5_dp (1)
-
Upload
jderu-nuty-nuty -
Category
Documents
-
view
4 -
download
0
description
Transcript of 5_dp (1)
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT
DATA: UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial CLASA: Pregtitoare
P. I. P.: ARIA CURRICULAR : Consiliere i orientareDISCIPLINA: Dezvoltare personal
UNITATEA TEMATIC: ,,Vreau s am o meserie
FORMA DE REALIZARE: activitate integrat
SUBIECTUL LECIEI: ,,Ce tim despre meserii?TIPUL LECIEI: consolidare i sistematizare de cunotine
SCOPUL ACTIVITII:
verificarea i consolidarea cunotinelor referitoare la diverse profesii i meserii ntlnite n societate;
activizarea vocabularului cu cuvinte referitoare la unele profesii, meserii i unelte (verbe reprezentnd aciuni specifice diverselor profesii i meserii);
dezvoltarea unor procese psihice de cunoatere: percepii, reprezentri, gndirea cu operaiile ei, cultivarea ateniei.
Coninuturi: Comunicarea oral dialoguri pe teme familiare (despre meserii)
Citirea literelor, silabelor, cuvintelor.Tipul leciei: Domenii integrate: Dezvoltare personal
Comunicare n limba romn Matematic i explorarea mediului
Arte vizuale i lucru manual
Muzic i micareCompetene specifice
Dezvoltare personal:
2.2. Identificarea i aplicarea regulilor de comunicare specifice n activitatea colar 3.1. Identificarea unor rutine n activitatea colarCompetene integrate
Comunicare n limba romn:
1.1. Sesizarea semnificaiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar si rar 1.3. Identificarea cuvintelor din enunuri scurte, rostite clar si rar
1.4. Identificarea silabelor i a sunetului iniial si final n cuvinte clar articulate
3.1. Recunoaterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari i mici de tipar
2.3. Participarea la dialoguri scurte, n situaii de comunicare uzual Matematica si explorarea mediului: 1.1.Recunoaterea numerelor n concentrul 0-10;
1.2.Compararea cardinalelor unor mulimi avnd cel mult 10 obiecte
3.2. Manifestarea curiozitii pentru obsrvarea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat, n scopul identificrii unor regulariti
Arte vizuale si lucru manual:
2.3.Realizarea de aplicaii/compoziii/obiecte/construcii simple, pe baza interesului directObiective operaionale:a. Cognitive : s identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp) s formuleze rspunsuri la ghicitori
s asocieze numele profesiei cu litera corespunztoare sunetului iniial din cuvnt s formuleze enunuri corecte din punct de vedere gramatical s rezolve sarcinile fieib. Motrice: s mnuiasc materialul intuitiv
s realizeze un puzzle din piesele primitec. Afective: s colaboreze n rezolvarea sarcinilor
s manifeste spirit de competiie s prezinte n mod artistic rolurile diverselor meserii din cadrul scenetei Brara fermecat Resurse:I. Metodologice Strategii didactice: a) Metode i procedee : conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, metoda Ciorchinele, jocul de rol, munca in echip; b) Mijloace de nvmnt : panoul ntlnirea de diminea, plicuri cu scrisori, jetoane cu imagini reprezentnd meserii, ghicitori despre meserii, fie de lucru, carioca, piese pentru puzzle, lipici, coli flipchart, marker, casetofon ;c) Forme de organizare : frontal, pe grupuri, individualII. Temporale: 45 minuteIII. Umane: 22 eleviIV. Forme i tehnici de evaluare : observarea sistematic, aprecieri verbale, evaluare reciproc. V. Bibliografice:
Curs formare: Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competenelor cheie la colarii mici - program de formare continu de tip blended learning pentru cadrele didactice din nvmntul primar.
MECTS -Programa pentru disciplinele Comunicare n limba romn, Matematic i explorarea mediului, Arte vizuale i lucru manual, Dezvoltare personal, aprobat prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012, Bucureti, 2012;
Evenimentul
DidacticCompet.
specifice
Coninutul tiinificStrategia didacticEvaluare
MetodeMijloaceForme
de
organizare
1.Moment organizatoricDP 2.2
3.1MEM -1.1;1.2;
3.2
CLR 1.1 Creez climatul optim desfurrii activitilor propuse.
