Web viewSlab self weight = 0.15m x 24 kN/m ... -Beam self Weight =Beam size x concrete density =...
Transcript of Web viewSlab self weight = 0.15m x 24 kN/m ... -Beam self Weight =Beam size x concrete density =...
Quantify Dead Loads Acting on Structure
Ground Floor
Extended Deck:
Slab thickness = 100mm
Slab self weight = 0.1m x 24 kN/mᵌ
= 2.4 kN/m²
Extended Toilet :
Slab thickness = 100mm
Slab self weight = 0.1m x 24 kN/mᵌ
= 2.4 kN/m²
First Floor
Gym room:
Slab thickness = 150mm
Slab self weight = 0.15m x 24 kN/mᵌ
= 3.6 kN/m²
Brick Wall
=Wall Height x Tickness x Density
=3.0 m x 0.15m x 19 kN/mᵌ
=8.6 kN/m
Glass Wall
= wall Height x Thickness x Density
= 3.0 m x 0.04 x 26 kN/mᵌ
= 3.1 kN/m
Beam Self Weight
(assume that initial beam size 150mm x 300mm)
= Beam size x Concrete Density
= 0.15 m x 0.3 m x 24 kN/mᵌ
= 2.3 kN/m
Roof = 1.0kN/m²
Quantify Live Loads Acting on Structure
Ground Floor
Extended Deck:
1.5 kN/m²
Extended Toilet:
2.0 kN/m²
First Floor:
Gym Room:
2.5kN/m²
Roof:
0.5kN/m²
(According to 4th schedule of UBBL for live load according to the function of the space.)
Identify One Way or Two Way Slab
Indicating the distribution of load from slab to beam
Ly = Longer side of Slab
Lx =shorter side of Slab
When Ly / Lx > 2, it is a one way slab.
When Ly/lx < or =2, it is a two way slab.
Ground Floor
Extended Deck
=6.5 m / 2.5 m
=2.6 > 2 (one way slab)
Extended Toilet
=5.5 mm / 3 m
=1.8 < 2 (Two way slab)
First Floor Plan
Gym room
= 2.4 m / 1.4 m
= 1.7 < 2 (Two way slab)
= 2.4 m / 2.6 m
= 0.9 < 2 (Two way slab)
= 2.4 m / 1.5 m
= 1.6 < 2 (Two way slab)
Ground Floor Plan showing type of slabs
First Floor Plan showing type of slabs
Load Distribution Diagram
To identify how much load would be transferred from the slab to each adjacent beam.
Ground Floor Plan showing load distribution
First Floor Plan showing load distribution
Beam Analysis Calculation
1.Ground Floor Beam B, 3-51) Carries self weight – Dead load2) Slab Dead Load & Live Load
B-F / 3-5 (Two way slab)3) Brick wall- Dead load
-Beam self Weight =Beam size x concrete density
= 0.15 m x 0.3 m x 24kN/mᵌ
= 1.1 kN/m
-Brick wall weight = wall height x thickness x density
= 3 m x 0.15 m x 19kN/mᵌ
= 8.6 kN/m
Dead load on slab B-F / 3-5 (Two way slab)
Load is transferred to beam B, 3-5 in a triangular form.
Dead load from slab B-F / 3-5 = Dead load on slab x ( Lx / 2 )
= 2.4 kN/m² x ( 3m / 2 )
= 3.6 kN/m
- Total Dead Load Total for 3-5 = 1.1 kN/m + 8.6kN/m + 3.6 kN/m
= 13.3 kN/m
- Live Load on slab (One way slab)
Load is transferred to beam B, 3-5 in a UDL form.
Live Load from slab B-F / 3-5 = Live load on slab x (Lx /2)
= 2.0 kN/m² x ( 3m / 2)
= 3 kN/m
- Total live Load
Total for B-F / 3-5 = 3 kN /m
-Ultimate Load
Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively.
