(411993922) La Cirese Proiect Didactic

21
Proiect de lecţie DATA: UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială nr. , CLASA: a IV-a A ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare OBIECTUL: Limba şi literatura română SUBIECTUL LECŢIEI: „La cireşe”, Ion Creangă UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Vara TIPUL LECŢIEI: mixtă DURATA: 45 minute S C O P : -Formarea deprinderilor de lectură funcțională, prin exersarea calităților citirii: corectă,fluentă, conștientă, expresivă; -Exersarea vocabularului; -Redarea prin cuvinte proprii , cu sprijin a unui paragraf/ fragment dintr-un text citit; OB I E C T I V ELE O P E R I O NA LE : La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: – să citească corect, conştient, expresiv; – să utilizeze corect elementele de construcţie a comunicării; – să caracterizeze personaje după datele furnizate de text; – să folosească în comunicarea orală şi scrisă un stil comunicativ funcţional; ST RA TEG I A D I DAC T IC Ă : I. R e s ur s e pr o cedu r al e: 1. Metode şi procedee: explicaţia, expunerea, povestirea, instructajul verbal, conversaţia, discuţia colectivă,observaţia dirijată, jocul didactic, citirea expresivă,Diagrama Venn,CiorchineleCubul,Harta povestirii 2. Forme de organizare: individual ,pe grupe,frontal II. R e s ur s e m a ter i a l e: laptop videoproiector coli A4, A3, markere, creioane colorate;

Transcript of (411993922) La Cirese Proiect Didactic

Proiect de lecie

DATA:UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial nr. ,CLASA: a IV-a AARIA CURRICULAR: Limb i comunicare OBIECTUL: Limba i literatura romn SUBIECTUL LECIEI: La ciree, Ion Creang UNITATEA DE NVARE: VaraTIPUL LECIEI: mixtDURATA: 45 minuteSCOP:-Formarea deprinderilor de lectur funcional, prin exersarea calitilor citirii:corect,fluent, contient, expresiv;

-Exersarea vocabularului;

-Redarea prin cuvinte proprii , cu sprijin a unui paragraf/ fragment dintr-un text citit;

OBIECTIVELE OPERAIONALE:La sfritul leciei, elevii vor fi capabili: s citeasc corect, contient, expresiv; s utilizeze corect elementele de construcie a comunicrii; s caracterizeze personaje dup datele furnizate de text; s foloseasc n comunicarea oral i scris un stil comunicativ funcional;STRATEGIA DIDACTIC: I. Resurse procedurale:1. Metode i procedee: explicaia, expunerea, povestirea, instructajul verbal,conversaia, discuia colectiv,observaia dirijat, jocul didactic, citireaexpresiv,Diagrama Venn,CiorchineleCubul,Harta povestirii2. Forme de organizare: individual ,pe grupe,frontalII. Resurse materiale: laptop videoproiector coli A4, A3, markere, creioane colorate; fie,fie adaptate Diagrama Venn manualul caieteleBIBLIOGRAFIE:

Consiliul Naional pentru Curriculum, Programa colar pentru limba i literatura romn. Clasa a IV-a, Bucureti, 2005 Tudora Piil, Cleopatra Mihilescu, Limba i literatura romn Manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucureti, 2006 Carmen Iordchescu, S dezlegm taina textelor literare clasa a IV-a, EdituraCarminis, Piteti, 2006

ETAPELELECIEICONINUTUL NVRIIDOZA RERESURSE IRESURSE II

ACTIVITATEA PROPUNTOAREIACTIVITATEA ELEVILOR

** adaptare pentru elevii cu CES

122456

Momentul organizatoric- se asigur condiiile optime pentru bunadesfurare a leciei: aerisirea slii de clas, pregtirea materialului didactic i stabilirea linitii- se pregtesc pentru nceperea orei delimba romn- se organizeaz n grupe.

