-27; · 08.05 .2018 გაკვეთილის დაწყებისა და...

12
08.05 .2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო - 9:00 - 09:45 სამოდელო გაკვეთილის გეგმა (პრობლემაზე ორიენტირებული გაკვეთილი) მასწავლებელი - ლიაგოგოხია -62006034657 საგანი - ქართული ენა და ლიტერატურა სწავლებისსაფეხური/კლასი -საბაზო, მე-8 2 კლასი მოსწავლეთარაოდენობა -27; არ მყავს სსსმ მოსწავლე გაკვეთილისთემა - ბრბო და პიროვნება ( გიორგი ლეონიძის ,,მარიტასა’’ და მიხეილ ჯავახიშვილის ,,ეშმაკის ქვის’’ მიხედვით) პრობლემაზე ორიენტირებული გაკვეთილის მიზანი -მოსწავლეები შეძლებენ მათ მიერ შესწავლილ ნაწარმოებებში ასახული პრობლემის წარმოჩენასა ( საზოგადოებისა და პიროვნების დამოუკიდებულებას) და ამ პრობლემის გაანალიზებას სხვადასხვა თვალთახედვით. მოსწავლეებს გაუუმჯობესდებათ მსჯელობის, ანალიზის, არგუნმენტირების, თანამშრომლობის უნარები. საკლასო დაფაზე წერია : არცერთი ადამიანი არ წარმოადგენს კუნძულს, თვით კუნძულიც არ არსებობს განცალკევებით’ (მეტაფიზიკი პოეტი - ჯონ დონი) # აქტივობისაღწერა გამოყენებულიმეთო დი კლასისორგანიზებისფ ორმა რესურსი დრო 1 პირველ ეტაპზე მოსწავლეებს განვუმარტავ გაკვეთილის მიზანს, გავაცნობ მეთოდის მიმდინარეობასა და წესებს, თუ როგორ უნდა წარიმართოს გაკვეთილი , გამოვკვეთთ პრობლემას და ვისაუბრებთ პრობლემის გადაჭრის გზებზე. მოსწავლეებს მივცემ როგორც განმავითარებელ, ასევე განმსაზღვრელ შეფასებას. (შეფასების რუბრიკებს მოსწავლეები იცნობენ, გაკრული აქვთ საკლასო ოთახში) ინფორმირება ვერბალური სახით. საერთო საკლასო შეფასების რუბრიკები ელექტრონული პრეზენტაცია 2 აქტივობა1. წინარე ცოდნის შემოწმება მოსწავლეებს შესწავლილი აქვთ: გიორგი ლეონიძის ,,ნატვრის ხე’’, მიხეილ ჯავახიშვილის ,,ეშმაკის ქვა’’, ვაჟა-ფშაველას ,,ამოდის, ნათდება’’, დამატებით მასალა გუსტავ დე ლებონის ,,ბრბოს ფსიქოლოგია’’ , ასევე, კლასგარეშე კითხვის გაკვეთილებზე წაკითხული აქვთ ბულგაკოვის ,,ძაღლის გული’’, კენ კიზის ,,გუგულის ბუდეზე სხვა გადაფრინდა’’, ჯორჯ ორუელის კითხვა-პასუხი გონებრივი იერიში ინდივიდუალური საერთო საკლასო ჩანაწერთა დღიური 5წთ

Transcript of -27; · 08.05 .2018 გაკვეთილის დაწყებისა და...

Page 1: -27; · 08.05 .2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო - 9:00 - 09:45 სამოდელო გაკვეთილის

08.05 .2018

გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო - 9:00 - 09:45

სამოდელო გაკვეთილის გეგმა

(პრობლემაზე ორიენტირებული გაკვეთილი)

მასწავლებელი - ლიაგოგოხია -62006034657

საგანი - ქართული ენა და ლიტერატურა

სწავლებისსაფეხური/კლასი -საბაზო, მე-82კლასი

მოსწავლეთარაოდენობა -27; არ მყავს სსსმ მოსწავლე

გაკვეთილისთემა - ბრბო და პიროვნება ( გიორგი ლეონიძის ,,მარიტასა’’ და მიხეილ

ჯავახიშვილის ,,ეშმაკის ქვის’’ მიხედვით)

პრობლემაზე ორიენტირებული გაკვეთილის მიზანი -მოსწავლეები შეძლებენ მათ მიერ

შესწავლილ ნაწარმოებებში ასახული პრობლემის წარმოჩენასა ( საზოგადოებისა და

პიროვნების დამოუკიდებულებას) და ამ პრობლემის გაანალიზებას სხვადასხვა

თვალთახედვით. მოსწავლეებს გაუუმჯობესდებათ მსჯელობის, ანალიზის,

არგუნმენტირების, თანამშრომლობის უნარები.