Dead load 1-3 = 13.3 kN/m x 1.4 = 18.6 kN/m
Live load 1-3 = 3 kN/m x 1.6 = 4.8 kN/m
Ultimate Load 1-3 = 18.6 kN/m + 4.8 kN/m = 23.4 kN/m
- Reactions
∑M₃ = 0
= R ₅ᵧ(3) – 23.4 (3) ( 3/2)
= 3 R ₅ᵧ - 105.3
R ₃ᵧ = 35.1 kN
∑F ᵧ =0
= R ₃ᵧ + R ₅ᵧ - (23.4 x 3)
R ₅ᵧ = 70.2 – 35.1
= 35.1 kN
2.Ground Floor Beam, 3, A-F1) Carries self weight – Dead load2) Slab Dead Load & Live Load
A-F / 1-3 (One way slab) B-F/ 3-5 (two way slab)
3) Brick wall- Dead Load
-Beam self Weight =Beam size x concrete density
= 0.15 m x 0.3 m x 24kN/mᵌ
= 1.1 kN/m
-Brick wall weight = 3m x 0.15m x 19kN/mᵌ
= 8.6kN/m
-Dead Load on slab A-F / 1-3 (One way slab)
Load is transferred to beam 3, A-F in a UDL form.
Dead load from slab A-F / 1-3 = Dead load on slab x ( Lx / 2 )
= 2.4 kN/m2 x ( 2.5m / 2 )
= 3 kN/m
-Dead Load on slab B-F/ 3-5 (two way slab)
Load is transferred to beam 3, A-F in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL.
Dead load from slab B-F/ 3-5 = 2.4 kN/m² x ( 3m / 2 )
= 3.6 kN/m
- Total Dead Load Total for A-B = 1.1kN/m + 3kN/m = 4.1 kN/m Total for B-F = 1.1 kN/m+ 8.6kN/m + 3kN/m + 3.6 kN/m
= 16.3 kN/m
- Live Load on slab A-F / 1-3 (One way slab)
Load is transferred to beam 3, A-F in a UDL form.
Live Load from slab A-F / 1-3 = Live load on slab x (Lx /2)
= 1.5 kN/m² x ( 2.5m / 2)
= 1.9 kN/m
- Live Load on slab B- 3F / 3-5 (Two way slab)
Load is transferred to beam 3, A-F in a UDL form.
Live Load from slab B-F/ 3-5= Live load on slab x (Lx /2)
= 2 kN/m² x ( 3 m / 2)
= 3 kN/m
- Total live Load
Total for A-B = 1.9kN /m
Total for B-F = 1.9kN/m + 3 kN/m
= 4.9 kN/m
-Ultimate Load
Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively.
Dead load A-B= 4.1 kN/m x 1.4 = 5.7 kN/m
Dead Load B-F = 16.3 kN/m x 1.4 = 22.8 kN/m
Live load A-B = 1.9 kN/m x 1.6 = 3 kN/m
Live load B-F = 4.9 kN/m x 1.6 = 7.8 kN/m
Ultimate Load A-B = 5.7kN/m + 3kN/m = 8.7 kN/m
Ultimate load B-F = 22.8kN/m + 7.8 kN/m = 30.6 kN/m
- Reactions
∑Mᴬ = 0
= R Ḟᵧ(6.5) – 8.7 (1) ( ½+ 5.5)-24.3- 30.6 (5.5) ( 5.5/2)
= 6.5 R Ḟᵧ - 52.2- 24.3 – 462.8
R Ḟᵧ = 83 kN
∑F ᵧ =0
= R Ḟᵧ + Rᴬᵧ - (8.7 x 1) –24.3 - (30.6 x 5.5)
= Rᴬᵧ +83 - 8.7 – 24.3 – 168.3
Rᴬᵧ = 118.3 kN
3. First Floor Beam, B, 1-54) Carries self weight – Dead load5) Slab Dead Load & Live Load
B-D / 1-2 (Two way slab) B-D/ 2-4 (two way slab) B-D/ 4-5 (Two way slab)
6) Glass wall- Dead Load
-Beam self Weight =Beam size x concrete density
= 0.15 m x 0.3 m x 24kN/mᵌ
= 1.1 kN/m
-Glass wall weight = 3m x 0.04 m x 26 kN/mᵌ
= 3.1 kN/m
-Dead Load on slab B-D / 1-2 (Two way slab)
Load is transferred to beam B, 1-5 in a triangular form.