Elevii sunt invitai s se aeze pe covora pentru ntlnirea de diminea.
Dirijez o conversaie pe urmtoarele teme :
SalutulHaidei s ne adunm,
Pe scunele s stm.
Invitaii-i salutm: Bun dimineaa!Un gnd bun noi le urm: Bine ai venit!PrezenaDup ce ne-am adunat
i frumos ne-am salutat
Colegii ne-am ntlnit
Oare cine n-a venit?Bun dimineaa, ....... *Prezena
Copiii sunt invitai s i ia cte o albinu i cnd i aud numele s o aeze pe floare. Se numr albinuele rmase, se stabilete numrul celor abseni i numrul fetelor i bieilor prezeni.
Repere temporale (anotimpul, ziua din
sptmn, data, luna, anul)
Completarea calendarului naturii
Copiii sunt rugai s priveasc pe fereastr, s spun ce fel de vreme e afar, s aleg jetonul potrivit i s-l aeze la locul care indic starea vremii. Se precizeaz ziua n care ne aflm (mari), se amintete ce zi a fost ieri, ce zi va fi mine. Mesajul zilei: De eti harnic i munceti, Tu, n via, reueti!Conversaia
Exerciiul
Problemati-zareapanoul ntlnirea de diminea
mesajul zileiFrontalAprecieri verbale
2.Captarea atenieiMEM -1.1CLR 1.1 Se solicit elevii s asculte poezia Mirosul meseriilor de Gianni Rodari ( Anexa 1 )Se discut pe baza poeziei i a meseriilor prezente n ea. Conversaia Textul poezieiFrontalObservarea comportamentului verbal i nonverbal
3.Reactualizarea cunotinelormprtirea cu ceilali:
Roata vremii se-nvrtete
Fiecare se gndete
i va spune cu glas tare
Ce va fi cnd va fi mare!
Eu, cnd voi fi mare voi fi.... Copiii spun propoziia i continu cu rspunsul pentru completare.
Un tciune i-un crbune
Toate ce s-au spus sunt bune.ConversaiaIndividual
Observarea comportamentului verbal i nonverbal
4.Anunarea temeiMEM -1.1
Noutatea zileieste c astzi vom dedica ziua unor activiti n care va trebui s artm ce tim despre meserii. Zna Primvara, sosit cu alaiul ei de flori, a lsat i cteva scrisori pentru voi.
Conversaia ExplicaiaFrontal Observarea focalizrii i meninerii ateniei
5.Dirijarea nvrii prin anunarea selectiv a obiectivelorCLR 1.1; 1.3; 1.4
AV/LM-2.3
CLR 1.4; 3.1Se citete scrisoarea lsat de Zna Primvara. Copiii afl c o pot ajuta pe Zn s pregteasc petrecerea dac vor rezolva sarcinile lsate de ea.
Se citete prima scrisoare. Elevii vor asculta cu atenie ghicitorile i vor ghici rspunsurile.(Anexa 2)Se citete a doua scrisoare. Elevii afl c vor avea de rezolvat o fi de lucru. Copiii vor potrivi fiecrei meserii uneltele necesare. (Anexa 3)
Se citete scrisoarea a treia. Copiii vor citi cuvintele din partea de jos a fiei de lucru (Anexa 3) i vor potrivi cuvintele imaginilor care reprezint meseria.
Scrisoarea a patra jocul Ghicete i potrivete! ( Anexa 4 )Prezint copiilor succesiunea regulilor :
1. Alegerea unui jeton, identificarea profesiei2. Aezarea imaginii la panou, facnd asocierea cu grupa potrivit. 3. Identificarea literei iniiale a cuvntului ce denumete meseria respectiv. Copiii vor fi solicitai s observe criteriul dup care am alctuit piramida meseriilor:
-meserii care ofer servicii oamenilor
-meserii care asigur hrana oamenilor
- meserii care asigur educaia oamenilor
- meserii care asigur asistena medical
Scrisoarea 5 ( Anexa 5 )Pentru urmtoarea prob ,copiii vor merge la mese. Grupai n 4 echipe vor rezolva sarcinile unei fie. Fiecare echip va primi cte o sarcin diferit de lucru.Fi de lucru
Sarcinile fiei: 1. Rezolvai puzzle-lul prin lipirea bucelelor primite.
