108

Page 1:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen
Page 2:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen
Page 3:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen
Page 4:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22Museumstraat 252000 AntwerpenT +32 (0)3 248 19 21F +32 (0)3 248 15 [email protected]

Biedingen/ BiddingsF +32 (0)3 248 15 93Geen telefonische biedingen onder € 500.No telephone biddings when estimation less than €500.

Live WebcastRegistratie tot dinsdag 10 oktober, 18URegistration till Tuesday 10 October, 6PM

Silent Sale Lotnummers vanaf 5000Enkel online van vrijdag 27 oktober tot maandag 6 november, 12Uwww.bernaerts.be > Veilingen > Enkel online

ABK 111-2656241-87IBAN BE67 1112 6562 4187BIC ABERBE 22BTW BE 0413 901 869

Page 5:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

Veiling/ Sale: WERK OP PAPIER / WORKS ON PAPER

donderdag/ Thursday 12 oktober/ October

om 14U/ at 2PM en/ & om 19u/ at 7AM

Expo: donderdag/ Thursday 5 oktober/ October

vrijdag/ Friday 6 oktober/ October

zaterdag/ Saturday 7 oktober/ October

zondag/ Sunday 8 oktober/ October

van 10 tot 18U/ from 10 AM to 6 PM

Expertise: Elias Leytens & Peter BernaertsKantoor van Gerechtsdeurwaarders Briers-Dujardin Bailiffs Briers-Dujardin© SABAM/ © Digital photo, layout & prepress Studio Bernaerts Illustration cover p.1 detail lot 1366, p.4 lot 1150

Page 6:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

VOLGORDE LOTEN ORDER OF THE SALE DONDERDAGNAMIDAG 1000 - 1344 THURSDAY AFTERNOON 12 OKTOBER 12 OCTOBER OM 14U AT 2PM Literatuur & Kunstenaarsboeken 1000 - 1065 Literature & Artists' Books Interbellumgrafiek 1066 - 1100 Interbellum Prints Interbellum tekeningen 1101 - 1155 Interbellum drawings Naoorlogse grafiek 1156 - 1344 Post-War Prints DONDERDAGAVOND 1345 - 1493 THURSDAY EVENING 12 OKTOBER 12 OCTOBER OM 19U AT 7PM Naoorlogse Tekeningen 1345 - 1439 Post-War Drawings Collectie Jan Hoet 1440 - 1493 Jan Hoet Collection

Page 7:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

VEILING / SALE

Donderdag 12 oktober om 14 uur

Thursday 12 October at 2PM

Loten / lots 1000 - 1344

1213

Page 8:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

LITERATUUR / LITERATURE

KUNSTENAARSBOEKEN /ARTISTS' BOOKS

1000(avant garde) 7 Arts. Journal Hebdo-madaire d'Information et de Critique. Cinquième Saison nrs 1-25/ Sixième Saison nrs 1-26 (lacking nrs 9, 10, 16 and 25). 47 fasc. in-fol., folder. 7 Arts was founded in 1922 by The brother Pierre and Victor Bourgeois, Pierre-Louis Flouquet, Karel Maes and George Monnier (later replaced by Paul Werrie). In the course of seven years, these men turned the lights on many architects, designers, painters, writers and others artists, from home and abroad (Bauhaus, Constructi-vism, Dutch Neo Plasticism...). One of the most striking features of 7 Arts was it's frequency in appearance and by doing so keeping a very close eye on many artistic outcoming during the 1920's. (€ 600-800)

Lit.: Le Fonds Paul Destribats nr. 193.

1001(revue) Documents Internationaux de l'Esprit Nouveau. Nr. 1. Direction: Paul Dermée et M. Seuphor. Paris, 1927. In-4°. 32 pp. Orig. wrappers. Some minor defects to the spine (re-cently glued). Only issue published. (€ 600-800)

Lit.: Le Fonds Paul Destribats nr. 259.

1002*(magazine) Zenit, revue internationa-le. Belgrade, 1925. Nrs 36/ 37. 2 vol. in-8°. Orig. wrappers. This magazine was founded in 1921 by Ljubomir Mi-cic, in Zagreb, and from 1923 à 1926 in Belgrade. It was the very first avant garde magazine to be founded in the former Yugoslavia, and is to this day regarded as one of the most important magazines from that era. (€ 600-800)

Lit.: Le Fonds Paul Destribats nr. 165.

1003FERNAND LEGER (1881-1955)Paul Eluard, Liberté j'écris ton nom. Paris, Imprimerie Union pour Pierre Seghers, 1953. Feuille in-folio repliée en accordéon. Tir. lim. et num. à la main, un des 26 ex. marqués A-Z, celui-ci nr. X. Monté dans un cadre. Légèrement insolé. 320 x 1280 mm(€ 2000-2200)

1004(tijdschrift) Labris. Literaris tijdschrift der 60 ers. 1962 - 1967. Collectie van de eerste zes jaargangen. 24 losse nummers. In-4°. Geniet/ gelijmd onder orig. omslagen. Met enkele getypte brieven en 'bijvoegsels'. Derde nr jaargang een ontbreekt voorkaft. Bijgevoegd: Loslabrislos. 1ste jaargang, 1969. 11 nummers, geniet. 127 pp. geniet. En: 2e jaar-gang, eerste vier nummers, geniet. En: Vijf getypte brieven/ rondzend-brieven. Twee gericht aan Dirk de Jong, ondertekend door Edmond Devoghelaere. Uitermate belangrijk tijdschrift dat tijdens zijn eerste vijf jaargangen onder leiding stond van Max Kazan, Leon van Essche, Marcel van Maele en Hugo Neefs (vanaf de tweede kwamen door ondermeer Wybrand Ganzevoort, Ivo Vroom e.a. bij). Vanaf jaargang zes tot het einde, de tiende, werd de redactie over-gedragen aan ondermeer Edmond Devoghelaere, Pierre Anthonissen, Frans Denissen en Paul Lambrechts. De oude garde bleef echter actief op redactioneel vlak. Internationaal er-kend tijdschrift dat baanbrekend werk publiceerde op het vlak van concrete en visuele poëzie, met bijdragen, op dat gebied, van alle grote der aarde, zoals: Chopin, Orlovsky, Bukowski, Sanders, Cobbing, Heidsieck, Finlay e.a.

Collection of first six runs, 1962-1967. 24 issues. Stenciled, stapled/ glued under original wrappers. We join: First two runs of 'loslabrislos', together 15 stapled issues. And five typewrit-ten letters. Ground braking when it comes the publication of visual poetry in Flanders, and Belgium. Most im-portant issue is the double one from the fourth year with a survey of avant garde poetry of that era. Stunning set. Complete set of Labris, 1962-73. (€ 3000-4000)

Lit.: Reizende Bladen p. 23 e.v. / Le Fonds Paul Destribats nr. 964.

1005GUY VANDENBRANDEN (°1926)Raymond Quinot, La Lampe d'Aladin. Illustrations de Guy Vandenbranden. Malines, Aux Editions du C.E.L.F., 1952. In-8°. Een van de 500 reg. ex., met handgeschreven opdracht. Ingenaaid. Bijgevoegd van dezelfde: Blues. Couverture et Illustrations de Guy Vandenbranden. Id., 1955. Inge-naaid. En: Nul. Guy Vandenbranden. Gr. in-8°. Ingenaaid. Uit het voorma-lige bezit van Dirk Claus. En: Twee expocatalogi (Guy Dorekens e.a.). (€ 100-150)

1006PIERRE ALECHINSKY (°1927)Louis Scutenaire, Pointes. Suite de 17 gravures Pierre Alechinsky. Paris, Editions Georges Visat, (1972). In-fol. en ff. 41 pp.num. Tir. lim. et num. à la presse, un des XXV ex. réservés aux collaborateurs, nr. XXIII. Six planches monogrammées, les autres signées à la mine de plomb. Sous couv., étui et emb. orig. (€ 2800-3000)

Lit.: Pierre Alechinsky. Ceuleers & Van de Velde nr. 35.

detail lot 1002

Page 9:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

Page 10:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1007GUY VANDENBRANDEN (°1926)Wilfried Adams/ Guy Vandenbranden, Lettre de cachet. Antwerpen, s.n., 1982. Los in-4°. Een van de 39 reguliere ex. met vijf kleurenzeef-drukken, nr. 12. Gesigneerd door auteur en kunstenaar. Orig. beige linnen overslag- en schuifdoos. (€ 200-300)

1008(Vanriet) Fernand Auwera/ Jan Vanriet; Mooie, gekwetste ziel. S.d.n., (1984). In-4°. Een van de 20 romeins gen. auteursexemplaren. Met drie aparte serigrafieën in apart mapje. Grijs linnen kaften en schuifdoos. Bijgevoegd: Dertig dagen robot zijn. Acht etsen van Vic Gentils bij de gelijknamige roman van Piet Ster-ckx. (Antwerpen), Uitgave Galerij De Zwarte Panter, (1981). Los in-fol. Een van de 20 romeins gen. ex., nr. XVI. Blauw linnen overslagdoos. (€ 150-250)

1009MICHAEL BASTOW (°1943)/ FREDDY DE VREE (1939-2004)Ex voto. Box met zeven gedich-ten door Freddy De Vree en zeven linosneden door Michael Bastow. Uitgegeven door de auteur, z.d.. Gelimiteerde uitgave 5/7, ac. Met handtekeningen van de kunstenaar en opdracht 'Voor Hugo'. Volledig met originele pasteltekening gemon-teerd in bovenste gedeelte van linnen opbergbox én damesslip. 790 x 590 x 80 mm(€ 350-500)

1010ROGER RAVEEL (1921-2013)Hugo Claus/ Roger Raveel, Thuis. Gent, Octave de Achtste, (1999). In-fol. 13pp. Een van de 60 met de hand in potlood gen. ex., nr. 17. Getekend in potlood door de auteur en de kunstenaar. Geïllustreerd met een kleurhoutsnede. Met de suite: dezelfde kleurhoutsnede. Getekend in potlood ’R Raveel’ en genummerd 5/60. Orig. wit papieren omslag. (€ 350-500)

1011DAN VAN SEVEREN (1927-2009)Roland Jooris, De dwang van het vlak. Dan Van Severen. (Gent), Octave de Achtste, 2005. In-fol. Geïllus-treerd met vijf etsen. Een van de 48 reguliere ex. gen. in potlood, nr. 16, gesigneerd. Met suite van drie etsen, alle getekend, gedateerd en genum-merd in potlood. Orig. omslag en schuifdoos. (€ 200-250)

1012REINIER LUCASSEN (°1939)Francis Ponge, Vijf Sapates. Etsen Lucassen. (Gent), Ergo Pers, (2001). In-fol. Een van de 60 reguliere ex. gen. in potlood, nr. 11. Met twee etsen in suite, beide getekend en genummerd in potlood. In orig. kaft en schuifdoos.(€ 100-200)

1013JURGEN PARTENHEIMER (°1948)Francis Ponge, A la rêveuse matière/ Aan de dromende materie. (Gent), Ergo Pers, (2002). 2 vol. in-fol. Een van de 24 ex., nr. 7. De Nederlandse vertaling met handgeschreven op-dracht aan Alex Vermeulen. In orig. kaft en schuifdoos.(€ 100-200)

1014(Ergo Pers) Een verzameling van vijf Ergo Pers-uitgaven: Roland Jooris/ Raphaël Buedts, Houtaarde; Yves Bonnefoy/ Alexandre Hollan, De druiven van Zeuxis; Christine D'Haen, Dodecaeder. Frontispice Jean Bilquin; Roland Jooris, Omheen; André du Bouchet/ Ignace De Vos, Laisses; André du Bouchet/ Jan H. Mysjkin, Overschiet.(€ 150-250)

1015HUGO HEYRMAN (°1942)Michel Oukhow/ Hugo Heyrman, 'De Kringloop van het Straatleven'. Antwerpen, De Zwarte Panter, 1989. In-4°. 10 gen.pp. Een van de 100 in pot. gen. ex., nr. 48, gesigneerd. Orig. oranje linnen band en schuifdoos.(€ 100-150)

1016KAREL DIERICKX (1940-2014)Luuk Gruwez/ Karel Dierickx, De kerf in je wang. Gent, Octave de Achtste, 2011. In-fol. Een van de 36 reguliere met de hand in potlood gen. ex., nr. 7, gesigneerd. Met vijf etsen en suite met dezelfde prenten, alle getekend en genummerd in potlood. In orig. kaft en schuifdoos. (€ 300-350)

1017MARIO DE BRABANDERE (°1963)Roland Jooris, Mario De Brabandere, Naderhand. (Gent); Octave de Achtste, (2016). In-fol. Een van de 36 reguliere met de hand in potlood gen. ex., nr. 10. Met de suite van de vijf prenten, alle getekend en genummerd in potlood. Ingenaaid onder orig. omslag, schuifdoos.(€ 250-300)