Dead load from slab B-D / 1-2 = Dead load on slab x ( Lx / 2 )
= 3.6 kN/m² x ( 1.4 m / 2 )
= 2.5 kN/m
Convert triangular load to UDL by applying a factor of 2/3.
Dead load from slab B-D / 1-2 = (2/3) x 2.5kN/m
= 1.7kN/m
-Dead Load on slab B-D/ 2-4 (two way slab)
Load is transferred to beam B, 1-5 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL.
Dead load from slab B-D/ 2-4 = 3.6 kN/m² x ( 2.4m / 2 )
= 4.3 kN/m
-Dead Load on slab 4-5/ B-D (Two way slab)
Load is transferred to beam B, 1-5 in a triangular form.
Dead load from slab 4-5 / B-D = Dead load on slab x ( Lx / 2 )
= 3.6 kN/m² x ( 1.5 m / 2 )
= 2.7 kN/m
Convert triangular load to UDL by applying a factor of 2/3.
Dead load from slab 4-5/ B-D= (2/3) x 2.7 kN/m
= 1.8 kN/m
- Total Dead Load Total for 1-2 = 1.1kN/m + 3.1 kN/m + 1.7kN/m = 5.9 kN/m Total for 2-4 = 1.1 kN/m+ 3.1 kN/m + 4.3 kN/m
= 8.5 kN/m
Total for 4-5 = 1.1kN/m + 3.1kN/m + 1.8 kN/m
= 6 kN/m
- Live Load on slab 1-2 / B-D (Two way slab)
Load is transferred to beam B,1-5 in a triangular form.
Live Load from slab 1-2 / B-D = Live load on slab x (Lx /2)
= 2.5 kN/m² x ( 1.4 m / 2)
= 1.8 kN/m
Convert triangular load to UDL by applying a factor of 2/3.
Live load from slab 1-2 / B-D = (2/3) x 1.8kN/m
= 1.2 kN/m
- Live Load on slab 2-4 / B-D (Two way slab)
Load is transferred to beam B,1-5 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL.
Live Load from slab 2-4 / B-D = Live load on slab x (Lx /2)
= 2.5 kN/m² x ( 2.4 m / 2)
= 3 kN/m
- Live Load on slab 4-5 / B-D (Two way slab)
Load is transferred to beam B,1-5 in a triangular form.
Live Load from slab 4-5 / B-D = Live load on slab x (Lx /2)
= 2.5 kN/m² x ( 1.5 m / 2)
= 1.9 kN/m
Convert triangular load to UDL by applying a factor of 2/3.
Live load from slab 4-5 / B-D = (2/3) x 1.9 kN/m
= 1.3 kN/m
- Total live Load
Total for 1-2 = 1.2 kN/mTotal for 2-4 = 3kN/m
Total for 4-5 = 1.3kN/m
-Ultimate Load
Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively.
