9інф інтернет

8
ТЕМА: Глобальна мережа Internet МЕТА: ознайомити учнів із призначенням та принципами роботи мережі Internet ; Розвинути пізнавальний інтерес учнів, властивості уважності, наполегливості, вміння застосувати знання на практиці; Виховати працьовитість, інтерес до знань, до предмету, самостійність, дисциплінованість. ТИП УРОКУ: вивчення нового матеріалу. ОБЛАДНАННЯ: підручники, ПК. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА. ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. Бесіда з учнями по питаннях: 1. Що таке комп’ютерна мережа ? 2. Які види комп’ютерних мереж ви знаєте? 3. Для чого використовуються комп’ютерні мережі? ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ . Учні, як ви думаєте чи легко прожити в суспільстві людині яка не бачить і не чує. Звичайно, важко. Так само важко прожити в теперішньому інформаційному суспільстві сучасній людині без Інтернету. Саме на сьогоднішньому уроці , ми детально познайомимось із мережею Інтернет та її принципами роботи. Учні в зошитах записують тему уроку. ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. Мережа Internet з'явилася в 70-х роках XX століття в результаті об'єднання мережі Міністерства оборони США з різноманітними радіо - і супутниковими мережами з метою забезпечення надійної роботи при руйнуванні окремих її елементів під час воєнних дій. Internet - глобальна комп'ютерна мережа, яка включає у свій склад мільйони комп'ютерів по всьому світу. Internet об'єднує локальні мережі учбових та наукових закладів, промислових підприємств, службових установ тощо, а також окремі комп'ютери. В Internet циркулює різноманітна інформація, доступ до якої забезпечується з будь-якої точки земної кулі. У мережі комп'ютер може виконувати одну із функцій: надавати ресурси або використовувати ресурси. Комп'ютер, який надає ресурси, називається сервером. Комп 'ютер, який використовує ресурси, називається клієнтом або робочою станцією. Сервери складають основу Internet і з'єднані між собою постійними лініями зв'язку. Серверами володіють державні організації, учбові заклади, промислові підприємства, великі комерційні структури. Сучасна мережа Internet має апаратні, програмні та інформаційні складові частини. До апаратної складової Internet належать канали зв'язку, що з'єднують між собою комп'ютери у мережу, а також спеціальні комп'ютери (мости, шлюзи, маршрутизатори). До програмної складової Internet належать операційні системи комп'ютерів і мережева операційна система (мережева ОС). Служби Internet До найбільш поширених служб Internet належать: • Електронна пошта - обмін повідомленнями, який нагадує звичайну пошту, але із значно швидшою доставкою; • Групи новин (телеконференції) - це свого роду електронна газета, на яку можна підписатися і бути її кореспондентом;

Transcript of 9інф інтернет

Page 1: 9інф інтернет

ТЕМА: Глобальна мережа Internet

МЕТА: ознайомити учнів із призначенням та принципами роботи мережі Internet ;

Розвинути пізнавальний інтерес учнів, властивості уважності, наполегливості, вміння

застосувати знання на практиці;

Виховати працьовитість, інтерес до знань, до предмету, самостійність, дисциплінованість.

ТИП УРОКУ: вивчення нового матеріалу.

ОБЛАДНАННЯ: підручники, ПК.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

Бесіда з учнями по питаннях:

1. Що таке комп’ютерна мережа ?

2. Які види комп’ютерних мереж ви знаєте?

3. Для чого використовуються комп’ютерні мережі?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ .

Учні, як ви думаєте чи легко прожити в суспільстві людині яка не бачить і не чує.

Звичайно, важко. Так само важко прожити в теперішньому інформаційному суспільстві

сучасній людині без Інтернету. Саме на сьогоднішньому уроці , ми детально познайомимось

із мережею Інтернет та її принципами роботи.

Учні в зошитах записують тему уроку.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

Мережа Internet з'явилася в 70-х роках XX століття в результаті об'єднання мережі

Міністерства оборони США з різноманітними радіо - і супутниковими мережами з метою

забезпечення надійної роботи при руйнуванні окремих її елементів під час воєнних дій.