1018ROGER RAVEEL (1921-2013)Roger Raveel, Tegenover het vlak. (Gent), (2007). In-fol. 19pp. Een van de 100 met de hand in potlood gen. exemplaren, nr. 39. Geïllustreerd met een ets. Met de suite: een afdruk van de ets in zwart/ wit en een afdruk ge-hoogd met kleurkrijt. Beide getekend in potlood ’R Raveel’ en genummerd 39/100. Orig. groen papieren omslag. (€ 600-800)

detail lot 1051

Page 11:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

Page 12:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen
Page 13:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1019ROGER RAVEEL (1921-2013)Guy Prieels/ Roger Raveel, Oscar en de blijde dood. S.l., Octave de Achtste, 2010. In-fol. Een van de 48 reguliere met de hand in potlood gen. ex., nr. 23. Met ets en suite met zwart-witafdruk en gehoogde ets. Alle prenten getekend en genummerd in potlood. In orig. kaft en schuifdoos. (€ 600-800)

1020MICHEL SEUPHOR (1901-1999)(Seuphor) Seuphorismes. (Gent), De Prentenier, 1988. In-4°. Een van de 30 met hand gen. ex., nr. 22. Met gesigneerde ets. Eveneens gesigneerd door Jan D’Haese. Orig. grijs linnen band. Bijgevoegd: Vlaamse Grafici '50 - '90. (Gent), De Prentenier, (1991). Een van de 150 ex., nr. 104. Bevat grafisch werk van ondermeer Roger Raveel, Michel Seuphor, Enk de Kra-mer, Roger Wittewrongel ... Orig. band en stofwikkel. (€ 150-250)

1021(Art Nouveau) J. Klinger/ H. Anker, La Ligne Grotesque. Paris, Librairie de L'Art ancien et Moderne, s.d. Los in-8° obl. met 64 kleurplaten. Origi-nele halve bordeaux linnen omslag. Stofwikkel.(€ 200-250)

1022JOS LEONARD (1892-1957)L'Orient. G.M. Vanderborght Frères. Los in-8°. 3 pp. Cover design door Jos Leonard/ Studio Novio. Bijgevoegd: L'Orient 1928. Id. Los in-8° obl. 3 pp. Orig. omslag. Bijgevoegd: La publicité qui vend ... l'autre. L. De Wilde, 1928. In-8° obl. Onder orig. omslag. En: Le document. Architecture, Art Décoratif, Technique. 6me année - Volume II - Nr.57. En ander. (€ 100-200)

Lit.: Jos Leonard, De moderne jaren. KMSK/ ICC, 1991, p.14, ill.

1023(xylografie) Wendingen Houtsnij-dersnummer, juli en augustus 1919. In-4° carré. Genaaid. Zeldzaam verzamelwerk met originele hout-sneden van Belgische en Neder-landse graveurs Lion Cachet, K.P.C. de Bazel, J.L.M.Lauwericks, B. Essers, J.G.Veldheer, N.Eekman, J.B.Heukelom, Jac. Jongert, A.J.Grootens, W.O.J. Nieuwenkamp, Dirk Nijland, L.O.Wenkebach, Huib Luns, Hildo Krop, Joh.Polet, John Rädecker, Jan Mankes, Joan Collette, Gustave De Smet, A.H.W. Filarski, Daan de Vries, e.a. Volledig met de vaak ontbrekende uitvouwende linosnede op fijn oosters papier van Lion Cachet. Geïllustreerde omslag, gerafeld en met scheurtjes (met ver-lies). Binnenin volledig en in mooie staat.(€ 300-400)

1024(G58) Motion in vision / Vision in mo-tion. Antwerpen, G58-Hessenhuis, 21 March-3 May 1959. (42)pp. Stapled in original wrappers (front cover and first page aluminum paper), b/w and colour ill. Back strengthened. Cata-logue of a legendary group exhibition with contributions by the participating artists (cut-outs, fold-out texts etc.): Breer, Bury, Yves Klein, Mack, Mari, Munari, Piene, Rot, Soto, Spoerri, Tinguely, Uecker, Van Hoeydonck. (Yves Klein presented his 'Immatériel', offering it for sale for one kilogram of gold.)(€ 500-750) 1025BRUNO MUNARI XX'Kwadraat-Blad'. Hilversum, Steendrukkerij De Jong en Co., 1964. Gr. in-16°. 16 pp. Orig. covers, stapled.With orig. wrappers (damaged, but complete). The book itself in near pristine condition. (€ 500-600)

1026BRUNO MUNARI (1907-1998)Libri Illeggibile N.Y.1. Milano/ New York, Bruno Munari/ The Museum of Modern Art, 1967. In-4°. 20 pp. Orig. covers. (€ 500-600)

1027MARK VERSTOCKT (1930-2014)Marc Verstockt, This is not a book. Antwerp, Mercatorfonds, 1971. In-4°. Ex. nr. 860, getekend. In plastic box.(€ 100-150) 1028DAN GRAHAM (°1942)(Graham) Artists & Photographs. (New York), (Multiples, Inc.), (1970). Box, designed by Dan Graham, contains books, objects, prints, and other materials of various dimensions by 19 artists and a text booklet by Lawrence Alloway. Appr. 1200 copies, of which about 200 are said to have been fabricated. Artists included in this box (incom-plete): Mel Bochner, Misunderstan-dings (A theory of photography); Dan Graham, Two Parallel Essays; Michael Kirby, Pont Neuf: the localization of a tetrahedron in space; Joseph Kosuth, Notebook on Water; Richard Long, Rain Dance; Robert Morris, Continuous Project Altered Daily; Dennis Oppenheim. Flower Arangement for Bruce Nauman; Bernar Venet, Exploited Subjects; Andy Warhol, Portraits. In orig. cardboard box, some wear, otherwise very good condition.(€ 500-700)

detail lot 1049

Page 14:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1029BRUCE NAUMAN (°1941)Bruce Nauman, LA AIR. Multiples Inc., New York City, 1970. In-fol. Geniet. Uitstekende conditie. (€ 400-600)

1030(exhibition) Op losse schroeven. Situaties en cryptostructuren. Amster-dam, Stedelijk Museum, Mars 15 - Avril 27, 1969. In-4°. 32 pp.num. Bijgevoegd: 'Reportage'. Interuniversi-taire tentoonstelling. Catalogus, 1968.(€ 100-150)

1031ANDY WARHOL (1928-1987)(Warhol) Andy Warhol, Catalogue. Stockholm, Moderna Museet, 1970. Third edition. In-4°. Orig. wrappers. Dampstain. We join: Andy Warhol. New York Graphic Society Ltd/ Van Abbemuseum, Eindhoven, 1970. Exhibition catalogue. (€ 100-150)

1032(Cage) John Cage, Rolywholyover A circus. New York, Rizzoli, s.d. The box includes reprints, copies of clip-pings, receipes, drawings, notes .... all related in one way or another to the life, art, philosophy and insiprati-ons of John Cage. 'The world is vast: give the impression that materials are endless....'. Orig. metal box. We join: Four 45' singles, three booklets, three cd's, one audio cassette. (€ 100-200)

1033JAMES LEE BYARS (1932-1997)I do nothing’. Strook papier, verguld, met tekst ’I do nothing’ gedrukt in zwart. Gekreukt, als altijd. Dit item werd uitgedeeld aan het publiek tijdens de performance van Byars in De Appel, Amsterdam, 8 mei 1975. Zeldzaam. Bijgevoegd van dezelfde: Uitnodigingskaart ’This is the Ghost of James Lee Byars Calling./ 615 N. La Cieneqa Blvd./ Los Angeles, California U.S.A.' Goud met rode print. 30 x 330 mm(€ 200-250)

1034(Dulcia) Dulcia (1969). Roger Ra-veel - Lucassen - Elias - Raoul De Keyser - Antoon de Clerck en Roland Jooris maken en verklaren de fabriek Dulcia tot kunstwerk. Zeefdruk. Af-fiche. Bijgevoegd: Idem. Zeefdruk. Uitnodiging. (€ 100-150)

1035PANAMARENKO (°1940)Panamarenko, Introductie van een elektrisch vliegtuig. Gent, Museum van Hedendaagse Kunst, 1976. In-4° geniet. 10 gen.pp. Bijgevoegd: Uitnodiging voor de tentoonstelling. En: Uitnodiging Rijksmuseum Kröller-Müller, Otterlo, 1978. En: Vier kaarten expo Kröller-Müller, Otterlo. (€ 200) 1036PANAMARENKO (°1940)(Mönchengladbach) Das Flugzeug. Object/ catalogue. Vorw. J. Cladders. Mönchengladbach, Städt. Museum, 1969. One of the 330 numbered copies, this being nr. 38. With orig. string of which the length corresponds with the diameter of the propeller of Das Flugzeug, a helicopter with two propellers, each composed of three blades, that was exhibited. Orig. cardboard box with reproduction of portrait of the artist by Maria Gilissen pasted on the upper lid. On the re-verse of the bottom, text by Johannes Cladders pasted. (€ 400-600)Lit.: Panamarenko Multiples I, nrt. 5./ Printed Matter p.149. 1037 SOL LEWITT (1928-2007) Location of three geometric figures. Brussels/ Hamburg, Yves Gevaert; Société des Expositions, Hossmann, 1974. Folio. Two sheets, one folding out. Orig. wrappers. Some minor soi-ling to the front wrapper. (€ 200-250)

Lit.: Maffei - De Donno, Sol LeWitt Artist's Books p. 55/ Printed Matter p.149.

1038(Plus Kern) Plus-Kern. Gent, 1969 - 1972. Een volledige set (1-18), met het extra nummer handelend over 'Art by Designers, Design by Artists'. 19 afl. in-8°, geniet. Met bijdragen van Yves de Smet, Roland Jooris, Raoul de Keyser, Philippe van Snick, Sol LeWitt, Carel Visser, Gianni Colombo, François Morellet e.a. De extra bij-drage met werk van François Morellet, Guy Mees, Amedée Cortier a.o. Orig. omslagen. (€ 400-600)

1039(magazine) View. Interview by Robin White at Crown Point Press, Oak-land, California, 1978. Verzameling van negen ingebonden volumes (nrs 1-9): John Cage, Robert Barry, Pat Steir, Steve Reich, Tom Marioni, Hans Haacke, Robert Mangold, Chris Bur-den en Daniel Buren. (€ 100-150)

1040Geen lot/ no lot.

1041MARCEL BROODTHAERS (1924-1976)'Fig. 1. Programme’. Antwerpen: Wide White Space Gallery 1973. Poster. Printed in red and black. 640 x 480 mm(€ 200-300)

Lit.: Printed Matter p. 101.

1042MARCEL BROODTHAERS (1924-1976)Le corbeau et le renard. Wide White Space, Antwerp, 1968-1972. Two invitation cards for the first and revised edition. The first without extra leaflet. We join: 'Das Manuskript in der Flasche'. Galerie René Block, 1974. Announcement card for the edition. And: Wide White Space Gal-lery. Nieuw adres/ Nouvelle adresse. Annnouncement card, folded. (€ 250-300)

Lit.: Marcel Broodthaers, A Retrospective. New York, MOMA, 2016. P. 142, ill./ Prin-ted Matter p. 100.

detail lot 1054

Page 15:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

Page 16:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1043*MARCEL BROODTHAERS (1924-1976)'Je retourne à la matière...'. Famous 'stamp' invitation for Brood-thaers' early show, from September 27 till October 9 1966, at the Cogeime Gallery. We join: Marcel Broodthaers. Films, dias et fotos. Une contradiction entre le mouvement et le statisme de l'image. Invitation. Düsseldorf, May 1975. 165 x 250 mm(€ 500-700)

Lit.: Marcel Broodthaers, A Retrospective. New York, MOMA, 2016. P. 107, ill./ Printed Matter p. 100.

1044*MARCEL BROODTHAERS (1924-1976)Véritablement Court Circuit. Pierre Restany. Bruxelles, Palais des Beaux-Arts, 1967. In-8°. 8 pp. Stapled under orig. covers. Borders of front cover slightly discoloured. Complete with the two inserts. Handwritten dedication on the front cover in blue ink: 'à mon ami M. de Toledo/ Marcel Broodthaers'. (€ 300-350)

Lit.: Marcel Broodthaers, A Retrospective. New York, MOMA, 2016. P. 120-121, ill./ Printed Matter p. 100.

