A Sosit Toamna
-
Upload
todor-eleonora -
Category
Documents
-
view
221 -
download
6
description
Transcript of A Sosit Toamna
![Page 1: A Sosit Toamna](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082708/563db812550346aa9a904da4/html5/thumbnails/1.jpg)
Proiect didactic
Unitatea de învățare: Propunător: Clasa: a III-a BAria curriculară: Limba si comunicareDisciplina: Citire, scriere, comunicareUnitatea de învățare: Toamna mândră,darnică…Subiectul: „A sosit toamna”Tipul lecţiei: de predareScop:-familiarizarea elevilor cu caracteristicile anotimpului toamana
OBIECTIVE CADRU: Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral; Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală; Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris (citire / lectură). OBIECTIVE DE REFERINȚĂ: 2.2. să pronunţe clar şi corect enunţuri; 3.3. să citească fluent, corect şi expresiv un text cunoscut de mică întindere; 3.5. să manifeste interes pentru lectură; 4.1. să scrie corect litere, silabe, cuvinte, enunţuri; 4.2. să redacteze texte scurte pe baza unui şir de întrebări; 4.4. să scrie corect, lizibil şi îngrijit texte; OBIECTIVE OPERAȚIONALE:O1- sa citeasca cu voce tare textul „A sosit toamna”O2- sa explice sensul unor cuvinte noi intalnite in textO3- sa identifice personajele textuluiO4- sa raspunda corect la intrebariO5- sa alcatuiasca propozitii cu cuvinte din textO6- sa enumere 3-4 elemente specifice anotimpului toamnaStrategia didactică: Resurse:
a) procedurale: - exerciţiul, explicaţia, conversaţia, problematizarea, brainstorming b) materiale:- manual de limba romana, planse cu anotimpul toamna,caietul tip c) umane: 13 elevi d) temporale: durata orei 50 minute e) spaţiale: locul desfăşurării activităţii: sala de clasă
Etape și strategii
didactice
Ob.
Op.
Desfășurarea lecției Modalități
de evaluare
![Page 2: A Sosit Toamna](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082708/563db812550346aa9a904da4/html5/thumbnails/2.jpg)
I.Moment
organizatoric
Asigur climatul de ordine şi disciplină necesar desfăşurării orei în bune condiţii. Cer elevilor să-şi pregătească cele necesare pentru ora de limba romana.
II. Reactualizarea
cunostintelor
-conversația
O4 Voi numi 3-4 copii sa recite poezia “Alfabetul toamnei” dupa care le voi adresa intrebari referitoare la continutul poeziei.
Individuală
III. Captarea atentiei
-conversația
-explicația
O6 Acest moment il desfasor cu ajutorul plansei cu anotimpul toamna si a metodei moderne – brainstorming. Voi spune cuvantul toamna iar elevii se vor gandi la alte cuvinte care caracterizeaza acest anotimp.Anexa1.
Frontală
IV. Anuntarea temei
Astazi vom trece la o noua lectie unde vom afla alte lucruri noi despre toamna, si anume “A sosit toamna”.
V.Dirijarea învățării
-conversația
-explicația
-exercițiul
O1
O2
O3
O4
Voi citi lectia model, voi explica cuvintele noi dupa care elevii au la dispozitie 5 minute sa citeasca lectia in gand. Elevii vor citi lectia selectiv, in lant. La tabla vom rezolva cateva exercitii: alcatuire de propozitii cu expresiile frumoase, enumerarea semnelor sosirii toamnei, de completat propozitii si de raspuns oral la intrebarile din manual.
- Ce culoare au hainele cu care a imbracat toamna pomii?
- Care sunt darurile toamnei?- Care sunt lunile de toamna?- De ce este considerata cartea cel mai bun
prieten?Voi cere copiilor sa se gandeasca la cateva proverbe despre carte, pe care le vom scrie la
tabla.
Individuală
Frontală
VI. Asigurarea feed-back-ului-conversația
O7 In finalul activitatii se mai citeste inca o data lectia. Apoi să se gandeasca la 3-4 elemente specifice anotimpului toamna.
Individuală
VII. Incheierea activitatii
-explicația
Voi face aprecieri asupra modului in care au raspuns la lectie si le voi fixa tema pentru acasa.
![Page 3: A Sosit Toamna](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082708/563db812550346aa9a904da4/html5/thumbnails/3.jpg)
ANEXA 1
Vinete, cartofi struguri, gutui crizanteme, tufanele
Legume fructe flori
Toamna
Haine groase inceperea scolii vreme rece
Geaca, ghete elevi, profesori ploaie, bruma