საკლასო დაფაზე წერია : „არცერთი ადამიანი არ წარმოადგენს კუნძულს, თვით კუნძულიც არ არსებობს

განცალკევებით’’ (მეტაფიზიკი პოეტი - ჯონ დონი)

# აქტივობისაღწერა გამოყენებულიმეთო

დი კლასისორგანიზებისფ

ორმა რესურსი დრო

1 პირველ ეტაპზე მოსწავლეებს განვუმარტავ

გაკვეთილის მიზანს, გავაცნობ მეთოდის

მიმდინარეობასა და წესებს, თუ როგორ უნდა

წარიმართოს გაკვეთილი , გამოვკვეთთ პრობლემას

და ვისაუბრებთ პრობლემის გადაჭრის გზებზე.

მოსწავლეებს მივცემ როგორც განმავითარებელ,

ასევე განმსაზღვრელ შეფასებას. (შეფასების

რუბრიკებს მოსწავლეები იცნობენ, გაკრული აქვთ

საკლასო ოთახში)

ინფორმირება

ვერბალური სახით.

საერთო საკლასო შეფასების

რუბრიკები

ელექტრონული

პრეზენტაცია

2 აქტივობა1. წინარე ცოდნის შემოწმება

მოსწავლეებს შესწავლილი აქვთ: გიორგი

ლეონიძის ,,ნატვრის ხე’’, მიხეილ ჯავახიშვილის

,,ეშმაკის ქვა’’, ვაჟა-ფშაველას ,,ამოდის, ნათდება’’,

დამატებით მასალა გუსტავ დე ლებონის ,,ბრბოს

ფსიქოლოგია’’ , ასევე, კლასგარეშე კითხვის

გაკვეთილებზე წაკითხული აქვთ ბულგაკოვის

,,ძაღლის გული’’, კენ კიზის ,,გუგულის ბუდეზე

სხვა გადაფრინდა’’, ჯორჯ ორუელის

კითხვა-პასუხი

გონებრივი იერიში

ინდივიდუალური

საერთო საკლასო

ჩანაწერთა დღიური 5წთ

Page 2: -27; · 08.05 .2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო - 9:00 - 09:45 სამოდელო გაკვეთილის

,,ცხოველების ფერმა’’ , რიჩარდ ბახის ,,თოლია

ჯონათან ლივინგსტონი’’. თავდაპირველად

საკითხის უკეთ გასააზრებლად მოსწავლეებს

დავუსვამ შეკითხვებს (არასწორი ან არასრული

პასუხის შემთხვევაში, ვეხმარები მათ პასუხების

სრულად და სწორად ჩამოყალიბებაში):

1. რას ნიშნავს თქვენთვის ბრბო?

2. ვინ შეიძლება გახდეს ბრბოს წევრი?

3. ვინ მართავს ბრბოს?

4. რა თვისებებს ავლენს ბრბო?

5. რამდენ ხანს შეიძლება გაგრძელდეს ბრბოს

ქმედება?

კითხვებზე მიპასუხებენ შემთხვევითობის

პრინციპით შერჩეული მოსწავლეები. ყველა

მოსწავლეს აქვს ჩანაწერთა დღიური და შეაქვს

შესწორებები, თუ, რა თქმა უნდა, აქვს მცდარი

პასუხი. მივაწვდი ინსტრუქციას, რომ გაკვეთილის

მსვლელობისას პარალელურად გააკეთონ

ჩანაწერები.