1045MARCEL BROODTHAERS (1924-1976)A collection of 13 open letters: 1. 'A mes amis, Calme et silence.' Bruxel-les, Palais des Beaux-Arts, 7 June 1968. 2. 'Une cube, une sphère' Kassel, 27 June 1968. 3. 'Mon cher Beuys' Bruxelles, 14 July 1968. 4. 'J'ai d'abord mis en scène ...' Lignano, 27 August 1968. 5. 'Cabinet des Ministres de la Culture. Ouver-ture' Ostende, 7 September 1968. 6. 'Département des Aigles. Museum. Un directeur rectangle.' Düsseldorf, 19 September 1968. 7. 'J'ai trop à vous dire, chers amis, ...' Anvers, 11

1043

Page 17:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

October 1968. 8. 'Duchamp-Mexico, octobre 68. Multiplié inimitable illimité MB' Librairie St Germain des Prés, Paris, 29 October 1968. 9. 'Chers Amis, Mes caisses sont vides.' Paris, 29 November 1968. 10. 'Chers amis, De Bruxelles à Anvers' Antwerpen, 10 May 1969. 11. 'Museum voor Moderne Kunsten. Département des Aigles. Mon cher Immendorf' Antwerpen, 29 September 1969. 12. 'Museum voor Moderne Kunsten. Département des Aigles. Remettre à Immendorf, la caisse ' (Antwerpen, September 1969.) 13. 'Musée d'Art Moderne. Section littéraire. Département des Aigles. Mon cher Claura' Bruxelles, 1 January 1970. All open letters in-4°,

except nr. 8 in-8°; all open letters mimeographed, except nrs 8 and 13 offset. Exceptional ensemble of the open letters that Marcel Broodthaers published in a small edition and sent to members of the art-world, mostly commenting on the social context of art in his time. The ironical and am-biguous use of a confidential tone in these pamphlets of a one-man move-ment, the use of an 'old-fashioned' instrument such as an open letter in a world so fond of 'new media', are typical of Broodthaers' critical inter-ventions in the often self-sufficient art scène. (€ 1500-2000)

Lit.: Printed Matter p. 100.

1046A lot ephemera concerning the shortlived but intense initiative/ forum 'A379089' that took place in the course of 1969: Carl Andre's 'Ques-tions and Answers'; Ben 'My actual Position is that...'; Two handouts by Kaspar König, one concerning racism in certain venues in Antwerp, the other is about the aims and goals of 'A379089' in general; 'Labris Jazz Suite (October 11, 1969); one of the two small posters/ programs; a blank envelope and paper with the 'A379089' letterhead. (€ 200-300)

1044

Page 18:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1047DANIEL BUREN (°1938)Mise en garde. (Antwerp), A379089, (1969). In-4°. 14 numb.pp. Glued. Front cover somewhat dustsoiled. (€ 150-200)

Lit.: Printed Matter p. 102.

1048+ - 0 [i.e. Plus moins zéro] Vol. 1, nr. 1 (1973) - nr. 84 (sept. 1993). Brussels : A.M. Rona., 1973-1993. Included are the seven 'Bis' issues. The review can be seen as the most important belgian Avant-Garde maga-zines from the 1970's up to the early 1990's. Letter included in which the end of the review is communicated upon the death of Stéphane Rona, the last director. (€ 1000-1200)

1049*(magazine) Art & Project. Amsterdam, September 1968 - November 1989. Complete collection of 156 bulletins. The importance of the bulletins as an archival source on the period is paramount, both through the quality of the original pageworks and the ca-libre of the artists involved. All the key artists from this period contributed in one and others more bulletins: Robert Barry made four, Stanley Brouwn made seven, Jan Dibbets six, Hamish Fulton three, Gilbert & George four, Douglas Huebler four, Sol LeWitt five, Richard Long seven, and Allen Ruppersberg two. From the earliest days in 1968 when the bulletin ap-peared under the title of 'Architectural Research' the small statement printed on the bottom of the front page rings out with the spirit of its' time. "Art & Project plans to bring you together with the ideas of artists, architects and technicians to discover an intel-ligent form for your living and working space. Art & Project invites you to participate in its exhibitions which will explore ways in which art, architec-ture and technology can combine with your own ideas." This statement was to prove prophetic. The bulletin be-came well known and as the gallery in

Amsterdam grew, it attracted artists in the Conceptual Art Movement to whom the bulletin was a way of con-veying art ideas from the artist to the viewer/reader at low cost: it did not have a value except for the ideas it contained; bulletins were mailed free to an international mailing list or distri-buted from the gallery to visitors. The bulletins contained original material in a sequence which is determined by the artist, but the viewer/reader can read the material in any order but the artist presents it as s/he thinks it should be. As Lawrence Weiner, who made five bulletins states "they (books) are perhaps the least imposi-tional means of transferring informa-tion from one to another (source)." (€ 8500-9500) ILL p. 10

1050GILBERT & GEORGE (1942-1943)Side by Side. Cologne/ London, Konig Brothers, 1972. In-8°. 170 numb.pp. One of the 600 numbered and signed copies in red ink, this being nr. 314. Orig. marbled cloth binding. Back slightly toned and some loss to lettering. Rare. (€ 800-1200)

1051*GILBERT & GEORGE (1942-1943)Dark Shadow. London, Nigel Green-wood, 1976. In-8°. 128 numb.pp. One of the 200 numbered and signed copies in red ink, this copy being nr. 745. Orig. red & black stained cloth (every cover is different). Cloth with some wrinkles in lower part. (€ 200-250) ILL p. 9

1052LUCIANO FABRO (1936-2007)'Ogni ordine è contemporaneo d'ogni altro ordine: Quattro modi d'esaminare la facciata del Santo Redentore a Venezia'. Genova, 1973. Album with 59 screen prints. One of the 120 copies, this one left unnum-bered and unsigned. (€ 1500-2000)

Lit.: Giorgio Maffei, Arte Povera 1966 - 1980, Books and Documents, p. 75.

1053DANIEL BUREN (°1938)Invitation/ poster Wide White Space. Antwerpen, 1973. Blue and white stripes. Folded. Some very slight wear. This is the fourth edition, preceded by the green (1969), red (1971) and yellow (1972). In 1974, the fifth show concluded the Buren shows with the brown version.521 x 768 mm(€ 200-300)

Lit.: Printed Matter p. 104.

1054*DANIEL BUREN (°1938)'Passage. Essai sur la couleur' (1972). Artist book. Macerata, Artestudio, 1972. 7 vol. large in-fol. One of 110 copies. 7 volumes, soft bound, in a white card stock slipcase. Each volume is composed of plates printed offset with stripes of the same color, on one side. The same color for each volume, printed deeper and deeper, plate after plate. Vol. I: Blue: 32 plates, Vol. II: Yellow: 39 plates, Vol. III: Black: 25 plates, Vol. IV: Orange: 29 plates, Vol. V: Red: 26 plates, Vol. VI: Green: 31 plates, Vol. VII: Violet: 33 plates. In orig. box. 'It is quite possibly one of the most important books to come out of the history of conceptual art.' 520 x 520 mm ( x 7)(€ 7000-9000) ILL p. 13

Lit.: Moma, nr. 388.1974. A-G./ A Bit of Matter and a Little Bit More. The Collection and Archives of Herman and Nicole Daled 1966 - 1978. München/ Köln, Haus der Kunst/ Walther König, 2010. P. 269/ Printed Matter nr. 102.

1055GILBERT & GEORGE (1942-1943)’The Paintings’ (with Us in the Na-ture) of Gilbert & George the human sculptors. Amsterdam Autumn 1971. London, Art for All, 1971. In-8°. Sta-pled under orig. wrappers.(€ 100-150)

Lit.: Printed Matter p. 120.

Page 19:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1056MARCEL BROODTHAERS (1924-1976)Marcel Broodthaers, Minuit. Poème avec une illustration de Serge Van-dercam. Bruxelles, George Houyoux, 1960. In-8°. 22 pp.num. Ex. du tirage courant resté non numéroté. Broché sous couv. originale. (€ 200-300)

Lit.: Ceuleers & Van de Velde nr. 28.

1057(Sanders) Marcel Broodthaers, La Bête Noire. Gravures Jan Sanders. S.l.n., (1961). In-8° obl. Tir. lim. et num. à la presse, un des 700 ex., nr. 294. Broché sous couv. originale (défraichie). (€ 200-300)

Lit.: Ceuleers & Van de Velde nr. 29

1058JIM DINE (°1935)Neil Curry/ Jim Dine, The bending of the bow. A version of the closing books of Homer's Odyssey. With ima-ges by Jim Dine. London, Enitharmon Press, 1993. In-8°. 63 numb.pp. From an edition of 75 numb. copies, this being nr. 23. With the original signed etching by Dine of Homer's head. Orig. half green cloth binding and paper folder, in orig. green linen slipcase. (€ 700-900)

1059JOEL-PETER WITKIN (°1939)Gods of Earth and Heaven. (Alta-dena), (Twelvetrees Press), s.d. In-4°. From the deluxe edition of 100 signed and slipcased copies, this being nr. 23. Signed in black marker. Small tear in the upper border of the third last page. Orig. black linen cover and slipcase. (€ 300-500)

1060JEAN TINGUELY (1925-1991)Tinguely in München. Kunsthalle der Hypo-Kulturstiftung. 27 September 1985 bis 6 Januar 1986. Poster. With handwritten dedication in

black marker on the French title to Elly Drillich, former secretary to Mr Nellens at the Knokke Casino. Orig. cardboard.

1061(magazine) Parkett. Kunstzeitschrift/ Art Magazine. Zürich, Switzerland. Collection of 80 issues, 1986 - 2013. Nrs 9, 11, 13 - 92.25, 26. Orig. wrap-pers. Good condition. Large collection of one of the most influential magazi-nes on modern and contemporary art.(€ 600-800)

1062(Jorn - Alechinsky) Pierre Alechinsky, La danse des petits pains. (Montpel-lier), Fata Morgana, (1994). In-4° en ff. 12 pp. Tir. lim. et num. à la main, un des 30 ex., nr. 12, après 12 ex. d'auteur. Sous couv. et emb. orig. Très infimes traces d'humidité. (€ 1100-1200)

Lit.: Pierre Alechinsky. Ceuleers & Van de Velde nr. 196.

1063PIERRE ALECHINSKY (°1927)Pierre Alechinsky, Les estampes de 1946 à 1972. (Paris), Yves Rivière, (1973). In-4°. 225 pp.num. Couv. orig., et jaquette ill. Très légèremènt ab. Rare avec la jaquette. (€ 250-300)

Lit.: Pierre Alechinsky. Ceuleers & Van de Velde nr. 365.

1064(veiling) Collection Yves Saint Laurent et Pierre Bergé. Paris, Christie's - Pierre Bergé, 2009. 6 vol. set van deze legendarische veiling. In orig. schuifdoos. (€ 100-150)

1065ANDY WARHOL (1928-1987)George Frei/ Neil Printz, Andy Warhol. Paintings and sculptures 1964 - 1969. Phaidon Press Ltd., 2004. 2 vol. Orig. hardcovers and slipcase. (€ 100-200)

Page 20:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

INTERBELLUM GRAFIEK / PRINTS

1066(décoration) Maurice Dufrène, Ensembles mobiliers. Vol. I-III. Paris, Editions d'art Charles Moreau, 1925. 3 vol. in-fol. En ff. Titre et table, complet de 32 planches imprimées en héliogravure pour chaque volume (=96), sous portefeuilles de l’éditeur. Couvertures et vignettes composées par Maurice Dufrène. Reproductions des travaux de Diane Arbus, Monta-gnac, Maurice Dufrène, Ruhlhman, André Frechet, Djo-Bourgeois, René Prou, Majorelle, René Lalique, Edgard Brandt, Pierre Chareau, Sue et Mare, Léon Jallot, Eric Bagge, René Gabriel, Benjamin Gomez, Philippe Wolfers, Charles Spindler, etc. Cart. impr. d'éd. (€ 500-750)

1067MALLET-STEVENS(architecture) Rob Mallet-Stevens, Grandes constructions. Paris, Editions d'art Charles Moreau, s.d. (1928-30). 2 vol. in-4° en ff. Complet des 100 planches en phototypie. (€ 350-500)

1068Architecture Internationale Moderne. Exposition Anvers-Liège. Paris, Editions d'art Charles Moreau, 1930. In-4°. En ff. Complet de photo-typies. Sous farde originale. On y joint: J.G. Wattjes, Constructie en architectuur van Winkelpuien. Verza-meling van 50 goede voorbeelden van moderne winkelpuien in Nederland. Amsterdam, Uitgeversmaatschappij 'Kosmos', (1926). In-fol. Incomplet de 48 planches. Sous toile jaune originale Tot.: 2 ex. (€ 150-200)

1069MAN RAY (1890-1976)'Le monde' Rayografie uit de reeks 'Electricité' (1931). Getekend 'Man Ray'. Gemonteerd op kartonnen drager. Rayograph from the 'Electricité' series. Signed. Mounted on cardboard support.

260 x 205 mm(€ 600-800)

1070EDGARD CHAHINE (1874-1947)'Lara' (1906). Droge naald op simili-Japans papier. Getekend in potlood 'Edgar Chahine' en genummerd 1/50. Onder passe-partout. Drypoint on simili-Japan paper. Signed and numbered in pencil. Mounted. 350 x 455 mm(€ 400-500)

1071EDGARD CHAHINE (1874-1947)'Marchande de fleurs' (1921). Droge naald. Getekend in pot-lood. Eigenhandig getiteld. Onder passe-partout. Drypoint. Signed and titled in pencil. Mounted. 370 x 275 mm(€ 100-150)

1072LOVIS CORINTH (1858-1925)'Großmutter mit Enkelkindern' (1918). Droge naald. Getekend in potlood 'Lovis Corinth'. Annotatie '32'. Onder passe-partout. Drypoint. Signed and with anno-tation in pencil. Mounted. 305 cm x 225 mm (€ 300-400)

1073THEO VAN RIJSSELBERGHE (1862-1926)'Nocturne (Port de Boulogne)'. Ets in groene tint op gevergeerd papier. Getekend in inkt 'Van Rijsselberghe'. Spotting. Etching. Signed in ink. Spotting. 248 x 300 mm(€ 200-300)

Lit.: Feltkamp nr. E-1900-004.

