum pentru invatamantul prescolar”- prezentare si explicitari, Editura Didactica Publishing House, 2009
- “Ghid pentru proiecte tematice” , Viorica Preda, Mioara Pletea, Marcela Calin, Aureliana Cocos, Daniel Oprea, Filoftea Grama
- “Aplicarea noului curriculum pentru educatie timpurie-o provocare?”. Culea Laurentia, Editura Diana, Pitesti, 2008
Momentele activității
Conținutul științific Strategii didactice Evaluare
Moment organizatoric
Se asigură condițiile psiho-pedagogice și organizatorice necesare desfășurării în condiții optime a activității. Se pregătește materialul didactic necesar și se aranjează mobilierul.
Exercitiu organizatoric
Captarea atentiei
Captarea atenției se realizează prin vizionarea și audiția clipului “Sari într-un picior”, urmând să discutăm pe scurt versurile cântecului.
Conversația
Explicația
Stimularea verbală
Anunțarea Pentru a-i demonstra lui Tigruț că sunt Conversația
temei și a obiectivelor
copii curați și îngrijiți, astăzi vor decora cât de frumos știu ei o batistă. Vor trebui să lucreze îngrijit pentru că la final batistele vor fi expuse pe panoul de afară pentru a fi văzute de părinți.
Explicația
Prezentarea conținuturilor și dirijarea învățării:
Cu ajutorul câtorva copii voi distribui materialele de lucru, un cosuleț cu lipici, un pătrat mare din hârtie colorată –batista, diferite forme de hârtie pentru decorarea batistei. Copiii vor intui materialul primit în cosulețe.
Copiilor li se propune să înfrumusețeze batista decorând-o cu ce au în coș, după cum poftesc.
Le prezint câteva modele de batiste decorate de mine, dar voi aprecia creativitatea și originalitatea fiecăruia, precum și tehnica de lucru.
Înainte de începerea efectivă a lucrului voi face cu copiii câteva exerciții de încălzire a mușchilor mâinilor:
-Mișcăm degetelele și batem pălmuțele
-Închid pumnii și-i desfac
Degetelor fac pe plac.
Un, doi, un, doi
Să fim harnici și vioi.
„Ploaia”, „Vântul”, „Cântăm la pian”, „Închiderea şi deschiderea pumnilor”.
Copii sunt anunțați când începe activitatea practică. Verific permanent copii daca au urmat toate etapele de lucru, acolo unde este cazul, ofer explicaţii şi indicaţii pentru corectarea
Conversația
Demonstrația
Explicația
Exercițiul
Conversația
Evaluarea orală
Evaluarea lucrărilor
eventualelor greseli
Se finisează lucrarea.
Asigurarea retenției și a transferului
Se poartă o discuție despre ceea ce s-a realizat în cursul acestei activități. Se vor aduce în fața copiilor lucrările realizate.
Conversația Observarea comportamen-tului copiilor
Evaluarea activităților
Se va face prin decorarea copiilor cu medalionul “Copil curat ”.Se vor face aprecieri verbale globale și individuale asupra implicării copiilor în activitate.
Conversația Aprecierea verbală
Întocmit de :
VLAD ALEXANDRA CRISTINA
Brașov
2013