Dead load 1-2= 5.9 kN/m x 1.4 = 8.3 kN/m
Dead Load 2-4 = 8.5 kN/m x 1.4 = 11.9 kN/m
Dead load 4-5 = 6kN/m x 1.4 = 8.4 kN/m
Live load 1-2 = 1.2 kN/m x 1.6 = 1.9 kN/m
Live load 2-4 = 3 kN/m x 1.6 = 4.8 kN/m
Live load 4-5 = 1.3kN/m x 1.6 = 2.1 kN/m
Ultimate Load 1-2 = 8.3 kN/m + 1.9 kN/m = 10.2 kN/m
Ultimate load 2-4 = 11.9 kN/m + 4.8 kN/m = 16.7 kN/m
Ultimate load 4-5 = 8.4 kN/m + 2.1 kN/m = 10.5 kN/m
- Reactions
∑M₁ = 0
= R ₅ᵧ(5.5) – 10.5 (1.5) (1.5/2 + 2.6)-15.6 – 16.7(2.6)(2.6/2 + 1.4)- 15.2- 10.2 (1.4) ( 1.4/2)
= 5.5 R ₅ᵧ - 52.8- 15.6 – 117.2 - 15.2 -10
R ₅ᵧ = 38.3 kN
∑5ᵧ =0
= R ₁ᵧ + R ₅ᵧ - (10.5 x 1.5) –15.6 - (16.7 x 2.6)- 15.2 – ( 10.2 x 1.4)
= R ₁ᵧ +38.3 – 15.8 – 15.6 – 43.4 –-15.2- 14.3
R ₁ᵧ = 65.9 kN
4. First Floor Beam, 2, B-D1) Carries self weight – Dead load2) Slab Dead Load & Live Load
B-D / 1-2 (Two way slab) B-D/ 2-4 (two way slab)
-Beam self Weight =Beam size x concrete density
= 0.15 m x 0.3 m x 24kN/mᵌ
= 1.1 kN/m
-Dead Load on slab B-D / 1-2 (Two way slab)
Load is transferred to beam B, 1-5 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL.
Dead load from slab B-D / 1-2 = Dead load on slab x ( Lx / 2 )
= 3.6 kN/m² x ( 1.4 m / 2 )
= 2.5 kN/m
-Dead Load on slab B-D/ 2-4 (two way slab)
Load is transferred to beam 2, B-D in a triangular form.
Dead load from slab B-D/ 2-4 = Dead load on slab x ( Lx / 2 )
= 3.6 kN/m² x ( 2.4 m / 2 )
= 4.3 kN/m
Convert triangular load to UDL by applying a factor of 2/3.
Dead load from slab B-D/ 2-4 = (2/3) x 4.3 kN/m
= 2.9 kN/m
- Total Dead Load Total for B-D = 1.1kN/m + 2.5 kN/m + 2.9kN/m = 6.5 kN/m
- Live Load on slab 1-2/B-D (Two way slab)
Load is transferred to beam 2, B-D in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL.
Live Load from slab 1-2 / B-D = Live load on slab x (Lx /2)
= 2.5 kN/m² x ( 1.4 m / 2)
= 1.8 kN/m
- Live Load on slab 2-4 / B-D (Two way slab)
Load is transferred to beam 2,B-D in a triangular form.
Live Load from slab 2-4 / B-D = Live load on slab x (Lx /2)
= 2.5 kN/m² x ( 2.4 m / 2)
= 3 kN/m
Convert triangular load to UDL by applying a factor of 2/3.
Dead load from slab 2-4 /B-D = (2/3) x 3 kN/m
= 2 kN/m
- Total live Load
Total for B-D = 1.8 kN/m + 2kN/m = 3.8kN/m
-Ultimate Load
Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively.
Dead load B-D= 6.5 kN/m x 1.4 = 9.1 kN/m
Live load B-D = 3.8 kN/m x 1.6 = 6.1 kN/m
Ultimate load B-D = 9.1 kN/m + 6.1 kN/m = 15.2 kN/m
- Reactions
∑Mᴮ = 0
= R ᴰᵧ(2.4) –15.2 (2.4) ( 2.4/2)
= 2.4 R ᴰᵧ - 43.8
R ᴰᵧ = 18.3 kN
∑D ᵧ =0
= R ᴰᵧ + Rᴮᵧ - (15.2 x 2.4)
= Rᴮᵧ + 18.3kN – 36.5
Rᴮᵧ = 18.2 kN
5.First Floor Beam, 4, B-D
3) Carries self weight – Dead load4) Slab Dead Load & Live Load
B-D / 4-5 (Two way slab) B-D/ 2-4 (two way slab)
-Beam self Weight =Beam size x concrete density
= 0.15 m x 0.3 m x 24kN/mᵌ
= 1.1 kN/m
-Dead Load on slab 4-5/ B-D (Two way slab)
Load is transferred to beam 4, B-D in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL.