1074DIRK BAKSTEEN (1886-1971)'Veteraan III'. Ets op simili-Japans. Getekend in potlood 'Dirk Baksteen' en genum-merd 28/30. In kader.

Etching on simili-Japan paper. Signed and numbered in pencil. Framed. 400 x 460 mm(€ 250-375)

1075*HENRI PRIVAT-LIVEMONT (1861-1936)'Absinthe Robette' (1896). Kleurenlitho. Gedateerd en getekend in de steen '1896/ Privat Livemont'. Met imprint 'J.L. Des Presses/ de/ Goffart/ Lithographe/ Bruxelles'. Met twee perforatiegaatjes in de rechter boord. Met volle marges. In kader. Colour lithograph. Signed and dated in the stone. With printer's mark. Two perforation holes in right border. Wide margins. Framed. 1100 x 825 mm(€ 800-1000)

1076FERNAND KHNOPFF (1858-1921)'Un masque'. Droge naald op gevergeerd papier met watermerk. Uit album van 'Société des Aquafortistes Belges'. Met naam en titel in potlood (andere hand). Kleine scheur in rechter marge bovenaan. Drypoint on laid paper with water-mark. From a 'Société des Aquafor-tistes Belges' portfolio. With name and title in pencil (other handwriting than artist's). Small tear in right upper border. 180 x 102 mm(€ 300-500)

Lit.: De Croës/Ollinger-Zinque 337.

1077JULES DE BRUYCKER (1870-1945)Gezeten vrouw. Ets, droge naald. Getekend in potlood 'J D Bruyker' en genummerd 3/35. Annotatie 'pointe sèche'. In kader.Seated woman. Etching and drypoint. Signed, numbered and with annotation in pencil. Framed. 450 x 370 mm(€ 150-200)

1075

Page 21:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

Page 22:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1078JULES DE BRUYCKER (1870-1945)'Sceptiques' (1921). Ets, droge naald. Getekend in potlood 'J D Bruycker' en genummerd 39/75. Annotatie 'sceptiques'. In kader.Etching and drypoint. Signed, numbered and with annotation in pencil. Framed. 530 x 420 mm(€ 400-500)

Lit.: JDB online nr. 127

1079JULES DE BRUYCKER (1870-1945)'Théâtre'.Ets op simili-Japans papier. Getekend in potlood 'JD Bruycker' en eigenhandig getiteld. In kader.Etching on simili-Japan paper. Signed and titled in pencil. Framed. 285 x 215 mm(€ 200-300)

Lit.: JDB online nr. 029 1080 JULES DE BRUYCKER (1870-1945) 'Eglise Saint Severin Paris'. Ets, drogenaald op simili-Japans. Getekend in potlood 'JD Bruycker'. Eigenhandig getiteld. In kader.Etching and drypoint on simili-Japan paper. Signed and titled in pencil. Framed. 210 x 160 mm

Lit.: JDB online nr. 166

1081JULES DE BRUYCKER (1870-1945)'De man met de pijp'. Ets op simili-Japans papier. Gedateerd en getekend '1925 J. Debruycker' en genummerd 2/50. In kader. Etching on simili-Japan paper. Dated, signed and numbered in pencil. Framed. 395 x 295 mm

1082JULES DE BRUYCKER (1870-1945)'Les sceptiques' (1921). Ets en droge naald op simili-Japans papier. Getekend in potlood 'JDBruycker' en genummerd 40/75. Eigenhandig getiteld. In kader. Etching on simili-Japan paper. Sig-ned, numbered and titled in pencil. Framed. (€ 250-350)

Lit.: JDB online nr. 127

1083JULES DE BRUYCKER (1870-1945)'Mon portrait'. Ets op simili-Japans papier. Getekend in potlood 'JDBruycker' en genum-merd 74/125. Eigenhandig getiteld. In kader. Etching on simili-Japan paper. Signed, numbered and titled in pencil. Framed. 395 x 295 mm(€ 350-500)

Lit.: JDB online nr. 188

1084JULES DE BRUYCKER (1870-1945)'Théâtre Jumelles' (1907). Ets, droge naald. Getekend in potlood 'J D Bruycker'. Vochtschade. In kader.Etching and drypoint. Signed in pencil. Somewhat unfresh. Framed. 205 x 200 mm(€ 100-150)

Lit.: JDB online nr. 024

1085JULES DE BRUYCKER (1870-1945)'La porte Saint-Denis Paris'. (1928)Ets op simili-Japans. Getekend en gedateerd 'J.De Bruycker/1928', genummerd 118/125. Eigenhandig getiteld. In kader.Etching on simili Japan paper. Signed, dated, numbered andtitled in pencil. Framed. 510 x 610 mm (650 x 780 mm)(€ 300-500)

1086JULES DE BRUYCKER (1870-1945)Sint-Niklaaskerk te Gent. Ets. Getekend in de plaat en in potlood 'J. De Bruycker' en genummerd 36/100. In kader. Saint Nicolas Church. Etching. Signed in the plate and in pencil. Numbered in pencil. Framed. 455 x 310 mm(€ 300-400)

1087LOUIS ICART (1888-1950)'Pur-Sang' (1938). Droge naald, licht gehoogd met gouache. Getekend in potlood 'Louis Icart' en genummerd 216. Met droogstempel. Blad licht gebruind. In kader. Dry point, heightened. Signed and numbered in pencil. With dry stamp. Sheet somewhat toned. Framed. 450 x 870 mm(€ 1250-1500)

Lit.: Holland nr. 472

1088JAMES ENSOR (1860-1949)'Carnaval Ostende' (1931). Lithografie. Affiche. Met postzegel. In kader. Lithograph. Poster. With stamp. Framed. 415 x 290 mm(€ 1500-2000)

Lit.: Taevernier nr. 142.

1089KEES VAN DONGEN (1877-1968)'Le Rimmel (Femme se Maquillant)'.Litho, gehoogd met pochoir op simili-Japans papier. Uit ‘Les Feuillets d’Art' (deuxieme serie, no.5). Getekend in de steen 'Van Dongen'. Onder passe-partout. Lithograph, heightened with pochoir. Signed in the plate. Mounted. 300 x 250 mm(€ 500-600)

Lit.: Juffermans JM1

Page 23:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1090FELICIEN ROPS (1833-1898)'La femme à la fourrure'. Heliogravure. Gemonogrammeerd in de plaat. In kader. Heliogravure. Initials in the plate. Framed. 140 x 200 mm(€ 100-150)

1091FLORIS JESPERS (1889-1965)'Clown'. Ets op simili-Japans. Getekend in potlood 'Floris Jespers' en genummerd 18/100.Etching on simili Japan. Signed and numbered in pencil. 270 x 210 mm(€ 400-600)

Lit.: Carpentier-Lebeer nr. 45

1092FLORIS JESPERS (1889-1965)'Femme à sa toilette'. Linosnede op Van Gelder. Gedateerd en getekend '19 Floris Jespers'. Brede marges.Linocut on Van Gelder paper. Dated and signed in pencil. Wide margins. 245 x 185 mm(€ 250-375)

1093FLORIS JESPERS (1889-1965)'Rêverie'. Ets op simili-Japans. Getekend in potlood 'Floris Jespers' en genum-merd 23/100. Eigenhandig getiteld. Etching on simili Japan. Signed and numbered in pencil. 295 x 235 mm(€ 500-750)

Lit.: Carpentier-Lebeer nr. 4

1094FLORIS JESPERS (1889-1965)'Moi à la mer'. Ets op simili-Japans papier. Getekend 'Floris Jespers' en genummerd 18/100. In kader. Etching on simili Japan paper. Signed and numbered in pencil. Framed. 70 x 95 mm(€ 200-250)

Lit.: Carpentier-Lebeer nr. 19

1095CHARLES COUNHAYE (1884-1971)/ ALEX LALLEMAND'Villes et Villages'. Suite van 10 linosnedes, vijf door Counhaye, vijf door Lallemand. Alle prenten getekend in potlood resp. 'Lallemand' en 'Counhaye' en genummerd 8/50. Een prent genummerd 38/50. In orig. farde met sluitlinten. Portfolio of ten linocuts. Five by Counhay and five by Lallemand. Every print signed and numbered in pencil. Orig. folder. (€ 350-500)

1096*HENRI VAN STRATEN (1892-1944)'La dame aux fetiches' (1926).Linosnede. Gemonogrammeerd in het blok 'VS'. Getekend in potlood 'Henri Van Straten' en genummerd 4/25. In kader. Linocut. Signed and numbered in pencil. Framed. 171 x 251 mm(€ 750-900) ILL p. 22

Lit.: Raskin nr. 69.

Page 24:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1097HENRI VAN STRATEN (1892-1944)'Moedertje Rusland'. Linosnede op fijn oosters papier. Gemonogrammeerd in het blok 'VS'. Getekend in potlood 'H Van Straten'. Eigenhandig getiteld. Bovenaan twee lichte plooien, onderaan rechts plooi net buiten het blok. Onder passe-partout. Linocut on fine oriental paper. Signed and titled in pencil. Some unobtrusive creases. Mounted. 275 x 222 mm(€ 500-600)

Lit.: Raskin nr. 74

1098JOZEF CANTRE (1890-1957)'Beeldhouwer'. Houtsnede op fijn oosters papier. Gemonogrammeerd in het blok 'JozC'. Getekend en gedateerd in potlood 'Jozef Cantré/ 1924'. Eigenhandig getiteld met annotatie 'handdruk'. Bijgevoegd van dezelfde: Moeder en kind. Houtsnede. Gemonogrammeerd in het blok 'JozC', getekend in inkt 'Jozef Cantré'. Annotatie '22'. Beide in kader. Woodcut on fine oriental paper. Sig-ned, dated, titled and with annota-tion in pencil. We join by the same: Mother and child. Signed and with annotation. Both framed. 185 x 115/ 170 x 100 mm(€ 100-150)

1099HENRI MATISSE (1869-1954)'Portrait de Charles Baudelaire' (1947). Ets op Arches. Uit 'Les Fleurs du mal' van Baudelaire, uitgegeven te Parijs, La Bibliothèque Française, 1947. Onder passe-partout. Etching. Mounted. 330 x 247 mm(€ 300-400)

1096

Page 25:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1100*FRANS MASEREEL (1889-1972)'Debout les Morts. Résurrection Infernale'. Genève, Kundig Editeur, (1917). Los in-4°. Volledig met titelvignet, omslag en 9 losse houtsneden. Een van de 115 reguliere op de pers gen. ex. op Engels papier, nr. 108. In orig. kaft. Uitermate zeldzaam. Frans Masereel maakte deze suite in het voorjaar van 1917, tijdens zijn verblijf als politiek vluchteling in Zwitserland. Het is een van zijn absolute meesterwer-ken en draagt reeds alle kenmerken van zijn later werk. Er is het enga-gement, in dit geval een striemend antimilitarisme.