Internet - глобальна комп'ютерна мережа, яка включає у свій склад мільйони комп'ютерів по

всьому світу. Internet об'єднує локальні мережі учбових та наукових закладів, промислових

підприємств, службових установ тощо, а також окремі комп'ютери.

В Internet циркулює різноманітна інформація, доступ до якої забезпечується з будь-якої точки

земної кулі.

У мережі комп'ютер може виконувати одну із функцій: надавати ресурси або використовувати

ресурси.

Комп'ютер, який надає ресурси, називається сервером.

Комп 'ютер, який використовує ресурси, називається клієнтом або робочою станцією.

Сервери складають основу Internet і з'єднані між собою постійними лініями зв'язку.

Серверами володіють державні організації, учбові заклади, промислові підприємства, великі

комерційні структури.

Сучасна мережа Internet має апаратні, програмні та інформаційні складові частини.

До апаратної складової Internet належать канали зв'язку, що з'єднують між собою комп'ютери

у мережу, а також спеціальні комп'ютери (мости, шлюзи, маршрутизатори).

До програмної складової Internet належать операційні системи комп'ютерів і мережева

операційна система (мережева ОС).

Служби Internet

До найбільш поширених служб Internet належать:

• Електронна пошта - обмін повідомленнями, який нагадує звичайну пошту, але із значно

швидшою доставкою;

• Групи новин (телеконференції) - це свого роду електронна газета, на яку можна

підписатися і бути її кореспондентом;

Page 2: 9інф інтернет

• Word Wide Web - пошук і перегляд інформації на Web-сторінках з використанням

гіпертекстових зв'язків;

• Інтерактивне спілкування - в режимі реального часу, коли одразу одержуєш відповідь на

своє повідомлення.

Обмін даними через комп’ютерну мережу вимагає використання певних стандартів взаємодії

комп’ютерів, так званих протоколів.

Протокол – це набір правил і угод для обміну інформацією між комп’ютерами. Є велика

кількість мережевих протоколів, але серед них можна виділити комбінацію протоколів

ТСР\ІР. На ній базується робота всієї мережі Internet.

Протокол ТСР – транспортний, визначає, як повинна проводитися передача інформації.

Протокол ІР – адресний, визначає, куди проводиться передача.

Комп’ютери в Internet пересилають інформацію один одному в автоматичному режимі,

використовуючи електронні адреси. Існує два способи написання адрес: текстово-доменний і

числовий, між якими є однозначна відповідність. Людині незручно працювати з числовим

записом ІР-адреси, а доменне ім’я запам’ятовується легше, бо має певний зміст.

Електронна адреса має таку структуру:

Назва поштової скриньки @ адреса поштового сервера.

Для роботи з електронною поштою потрібна спеціальна програма. Існує велика кількість

різноманітних поштових програм. Наприклад, програма Outlook Express, яка входить до

складу операційної системи Windows як стандартна.

Після чого знайомимось з вікном програми Outlook Express та його елементами.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Коли, де і за яких обставин з'явилася мережа Internet?

2. Що об'єднує Internet, яким чином і для чого?

3. Який комп 'ютер у мережі називається сервером ?

4. Який комп 'ютер у мережі називається клієнтом ?

5. Які засоби і для чого входять до апаратної складової Internet?

6. Які програмні засоби потрібні для створення комп 'ютерної мережі ?

7. Які найбільш поширені служби має Internet?

8. Що таке електронна адреса ? Які складові частини електронних адрес? Учні працюють за

комп’ютерами, виконують вправу.

Хто виконав вправу, проходить тести за комп’ютером по вивченій темі.

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ.

На сьогоднішньому уроці ми детально познайомились із глобальною мережею Internet та

принципами її роботи. Відповіді учнів оцінюю.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Вивчити §

Page 3: 9інф інтернет

Тема: Служби Інтернету. Поняття гіпертекстового документа, гіперпосилання, web-

сторінки та web-сайту. Поняття всесвітньої павутини та навігація нею.