Dead load from slab 4-5/ B-D = Dead load on slab x ( Lx / 2 )
= 3.6 kN/m² x ( 1.5 m / 2 )
= 2.7 kN/m
-Dead Load on slab B-D/ 2-4 (two way slab)
Load is transferred to beam 4, B-D in a triangular form.
Dead load from slab B-D/ 2-4 = Dead load on slab x ( Lx / 2 )
= 3.6 kN/m² x ( 2.4 m / 2 )
= 4.3 kN/m
Convert triangular load to UDL by applying a factor of 2/3.
Dead load from slab B-D/ 2-4 = (2/3) x 4.3 kN/m
= 2.9 kN/m
- Total Dead Load Total for B-D = 1.1kN/m + 2.7 kN/m + 2.9kN/m = 6.7 kN/m
- Live Load on slab 4-5 /B-D (Two way slab)
Load is transferred to beam 4, B-D in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL.
Live Load from slab 4-5 / B-D = Live load on slab x (Lx /2)
= 2.5 kN/m² x ( 1.5 m / 2)
= 1.9 kN/m
- Live Load on slab 2-4 / B-D (Two way slab)
Load is transferred to beam 4,B-D in a triangular form.
Live Load from slab 2-4 / B-D = Live load on slab x (Lx /2)
= 2.5 kN/m² x ( 2.4 m / 2)
= 3 kN/m
Convert triangular load to UDL by applying a factor of 2/3.
Dead load from slab 2-4 /B-D = (2/3) x 3 kN/m
= 2 kN/m
- Total live Load
Total for B-D = 1.9 kN/m + 2kN/m = 3.9 kN/m
-Ultimate Load
Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively.
Dead load B-D= 6.7 kN/m x 1.4 = 9.4 kN/m
Live load B-D = 3.9 kN/m x 1.6 = 6.2 kN/m
Ultimate load B-D = 9.4 kN/m + 6.2 kN/m = 15.6 kN/m
- Reactions
∑Mᴮ = 0
= R ᴰᵧ(2.4) –15.6 (2.4) ( 2.4/2)
= 2.4 R ᴰᵧ - 44.9
R ᴰᵧ = 18.7 kN
∑D ᵧ =0
= R ᴰᵧ + Rᴮᵧ - (15.6 x 2.4)
= Rᴮᵧ + 18.7kN – 37.4
Rᴮᵧ = 18.7 kN
6. First Floor Beam 5, B-D
1) Carries self weight – Dead load2) Slab Dead Load & Live Load
B-D / 4-5 (Two way slab)3) Brick wall- Dead load
-Beam self Weight =Beam size x concrete density
= 0.15 m x 0.3 m x 24kN/mᵌ
= 1.1 kN/m
- Brick wall weight = 3.0m x 0.15m x 19kN/mᵌ
=8.6 kN/m
-Dead Load on slab 4-5/ B-D (Two way slab)
Load is transferred to beam 5, B-D in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL.
Dead load from slab 4-5/ B-D = Dead load on slab x ( Lx / 2 )
= 3.6 kN/m² x ( 1.5 m / 2 )
= 2.7 kN/m
- Total Dead Load Total for B-D = 1.1kN/m + 8.6 kN/m + 2.7kN/m = 12.4 kN/m
- Live Load on slab 4-5 /B-D (Two way slab)
Load is transferred to beam 4, B-D in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL.