Er is de directe stijl van de houtsne-den, in sterke zwart-witcontrasten, aanleunend bij het Duitse expres-sionisme. Er is het concept van de beeldensuite, een reeks voor zich sprekende beelden, zonder tekst, later herhaald in verschillende beeldromans (bron: amsab.be)Geneva, Kundig, 1917. Complete portfolio with 10 woodcuts. One of the 115 reg. copies, this one being nr. 108 on English paper. In orig. folder. Near mint condition. (€ 2000-2500)

1100

Page 26:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

INTERBELLUM TEKENINGEN / DRAWINGS

1101ONLEESBAAR/ ILLEGIBLE XXLiggend naakt, ruggelings. Gemengde techniek (olie, pastel, krijt, vernis). Signatuur rechts onder. In kader. Reclining nude. Mixed media (oil, pastel, crayon and varnish). With signature. Framed. 310 x 435 mm(€ 250-375)

1102JAN DE CLERCK (1881-1962)Wilde zee. Kleurkrijt en potlood. Getekend 'De Clerck Jan'. In kader. Wild sea. Colour crayon and pencil. Signed. Framed. 485 x 695 mm(€ 300-400)

1103MARCEL JEFFERYS (1872-1924)Portret van een dame. Aquarel, pastel. Monogram. In kader. Portrait of a lady. Watercolour and pastel. Initials. Framed. 345 x 395 mm(€ 1000-1200)

1104HENRI THOMAS (1878-1972)Staand naakt met hoed. Kleurpotlood. Getekend 'Henri Thomas'. In kader. Standing nude with hat. Colour pencil. Signed. Framed. 310 x 235 mm(€ 150-200)

1105EMMANUEL VIERIN (1869-1954)Daken van een stad. Aquarel en Oost-Indische inkt. Getekend en gedateerd 'Emm.Viérin 1906'. In kader. City view. Watercolour and Chinese ink. Signed and dated. Framed. 230 x 300 mm(€ 150-200)

1106GASTON DE BEER (1890-1953)Mediterraans landschap. Aquarel. Getekend en gedateerd 'G. Debeer / 38'. In kader. Mediterranean landscape. Water colour. Signed and dated 'G. Debeer / 38'. Framed.545 x 745 mm(€ 400-600)

1107ADRIAAN HERMAN GOUWE (1875-1965)Zuiders kustgezicht. Kleurpotlood. Ge-tekend in zwart potlood 'A.H. Gouwe'. Dagkanten gebruind. In kader. Mediterranean coast view. Colour pencil. Borders toned. Framed. 205 x 255 mm(€ 250-375)

1108ONLEESBAAR/ ILLEGIBLE XXLiggende poema. Olie op karton. Onleesbaar getekend en met annota-tie 'Paris'. Randen wat onfris. Reclining cougar. Signature ilegible. With annotation 'Paris'. Borders somewhat unfresh. 493 x 412 mm(€ 200-300)

1109GUSTAVE FLASSCHOEN (1868-1940)In het bordeel. Zwart potlood. Gete-kend in zwart potlood 'G Flasschoen'. Beschadigd. At the brothel. Black pencil. Signed. Damaged. 265 x 325 mm(€ 150-250)

1110THEOPHILE STEINLEN (1859-1923)'Vos grouillots.....(fête de charité)'.Zwart potlood en kleurpotlood. Ge-tekend in grijs potlood 'Steinlen'. In kader. Black and coloured pencil. Signed in grey pencil. Framed. 227 x 400 mm(€ 1250-1500)

1111VALERY VANDER POORTEN (1875-1932) toe te schrijven aan/to be attributed to'Commune de Schaerbeek/ Cortège Carnavalesque'. Aquarel, zwart potlood en witte gouache. Watercolour, black pencil and white gouache. 600 x 295 mm(€ 300-400)

1112VALERY VANDER POORTEN (1875-1932)'Diplome d'Honneur/ Eere Diploma' (1915). Rood en grijs potlood, witte gouache. Getekend in rood potlood 'Valéry Vander Poorten'. Origineel ontwerp voor een erediploma, uitgereikt door de gemeente Laken. Bijgevoegd van dezelfde: Idem. Kleurenlitho. Red and grey pencil, white gouache. Signed in red pencil. Orig. drawing for the printed diploma. We join by the same: Id. colour lithograph. ca. 375 x 508 mm(€ 200-250)

1113HENRI-VALERY VANDER POORTEN (1897-1977)'Cigarettes les Fleurs'. Aquarel. Gemonogrammeerd 'VDP'. Origineel voorontwerp voor een affiche (?). Gemonteerd achter glas. Watercolour. Initials. Original drawing for a poster (?). Mounted behind glass. 480 x 650 mm(€ 400-600)

1114VALERY VANDER POORTEN (1875-1932)Dame in Art Nouveau decor met pauw. Aquarel en gouache. Gete-kend 'V. Vander Poorten'. In kader. Lady in Art Nouveau setting with peacock. Watercolour and gouache. Signed. Framed. 590 x 450 mm(€ 2000-2200)

1125

Page 27:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

Page 28:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1124

Page 29:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1115ARMAND RASSENFOSSE (1862-1934)Zittend werkmeisje. Aquarel en grijs potlood. Annotaties op verso in grijs potlood. Gemonteerd onder passe-partout. Young seated girl. Pencil and watercolour. Annotations in pencil on the reverse. Mounted. 352 x 266 mm(€ 600-800)

1116ALFRED OST (1884-1945)Visverkoper. Potlood, Oost-Indische inkt, aquarel. Monogram 'AO'. In kader. Werk uit circa 1930. Salesman. Pencil, Chinese inkand watercolour. Initials. Framed. 325 x 250 mm(€ 500-600)

Herkomst/ provenance: Antwerpen, Guillaume Campo, 1984. Expo: Mechelen, Retrospectieve tentoonstelling, 1962, nr. 107.

1117ALFRED OST (1884-1945)Werkman voor fabriek. Pentekening in Oost-Indische inkt, grijs gewas-sen. Monogram 'DG' (Deo Gratias). Gemonteerd onder passe-partout. Labourer in front of factory. Washed Chinese ink. Initials. Mounted. 230 x 245 mm(€ 250-375)

1118ALFRED OST (1884-1945)Figuren en gebladerte. Penteke-ning in Oost-Indische inkt, aquarel. Niet getekend. Gemonteerd onder passe-partout. Still life composition. Chinese ink and watercolour. Mounted. 320 x 245 mm(€ 300-400)

1119ALFRED OST (1884-1945)Een Koning. Oost-Indische inkt. Monogram onder passe-partout? In kader.One of the Three Magi. Chinese ink. Framed. 350 x 270 mm(€ 200-300)

1120ALFRED OST (1884-1945)Interieur met personages (1931). Aquarel. Gedateerd 'XXXI/22.8./D(eo).G(ratia)'. In kader. Animated interior. Watercolour. Dated. Framed. 275 x 350 mm(€ 500-600)

1121ALFRED OST (1884-1945)Operazangeres Napierkauska (1925). Aquarel. Gemonogrammeerd en gedateerd 'AO 25'. Opera singer Napierkauska. Watercolour. Initials and date. 505 x 340 mm(€ 300-400)

1122ALFRED OST (1884-1945)Boerenpaard voor gebouw (1913). Aquarel en houtskool. Gemonogram-meerd en gedateerd 'AO 1913' (Romeins). In kader.Horse. Watercolour and charcoal. Initials and date. Framed. (€ 150-200)

1123XAVIER MELLERY (1845-1921)Mijnwerker. Potlood. Gemonogram-meerd 'XM'. In kader. Miner. Black pencil. Initials. Framed. 195 x 112 mm(€ 300-400)

Herkomst/ provenance: Antwerpen, Guil-laume Campo, 23.10.1979, cat. 150.

1124*JAMES ENSOR (1860-1949)Kapmes aan een haak. Potloodtekening. Getekend 'Ensor'. In kader. Butcher's axe. Pencil. Signed. Framed. 210 x 170 mm(€ 4000-5000)

Cert.: Norbert Hostyn, 1/9/2003.

1125*TATSUO TAKAYAMA (1912-2007)Bloemen in een vaas. Aquarel op zijde. Getekend in het Japans. Een weinig gevlekt bovenaan. Inscriptie op verso 'Takayama'. Verstevigd op karton langs de zijkanten. Kleine perforatie onder signatuur. In kader. Flowers in a vase. Watercolour on silk. Signed in Japanese characters. Backed along the borders. Small perforation below the signature. Framed. Inscriptions on the reverse. Some spotting. 450 x 360 mm(€ 4000-5000) ILL p. 25

1126EUGEEN VAN MIEGHEM (1875-1930)Staande soldaat. Oost-Indische inkt. Gemonogrammeerd 'EVM'. In kader. Standing soldier. Chinese ink. Monogrammed 'EVM'. Framed.345 x 195 mm(€ 800-1200)

1127EUGEEN VAN MIEGHEM (1875-1930)Moeder met kind. Zwart en rood krijt. Gemonogrammeerd 'EVM''. In kader. Mother and child. Black and red crayon. Initials. Framed. 100 x 67 mm(€ 600-800)

Page 30:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1128EUGEEN VAN MIEGHEM (1875-1930)Vrouwen in het café. Potlood, blauw, geel en roestbruin. Gemonogram-meerd 'EVM'. In kader. Ladies in a bar. Colour pencil. Initials. Framed. 135 x 105 mm(€ 600-800)

1129EUGEEN VAN MIEGHEM (1875-1930)Zeeuws meisje. Houtskool, rood en blauw krijt. Resten van signatuur. Op papier met droogstempel 'Atelier Eugeen van Mieghem'. In kader. Girl. Charcoal and colour crayon. Traces of signature. With estate mark. Framed. 240 x 150 mm(€ 800-1200)

1130EUGEEN VAN MIEGHEM (1875-1930)Zittende vrouw. Grijs potlood. Gemonogrammeerd 'EVM'. Getekend op verso van papier met hoofding 'Scaldis'. In kader. Seated woman. Grey pencil. Initials. Drawn on the reverse of paper with 'Saldis' heading. Framed. 265 x 190 mm(€ 700-900)

1131EUGEEN VAN MIEGHEM (1875-1930)Rustende soldaten. Oost-Indische inkt, gewassen. Gemonogram-meerd 'EVM'. In kader. Soldiers at rest. Washed Chinese ink. Initials. Framed. 160 x 205 mm(€ 1250-1500)

1132HENRI-VALERY VANDER POORTEN (1897-1977)Portret van een man in profiel. Kleur-potlood. Gemonogrammeerd in geel potlood 'VDP'. Gemonteerd op drager. Portrait of a man. Coloured pencil. Initials. Mounted on support. 287 x 235 mm(€ 150-250)

1133HENRI-VALERY VANDER POORTEN (1897-1977)'Cercle d'Art de Laeken/ Kunstkring van Laeken' (1922). Gouache en potlood. Origineel ont-werp voor affiche. Bijgevoegd van dezelfde: Idem. Kleurenlitho. Affiche. Getekend in de plaat. Gouache and grey pencil. Original design for poster. We join by the same: Id. Colour lithograph. Signed in the stone. 348 x 234 mm(€ 200-300)

1134HENRI-VALERY VANDER POORTEN (1897-1977)'L'Interprète Blaise Cendrars' (1927).Oost-Indische inkt, aquarel en potlood. Getekend en gedateerd in Oost-Indische inkt 'henry v.d. poorten/ 1927'. Met perforaties en kleefresten in de marges. Chinese ink, watercolour and pencil. Signed and dated in Chinese ink. With perforations and traces of glue along the borders. 710 x 415 mm(€ 350-500)

1135FLORIS JESPERS (1889-1965)Afrikaans tafereel. Zwart potlooden gouache. Getekend 'Jespers'. In kader. African scène. Black crayon and gouache. Signed. Framed. 145 x 200 mm(€ 300-400)

1136FLORIS JESPERS (1889-1965)Clown. Pastel en olie op bruin carbonpapier. Getekend en geda-teerd in potlood 'Jespers/1930'. In kader. Clown. Pastel and oil on brownish paper. Signed and dated in pencil. Framed. 410 x 340 mm(€ 1200-1500)

1137HENRI VAN STRATEN (1892-1944)Naakten en halfnaakten. Potlood. Een lot van drie (waarvan één gehoogd met gewassen inkt). Alle gemono-grammeerd 'Vstr', één gedateerd 1941. Diverse afmetingen. Eén met lichte spotting. Alle in kaders. Ladies, nude or semi nude. Pencil. Three drawings. All with initials, one dated. All framed. ca 275 x 195 mm (x 3)(€ 300-500)

1138PAUL JOOSTENS (1889-1960)Vrouw met hoed. Potlood, kleurpot-lood. Getekend 'Joostens'. In kader. Woman with hat. Pencil and colour pencil. Signed. Framed. 145 x 103 mm(€ 150-180)

1139PAUL JOOSTENS (1889-1960)Personages. Potloodtekening. Getekend 'P. Joostens'. Bijgevoegd van dezelfde: Vrouwenhoofd. Potloodtekening. Met certificaat op verso. Beide in kader. People dancing. Woman's head. Two pencil drawings. One signed. Both framed. 145 x 130; 140 x 100 mm(€ 500-750)

Herkomst/ provenance: Leo Dohmen.