Мета: розглянути: • основні послуги мережі Інтернет; • програмне забезпечення для

роботи в мережі Інтернет; • історію виникненняWorld Wide Web; ввести поняття: •

гіпертексту і web-сторінки; • мови HTML.

Базові поняття й терміни: гіпертекстові сторінки, електронна пошта,

телеконференції, файлові архіви, інтерактивне спілкування, Інтернет-магазини.

Структура

I. Актуалізанція опорних знань (5-10 хв)

II. Мотивація навчальної діяльності (3-5 хв)

III. Вивчення нового матеріалу (20-25 хв)

• Служби Інтернету;

• гіпертекст та гіпертекстовий документ;

• гіперпосилання;

• web-сторінки та web-сайт

• мова НТМL.

IV. Самостийна робота учнів (15-20 хв)

V. Домашнє завдання (2-3 хв)

VI. Підбиття підсумків уроку (3-5 хв) Хід уроку

Зміст

1 Актуалізація опорних знань

2 Мотивація навчальної діяльності

3 Вивчення нового матеріалу

4 Самостійна робота учнів

5 Засвоєння, повторення навчального матеріалу.

6 Доманше завдання

7 Підбиття підсумків уроку

Актуалізація опорних знань

Інформаційна мозаїка

Із заданих наборів слів скласти поняття з теми «Глобальна ме¬режа Інтернет»

— Інтернет, ARPFNTN, ТСР/ІР, ІР-адрес, DNS ім'я: • Інтернет мережа що

відомства стала військового попередницею американського мережі.

Page 4: 9інф інтернет

• Всесвітня інформації між що є сукупністю різнорідних протоколів ТСР/ІР та

окремих комп'ютерів яка комп'ютерна мережа використовує стек комп'ютерних

мереж для передачі користувачами називається.

• Комп'ютера в який точно визначає міцезнаходження Інтернеті запис.

• Транспортний Інтернет основний даних в мережі протокол пере¬дачі.

• Розділених слів яке доменне послідовністю ім'я крапками є.

Мотивація навчальної діяльності

За останні 10 років кількість комп'ютерів, підключених до ме¬режі Інтернет,

зросла в десятки разів. Що, на вашу думку, спричинило такий стрімкий ріст

мережі Інтернет? Оголошення теми уроку.

Вивчення нового матеріалу

• Створення опорного конспекту.

• Заслуховування доповідей, пдготовлених учнями.

• Запис ключових можливостей мережі Інтернет.

Демонстрація

Сервіси мережі Інтернет:

• Гпертекстова система WWW( World Wide Web) — глобальна система

поширення інформації, в якій для пошуку та перегляду файлів застосовуються

гіпертекстові зв'язки.

• Електронна пошта — засіб обміну повідомленнями, який нагадує роботу

звичайної пошти, але значно переважає її за швидкістю до¬ставки повідомлень.

• Тематичні конференції Usenet — це електронні дошки, куди учасники

конференції можуть передавати повідомлення й отримувати відповіді на них.

• Розмова в мережі або IRC (Iпtеrnеt Rеlау Сhаt) — спілкування співбесідника

шляхом введення тексту з клавіатури.

• Голосове спілкування і відеоконференції — надає можливість двом і більше

абонентам чути і бачити один одного. Для проведения голосових та

відеоконференцій абоненти повинні мати певне обладнання (мікрофон,

динаміки, відеокамеру) і програмне забезпечення.

• FТР (File Transfer Protocol — протокол передавання файлів) — передавання

програм і файлів даних між комп'ютерами глобальної мережі.

Програмне забезпечення для роботпи в глобалъній мережі Інтернетп

Організація роботи

Page 5: 9інф інтернет

Клас об'єднується в групи. Кожна група отримує окреме завдання (програми для

роботи з гіпертекстовою системою WWW, електронною поштою і т. д.). Всі групи

розміщуються у формі кола. Кожна група (одночасно працюють усі групи )

визначає у своєму колі перелік програм із заданого питання, записуючи їх на

аркуші — назва аркуша — сервіс мережі Інтернет. Цей аркуш вона передає

наступній групі, і таким чином, листок ходить по колу до тих пір, поки тему не

буде вичерпано. Кожна група робить записи іншим кольором. Слід звернути

увагу на те, щоб учасники заняття не дублювали вже записаних думок.