1-frontal-rechizitele,materialelepentru lecie

Verificareacunotinelor asimilate anterior/verifi- carea temei pentru acas- efectueaz controlul cantitativ icalitativ al temei;- prezint i verific tema

5-conversaia

-frontal

Captarea ateniei/discuii pregtitoare-captarea ateniei elevilor se va realizaprintr-o ghicitoare:Bilioare roioareStrlucesc frumos n soare ; Cu codiele perechiS le pui dup urechi .Ce-s ? -prezentarea copacului cu ciree coapte-De care dintre povetile lui Ion Creang v aduce aminte acest copac?-vor rspunde la ghicitoarea ce le esteadresat: Cireele

-analizeaz imaginea-rspund ntrebrilor adresate- povestea La ciree

2-conversaia

-frontal

-textul ghicitorii

-proiecie

Anunarea titlului leciei i a obiectivelor-Astzi vom redeschide Amintirile dincopilrie ale lui Ion Creang. Dup cum tii aceast oper cuprinde diferite povestioare, cum ar fi : coala din Humuleti, Caprele Irinuci, Casa printeasc, La ciree, Pupza din tei, La scldat;-

- scriu titlul leciei n caiete

- ascult obiectivele leciei

2

-frontal

-tabla

Vom citi un fragment cunoscut, ntmplarea La ciree unde vom regsi un personaj ndrgit de ctre noi, copiii: Nic- anun i scrie la tabl titlul leciei: Laciree, dup Ion Creang- enun obiectivele de atins ale leciei: Astzi vom efectua exerciii pentru a nelege mai bine textul Amintiri din copilrie, dup Ion Creang. Voi va trebui s colaborai, s v confruntai opiniile personale cu cele ale colegilor, s respectai opiniile celorlali, pentru a rezolva ct mai corect exerciiile

V. Dirijareanvrii-se prezint cu ajutorul retroproiectoruluifragmentul La ciree- se adreseaz elevilor ntrebri asupra coninutului textului, mesajului i a semnificaiei morale pornind de la ntrebrile de pe colurile stelei (Anexa1):

Cnd?

Unde? Cine? La cir ee

Ce? Cum?

-Cnd se petrece aciunea ?-n ce moment al zilei ?-Unde se petrece aciunea ?-Care sunt personajele ?-Ce fapt svrete ?-Cum se termin ntmplarea?-vizioneaz filmul

-vor rspunde la ntrebrile ce le suntadresate. vara, aproape de moi ziua n amiaza-maren curtea lui mo Vasile, fratele tatei cel mareNic (personaj i povestitor) ,mtua Mrioara, tatl lui Nicse duce la furat de ciree unde stric i cnepa mtuii Mrioaratatl lui Nic l ceart

18-vizionarea/ascultarea integral a textului literar

-conversaia-filmul Laciree deIon Creang

-Posterul Explozia stelar

-coordoneaz citirea fragmentului dinmanualul de limba romn- explic cuvintele/expresiile necunoscute- exersarea deprinderii de a citi corect,cursiv, contient, expresiv se va face prin:- citirea tafet;- citirea titlului- citirea aurorului- citirea pe fragmente;- citirea selectiv a textului dinmanual;- face aprecieri generale i individuale privind citirea expresiv formularea ntrebrilor, rspunsurilor i povestirea oral

- citesc corect, contient, expresiv, dup regulile cerute de nvtor

-formuleaz ntrebri, dau rspunsuri, povestesc oral lecia

-exerciiul

-Fragmentul literar La cireedinAmintiri din Copilrie, de Ion Creang

Asigurarea conexiunii inverse- cu ajutorul unui cub cu feele colorate inumerotate, li se vor mpri fiele de lucru; fiele sunt puse n ase plicuri numerotate:FIA 1Descrie i noteaz ntr-un ciorchine nsuirile lui Nic, preciznd i faptele din care reies aceste nsuiri (Anexa 2)**Descrie oral imaginea prezent pe fianr.1FIA 2 Co mp ar nsuirile lui Nic cu nsuirile mtuii Mrioara, realiznd o diagram (Anexa 3)** Compar cele dou imagini de pe fis

FIA 3Asociaz cuvintelor urmtoare cuvinte cu sens asemntor: vratic, chelfneal, stricciune, a ndesa. Alctuii enunuri cu ajutorul cuvintelor gsite. (Anexa 4)- elevii din fiecare echip i mpartrolurile n realizarea produsului comun

Ex: vratic = timpuriun curtea bunicului domnete un cire vratic.