2. Ordonai silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scriei n cerculeul din dreapta cifra corespunztoare numrului de litere din cuvntul descoperit.
3. Unii cuvntul cu imaginea corespunztoare.
4. Scriei n csu atatea liniue cte silabe are cuvntul
Conversaia
Explicaia
Exerciiu de identificare
Piramida meseriilor
Conversaia
Explicaia
Exercitiul
Problemati-zarea
ghicitori
panou
coli de flipchartmarker
scrisorifie
puzzle
carioci
lipici
Frontal
Pe echipeObservarea msurii n care sunt nelese i respectate regulile
6. Evaluarea performaneiScrisoarea 6.
Sceneta Brara fermecat . ( Anexa 6 )
Fiecare elev va interpreta rolul unei meserii.Jocul de rolFrontal
7. ncheierea activitiiMM-3.1 Se vor face aprecieri generale i individuale asupra participrii elevilor la lecie, precum i asupra comportamentului lor pe parcursul orei.
Vor audia cntecul Sunt attea meserii.
ConversaiacasetofonFrontal
IndividualAprecieri verbale
SCRISORI SURPRIZ
Dragi copii ,eu, Zna Primvara, am aflat c n coala voastr nva copii detepi i c n aceast sptmn discutai foarte multe lucruri despre meserii. Copii, eu sunt tare suprat deoarece am fost invitat la un bal mascat n care trebuie s m costumez ntr-o meserie i, pentru c nu tiu nimic despre meserii i nici pe care s-o aleg, m-am gndit s apelez la voi. Am aflat c voi lucrai foarte frumos de aceea v-am pregtit o mulime de surprize. Dac vei lucra corect i frumos m vei ajuta s m pregtesc pentru petrecere.
Cu drag, Zna Primvara.
1. Dragi copii, am ales s v dau prima sarcin, aa c am ncercat s nu fie prea grea pentru a putea deschide i plicul urmtor. Sunt sigur c voi tii multe lucruri despre meserii aa c prima prob se numete ,, Ghicete cine sunt! Sper s v plac i vei trece cu bine peste aceast prob. Semneaz, Zna2 Dragi copii, sper c sarcina nu a fost prea grea. Ei bine, dac ai reuit s trecei de prima prob suntei descurcrei. Sarcina pe care v-o propun acum este o fi de lucru. Doamna nvtoare v va explica ce trebuie s facei. ( Anexa 3)
Semneaz, Zna
3 Dragi copii, sper c sarcina a fost uoar. Ei bine, eu nu sunt att de drgu i vreau s v ncurc planul de a deschide urmtorul plic. Sigur voi reui! Sunt curioas, oare tii i s citii?. Urmtoarea prob se numete ,,Gsete meseria!.
Semneaz, Zna
4 Dragi copii, n primul rnd vreau s v felicit. Dac ai reuit s ajungei pn aici, nseamn c suntei foarte istei. Voi va trebui s fii ateni la urmtoarea sarcin pentru c nu este prea uoar , iar rspunsurile voastre corecte deschid urmtorul plic. Sarcina este Ghicete i potrivete!
Semneaz, Zna
5. Dragi copii, dac ai deschis i plicul acesta nseamn c ai rezolvat cu succes toate sarcinile propuse. Felicitri! Aceasta este cea din urm sarcin, pe care trebuie s o rezolvai. Ajutai-m s grupez uneltele necesare fiecrei meserii!. Jocul se numete: A vrea s devin...! De ce am nevoie?
Semneaz, Zna
6. Hei, copii, tot nu sunt lmurit care este cea mai important meserie. Vrei s-mi spunei voi?ANEXA 1MIROSUL MESERIILOR
de Gianni Rodari
Oricare meserieAre un miros copii!A coc i plcinteMiroase-n brutrii.
n orice tmplrieLa sat sau la ora,A scnduri noi miroase,A vrafuri de tala.
Un vopsitor miroaseA lacuri de vopsit,Iar un geamgiu mereuVa mirosi a chit.
Miroase cofetarulA nuci i scorioarIar un halat de medicA doctorie amar!
A brazd aromatA spic cu rod bogatVa mirosi ranulCe merge la arat!
Miroase a pete proasptPescarul cel vnjos,i numai trndviaNu are vre-un miros.
Iar leneul cel carei d parfumuri miiTot neplcut miroaseIubiii mei copii!