3. აქტივობა 3

სამწუთიანი წერა - პირამიდა

ტექსტების გაანალიზების შემდეგ ვაჩვენებ

ნაწყვეტს თენგიზ აბულაძის ფილმიდან ,,ნატვრის

ხე’’, ვთხოვ დააკვირდნენ პიროვნებისა და ბრბოს

ქცევას, ბუნების სურათსა და მუსიკას. ასევე

პარალელურად, ფილმის მსვლელობისას,

ყურადღებას ვამახვილებინებ ბრბოსა და

ცალკეულ პირთა ქმედებებზე. ამის შემდეგ

მოსწავლეებს ვავალებ შექმნან ხუთსტრიქონიანი

ლექსი ბრბოს შესახებ და ვაწვდი სათანადო

ინსტრუქციას. პირველსტრიქონზე დაწერონ ერთი

არსებითი სახელი, რომელსაც ამ ტექსტისათვის

საკვანძო მნიშვნელობა აქვს. მეორე სტრიქონზე

დაწერონ ამ არსებით სახელთან დაკავშირებული

ორი ზედსართავი სახელი, მესამე სტრიქონზე-

არსებით სახელთან დაკავშირებული სამი ზმნა,

მეოთხე სტრიქონზე - არსებითი სახელის

გამოყენებით ოთხსიტყვიანი წინადადება, მეხუთე

სტრიქონზე კი -სიტყვა, რომელიც კრავს და

ამთლიანებს ყველა დანარჩენ სიტყვასა და ფრაზას.

რამდენიმე მოსწავლე სურვილისამებრ

წაიკითხავს თავის ნაწერს.

საერთო საკლასო ჩანაწერთა

დღიური,

ელექტრონული

რესურსი,

პრეზენტაცია.

ლექსის

შექმნის დიაგრამა

10წთ.

Page 3: -27; · 08.05 .2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო - 9:00 - 09:45 სამოდელო გაკვეთილის

4. აქტივობა4 კომენტირებული კითხვა

მოსწავლეებს დავურიგებ გუსტავ დე

ლებონის სტატიის ადაპტირებულ ვარიანტს

და ასევე, ეპიზოდებად დაყოფილ ტექსტებს

გიორგი ლეონიძის ,,მარიტადან’’, მიხეილ

ჯავახიშვილის ,,ეშმაკის ქვიდან’’ და ვავალებ

გუსტავ დე ლებონის სტატიიდან ,,ბრბოს

ფსიქოლოგია’’ წარმოადგინონ რამდენიმე

მნიშვნელოვანი ამონარიდი და შეუსაბამონ

შესაბამისი ციტატები ზემოთ მითითებული

ლიტერატურულ ტექსტებს. სურვილისამებრ ერთი

მოსწავლე წაიკითხავს შესრულებულ სამუშაოს,

დანარჩენები უსმენენ და თან პარალელურად

ავსებენ ჩანაწერთა დღიურს.

1.,,ბრბოში ცნობიერი პიროვნება ქრება’’

2.,,ბრბოს ქმედებისათვის საჭიროა რაიმე

გამომწვევი ქმედება’’;

3.,,პიროვნება იზოლირებულ მდგომარეობაში

შეიძლება იყოს კულტურული ადამიანი, ბრბოში

კი ბარბაროსად გადაიქცევა’’

4.,,ბრბოს ყოველთვის ჰყავს წინამძღოლი’’

ინდივიდუალური

წყვილური

ჩანაწერებისდღიურ

ი,

ტექსტები

13წთ.

5. აქტივობა 5.

პრობლემის გადაჭრის გზები

კლასს დავყოფ ჯგუფებად და ვავალებ, რომ

წარმოადგინოს პრობლემის გადაჭრის გზა.

(მისაღებია ყველა აზრი, თუნდაც პრობლემის

გადაჭრის აბსურდული გზა იყოს დასახელებული)

შეიძლება კლასს გაუჭირდეს პრობლემების

გადაჭრის გზების მოფიქრება. ამიტომ ნიმუშის

სახით რამდენიმე გზას თავად ვაჩვენებ.

2. ,,პირველად მათ ებრაელებს მოაკითხეს და მე

ხმა არ ამომიღია, რადგან ებრაელი არ ვიყავი,

შემდეგ მათ კომუნისტებს მიაკითხეს და მე ხმა არ

ამომიღია, რადგან კომუნისტი არ ვიყავი, შემდეგ

მათ პროფკავშირის წევრებს მოაკითხეს და მაშინაც

ხმა არ ამომიღია, რადგან პროფკავშირის წევრი არ

ჯგუფური მუშაობა ფლიფჩარტები,

სტიკერები,

მარკერები,

ქვიშის საათი

https://www.youtube.

com/watch?v=llE8FtJn

f-k

17 წთ.