S P C Ap v s a

S P C A

10-metodacubului

-ciorchinele

-diagramaVenn

-conversaia

-cub din carton

-fiadelucru

-fie delucru

** Asociaz cuvintele urmtoare:neastmprat ciree roiia fura neasculttorciree coapte a lua fr a cere voie pagub stricciunep v s s

-dnsul=pronume personal de politee, persoana a III-a, nr. singular, genul masculin, funcia sintactic de complement

- Celelalte echipe fac aprecieri asuprarspunsurilor i a lucrului n echip.

-observaiasistematiza-t

FIA 4 Apl icai cunotinele nsuite i alctuii schemele propoziiilor: (Anexa 5)El mnnc ciree roii.Ei au alergat prin grdina cu cnep.** Aplicai: El mannc ciree rosii. Cte cuvinte are propoziia?Care este ultimul cuvnt?FIA 5

Anal izeaz pronumele personal dinenunul: (Anexa 6)Numai la dnsul i la vreo dou locuri din sat erau cirei vratici.** Analizeaz: cuvintele prin stabilireanr. de silabe:Nic, Cirese, Coapte, Roii

FIA 6 Argu men tea z sentimentul de vin albiatului. (Anexa 7)- Reamintete regulile de lucru n grup i monitorizeaz implicarea fiecrui elev** Argumenteaz oral de ce a furat Nic ciree-Se verific oral activitatea grupelor, raportorii fiecrei grupe prezentnd rezolvrile- Face aprecieri privind corectitudineaformulrii mesajelor

Fixareacunotinelor-se cere realizarea hrii povestirii (Anexa8)- vor realiza harta povestirii, apoi se vorprezenta n faa clasei;5-hartapovestirii-fi delucru

ncheierea leciei- Se va extrage nvtura textului subforma unui proverb sau zical.-Recomand elevilor s realizeze acas un portofoliu de proverbe i zictori selectate din opera Amintiri din Copilrie sau din Poveti, de Ion Creang- Face aprecieri generale asupra leciei- Evoc proverbe care se potrivescnvturii textului.

- Elevii i noteaz tema i fac aprecieri asupra impactului leciei.

2-prezentarea

-frontal

-aprecierea

ANEXA 3

FIA 2 Compar nsuirile lui Nic cu nsuirile mtuii Mrioara, realiznd o diagram.

ASEMNRI

FIA 3Asociaz cuvintelor urmtoare cuvinte cu sens asemntor:

ANEXA 4vratic, chelfneal, stricciune, a ndesa. Alctuii enunuri cu ajutorul cuvintelor gsite.

FIA 4

Ap lica i cunotinele nsuite i alctuii schemelepropoziiilor:

El mnnc ciree roii.

Ei au alergat prin grdina cu cnep.

FIA 5

Analizeaz cuvntul subliniat din enunul urmtor:

cirei vratici.

Numai la dnsul i la vreo dou locuri din sat erau

ANEXA 7

FIA 6

Argumenteaz sentimentul de vin al biatului.ANEXA 1

Explozia stelar

Cnd?

Unde? Cine?

La cir ee

Ce? Cum?

HARTA POVESTIRII

ANEXA 8

Locul desfurrii:

Personaje:

Desen

TITLUL

ncheiereantmplrii:

AUTORUL

Evenimentele ( n ordinea ntmplrii lor):

Ce am nvat din aceastntmplare?

FIA 1

Descrie i noteaz ntr-un ciorchine n su irile lui Nic i faptele din care reiesaceste nsuiri.

S-a prefcut c are de gnd s se duc la scldat

ANEXA 2IRET** Fia de lucru 2

** Fia de lucru 3

Asociaz cuvintele urmtoare:

neastmprat ciree roii

a fura neasculttor

ciree coapte a lua fr a cere voie pagub stricciune**Fi de lucru 4

Aplicai:El mannc ciree rosii.

Cte cuvinte are propoziia?Care este ultimul cuvnt?

Ei au alergat prin grdina cu cnep.

Cte cuvinte are propoziia?

Care este al doilea cuvnt? Dar al aselea?

Analizeaz: cuvintele prin stabilirea nr. de silabe:

Nic:

Ciree

Coapte

** Fia de lucru 5Roii

Argumenteaz oral de ce a furat Nic ciree.