1140PAUL JOOSTENS (1889-1960)Drie religieuze figuren. Houtskool en wit krijt. Getekend 'P Joostens'. In kader.Three religious figures. Charcoal and white crayon. Signed. Framed. 630 x 470 mm(€ 500-750)

1141PAUL JOOSTENS (1889-1960)Heilige (1944). Potlood. Getekend en gedateerd in potlood 'P. Joostens 44'. In kader. Saint. Pencil. Signed and dated. Framed. 295 x 190 mm(€ 200-300)

Page 31:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1145

Page 32:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

Page 33:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1153

1151

Page 34:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1142PAUL JOOSTENS (1889-1960)'Les Filles de Loth'. Grijs potlood en aquarel. Getekend in grijs potlood 'P Joostens'. In kader. Pencil and watercolour. Signed. Framed. 225 x 135 mm(€ 200-300)

1143PAUL JOOSTENS (1889-1960)Poezeloes (1942). Board. Getekend en gedateerd 'P.Joostens/(19)42'. Afschilferingen.Portrait of a girl (poezeloes). Board. Signed and dated 'P.Joostens/(19)42'. Small chips.450 x 400 mm(€ 750-1000)

1144FRANS MASEREEL (1889-1972)Haaiengevecht (1939). Penseelteke-ning in Oost-Indische inkt. Gemono-grammeerd en gedateerd 'FM 1939'. In kader.Sharks fighting. Chinese ink. Initials and dated. Framed. 355 x 455 mm(€ 250-350)

1145*FRANS MASEREEL (1889-1972)'Carrefour de ville' (1927). Oost-Indische inkt en aquarel. Gemo-nogrammeerd en gedateerd in Oost-Indische inkt 'FM/ 1927'. In kader. Chinese ink and watercolour. Initials and dated in ink. Framed. 550 x 7580 mm(€ 7000-9000)

1146VICTOR SERVRANCKX (1897-1965)Zonder titel (1949). Kleurpotlood op zwart papier. Gemonogrammeerd en gedateerd in groen potlood 'VS-49'. In kader.Untitled. Colour pencil on black pa-per. Initials and date in green pencil. Framed. 310 x 240 mm(€ 500-750)

1147VICTOR SERVRANCKX (1897-1965)Compositie (1949). Potlood en kleur-krijt. Gemonogrammeerd en geda-teerd in potlood 'VS 49'. In kader. Composition. Pencil and colour crayon. Initials and date. Framed. 255 x 355 mm(€ 500-750)

1148*GEORGES VANTONGERLOO (1886-1965)Studie voor sculptuur. Potlood. In kader. Study for sculpture. Pencil. Framed. 210 x 217 mm(€ 1000-1200)

1149*EDMOND VAN DOOREN (1895-1965)Optocht van vrouwelijke en manne-lijke krijgers voor futuristisch complex. Oost-Indische inkt en gouache (wit en rood) op bruin papier. Getekend 'E.Van Dooren'. In kader. Warriors marching in front of futuristic compound. Chinese ink and white and red gouache on brown paper. Signed. Framed. 450 x 550 mm(€ 3000-4000)

1150*RIK WOUTERS (1882-1916)'Tête de femme'. Aquarel en Oost-Indische inkt. Stem-pel links onder. Met op verso: studie in inkt van vrouw aan tafel en portret van een man gezeten, vermoedelijk Nel en Rik Wouters. Met annotatie in blauw potlood 'Tête de femme'. In kader.Watercolour and Chinese ink. With mark in lower left corner. On the reverse: Sketch in ink of woman at a table, presumably Nel and Rik. With annotation in blue pencil. Framed. 420 x 290 mm(€ 60000-80000) ILL cover p. 4

1151*JEAN BRUSSELMANS (1883-1954)'Bétails aux prés'. Aquarel. Getekend 'Jean/Brusselmans'. In kader. Watercolour. Signed. Framed. 700 x 530 mm(€ 3000-4000) ILLp. 30

Lit.: Niet opgenomen in œuvre-catalogus van R.L. Delevoy. Met fotocertifikaat van mevrouw Christine Decœur, nicht van de kunstenaar, gedateerd 20 augustus 1975.

1152FLORIS JESPERS (1889-1965)Zonder titel. Aquarel. Tweemaal getekend 'Jespers'. In kader. Untitled. Watercolour. Twice signed. Framed. 440 x 285 mm(€ 250-350)

1153*RENE GUIETTE (1893-1976)Zonder titel (1942). Gouache. etekend en gedateerd 'Rene Guiette 8 février 1942'. In kader. Untitled. Gouache. Signed and dated. Framed. 375 x 510 mm(€ 3000-4000) ILL p. 31

Lit.: M. De Kerchove & S. Goyens De Heusch, René Guiette, Antwerpen, 1991, p.223, cat. 299, ill. Herkomst/ provenan-ce: Antwerpen, J.L.; privé-collectie Wilrijk.

1154KAREL APPEL (1921-2006)'Jongen met hoepel' (1949). Aquarel en gouache op papier. Getekend en gedateerd 'Appel 49'. In kader. Watercolour and gouache. Signed and dated. Framed. (€ 3500-5000)

1155AMEDEE CORTIER (1921-1976)Zonder titel. Olie op papier. Getekend in potlood 'A. Cortier'. In kader. Untitled. Oil on paper. Signed. Framed. 640 x 490 mm(€ 250-375)

1150

Page 35:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen
Page 36:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

NAOORLOGSE GRAFIEK /POST-WAR PRINTS

1156HENRI VAN STRATEN (1892-1944)Een lot van drie zincografieën: 'De verleider' (gemonogrammeerd en ge-dateerd in spiegelbeeld 1938, 310 x 200 mm), 'Orgelman' (gemonogram-meerd, 250 x 220 mm) en 'In slecht gezelschap' (getekend, 270 x 230 mm). Alle getekend in potlood 'Henri Van Straten', twee genummerd 3/6. Eén met spotting. In kader. Set of three zinc prints. All signed in pencil, two numbered. All framed. (€ 300-500)

Lit.: Raskin nr.87, nr.92, nr.94

1157ONLEESBAAR/ ILLEDGABLE XXZonder titel (1951). Droge naald. Getekend en gedateerd in de plaat. Getekend, gedateerd en genummerd in potlood 7/10. In kader. Untitled. Dry point. Signed and dated in the plate. Signed, dated and num-bered in pencil. Framed. (€ 200-300)

1158PABLO PICASSO (1881-1973)'Vive la paix' (1954). Lithografie in twee tonen (zwart, grijs) op Johannot-papier. Niet getekend, noch genummerd. In kader.Lithograph on Johannot paper. Framed. 610 x 480 mm(€ 250-350)

1159PABLO PICASSO (1881-1973) naar/after'Méléagre tue le Sanglier de Calydon'. 'Trois têtes d'homme'. Twee etsen. Beide getekend in potlood 'Picasso' (?) en resp. genum-merd 31/50 en 26/50. Gemonteerd in een kader. Two etchings. From the 'Métamorpho-ses' suite. Both signed and numbered in pencil. Mounted in one frame. ca. 220 x 170/ 135 x 150 mm(€ 800-1200)

Lit.: Bloch nrs 99/ 114.

1160*PABLO PICASSO (1881-1973)'347' (1968). Aquatint. Getekend in potlood 'Picasso' en genummerd (in andere hand) 47/50. Heel lichte roestzweem. Uit de reeks '347'. Aquatint. Signed in pencil and num-bered in other handwriting. Some very faint stains. From '347' series. 280 x 388 mm(€ 3700-3900)

Lit.: Bloch nr. 1681.

1161OSSIP ZADKINE (1890-1967)'Le violoncelliste'. Kleurenlitho. Een van de 300 exem-plaren, nr. 141. In kader. Handge-schreven echtheidscertifkaat van Valentine Prax uit 1968 op verso. Colour lithograph. Framed. With handwritten certificate by Valentine Prax on the reverse. 575 x 435 mm(€ 200-300) 1162OSCAR KOKOSCHKA (1886-1980)'Odyssee'. Reeks van zeven litho's (1963-65). Alle getekend in potlood 'Oscar Ko-koschka' en genummerd 37/80. Alle in kader. Seven lithographs from the 'Odysseus' series of 40 prints. All signed and numbered in pencil. All framed. ca. 370 x 300 mm (x 7)(€ 1400-1600) 1163MAURICE ESTEVE (1904-2001)'Grand pavois' (1956). Kleurenlitho. Getekend in potlood 'Estève' en genummerd 44/175. In kader. Colour lithograph. Signed and numbered in pencil. Framed. 660 x 500 mm(€ 600-800)

1164ALEXANDER CALDER (1898-1976)Zonder titel. Kleurenlitho. Getekend in potlood 'Calder', met annotatie 'H.C.'. In kader. Untitled. Colour lithograph. Sig-ned and with annotation in pencil. Framed. 555 x 385 mm (€ 400-600)

1165ENRICO BAJ (1924-2003)Figuur. Zeefdruk. Getekend 'Baj'. Genummerd XV/XX. In kader.Figure. Screenprint. Signed and dated. Framed.590 x 485 mm(€ 300-400)

1166*JEF GEYS (°1939)Zonder titel (1964). Eerste prent uit 'Kleurboek voor volwassenen'.Druk, gehoogd met kleurpotlood (rood, oranje, geel, groen, paars en rose). Getekend in potlood 'Geys' en gedateerd met stempel '1964'. Untitled. First print from the 'Kleur-boek voor volwassenen'. Print, heightened with colour pencil. Signed in pencil and dated with stamp. 640 x 490 mm(€ 800-1000)

1167SERGE VANDERCAM (1924-2005)Georges Carré. Originele zwart-witfoto. Met annotatie omtrent reproductie op verso. In kader. Georges Carré. Original black & white picture. Annotation on the reverse. Framed. 290 x 240 mm(€ 150-250)

1168RAOUL VAN DEN BOOM (°1937)Guy Vandenbranden. Orig. zwart-witfoto. Label met naam fotograaf. Gemonteerd op karton. Hoeken wat gedeukt en met gaatjes. Guy Vandenbranden. Orig. black & white photograph. Label with name photographer. Mounted on cardboard. Corners slightly bumped. 553 x 375 mm(€ 100-150)

1166

Page 37:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

Page 38:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1169*MARCEL BROODTHAERS (1924-1976)'Galerie Bassenge' (1969). Offset. Dertien maal gemonogram-meerd in zwarte stift 'M.B.'. Luxe-ver-sie van de gekende affiche. In kader. Offset. With initials (13 times) in black felt-tip pen. Deluxe version of the known poster. Framed. 690 x 490 mm(€ 2500-3000)

1170STAN KENIS (1948-1996)Zonder titel (1976). Originele zwart-witfoto. Getekend en gedateerd in potlood 'Kenis/ Stan/ 76'. Achter plexi. Untitled. Original black & white photograph. Signed and dated in pencil. Behind plexi. 595 x 490 mm(€ 500-750)

1171JAN SCHOONHOVEN (1914-1994)Zonder titel (1989). Set van twee zeefdrukken. Een getekend en gedateerd in potlood 'Schoonhoven 1989'. Beide resp. gen. 232/300 en 240/300. Untitled. Set of two screenprints. One signed and dated in pencil. Both numbered. 545 x 420 mm (x2)(€ 250-350)

1172GUY VANDENBRANDEN (°1926)Galerie Nicolas, Amsterdam. Zeefdruk/ affiche. Galerie Nicolas, Amsterdam. Screenprint/ poster. 565 x 360 mm(€ 100-200)

1173LUC PEIRE (1916-1994)Zonder titel (1990). Ets en aqua-tint. Getekend in potlood 'Peire' en genummerd 3/60. Uit de portfolio 'Map Geirlandt', uitgegeven door door de Vereniging van Vrienden voor het Museum, Gent.

Untitled. Etching and aquatint. Signed and dated in pencil. Edition from the Museum in Ghent, 1990. 455 x 335 mm(€ 400-600)

Lit.: 50 jaar Vrienden van het S.M.A.K., p. 185.

1174LUC PEIRE (1916-1994)'David' (1966). Aquatint. Getekend in potlood 'Peire', genummerd 1/45 en eigenhandig getiteld. Aquatint. Signed, numbered and titled in pencil. 293 x 215 mm(€ 350-500)

Lit.: Curzi nr. 22.

1175VICTOR VASARELY (1906-1997)XXe Olympiade, München, 1972.Zeefdruk. Getekend 'Vasarely'. In kader. München. Screenprint. Signed Framed. 810 x 720 mm(€ 200-300)

1176MIKHAIL CHEMNIAKINE (°1943)Zonder titel (1975). Kleurenlitho. Een lot van twee. Beide getekend 'M. Chemniakine'. Eén gedateerd '75. Beide met annotatie 'E.A.'. Eén genummerd 6/25. Beide in kader. Eén glas beschadigd. Untitled. Colour lithograph. Set of two. Both signed, one dated, both with annotation, one numbered in pencil. Both framed. One frame damaged. 645 x 460 mm (x2)(€ 250-300)

Page 39:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1169

Page 40:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

Page 41:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1177MARK VERSTOCKT (1930-2014)Zonder titel. Lithografie. Getekend en gedateerd 'Verstockt 74', genummerd 31/100. In kader. Untitled. Lithograph. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. 690 x 500 mm(€ 100-150)

1178POL BURY (1922-2005)Zonder titel. Lithografie. Getekend in potlood 'Bury' en genummerd '177/250'. In kader. Untitled. Lithograph. Signed and numbered in pencil. Framed. 280 x 410 mm(€ 150-250)

1179OCTAAF LANDUYT (°1922)Compositie met zeehond. Liggend figuur. Litho. Een lot van twee. Beide getekend 'Paul Landuyt'. Genummerd 5/80 en 66/100. Beide in kader. Untitled. Set of two lithographs. Both signed and numbered. Both framed. 625 x 410; 195 x 425 mm(€ 120-140)

1180JEAN LUCEBERT (1924-1994)Zonder titel (1973). Zeefdruk. Getekend en gedateerd in potlood 'Lucebert 73' en genummerd 38/200. In kader. Untitled. Screenprint. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. 395 x 610 mm(€ 200-300)

1181ROGER SOMVILLE (1923-2014)Zonder titel. Kleurenlitho. Getekend in potlood 'Somville'. Kunstenaarsproef. In kader.Untitled. Colour lithograph. Signed in pencil. Framed. 530 x 730 mm(€ 100-150)

1182WALTER LEBLANC (1932-1986)Compositie. Lithografie. Getekend en genummerd in potlood. In kader. Composition. Lithograph. Signed and numbered in pencil. Framed. 295 x 250 mm

