4 Proiect Didactic Matematica
-
Upload
daniela-danca -
Category
Documents
-
view
144 -
download
0
Transcript of 4 Proiect Didactic Matematica
Proiect didactic
Data : 9.12.2011
Clasa : I
Şcoala : Şcoala cu clasele I-VIII Cătunu
Aria curriculară : Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Subiectul : Numărul 10
Tipul : însuşire de noi cunoştinţe
Obiective de referinţă:
1.1.să înţeleagă sistemul zecimal de formare a numerelor(din zeci şi unităţi), utilizând
obiecte pentru justificări;
1.2.să scrie, să citescă,să compare şi să ordoneze numerele naturale de la 0 la 100
2.3.să sesizeze asocierea dintre elementele a două grupe de obiecte, desene sau numere
mai mici ca 30, pe baza unor criterii date.
Obiective operaţionale :
O1.să grupeze obiectele corespunzător numărului 10;
O2.să completeze ,în scris, mulţimile de obiecte ;
O3.să scrie cifra 10, după model;
Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, exerciţiul, cubul, povestirea, explicaţia,
demonstraţia.
Mijloace de învăţare: planşe cu cifra, imagini cub, imagini (castel,balaur,copiii
numere),fişe
Moduri de organizare: individual, frontal, în perechi.
Bibliografie:
*Ghidul programului de informare-formare a institutorilor-învăţătorilor, Curriculum
pentru clasele I şi a IIa, Bucureşti, 2003.
*Matematică, manual pentru clasa I, Victoria Pădureanu, Tudora Piţilă, Cleopatra
Mihăilescu, Ed. Aramis, 2004.
*Activităţi transdisciplinare, Ghid pentru învăţători, Ed. RADICAL, 2003.
Durata: 50’
Etape Ob. Activitatea învăţătoarei
Activitatea elevilor Metode Forme de organizare
Moment organizatoric
Asigur condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a lecţiei.
Se pregătesc.
Activitate transdisciplinară
Captarea atenţiei
15’
Exista demult, într-un ţinut îndepărtat un castel minunat al numerelor. În el locuiau copiii numere(afişez o imagine cu un castel şi copiii numere 9).Într-o zi, copiii numere au fost capturaţi de Mate Bau-Bau, un balaur , pentru că acesta ura matematica şi dorea ca nimeni să nu mai înveţe nimic de la copiii numere.Din fericire în acea zi, Zece lipsea de acasă, deoarece era rândul lui să aducă la castel copiii de clasa I pentru a le preda o nouă lecţie despre numere.Fiind numărul 10, doar el putea distruge
Ascultă.Observă.
ConversaţiaExplicaţiaObservaţiaPovestirea
Frontal
balaurul , însă elevii de clasa I au hotărât să-l ajute, împreună cu voi.Vom ajuta copiii să recupereze castelul numerelor?Pentru a anunţa copiii că îi vom ajuta, le vom trimite câte o scrisoare cu numere.Pe bănci aveţi câte un plic cu steluţe.În perechi veţi realiza un chenar al scrisorii, iar mesajul va fi realizat din numere colorate şi personalizate(gură, ochi, mâini, picioare, pălării, etc.)La final le vom pune într-un plic mare pentru a le trimite.
Răspund.
Fiecare elev va pune steluţe pe jumătate de foaie şi vor colora câte o cifră preferată.
ConversaţiaExplicaţiaExerciţiul
În perechi
Reactualizarea cunoştinţelor
3’
Pentru ca şi copiii numere capturaţi de către balaur să afle că suntem alături de ei, vom trasmite mesajele următoare:-număraţi crescător şi
Ascultă.Răspund solicitărilor.
ConversaţiaExerciţiul
FrontalIndividual
descrescător până la 9;-număraţi din doi în doi;-număraţi din trei în trei;-vecinii lui 3, 5, 8.
Anunţarea temei1’
Cum am spus că se numeşte copilul număr pe care-l vom ajuta să-şi elibereze fraţii?Astăzi vom învăţa şi noi numărul 10, pentru a deveni prieteni buni cu Zece, copilul număr.Vom forma mulţimi, vom învăţa să scriem numărul, etc.
Copilul număr se numeşte Zece.
Ascultă.
ConversaţiaExplicaţia
Frontal
Dirijarea învăţării
25’
Afişez o planşă cu numărul 10 şi cu ajutorul meu vor descoperi din ce este alcătuit numărul şi diferenţa între acesta şi cele învăţate anterior.
Pe o planşă voi explica modul de scriere al lui 10: 1 zece şi 0 unităţi.
Ascultă şi descoperă modul de scriere al numărului nou.
ConversaţiaExplicaţia Frontal
O1O2O3
Copiii sunt invitaţi la tablă pentru a completa corespunzător tabelul cu cifrele învăţate. Utilizând metoda cubului elevii vor îndeplini, diferenţiat, sarcinile din anexa 1.
Pentru a învăţa să scrieţi corect cifra, ascultaţi explicaţiile şi aplicaţi pe caiete. Pe o planşă prezint ,în întregime şi separat elementele lui 10.Demonstrez scrierea numărului şi ajut elevii să scrie un rând pe caiete.
Realizează sarcina.
Formează grupele diferenţiat, primesc sarcinile, iar după rezolvare, liderul prezintă munca echipei şi lipim împreună fişa pe un cub.
Ascultă şi observă.
Aplică.
