38690550-rph-ikan-hiasan (1)

download 38690550-rph-ikan-hiasan (1)

of 3

Transcript of 38690550-rph-ikan-hiasan (1)

  • 7/28/2019 38690550-rph-ikan-hiasan (1)

    1/3

    RANCANGAN PENGAJIAN HARIAN

    KEMAHIRAN HIDUP SEKOLAH RENDAH TAHUN 5

    MATA PELAJARAN : Kemahiran Hidup

    TAHUN : 5 Gemilang

    TARIKH : 25 Ogos 2008 ( Isnin )

    MASA : 11.50 12.50 Pagi

    BILANGAN PELAJAR : orang

    BIDANG : Reka Bentuk dan Teknologi

    UNIT : 1.7 Ikan Hiasan

    TAJUK PEMBELAJARAN : a) Pengenalan

    PENGETAHUAN SEDIA ADA : 1. Murid pernah melihat dan telahmengenal pasti ikan hiasan melaluipembelajaran sebelum ini.

    HASIL PEMBELAJARAN : Aras 2

    Menyatakan sebab dan tujuan memeliharaikan hiasan.

    Aras 3

    Menyenaraikan beberapa ciri istimewa padaikan hiasan.

    OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Di akhir pembelajaran, murid dapat :

    1. Menerangkan tujuan memelihara ikan hiasan.2. Menyenaraikan ciri-ciri yang terdapat pada ikan

    hiasan dengan betul.

    STRATEGI PEMBELAJARAN : Direktif, Mediatif, Simulasi (Tunjuk Cara),Hands-on, Sumbang Saran

    KBKK : Mengenalpasti dan membanding-beza,menjana idea, membuat keputusan.

    PENERAPAN NILAI : Menumpukan perhatian, bekerjasama, beranimencuba, yakin, komited dan tekun.

    BBM : Buku teksPapan putihGambar ikan hiasan

  • 7/28/2019 38690550-rph-ikan-hiasan (1)

    2/3

    LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN CATATAN

    GURU MURID

    SET INDUKSI(5 MINIT)

    PengenalanMenyatakan sebabdan tujuanmemelihara ikanhiasan

    1. Meminta murid mengimbaskembali pelajaran padaminggu lepas

    2. Bertanya kepada beberapamurid tentang apa yangtelah dipelajari padaminggu lepas

    3. Menerangkankesinambungan pelajaranminggu lepas dengan hariini.

    1. Merujuk buku teks danmengimbas kembali apayang telah dipelajari.

    2. Murid menjelaskanmengenai jenis-jenis ikanyang telah mereka kenalpasti

    3. Murid memberi perhatianterhadap peneranganyang diberikan oleh guru.

    KBKK:

    Mengenal pasti

    BBM:

    Buku teks

    NILAI: Memberi

    perhatian

    Patuh

    Yakin

    Tekun

    LANGKAH 1(15 MINIT)

    Menyatakan

    sebab dantujuanmemelihara ikanhiasan

    1. Melakar peta minda yangtidak lengkap di papanhitam.

    2. Melalui aktiviti sumbang

    saran, guru menyoal muridtentang tujuan memeliharaikan hiasan

    3. Meminta muridmelengkapkan peta mindadi papan hitamberdasarkan jawapan yangdiberikan oleh murid.

    1. Menumpukan perhatianpada papan hitam

    2. Menjawab soalan gurudengan memberikan

    beberapa sebab dantujuan memelihara ikanhiasan

    3. Melengkapkan petaminda di papan hitamtentang tujuanmemelihara ikan hiasan.

    KBKK:

    Mengenal pasti

    Membuat

    keputusan

    Membandingbeza

    BBM:

    Papan hitam

    Peta minda

    NILAI:

    Memberi

    perhatian

    Patuh

    Yakin

    Bekerjasama

    LANGKAH 2(15 MINIT)

    Menyenaraikan

    beberapa ciriistimewa padaikan hiasan.

    Gambar ikan

    hiasan:

    1. Menunjukkan gambar satuspesies ikan hiasan kepadamurid.

    2. Meminta murid memerhaticiri-ciri istimewa ikanhiasan yang terdapat padagambar tersebut

    3. Menyoal secara rambangbeberapa orang muridtentang ciri-ciri istimewayang telah diperhatikanpada gambar yangditunjukkan.

    4. Menunjukkan gambar ikanhiasan beserta dengan ciri-ciri istimewa ikan hiasantersebut.

    1. Menumpukan perhatiankepada gambar ikanhiasan yang ditunjukkanoleh guru

    2. Memerhati dengan tekunciri-ciri istimewa yangterdapat pada gambartersebut.

    3. Dengan bantuan bukuteks, murid yang disoalmemberikan jawapanhasil dari pemerhatianmereka.

    4. Murid memerhati danmendengar dengantekun penerangan yangdiberikan oleh guru.

    KBKK:

    Mengenal pasti

    Membuat

    keputusan

    Membanding

    beza

    BBM:

    Gambar ikan

    hiasan. Buku teks

    NILAI:

    Memberi

    perhatian

    Patuh

    Yakin

    Tekun

    Komited

    Bekerjasama

  • 7/28/2019 38690550-rph-ikan-hiasan (1)

    3/3

    LANGKAH 3(20 MINIT)

    Aktiviti

    pengukuhan

    1. Meminta murid membentuktiga kumpulan.

    2. Mengedarkan gambar ikanhiasan kepada murid

    3. Mengarahkan muridberbincang danmenyenaraikan ciri-ciriistimewa ikan hiasan dalamgambar yang diedarkan.

    4. Berdasarkan gambar yangsama, guru menyoal muridciri-ciri istimewa ikanhiasan yang telahdisenaraikan mengikut

    kumpulan masing-masing.

    5. Mengarahkan murid untukmenghantar semulagambar tersebut.

    1. Membentuk tigakumpulan mengikutsusunan kedudukantempat duduk

    2. Menumpukan perhatianterhadap gambar yangdiedarkan

    3. Berbincang sesamamereka tentang tentangciri-ciri istimewaberpandukan gambarikan hiasan tersebutsambil merujuk bukuteks.

    4. Murid menjawab soalanberdasarkan gambar danciri istimewa yang telah

    mereka senaraikandalam perbincangankumpulan.

    5. Murid menghantargambar ikan hiasantersebut beserta dengansenarai ciri-ciri-ciriistimewanya.

    KBKK:

    Mengenal pasti

    Membuat

    keputusan

    Membanding

    beza

    BBM: Gambar ikan

    hiasan

    Kad manila

    NILAI:

    Memberi

    perhatian

    Patuh

    Sistematik

    Tekun

    Komited

    Bekerjasama

    Hormat-

    menghormati

    Kreatif

    PENUTUP(5 MINIT)

    Membuat

    rumusan isi

    pengajaran

    1. Menerangkan semulatujuan memelihara dan ciri-

    ciri istimewa yang terdapatpada ikan hiasan.

    2. Membuat rumusan tentangapa yang telah dipelajariserta menyelitkan nilai-nilaimurni di dalampembelajaran pada hari ini.

    1. Menumpukan perhatianterhadap penerangan

    yang diberikan oleh guru.

    KBKK:

    Mengenal pasti

    NILAI:

    Memberi

    perhatian

    Patuh

    Sistematik

    Komited

    Menghargai

    Kasih sayang