Page 4: -27; · 08.05 .2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო - 9:00 - 09:45 სამოდელო გაკვეთილის

ვიყავი. ჩემდეგ ისინი ჩემამდე მოვიდნენ და

არავინ დარჩა ჩემი დამცველი. ( მთავარი

სათქმელი მოქმედებაა, ხმის ამოღება,

ბრძოლა)ჯგუფებს ვთხოვ წარმოადგინონ

დავალება პრეზენტაციის სახით და ახსნან რატომ

თვლიან, რომ მათ მიერ არჩეული გზა იქნება

უმჯობესი.

6. აქტივობა 6

საშინაო დავალება

ვავალებ წაიკითხონ უილიამ გოლდინგის ,,ბუზთა

ბატონი’’ და დაწერონ ესე -საზოგადოებაში

ყოველთვის არის ადამიანი,რომელსაც ბრბოსთან

ბრძოლა უწევს. სოციუმის ნაწილი ფიქრობს, რომ ამ

ბრძოლაში ადამიანი განწირულია.

ინსტრუქციის

მიწოდება

დავალების შესახებ.

საერთო საკლასო საშინაო დავალების

ფურცელი

7. შეფასება

მოსწავლეებს ვავალებ ,თავიანთ ჩანაწერთა

დღიურში უპასუხონ შემდეგ კითხვებს: რა

ვისწავლე დღეს? რატომ არის ეს საკითხები

მნიშვნელოვანი? რომელი საკითხი დარჩა

ბუნდოვანი დ არატომ? ასევე, ავსებენ მზა გრაფიკს,

რომელზეც პირობითი ნიშნებია გამოსახული( იხ.

მოსწავლის თვით შეფასების რუბრიკა). მთელი

გაკვეთილის განმავლობაში ვინიშნავ მონაცემებს

მოსწავლეთა აქტიურობის შესახებ ჩემს

დაკვირვების დღიურში და ვაწვდი

განმავითარებელ შეფასებას .(იხ. დანართი)

განმავითარებელი

შეფასება

განმსაზღვრელი -

მოსწავლეთა

თვითშეფასება;

სქემის მიხედვით

მოსწავლეებზე

დაკვირვება

საერთო საკლასო მზა

გრაფიკი/შეფასების

სქემები, ჩანაწერთა

დღიური, კალამი,

მოსწავლეებზე

დაკვირვების

დღიური

1 წთ

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგი:

მოსწავლეები ამოიცნობენ და განსაზღვრავენ პრობლემურ საკითხებს წაკითხულ ტექსტში და

გამოარკვევენ ტექსტში დასმული პრობლემების გამომწვევ მიზეზებს, პოულობენ სადისკუსიო

პრბლემის გამომწვევ მიზეზებს.

ხელმოწერა /ლია გოგოხია/

05.04.2018

Page 5: -27; · 08.05 .2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო - 9:00 - 09:45 სამოდელო გაკვეთილის

08.05. 2018

დაკვირვების დღიური

# გვარი სახელი საგაკვეთილო პროცესში

ჩართულობა

კითხვებზე პასუხი-

აქტიურიმონაწილეობა

ჯგუფური მუშაობისას

სხვისი აზრის

მოსმენა და

პატივისცემა

1. ბანძელაძე ანასტასია

2. ბარამაშვილი ნია

3. ბახტაძე ალექსანდრე

4. ბერიშვილი მათე

5. გაგნიძე ანი

6. თედორაძე ბაგრატ

7. კომუნაძე სანდრო

8. კურცხალია ნიკა

9. ლოდია ლუკა

10. მათიაშვილი დავით

11. მალცევი ნიკა

12. მანია მიხეილ

13. მიროტაძე ირაკლი

14. მახათაძე გიორგი

15. ნადირაშვილი სანდრო

16. ოთარაშვილი ლუკა

17. ორმოცაძე გიორგი

18. სარალიძე სანდრო

19. სიხარულიძე კოტე

20. სულაქველიძე გიორგი

21. ფუტკარაძე თემურ

22. შამუგია ლაშა

23. შარტავა თარაშ

24. შეყილაძე ლუკა

25. ცამბაია საბა

26. ციცაგი გიგა

27. ძინძიბაძე ლაშა

პირობითი ნიშნები:

აქტიური -

საშუალო -

პასიური -

Page 6: -27; · 08.05 .2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო - 9:00 - 09:45 სამოდელო გაკვეთილის

შეფასების კრიტერიუმები

საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა (6-ზე დაბალ ქულას არ ვწერ)

ქულები 9-10

7-8

6

საგაკვეთილო პროცესში

მოსწავლის აქტიურობა,

მოსმენის კულტურა,

მობილიზება, ეთიკური

ნორმების დაცვა.