1183EMILE GILIOLI (1991-1977)Zonder titel. Zeefdruk. Getekend 'Gilioli' en genummerd 40/60. In kader.Untitled. Screenprint. Signed and numbered in pencil. Framed. 670 x 500 mm(€ 100-150)

1184C. DE COCKER XX'Vrouwelijke liefde in vijf variaties' (1975). Kleurenlitho. Een reeks van vijf. Alle getekend en gedateerd in potlood 'C. De Cocker '75' en genummerd 22/70.Set of five colour lithographs. All sig-ned, dated and numbered in pencil. Blad: 670 x 480 mm(€ 100-150)

1185PAUL VAN HOEYDONCK (°1925)'Waddel Gallery April 18 - May 13' (1972). Zeefdruk. Gemonogrammeerd en gedateerd in wit potlood 'PVH 72' en met annotatie 'E.A.'. Screenprint. Initials, dated and with annotation in white pencil. 735 x 570 mm(€ 150-200)

1186*PIERRE ALECHINSKY (°1927)/ JEAN-MICHEL FOLON/ ENRICO BAJ'Folobajinsky' (1972). Ets en aquatint. Getekend in potlood 'Alechinsky Folon Baj' en genummerd 33/80. Eigenhandig getiteld. In kader. Etching and aquatint. Signed, numbe-red and titled in pencil. Framed. 490 x 640 mm(€ 800-1000)

1187PIERRE ALECHINSKY (°1927)'Aalborg' (1974). Kleurenlitho. Getekend 'Alechinsky' en genummerd 46/120. In kader.Colour lithograph. Signed and numbe-red in pencil. Framed. 825 x 575 mm(€ 500-600)

1188PIERRE ALECHINSKY (°1927)Zonder titel. Kleurenlitho. Getekekend in potlood 'Alechinsky' en genum-merd 100/200. In kader. Untitled. Colour lithograph. Signed and numbered in pencil. Framed. 630 x 460 mm(€ 600-800)

1189KAREL APPEL (1921-2006)Compositie. Zeefdruk. Getekend in potlood 'Appel' en met annotatie 'E.A.'. In kader. Composition. Screenprint. Signed and with annotation in pencil. Framed. 550 x 700 mm(€ 500-750)

1190KAREL APPEL (1921-2006)Compositie. Zeefdruk. Getekend 'Appel' en met annotatie H.C.'. In kader. Composition. Screenprint. Signed and annotated in pencil. Framed. 380 x 515 mm(€ 500-750)

1191KAREL APPEL (1921-2006)Compositie. Zeefdruk. Getekend 'Appel' en genummerd 31/120. In kader. Composition. Screenprint. Signedand numbered in pencil. Framed. 570 x 730 mm(€ 500-750)

1186

Page 42:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

401196

Page 43:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

411211

Page 44:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1192ROY LICHTENSTEIN (1923-1997)'As I opened fire'. Reeks van drie zeefdrukken. Alle in kader. Uitgave Stedelijk Museum, Amsterdam. Set of three screenprints. All framed. Edited by the Stedelijk Museum, Amsterdam. 610 x 510 mm(€ 350-500)

1193JOSEPH KOSUTH (°1945)'Ex-Libris/432 Chaque signe, ...’. ’Ex-Libris 3.221 Voorwerpen kan ik alleen noemen’. Zeefdruk op papier met droogstempel ’Ex-Libris JK Joseph Kosuth’. Een paar. Beide in kader. Screenprint. A pair. Both framed. 610 x 790 mm (x 2)(€ 250-350)

1194MICHEL SEUPHOR (1901-1999)Zonder titel. Zeefdruk. Getekend in potlood 'Seuphor' en genum-merd 21/100. Untitled. Screenprint. Signed and numbered in pencil. 483 x 400 mm(€ 100-150)

1195MICHEL SEUPHOR (1901-1999)Zonder titel. Zeefdruk. Getekend in potlood 'Seuphor' en genum-merd 52/80. Untitled. Screenprint. Signed and numbered in pencil. 670 x 510 mm(€ 100-150)

1196*MICHEL SEUPHOR (1901-1999)'Onze essais de voix pour un chant du soir'. La Haye, Galerie Nouvelles Images, (1976). Los in-4°. Eén van de 50 met de hand in potlood genummerd ex. (nr. 21), getekend. Volledig met de 11 etsen, alle getekend en genummerd in potlood. In originele kaft met omslag. Portfolio with 11 etchings. One of the 50 numb. copies, this being nr. 21. All signed and numbered in pencil. In orig. box. 310 x 280 mm(€ 1250-1500) ILL p. 40

1197*DONALD JUDD (1928-1994)Zonder titel (1974). Aquatint. Getekend in potlood 'Judd' en genummerd 55/70. Klein vlekje in de prent. Met droogstempel 'Styria Studio'. Achteraan met stempel 'Printed at Styria Studio Inc'. Volledige marges. Untitled. Aquatint. Signed and numbered in pencil. Small stain in the print. With dry stamp 'Styria Studio' and marked on the reverse 'Printed at Styria Studio Inc'. Full margins. 900 x 590 mm(€ 3500-4000)

Lit.: Schellmann nr. 86

1198ANTONI TAPIES (1923-2012)Zonder titel. Lithografie. Getekend in potlood 'Tapiès' en met annotatie 'HC'. In kader. Untitled. Lithograph. Signed and with annotation in pencil. Framed. 800 x 580 mm(€ 400-600)

1199PIERRE ALECHINSKY (°1927)'L'encrier: un arrangement des fleurs'. Zeefdruk. Getekend in potlood en genummerd 44/90. In kader. Screenprint. Signed and numbered in pencil. Framed. 605 x 480 mm(€ 500-750)

1200ALBERT SZUKALSKI (1945-2000)Zonder titel (1973). Zeefdruk. Gemonogrammeerd en gedateerd in potlood 'AS/ 73', genummerd 12/40. Randen wat onfris. Untitled. Screenprint. Initials, dated and numbered in pencil. Borders somewhat unfresh. 860 x 620 mm(€ 100-150)

1201PAUL VAN HOEYDONCK (°1925)Zonder titel (1974). Zeefdruk. Getekend en gedateerd in potlood 'PVHoeydonck/ 74', met annotatie 'Epr/ Art. 3/4'. Bijgevoegd: Werk van César Bailleux, Marcel Maeyer, Quen-tin, Musin en ander. Tot.: 6 ex. Untitled. Screenprint. Signed, dated and numbered in pencil. We join: five other prints by other artists. 560 x 780 mm(€ 200-250)

1202WALTER BECKERS (°1929)'Problems'. Kapellen, Banana Press, s.d. Vier zeefdrukken. Een van de 250 ongen. ex. Orig. kaft. Bijgevoegd van de-zelfde: Science Fiction? (Kapellen), Banana Press, (1971). Orig. kaft. Portfolio with four screenprints. From an unnumbered ed. of 250 copies. We join: Science Fiction? Book. (€ 200-250)

1203GEORGE SEGAL (1924-2000)’Man in green shirt’ (1976). Ets en aquatint. Getekend en geda-teerd in potlood ’George Segal 75’ en genummerd 19/64. Uit de ’Blue Jeans’ serie. In kader. Etching and aquatint. Signed, dated and numbered. From the 'Blue Jeans' series'. Framed. 995 x 415 mm(€ 350-500)

1197

Page 45:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

Page 46:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1204CORNEILLE GUILLAUME BEVERLOO (1922-2010)Zonder titel (1997). Kleurenzeefdruk. Getekend en gedateerd in potlood 'Corneille 97' en genummerd 60/150. In kader. Untitled. Screenprint in colours. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. 765 x 770 mm(€ 500-750)

1205EUGENE LEROY (1910-2000)'Torso'. Ets. Getekend in potlood ’E Leroy’, genummerd 55/150 en eigenhandig getiteld. In exemplaar: Eugène Leroy, Gravures 1964-1972. In-4°. Een van 450 op de pers gen. ex., nr. 205. Orig. linnen band, stofwikkel.Etching. Signed, numbered and titled in pencil. Bound in copy: Eugène Leroy, Gravures 1964-1972. In-4°. One of the 450 copies, this being nr. 205. Bound, dustwrapper, cardboard slipcase. 195 x 150 mm(€ 100-200)

1206PANAMARENKO (°1940)'Luchtschip'. Twee originele zwart-witfoto's. Beide gesigneerd op de verso in blauwe bic 'Panamarenko' en eigenhandig getiteld. Foto luchtschip gesigneerd op achterzijde. Een foto met zetaanwijzingen op verso in potlood. Two original black & white photo-graphs. Both signed and titled in blue ball point pen on the reverse. 232 x 155/ 180 x 176 mm(€ 300-500)

1207ED RUSCHA (°1937)Documenta V, 'Befragung der Realität. Catalogus voor de gelijknamige expo uit 1972. Orig. ringmap met ontwerp van Ed Ruscha. Catalogue to the Documenta V exhibition from 1972 by Szeeman. Design by Ed Ruscha. (€ 100-200)

1208ANDY WARHOL (1928 - 1987)'Electric Chair / yellow' (1971). Zeefdruk. Getekend en gedateerd in zwarte bic op verso 'Andy Warhol 71'. Op papier met stempel 'Copyright Factory Additions / Edition Bischof-berger Zürich'. Genummerd 061/250. Ingekort. In kader. Screenprint. Signed and dated in black ball point on the reverse 'Andy Warhol 71'. With stamp 'Copyright Factory Additions / Edition Bischofberger Zürich'. Numbered 061/250. Cut into the work. Framed. 880 x 1190 mm(€ 5000-6000)

Lit.: Feldman/ Schellmann II, nr.74.

1209*ANDY WARHOL (1928-1987)'Ladies & Gentlemen' (1975). Zeefdruk. Getekend en gedateerd in potlood 'Andy Warhol 75' en genummerd 99/125. Met annotatie '@AEW'. In kader. Screenprint. Signed, dated and numbered in pencil. With annotation. Framed. 1105 x 724 mm(€ 5500-6500)

Lit.: Feldman/ Schellmann II nr. 128.

1210JACQUES CHARLIER (°1939)'Beroepsdocumenten met betrekking op de S.T.P. te Luik, voorgesteld door J. Charlier, bediende' (1972). Offset. Affiche voor de expo in het Koninklijk Museum voor Schone kun-sten, Antwerpen, 1972. Met vouwen. Bijgevoegd: Originele drukplaten. Beide in kader. Offset. Poster for the eponymous exhibition in Antwerp, 1972. Foldings. We join: Orig. printing plates. Both framed. 650 x 500 mm(€ 100-200)

1211*JACQUES CHARLIER (°1939)'Extrait de "Fabulous Monsters Story"' (1970). Originele zwart-witfoto. Getekend in potlood 'Presentation: J. Charlier'. Met annotatie 'Photo N. Forschbach'. In plastic mapje. Inge-kaderd. In 1975 verschijnt het gelijk-namige boek bij Lebeer - Hossman, in een oplage van 15 exemplaren.'Extrait de "Fabulous Monsters Story"'. Original black & white photograph. Signed and with annotation in pencil. In plastic folder. Framed. In 1975 Lebeer - Hossman published the eponymous book in 15 copies.160 x 188 mm(€ 300-400) ILL p. 41

Lit.: J. Pas, Artists' Publications: The Belgian Contribution, p. 104.

1212JACQUES CHARLIER (°1939)'STP' (1972). Originele zwart-witfoto. Getekend in potlood 'J. Charlier'. In plastic. Ingekaderd. Original black & white photograph. Signed in pencil. Framed. 160 x 140 mm(€ 300-400)

1213*MARCEL BROODTHAERS/ PANAMA-RENKO/ HUGO HEYRMAN/ BERND LOHAUS/ JEROEN HENNEMAN XX 'Moule, suiker, sigaret, coudrage, unlimitedje'. Verstuurd als nieuwjaarswens voor 1967. Met kaartje van de galerij waarop handgeschreven nieuwjaars-wens: 'Beste wensen voor 1967'. Op verso de kunstenaars en inhoud, getypt. In orig. plastic doosje met sticker. Kleine barst in deksel. Van deze 'nieuwjaarswens' zouden er 50 exemplaren verstuurd geweest zijn. Uitermate zeldzaam. Small plastic box sent as a Season's Greetings for 1967. With small card with content. Sent in about 50 copies. Orig. plastic box, one small crack. (€ 2500-3000) ILL p. 5

Lit.: Panamarenko Multiples I, nr. 1.

1209

Page 47:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

Page 48:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1214MARCEL BROODTHAERS (1924-1976)'24 images par seconde' (1970).Potlood en filmrol op karton. Gemonogrammeerd 'M.B.' en eigenhandig getiteld. Rechterzijde karton afgesneden. Pencil and filmroll on cardboard. Right side cut off. Initials and titled in pencil. Framed. 500 x 350 mm(€ 7000-9000)

Lit.: Ceuleers & Van de Velde, nr. 4. Herkomst/ provenance: Folker Skulima, Berlin.