Узагалънення:

• Internet Expolorer, Opera, FireFox — web-браузери — програми для перегляду

web-сторінок;

• Outlook Express, TheBat — програми для роботи з електронною поштою;

• Skyre, ICQ — звуковий, текстовий та відеозв'язок з іними комп'ютерами,

організація чатів, участь у конференціях, можливість здійснювати телефонні

дзвінки на стаціонарні та мобільні телефони (нослуга платна) по Україні та за

кордон;

• програми автодозвону;

• FlashGet, DownloadMaster — програми для «скачування» інформації.

Самостійна робота учнів

• Короткий огляд правил роботи з програмою Опера.

• Робота учнів.

Інструктивна картка

1. Запуск програми Опера — ярлик на робочому столі.

2. В адресній стрічці ввести адресу:

• http//uk.wikepedia/org/wiki/WWW

• http//uk.wikepedia/org/wiki/Браузер

• http//uk.wikepedia/org/wiki /Internet Expolorer

• http//uk.wikepedia/org/wiki /Mozilla_Firefox

• http//uk.wikepedia/org/wiki /Opera

• http//uk.wikepedia/org/wiki /Google_Chrome

3. Опрацювати теоретичний матеріал.

4. Знайти відповіді на питання та тлумачення понять. Відповіді оформити у

вигляді документа WORD або PowerPoint

• браузер

Page 6: 9інф інтернет

• гіпертекст

• web-сторінка

• клієнт - сервер

• сайт

• Веб 2.0

• URL

5. Робота з программою -браузером в автономному режимі (за можливості on-

line). Ознайомлення з інтерфейсом програми, перегляд НТМL-документів:

• http://vintest/org/ua/

• http://www//omega.km.ua/

• http://www///i/ua/

• http://ostriv/in/ua/

Скріншоти відвіданих сайтів зберегти. Проаналізувати відвідані сайти за схемою:

• URL -адреса web - сайту:

• Назва web - сайту:

• Яка мета створення цього web - сайту? Для чого (кого?) він був створений?

• Яка організація або особа створили цей сайт?

• Що подано на сайті — об'єктивні факти чи особиста думка автора?

• Посилання на які інші джерела інформації вказано на сайті?

• Які інші організації пов'язані з цим сайтом?

• Хто автор сторінки і чи має право автор подавати інформацію від свого імені?

• Чи забезпечена організація зворотного зв'язку з web -сайтом і можливість

спілкування з автором статті чи менеджером сайту?

• Коли сайт був створений і як часто він поновлюється?

• Чи можна перевірити інформацію, подану на сайті, за допомогою інших джерел

(книг, журналів тощо)?

Обговорення сайтів.

Засвоєння, повторення навчального матеріалу.

Прес-конференція — групи учнів готують по кілька запитань творчого

проблемного характеру за темою «Структура сайту та їх призначення». Обмін

запитання-відповдь у вигляді конкурсу.

Доманше завдання

Page 7: 9інф інтернет

Опрацювати конспект.

Підготувати виступ на тему «Інтерфейс, правила роботи та налаштування

браузерів» (учні об'єднуються в групи).

Підбиття підсумків уроку

Узагальнення навчального матеріалу.

Теоретичний матеріал до уроку

World Wide Web і гіпертексти

У перекладі з англійського World Wide Web буквально означав «павутиння, що

поширюється по всьому світу». Система WWW була створена у 1989 році

вченими організації CETN (Свропейський центр ядерних досліджень) у Женеві.

World Wide Web спочатку була призначена для використання різними групами

спеціалістів, які за допомогою її могли отримати доступ до заздалегідь

підготовленої інформації. Протягом наступних років система WWW стрімко

розвивалася, ставши найпопулярнішою службою в Інтернеті. Нині WWW

задовольняє інформаційні потреби найширших верств населення, включаючи

сотнгі тисяч вузлів Web. На кожному вузлі можуть розміщатися тисячі й сотні

тисяч документів, їхня загальна кількість у WWW зростає з кожною секундою,

тому що їх створює величезна армія спеціалістів і аматорів у різних куточках

земної кулі. Що ж таке World Wide Web?