ANEXA 2
Ghicitori cu meserii
Toat ziua, el tot sapDin adncuri ca s scoatPentru ar mult crbune.
Cine tie cum i spune?
MinerulCu ciocan clei i rindea
Face mobile aa
Ca s-i plac ie, mie.
S ghiceasc cine tie.
Tmplarul
Te nva s citeti,
S scrii i s socoteti,
Munca s o preuieti
De vrei bun i drept s creti.
nvtorulToat ziua el vopsete
Pereii-i mpodobete.
Zugravul
Cum i spune celui care
Alb halat mbrac n spital cnd vine
i dac-i spui ce te doare
El te poate face bine?
Medicul
Te consult i-i prescrie
Potrivit doctorie.
Cum s nu fii bucuros
Cnd te face sntos?! Case-nal cu mistriai arat miestria.
Crmida potriveteGata-i casa, ia privete!
Zidarul
Cum i spune celui care
Pune trenul n micare?
MecaniculLocul lui e la volan
i merge la destinatar
Duce marf variat
Afl-i meseria ndat
oferul
Poart pistol i baston,
Hoii i prinde uor.
Girofarul l pornete
Atunci cnd o urgen este. (POLIISTUL)Ciorbe, supe, srmlue,
Sosuri bune, chiftelue
Pregtete iscusit
Cci e meter la gtit. (BUCTARUL)
Cine este acela care
Are chipul ars de soare
i lucreaz pe ogoare
Ghiceti tu oare?
Agricultorul Cu bonet i halat
Nu e doctor la palat
Dar din mna lui miastr
Iese pinea cea gustoas
(Brutarul)
Cu arom-mbietoare,
Pinea rumen apare.
Din cuptorul dogorit
Cine-o scoate mulumit? (BRUTARUL)
Ieri te-a fotografiat,
Filmul l-a developat,
Azi zmbete pe hrtie
Chipul din fotografie. (FOTOGRAFUL)
De vrei s mnnci ceva,
Doar la el poi comanda
i-i va aduce ndat
Comanda i nota de plat. (OSPTARUL)
Ea lucreaz cu cei mici
Avnd o grup de pitici.
Este o bun povestitoare,
Meseria-i de ........... (EDUCATOARE)
El tie c s vopseasc
Cu pensul i cu pistol,
Dup gustul tuturor
Meseria-i de ....... (VOPSITOR)
Lng balt-l poi vedea,
Pete mult s prind-ar vrea:
alu, tiuc, somn, homar.
Meseria-i de........... (PESCAR)
Este harnic, gospodar
Lucr i la nisipar
i se cheam...
(Grdinar)
ANEXA 3MESERII
Potrivii fiecrei imagini din rndul de sus o imagine care s reprezinte meseria n care se folosesc uneltele !
DOCTOR POLIIST GRDINAR PROFESOR CROITOREAS ZIDAR POMPIERANEXA 4
PIRAMIDA MESERIILOR
ANEXA 5
DOCTORI
Doamna este............................................................................................
ste-tos-cop se-rin-g am-bu-lan- fa-
MUZICIAN
Domnul este............................................................................................ vi-oa-r pi-an a-cor-de-on trom-pe-t
COFETAR
Domnul este............................................................................................ ca-n mi-xer a-ra-gaz cn-tar
CROITOREAS
Doamna este............................................................................................ ac me-tru foar-fe-c a-
ANEXA 6
BRAARA FERMECAT -Scenet
Personaje: nvtoarea i eleviiNVTOAREAUn proverb mai vechi ne spune
i s tii c nu-i poveste:
Meseria, pentru om,
O brar scump este.
Chiar de suntei mititei,
tiu precis c fiecare
i-a ales o meserie,
Pentru cnd va crete mare.
i acuma, hai, pe rnd, Spunei ce-ai dori s fii! Care este meseria Ce v-ar face fericii?
Fii ateni, cu mult grij,
Nimeni s nu se grbeasc!
Meseria ce-o alegei,
S vi se i potriveasc.
Vrei, Maria, acum s spui
Ce te faci cnd vei fi mare?
Care este meseria
Ce i place cel mai tare ?
Elevul 1. MEDIC - Cred c cel mai potrivit
Ar fi, medic s devin-
S tratez boli diferite
i la timp s intervin.