გაკვეთილზე აქტიურია, იცავს

ეთიკის ნორმებს, უსმენს

მოსაუბრეს.

გაკვეთილზე

კონცენტრირებულია,

უსმენს მოსაუბრეს, იცავს

ეთიკის ნორმებს.

საგაკვეთილოპროცესში

ნაწილობრივააა ჩართული,

იშვიათად უსმენს მოსაუბრეს, ვერ

იცავს ეთიკის ნორმებს.

განსახილველი მხატვრული

ტექსტის შეჯამების უნარი,

წყვილური (ჯგუფური)

თანამშრომლობა.

საუკეთესოდ ახერხებს

გააანალიზოს წაკითხული

ტექსტი, წყვილურ (ჯგუფურ)

მუშაობაში შეაქვს

მნიშვნელოვანი წვლილი,

თანამშრომლობს

მეწყვილესთან.

კარგად ახერხებს შეაჯამოს

წაკითხული, წყვილურ

(ჯგუფურ) მუშაობაში

შეაქვს წვლილი.

ნაწილობრივ ახერხებს შეაჯამოს

წაკითხული, წყვილში (ჯგუფში)

მუშაობს, ხანდახან შეაქვს წვლილი.

საკუთარი მოსაზრებების

გამოთქმა ფაქტებსა და

არგუმენტებზე დაყრდნობით,

საკითხის კონკრეტულობა.

კარგად ახერხებს საკუთარი

მოსაზრებების გამყარებას არა

მხოლოდ არგუმენტებით,

არამედ პარალელებითა და

ანალიზით. საკითხის დასმისას

კონკრეტულია.

ახერხებს საკუთარი

მოსაზრებების გამყარებას

არგუმენტებით, საკითხის

დასმისას კონკრეტულია.

ახერხებს საკუთრი მოსაზრებების

გამყარებას მწირი ფაქტებითა და

არგუმენტებით; საკითხის დასმისას

არაკონკრეტულია.

Page 7: -27; · 08.05 .2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო - 9:00 - 09:45 სამოდელო გაკვეთილის

ჯგუფური მუშაობის რუბრიკა

კრიტერიუმი კარგი საშუალო

ჯგუფის მიერ სამუშაო მიზნის

გააზრება

ჯგუფმა სამუშაო მიზანი კარგად

გააცნობიერა

ჯგუფმა სამუშაო მიზანი ნაწილობრივ გააცნობიერა

ჯგუფის მიერ სამუშაო დავალების

ორგანიზება

სამუშაო კარგად იყო

ორგანიზებული, ჯგუფის წევრებს

შორის ფუნქციები სწორად და

თანაბრად გადანაწილდა.

სამუშაო ორგანიზებული იყო, მაგრამ ჯგუფის

წევრებს შორის ფუნქციები არათანაბრად

გადანაწილდა.

თანამშრომლობისა და აზრთა

გაზიარების უნარი

აქვთ საუკეთესო

ურთიერთქმედებისა და აზრთა

გაზიარების უნარი ჯგუფის ყველა

წევრი იყო აქტიური და სამუშაო

ნაყოფიერი, ჯგუფის წევრებს

შორის იყო პოზიტიური და

საქმიანი ურთიერთობები

ნაწილობრივ აქვთ ურთიერთქმედებისა და აზრთა

გაზიარების უნარი მხოლოდ ერთი– ორი მოსწავლე

აქტიურობდა, ჯგუფის წევრებს შორის არ იყო

საქმიანი ურთიერთობა, ზოგჯერ ურთიერთობა

იძაბებოდა.

დროის ლიმიტი იცავენ დროის ლიმიტს. უჭირთ დროის ლიმიტის დაცვა.

საპრეზენტაციო უნარის შეფასების კრიტერიუმი

ქულები 9-10 7-8 6

გამართული და სწორი

მეტყველება. გამართულად მეტყველებს, აქვს

მდიდარი ლექსიკა,

შემოქმედებითად იყენებს ენობრივ-

გამომსახველობით საშუალებებს.

გამართულად მეტყველებს,

იყენებს მართებულ სინტაქსურ

და გრამატიკულ

კონსტრუქციებს.

იცავს

მართლმეტყველების

ელემენტარულ წესებს,

მეტ-ნაკლებად

გამართულად საუბრობს.