World Wide Web — це глобальна система поширення гіпертекстової інформації,

яка використовує для транспортування канали Інтернет. Термін гіпертекст було

введено задовго до появи Інтернету. Аналогом гіпертексту може бути звичайна

енциклопедія, її том складається з невеликих статей на певні теми, а в кожтй із

них мо¬жуть міститися посилання на інші статті. Якщо вас зацікавила стаття,

вказана в посиланні, ви можете за ним звернутися до потрібного тому.

Прикладом гіпертекстової системи є довідникова система ОС Windows.

Гіпертекст — це спосіб організації тексту, графіки й інших даних, у якому

елементи даних пов'язані між собою. Пов'язані можуть бути як елементи одного

документа, так і різних документів. Гіпертекстова структура є основою World

Wide Web. Зв'язки (links) в гіпертекстовій структурі здійснюються за допо¬могою

посилань. Керуючись ними, користувач може з одного доку¬мента викликати

інший, з нього — наступний і т. д.

Гіпертекстові документи у World Wide Web розміщаються на web-серверах. Web-

сервери обробляють запити клієнтів та повертають їм копії потрібних документів.

Web-сторінки, браузери

Гіпертекстові документи у WWW подаються у вигляддWeb-сторінок. Web-

сторінка звичайно містить різноманітну інформацію: текст, графіку, звуки, відео.

На ній є виділені слова або графічні зображення, які підсвідчуються певним

Page 8: 9інф інтернет

світлом і на яких покажчик миші звичайно перетворюється на зображення руки з

піднятим вказівним пальцем, — це і є посилання. Будь-яке посилання — це вхід

до іншого документа: клацання мишею по посиланню відкриває той, на який воно

вказує.

Звичайні текстові документи, як відомо, готуються у текстових форматах

(розширення txt, dос тощо). Web-документ також має свій формат (розширення

htm або html), який визначається мовою розмітки НТМL (приклад коду Web-

сторінки). Якщо існуе World Wide Web, то мають існувати й програми пере¬гляду

її ресурсів.

Програми, які відображають документи Web на екрані, називаються браузерами

(або броузерами). Слово «браузер» походить від англійського browse — «читати

без¬ладно». Можливо, цей термін відображає характер роботи середнього

користувача з Web-сторінками у WWW.

Існує багато браузерів: деякі з них можуть працювати лише з тек¬стами, інші —

відображають графіку, але мають обмежені засоби навігації тощо. Та

безумовним ладером у цій галузі є програми Ореrа, Microsoft Internet Explorer,

Fire Fox. Протокол НТТР

Отже, Інтернет має різноманітні інформаційні ресурси. Запит клієнта до того чи

іншого ресурсу формується відповідно до певного протоколу, причому для

кожного ресурсу Інтернету існує свій. Так, для роботи у World Wide Web

необхідний протокол НТТР (НурегТехt Transport Protocol — протокол

передавання гіпертексту). Для досту¬пу до файлових ресурсів застосовується

протокол FТР тощо. URL

Нагадаємо, що комп'ютери в Інтернеті зв'язуються за допомогою протоколу

ТСР/ІР, знаходячи один одного за ІР-адресою. Наочна система адресації

заснована на доменних іменах. За допомогою доменних імен записуються

адреси ресурсів у Інтернеті. Відповідний запис називається URL.

URL (Unifjrm Resource Locator — утніфікований локатор ресур¬су) — це певна

система імен для ідентифікації ресурсів у Інтернеті. Будь-яка інформація,

розмщена в ньому, має свій URL.

У запису URL зазначаються такі дані (зліва направо):

• протокол доступу до ресурсу (НТТР, FТР тощо);

• доменне ім'я сервера, на якому розміщено ресурс;

• адреса порту, використовуваного для зв'язку;

• специфікація ресурсу на жорсткому диску сервера (шлях до фай¬ла, його ім'я

та мітка).