Live Load from slab 4-5 / B-D = Live load on slab x (Lx /2)
= 2.5 kN/m² x ( 1.5 m / 2)
= 1.9 kN/m
- Total live Load
Total for B-D = 1.9 kN/m
-Ultimate Load
Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively.
Dead load B-D= 12.4 kN/m x 1.4 = 17.4 kN/m
Live load B-D = 1.9 kN/m x 1.6 = 3 kN/m
Ultimate load B-D = 17.4 kN/m + 3 kN/m = 20.4 kN/m
- Reactions
∑Mᴮ = 0
= R ᴰᵧ(2.4) –20.4 (2.4) ( 2.4/2)
= 2.4 R ᴰᵧ - 58.8
R ᴰᵧ = 24.5 kN
∑D ᵧ =0
= R ᴰᵧ + Rᴮᵧ - (20.4 x 2.4)
= Rᴮᵧ + 24.5 kN – 49
Rᴮᵧ = 24.5 kN
Load Distribution Diagram
Indicating the distribution of load from slab to column by using the tributary area method
Ground Floor Plan showing distribution of load from slab to column (1C)
First Floor Plan showing distribution of load from slab to column (2C)
Column analysis Calculation (tributary Area Method)
First Floor
2C 1D
Dead load
Slab = 3.4 m² x 3.6 = 12.2kN
Roof= 3.4m² x 1.0 = 3.4kN
Brick wall Weight = Wall height x base area x density
=3 x 0.15 x 7.9 x 19
= 67.5kN
Total dead load = 12.2 + 3.4 + 67.5 = 83.1kN
Live load
Slab = 3.4m² x 2.5 = 8.5 kN
Roof = 3.4m² x 0.5 = 1.7 kN
Total live load = 8.5 + 1.7 =10.2 kN
Ultimate load = Dead load x 1.4 + Live load x 1.6
=83.1kN x 1.4 + 10.2 x 1.6
= 132.6 kN
2C 5B
Dead Load
Slab = 3.6 m² x 3.6 = 13 kN
Roof= 3.6m² x 1.0 = 3.6 kN
Brick wall Weight = Wall height x base area x density
=3 x 0.15 x 3.9 x 19
= 33.3 kN
Total dead load = 13 + 3.6 + 33.3 = 38.2 kN
Live load
Slab = 3.6m² x 2.5 = 9 kN
Roof = 3.6m² x 0.5 = 1.8 kN
Total live load = 9 + 1.8 =10.8 kN
Ultimate load = Dead load x 1.4 + Live load x 1.6
=38.2 kN x 1.4 + 10.8 x 1.6
= 70.8 kN
Ground Floor
1C 5B
Dead Load
Slab = 16.5 m² x 2.4 = 39.6 kN
Brick wall Weight = Wall height x base area x density
=3 x 0.15 x 8.5 x 19
= 72.7 kN
Dead load of upper floor = 38.2kN
Total dead load = 39.6 +72.7 + 38.2= 150.5 kN
Live load
Slab = 16.5 m² x 2 = 33 kN
Live load of upper floor = 10.8kN
Total live load = 33 + 10.8 = 43.8 kN
Ultimate load = Dead load x 1.4 + Live load x 1.6
=150.5 kN x 1.4 + 43.8 x 1.6
= 280.8 kN
1C 1F
Dead Load
Slab = 16.3 m² x 2.4 = 39.1 kN
Roof= 16.3 m² x 1.0 = 16.3 kN
Brick wall Weight = Wall height x base area x density
=3 x 0.15 x 8 x 19
= 68.4 kN
Total dead load = 39.1 + 16.3 + 68.4 = 123.8 kN
Live load
Slab = 16.3 m² x 1.5 = 24.5 kN
Roof = 16.3 m² x 0.5 = 8.2 kN
Total live load = 24.5 + 8.2 =32.7 kN
Ultimate load = Dead load x 1.4 + Live load x 1.6
=123.8 kN x 1.4 + 32.7 x 1.6
= 225.6 kN