Exerciţiul
ExerciţiulExplicaţiaCubul
ExplicaţiaExerciţiulDemonstraţia
Frontal
FrontalÎn grup
FrontalIndividual
Obţinerea performanţei
6’
Pentru a încheia cu succes lupta contra balaurului Mate Bau-Bau, veţi rezolva, conform cerinţelor,sarcinile din fişa primită.Anexa 2
Ascultă explicaţiile şi lucrează.
ConversaţiaExplicaţiaExerciţiul
FrontalIndividual
Aprecieri şi recomandări
Fac aprecieri colective şi individuale cu privire la activitatea desfăşurată.Felicit copiii pentru că au salvat Castelul numerelor.
Ascultă. Conversaţia Frontal
ANEXA 1
Elevii sunt împărţiţi în grupe Învăţătoarea le prezintă elevilor un cub care are desenat pe fiecare latură unul din simbolurile stabilite:
1. fluturele- DESCRIE2. cerbul- COMPARĂ3. puiul- ANALIZEAZĂ4. tigrul- ASOCIAZĂ5. maimuţa- APLICĂ6. curcanul-ARGUMENTEAZĂToate aceste operaţiuni elevii le vor face pe fişe, fiecare echipă va primi o fişă conform simbolului .
După ce elevii vor lucra pe echipe aceste fişe, vor veni la tablă, bineînţeles un reprezentant al fiecărei echipe, care va prezenta colegilor rezultatele finale ale fişelor de lucru.
DESCRIE cifra 10 -desenează elementele ei component
COMPARĂ-compară cifra 10 -cifra 8-compară obiectele cu care se aseamănă fiecare. Scrie cifrele pe fişă.
ANALIZEAZĂ Completează cu obiecte mulţimile şi analizează-le.
104
APLICĂ-Scrie un rând cu numărul 10
ASOCIAZĂ - numărul cu obiecte din mediul înconjurător
ARGUMENTEAZĂ că văcuţele din imagini au împreună 10 pete. Numără-le şi colorează-le.
Anexa 2
1. Completează axa numerelor.
2.Completează mulţimile de 10 elemente.
3.Să scriem:
1 0
1 0 1 0
Descriptori de performan ţă
„1” şi „0” alăturămŞi pe „10” îl formăm.Noi, fetiţe şi băieţi,Astăzi, mândri şi isteţi,Numerele-am învăţatŞi pornim la…calculat!
0 103 7
itemul foarte bine bine suficient1 Să completeze căsuţele goale cu
cele 7 numere potriviteSă completeze căsuţele goale cu 5
numere potriviteSă completeze căsuţele goale cu
3 numere potrivite
2 Să formeze, prin completare, cele 6 mulţimi date
Să formeze, prin completare,4 mulţimi din cele date
Să formeze, prin completare, 2 mulţimi din cele date
3 Să scrie corect, respectând spaţiul, 3 rânduri cu numărul 10
Să scrie corect, respectând spaţiul, 2 rânduri cu numărul 10
Să scrie corect, respectând spaţiul, 1 rând cu numărul 10
Centralizarea rezultatelor 8.XII.2011
Matematică
Nr.crt Nume prenume I1 I2 I3 NOTA1 Cânpeanu.M.2 Croitoru.F.3 Ciucur.V.4 Gegea.M.C.5 Gheorghiescu.N.6 Iancu.R.7 Ionescu.G.8 Matei.A-M.9 Matei.E.10 Negrei.G.11 Negrei.M.12 Niculae.L.C.13 Stan.N.14 Şerban.C.Ş.15 Toader.A.I.16 Toma.A.17 Toma.I.A.18 Văleanu.A.
FIŞA
de înregistrare a rezultatelor obţinute la probele de evaluare sumative,
la nivel de clasă
ŞCOALA:…………………………………………............
DISCIPLINA :...............................................................
CLASA:…………………………
DATA:.......................................................................
NUMĂR DE ELEVI EVALUAŢI:...........................
MATRICEA DE SPECIFICAŢII:
Conţinuturi / Obiective
Cunoaştere Înţelegere Aplicare Analiză Sinteză Evaluare
REZULTATE OBŢINUTE:
Conţinuturi / Obiective
Conţinut 1/ Obiectiv 1
Conţinut 2 /Obiectiv 2
Conţinut 3 /Obiectiv 3
Conţinut 4 /Obiectiv 4
Conţinut 5 /Obiectiv 5
Conţinut 6 /Obiectiv 6
Nivel de realizare
FB B S FB B S FB B S FB B S FB B S FB B S
Nr de elevi care au realizat obiectiveleNr de elevi care nu au realizat obiectivele ( care au obţinut calificativul Insuficient)
CALIFICATIVE OBŢINUTE LA PROBA DE EVALUARE:Foarte bine Bine Suficient Insuficient
Nr. elevi
%
PROBLEME IDENTIFICATE:
Probleme identificateNumăr de elevi care întâmpinădificultăţi
MĂSURI AMELIORATIVE (se vor anexa fişele de ameliorare):
REZULTATELE REGLĂRII:
Conţinuturi / Obiective
Conţinut 1/ Obiectiv 1
Conţinut 2 /Obiectiv 2
Conţinut 3 /Obiectiv 3
Conţinut 4 /Obiectiv 4
Conţinut 5 /Obiectiv 5
Conţinut 6 /Obiectiv 6
Nivel de realizare
FB B S FB B S FB B S FB B S FB B S FB B S
Nr de elevi care au realizat obiectiveleNr de elevi care nu au realizat obiectivele ( care au obţinut calificativul Insuficient)