S am grij de copii,
De prini i de bunici.
Cnd au cte-o suferin, S-ngrijesc i de amici.
Elevul 2. INGINER SILVICULTOR - Inginer eu vreau s fiu,
Dar nu unul oarecare.
Specialist silvicultor,
S-ngrijesc pdurea mare,
Care e plmnul lumii, i e via pe pmnt. Aur verde este codrul, Iar nou, frate sfnt.
ELEVUL 3. INVATATOARE
- Eu nvtoare-a vrea
S devin cnd voi fi mare.
Cititul i socotitul
S nv pe fiecare.
Copilaii s-mi zmbeasc, Salutnd cu mult respect,
Iar eu s le fiu alturi, S-i nv totul corect.
ELEVUL 4. ELECTRICIAN - Electrician eu vreau
S devin, s fac lumin
n oricare locuin,
Pe alei, chiar i-n grdin.
i-atunci, cnd se las noaptea,
S fac strada luminoas,
S rezolv orice problem
La serviciu, dar i-acas.
ELEVUL 5. PROFESOARA - S lucrez la coal vreau,
Profesoar m voi face
Sunt elev silitoare
i romna mult mi place.
Pe copii, eu i iubesc,
i rbdare mult am.
Serioas sunt, vezi binei corect la program.
ELEVUL 6. MARINAR
-Vreau s fiu un marinar,
S strbat mrile toate.
Uraganul s-l nfrunt,
Pe oceane-nvolburate.
Cpitan de vas voi fi,
S conduc vaporu-n larg
i drapelul rii mele
S-l ridic sus, pe catarg .
ELEVUL 7. SOFER - Iar eu m fac ofer, S conduc orice main
Tir, troleu sau microbuz
Camion ori limuzin.
Vreau s-ajung pilot de curse,
S ctig premiul cel mare.
Campionul ndrgit,
Cunoscut de oriicare.
ELEVUL 8. CROITOREASA - Eu voi fi croitoreas. Vreau s cos i s brodez
Haine scumpe i frumoase,
Ce-n vitrin doar le vezi.
Designer vestimentar,
titi c-aa mai nou se cheam,
S-mi deschid cas de mod, Firm-aleas, cu reclam.
ELEVUL 9. PICTOR -Pictor eu am s devin.
Mi s-a spus c am talent,
ncntat sunt de culoare
i m pregtesc atent.
Caricaturist voi fi.
Cred c-i cel mai potrivit
i la primul vernisaj,
De pe-acuma v invit.
ELEVUL 10. INFORMATICIAN- Informatica mi place
i ador calculatorul,
S fac jocuri i programe,
Cred c-acesta-i viitorul.
Web-designer vreau s fiu i un bun operator,
S cunosc orice secret,Ascuns de calculator.
ELEVUL 11. AVOCAT
- M voi face avocat,Spun acuma tuturor. Uff, scuzai, m-am ncurcat,O s fiu judector. Legea vreau s o impun, Am s in cntarul drept, Numai ea s strluceasc, Nedreptatea n-o accept.
ELEVUL 12. EDUCATOARE Eu voi fi educatoare,C piticii tare-mi plac
S le spun povestioare i serbri ca s le fac. S-i ndrum cum s se joace, S se poarte cuviincios,S-aib mintea sclipitoare, S triasc-armonios.
ELEVUL 13. OM DE STIINTA Eu savant am s m fac, Ca s cercetez atent, Firu-n patru s-l desfac. Vreau s fiu eficient.
tii? Misterele m-atrag, Ba mai mult, m fascineaz. n necunoscut s caut Sursa care genereaz
Revoluie, progres, Pentru multe generaii. O s-mi spunei c-i mult stres,
Dar i-nalte aspiraii.Da, invenii nscocesc,Mintea mi-e iscoditore, Lumea toat-o s-o uimesc. i mai vreau, cnd voi fi mare, Nobel-ul s-l cuceresc,
E o mare confirmare. Guiness Book-ul l rvnesc.
ndrznea ncercare!
ELEVUL 14. ZIARIST
Ziarist e-un job frumos,M tenteaz s-l aleg, tiu c e anevoios, Dar vreau taina s-i dezleg. S m conectez la totCe n jurul meu pulseaz. Vreau s caut i s potScrie pres ce capteaz Interesul celor care Vor s afle ce e-n lume. Ctre scris eu am chemare,
O s-ncerc nite volume
Chiar de proz, poezie, Jurnalistu-i scriitor, Dac are fantezie i talentul arztor.