სათქმელის ნათლად და

ლოგიკურად გადმოცემა. სათქმელს გადმოსცემს ნათლად და

ლოგიკურად, სათქმელს აშუქებს

ამომწურავად და

თანმიმდევრულად.

სათქმელს გადმოსცემს ნათლად

და ლოგიკურად, სათქმელს

აშუქებს თანმიმდევრულად.

სათქმელს გადმოსცემს

გასაგებად.

კონტაქტი

აუდიტორიასთან. წარმატებით იყენებს არავერბალურ

საშუალებებს აუდიტორიასთან

კონტაქტის დასამყარებლად. იყენებს

თვალსაჩინოებებს.

ადეკვატურად იყენებს

არავერბალურ საშუალებებს

აუდიტორიასთან კონტაქტის

დასამყარებლად.

მეტ-ნაკლებად ახერხებს

აუდიტორიასთან

კონტაქტის დამყარებას.

Page 8: -27; · 08.05 .2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო - 9:00 - 09:45 სამოდელო გაკვეთილის

მასწავლებლის თვითშეფასების დღიური № თარიღი გაკვეთილის თვითშეფასების რუბრიკა 1. 08.05. 2018 გაკვეთილის მიზანი გასაგები და კონკრეტული იყო. 2. აქტივობები ემსახურებოდა მიზნის მიღწევას. 3. გაკვეთილის დაწყება იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას. 4. მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმა ხელს უწყობდა მიზნის მიღწევას. 5. გამოყენებული რესურსები იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას და აქტიურ ჩართვას

საგაკვეთილო პროცესში.

6. შეფასების შედეგად მიღებული შედეგები შეესაბამებოდა მიზანს. 7. გათვალისწინებული იყო მოსწავლეთა ინტერესები და შესაძლებლობები. 8. ჩემი საუბარი არ აჭარბებდა მოსწავლეთა საუბარს. 9. ვიჩენდი ყველა მოსწავლისადმი თანაბარ ყურადღებას. 10. ვუსმენდი გულისყურით. 11. ვაძლევდი მოსწავლეებს განსაზღვრულ დროს კითხვებზე პასუხის გასაცემად.

Page 9: -27; · 08.05 .2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო - 9:00 - 09:45 სამოდელო გაკვეთილის

მოსწავლის თვითშეფასების დღიური

რიცხვი

რა ვისწავლე დღეს? რა იყო საინტერესო? რა იყო გაუგებარი? დღეს ვიყავი:

ა)აქტიური;

ბ) მეგობრის დამხმარე;

გ) პასიური;

დ) მეოცნებე

08.05. 2018

ვაქტიურობდი, ყველა კითხვას ვპასუხობდი, ვგრძნობ წინსვლას.

ვეხმარებოდი მეწყვილეს, რომ ეპასუხა.

ვიც ვიცოდი პასუხი, მაგრამ მერჩივნა სხვებისთვის მომესმინა.

-

მთე მთელი გაკვეთილი ვოცნებობდი(ნეტა რაზე?)

Page 10: -27; · 08.05 .2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო - 9:00 - 09:45 სამოდელო გაკვეთილის

მოთხრობის სქემა

კითხვები პასუხები

რას ნიშნავს თქვენთვის ბრბო?

ვინ შეიძლება გახდეს ბრბოს წევრი?

ვინ მართავს ბრბოს?

რა თვისებებს ავლენს ბრბო?

რამდენ ხანს შეიძლება გაგრძელდეს ბრბოს

ქმედება?

ბრბოს ყოველთვის ჰყავს წინამძღოლი, რომელსაც

ყველა ინდივიდი ემორჩილება.

Page 11: -27; · 08.05 .2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო - 9:00 - 09:45 სამოდელო გაკვეთილის

ბრბოს ფსიქოლოგია

ფაქტებს შეუსაბამეთ ციტატები ლიტერატურული ტექსტებიდან

ბრბოში ცნობიერება პიროვნება ქრება

ბრბოს ქმედებისათვის საჭიროა რამე გამომწვევი

ქმედება

პიროვნება იზოლირებულ მდგომარეობაში

შეიძლება იყოს კულტურული ადამიანი, ბრბოში

კი ბარბაროსად იქცევა

ბრბოს ყოველთვის ჰყავს წინამძღოლი, რომელსაც

ყველა ინდივიდი ემორჩილება

Page 12: -27; · 08.05 .2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო - 9:00 - 09:45 სამოდელო გაკვეთილის