ELEVUL 15. FOTBALIST - Fotbalist am s m fac.
Este sportul brbtesc.
Zilnic eu m antrenez
Nici la coal nu lipsesc.
tiu c drumul este lung
i efortul este mare,
Dar cnd vezi tribuna plin,
Fanii toi n ateptare, i doreti ca s ctigi.Caui mult concentrare,Lupi pentru echipa ta, S-i aduci cupa cea mare.
ELEVUL 16. ACTRITA - Actri de cinema
Am s-ajung cnd voi fi mare,
Sau devin fotomodel,
Simt c am i-aici chemare.
Am o voce foarte bun,
Pot s fiu i cntrea,
Vrei, un pic, s m-ascultai?
V cnt pn diminea.
ELEVUL 17. INGINER AGRONOMAgricultor am s devin,Cu grne cmpuri s mbrac,Pmnt n ar e din plini raiul pinii am s-l fac.
Ce poate fi mai minunatDect o pine rumenit,Din grul bine germinati ca un soare nflorit.
Voi fi util, de ajutor,C pinea este cutat,Abia ieit din cuptor,Pe orice mas-i aezat.
Voi studia agronomie,S-ajung un inginer de clas,Asear mi-a spus bunicul mieC facultatea e frumoas.
ELEVUL 18. INGINER ZOOTEHNIST
Animalele mi plac,M-am gndit destul de bine,Fermier am s m fac,Vreau s afle-acum oricine.Le voi ngriji pe toate,Ferm voi avea model,Cu-adposturi mari, curatei cu rase fel de fel.Caii cei mai buni din lume,Doar la mine-o s gsii,i vcue-alese-anumePentru lapte, s poftiiDe la mine s luai!ECO totul o s fie,Fr grij s mncai,Pun onoarea garanie!
ELEVUL 19. POLIIST
Poliist e-o meserieBun i de viitor,Eti prezent la datoriei poi fi de ajutor.
Siguran-aduci cu tine,Linitea poi s-o pstrezi,Totu-n jur va merge bine,Cnd, atent, supraveghezi.
Strada e biroul tui orau-n lung i-n lat.Cel ce-ar vrea s fac runtr-o clip l-ai aflat.
nvtoarea
- Foarte bine, dragi copii!
Fiecare-a spus ce-ar vrea.
Fii,v rog, puin ateni!
Am s v mai spun ceva:
Orice munc e frumoas
Dac-o faci cum se cuvine,
Pune suflet i rbdare
i-o s mearg totul bine!
Bucurie fr margini
Vei simi, de-i arta,
Lucrul bun, frumos i trainic,
Ce-a ieit din mna ta.
1. Rezolvai puzzle-lul prin lipirea bucelelor primite.
2. Ordonai silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scriei n cerculeul din dreapta cifra corespunztoare numrului de litere din cuvntul descoperit.
3. Unii cuvntul cu imaginea corespunztoare.
4. Scriei n csu atatea liniue orizontale cte silabe are cuvntul
1. Rezolvai puzzle-lul prin lipirea bucelelor primite.
2. Ordonai silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scriei n cerculeul din dreapta cifra corespunztoare numrului de litere din cuvntul descoperit.
3. Unii cuvntul cu imaginea corespunztoare.
4. Scriei n csu atatea liniue orizontale cte silabe are cuvntul
1. Rezolvai puzzle-lul prin lipirea bucelelor primite.
2. Ordonai silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scriei n cerculeul din dreapta cifra corespunztoare numrului de litere din cuvntul descoperit.
3. Unii cuvntul cu imaginea corespunztoare.
4. Scriei n csu atatea liniue orizontale cte silabe are cuvntul.
1. Rezolvai puzzle-lul prin lipirea bucelelor primite.
2. Ordonai silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scriei n cerculeul din dreapta cifra corespunztoare numrului de litere din cuvntul descoperit.
3. Unii cuvntul cu imaginea corespunztoare.
4. Scriei n csu atatea liniue orizontale cte silabe are cuvntul.
SERVICII
HRAN
EDUCAIE
P
B
E
P
O
F
V
B
M
SNTATE