1215DAN GRAHAM (°1942)'100000000000000000000000000000000 miles to edge of known universe' (1966). Zeefdruk op papieren zak. Getekend in potlood 'Graham'. In kader. Screenprint on paper bag. Signed in pencil. Framed. (€ 300-400)

1216SOL LEWITT (1928-2007)Zonder titel. Zeefdruk. Getekend in potlood 'LeWitt' en genummerd 46/50. In kader.Untitled. Screenprint. Signed and numbered in pencil. Framed. 609 x 508 mm(€ 600-800)

Lit.: 50 jaar Vrienden v/h S.M.A.K., p. 180.

1217DOUGLAS HUEBLER (1924-1997)Zonder titel. Zeefdruk. Getekend en gedateerd in potlood 'Douglas Huebler/ 1979', genummerd 6/25. In kader.Untitled. Screenprint. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. 510 x 360 mm(€ 400-500)

Lit.: 50 jaar Vrienden v/h S.M.A.K., p. 197.

1218DOUGLAS HUEBLER (1924-1997)Zonder titel (1978). Zeefdruk. Getekend en gedateerd in potlood 'Douglas Huebler/ 1978', genummerd 46/50. In kader.Untitled. Screenprint. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. 505 x 610 mm(€ 250-375)

1219ROBERT SMITHSON (1938-1973)'Thorn photograph from the second stop (Rubble). Second mountain of 6 stops on a section…'. New York: Multiples, Inc., 1970. Loose sheets in envelope. One conti-nuous 54,6 x 54,6 cm sheet, printed offset recto & verso, torn to make four evenly sized sheets, as issued. It produces a photograph by the artist of a debris strewn patch of ground that Smithson then tore twice to create a variable, minimalist grid. 546 x 546 mm(€ 400-600)

Lit.: Printed Matter, p.162.

1220LUC DELEU (°1944)’Voorstel tot totale afschaffing van het verkeersreglement in Antwerpen’ (1973) Luchtfoto op blinkend papier. Beschadigd. Photograph on glossy stock. Damaged. 1180 x 1080 mm(€ 150-250)

Page 49:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1214

Page 50:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

JOSEPH BEUYS (1921-1986)

1227

Page 51:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1221'GDR Paper Bags' (1977 - 1980). Print op twee papieren zakjes. Beide getekend in potlood 'Joseph Beuys'. Met stempels. De editie bestond uit ong. 350 niet genummerde ex. Gemonteerd in kader. Print on two brown paper bags. Both signed in pencil. From an unnumbered edition of ca. 350 copies. Mounted in frame. 295 x 190 / 260 x 165 mm(€ 400-600)

Lit.: Schellmann nr. 324.

1222'Der Motor' (1966/80). Offset. Getekend in potlood 'Joseph Beuys' en genummerd 39/230. Met stempel. Uitgave Museum Gent. In kader. Offset. Signed and numbered in pencil. With mark. Edition Museum Ghent. Framed; 690 x 990 mm(€ 500-600)

Lit.: 50 Years Vrienden v/h S.M.A.K., p. 180. Schellmann nr. 336.

1223'Pour' (1974). Multiple. Jaarband van het tijdschrift 'POUR'. Getekend in rode stift 'Joseph Beuys' en genummerd 70/70. Met drie stempels op voorplat. Bijgevoegd van dezelfde: 'Postkarten'. Edition Staeck. 26 postkaarten. In orig. doos. Getekend op deksel in potlood. Multiple. First annual reunion of this highly political journal. Signed and numbered in red marker, this copy being nr. 70/70. We join: 'Postkarten'. Edition Staeck. 26 cards. In orig. box. Upper lid signed in pencil. 335 x 280 mm(€ 200-250)

Lit.: Schellmann nr. 128.

1224'Holzpostkarte' (1974). Zeefdruk. Getekend in potlood'Joseph Beuys'. Met stempel 'Free International University'. Screenprint. Signed in pencil. With 'Free International University' imprint. 103 x 148 x 32 mm(€ 300-350)

Lit.: Schellmann nr. 104.

1225'Food for thought' (1977). Prent. Getekend in potlood 'Joseph Beuys'. Uitgegeven in Kassel, Freie Internationale Universität, 1977. In kader. Print. Signed in pencil. Framed. 880 x 165 mm(€ 800-1000)

Lit.: Schellmann nr. 206.

1226'Sprachlos' (1982). Catalogus, sigarendoosje en stekjes in bedrukt plastic map. De catalogus getekend in rode stift 'Joseph Beuys, genummerd 58/100 en met annotatie '1 Wirtschaftswert'. Andere items even-eens met annotatie. Catalogue, cigarette box and matches in printed plastic folder. Catalogue signed in red felt-tip pen and with annotation. Other items also with annotation. (€ 1700-1900)

Lit.: Schellmann nr. 440.

1227*'Yellow' (1977). Zeefdruk op kartonpapier. Getekend in potlood 'Joseph Beuys', genum-merd 42/80 en eigenhandig gettiteld. Linkerzijde prent heel licht onfris. Screenprint on cardstock. Signed, numbered and titled in pencil. Some faint stains, mainly in the left part of the print. 900 x 625 mm(€ 900-1000)

Lit.: Schellmann nr. 205.

1228'Demokratie is lustig' (1973). Zeefdruk. Getekend in potlood 'Joseph Beuys'. Lichte waterscha-de rechts bovenaan, klein scheurtje. Uit de ongenummerde oplage. Screenprint. Signed in pencil. Some dampstain in the upper right corner. Small tear. From the unnum-bered edition. 750 x 1145 mm(€ 600-800)

Lit.: Schellmann nr. 68.

1229*'Fettbriefe' (1977). Papier. Reeks van vijf bladen. Alle getekend in blauwe inkt 'Joseph Beuys'. Een van de 125 ex., nr. 115. Nummering in potlood in andere hand op verso. Met certificaat. Five sheets. All signed in blue ink. From an edition of 125 copies, numbered on the backside in pencil (other handwriting). With certificate. 297 x 210 mm (x5)(€ 1400-1600)

Lit.: Schellmann nr. 77.

1227

Page 52:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

Page 53:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1230'So kann die die Parteidiktatur überwunden werden' (1971). Plastic zak, getekend in rode stift. Plastic bag. Signed in red ball point pen 'Joseph Beuys'. (€ 100-200)

Lit.: Schellmann nr. 40.

1231'Wirtschaftswert Signiertusche' (1983). Blok 'signature ink' en glazen pen. Getekend in potlood 'Joseph Beuys' en genummerd 33/50. Met annotatie '1 Wirtschaftswert'. In orig. bedrukt houten kistje. Block of signature ink in wrapper and glass pen. Signed, numbered and with addition in pencil. In orig. wooden box. Edition Staeck, Heidelberg. 140 x 210 50 mm(€ 1300-1500)

Lit.: Schellmann nr. 469.

1232*'Painting version 1-90' (1976).Olie en boter op papier, uitgescheurd gat. Getekend in potlood 'Joseph Beuys' en met annotatie 'a.p.'. Met kleine restauratie. Oil and butter on paper, torn hole. Signed and with annotation in pencil. One of the appr. three 'a.p.' copies. 760 x 560 mm(€ 7000-9000)

Lit.: Schellmann nr. 186.

1233'Feltbriefe' (1984). Vilt. Vijf vellen. Elk getekend in een andere kleur 'Joseph' en 'Jurg'. Een van de 125 gen. exem-plaren, nr. 104. Met certificaat. Felt letters. All signed in different colour marker by Beuys and Brochmann. One of the 125 numbered copies, this being copy nr. 104. With certificate. 390 x 277 mm (x5)(€ 1000-1200)

Lit.: Schellmann nr. 107.

1234*'Amerikanischer Hasezücker' (1974). Offset lithografie met stempels, grijs kartonnen doosje met suikerzakje en wol. Alle getekend en genummerd in potlood 'Joseph Beuys VII/XV'. Een van de 15 romeins genummerde luxe-exemplaren met zeven extra kleurproeven. Alle getekend en ge-nummerd in potlood. In orig. karton-nen map. Lichte gebruikssporen. Offset lithographs with stamp additions and cardboard box, containing sugar packet and cotton wool. Signed and numbered in pencil 'Joseph Beuys VII/XV'. One of the 15 roman numbered deluxe copies con-taining seven variously coloured proof sheets. All signed and numbered in pencil. In orig. cardboard folder. Some traces of wear. (€ 8500-9500)

Lit.: Schellmann nr. 96.

detail lot 1234

1234

Page 54:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen
Page 55:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1235GUILLAUME BIJL (°1946)'20 foto's/ (Werkmateriaal)' (1988) (Antwerpen), Editions ADD Uitgaven, (1988). Portfolio met 20 originele kleurenfoto's. Een van de 50 met de hand in potlood gen. ex., nr. 14. Getekend en gedateerd in potlood op titelpagina. In orig. map, kreuk.Portfolio with 20 orig. colour photographs. From an edition of 50 numbered copies, this being nr. 14. Signed and dated in pencil on the titlepage. Orig. folder, one crease. (€ 600-800)

1236NAT FINKELSTEIN (1933-2009)Andy Warhol en Gerard Malanga. Originele zwart-witfoto. Getekend in zwarte stift op verso 'Nat Finkelstein'. Original black & white photograph. Signed in black felt-tip pen on the reverse. 395 x 270 mm(€ 200-300)

1237MARCEL MARIEN (1920-1993)Naakt. Originele kleurenfoto. 'Copyright' etiket op verso met daarop naam en adres kunstenaar.Nude. Orig. colour photograph. With copyright label on the reverse. 256 x 205 mm(€ 600-800)

1238RIK SELLESLAGS (1911-1982)'Smokkelroute'. Originele zwart-witfoto. Met inscriptie op verso 'Vergroot door Herman Selleslags, april 1989'. Orig. black & white photograph. With inscription on the reverse. 285 x 285 mm(€ 100-150)

1239MARCEL MARIEN (1920-1993)'Les débutants' (1987). Zeefdruk op fineerhout. Getekend in potlood 'Mariën', genummerd 10/20 en eigenhandig getiteld. Licht onfris. Screenprint on veneer. Signed, numbered and titled in pencil. Somewhat unfresh. 284 x 500 mm(€ 250-350)

Lit.: Casteleins nr. 18.

1240CINDY SHERMAN (°1954)Zonder titel (1987). Chromogenic print. Getekend in zwarte stift op verso 'Cindy Sherman' en genum-merd 124/125. Kleine kreuk in boord links.Untitled. Chromogenic print. Signed and numbered in fine black marker on the reverse. Small handling crease in the left border. 610 x 450 mm(€ 1700-1900)

1241RONY HEIRMAN (°1936)Frank Stella. Originele zwart-witfoto. Getekend in zwarte stift op verso 'Rony Heirman'. Frank Stella. Original black & white photograph. Signed in black felt-tip pen on the reverse. 505 x 410 mm(€ 150-250)

1242GILBERT & GEORGE (1942-1943)'Life without end' (1982). Offset prent. Getekend 'Gilbert + George'. Niet genummerd. Licht verkleurd. In kader. Offset print. Signed in ink. Not numbered. Partially faded. Framed. 320 x 630 mm(€ 300-400)

1243(various artists) Protect me from what I want. Contemporary Archeology, Pandora Part Three, 1990. Edition Bébert, Rotterdam. Zwarte houten doos met 10 kunstwerken: Richard Artschwager, "Face", zeefdruk op papier, getekend en gedateerd rechts onderaan, genummerd 6/7. Christiaan Bastiaans, "1259 A.D.", print op glas, genummerd 79/100 en getekend achteraan. Daniel Buren, "Untitled", bedrukt papier, gevouwen. Guillaume Bijl, "Composition trouvée for a girl's bedroom", keramische sculptuur en make-up kwast met certificaat getekend en genummerd 53/57. Jenny Holzer, "Protect me from what I want", tekst op metalen plaat. Edwin Janssen, "Carpunt", Muurschildering met dia en druk op papier, getekend en genummerd 40/50. Imi Knoebel, "Deutsches Tor", cibachrome met een drie pagina's essay van Johannes Stüttgen, getekend en gedateerd Düs-seldorf maart 1988. Robert Longo, "Three Strikes You're Out", drieluik met C-print op aluminium, getekend en genummerd 157/200 achter-aan. Aldo Rossi, "The Dutch Tower", sculptuur van een houten toren met een essay van Umberto Barbieri uit 1989, en een print. Rob Scholte, "Echte meesters signeren hun werk altijd", fotografische druk op doek, getekend, gedateerd en genummerd (157/200) achteraan. Een van de 200 met de hand in inkt gen. exemplaren, nr. 157.(various artists) Protect me from what I want. Contemporary Archeology, Pandora Part Three, 1990. Edition Bébert, Rotterdam. Box with 10 art-works/ editions by: Richard Artschwa-ger, 'Face', screenprint, signed, dated and numbered. Christiaan Bastiaans, '1259 A.D.', print on glass, numbered and signed on the reverse frame. Da-niel Buren, 'Untitled'. Printed paper, folded. Guillaume Bijl, 'Composition trouvée for a girl's bedroom', ceramic and make-up tool with certificate, signed and numbered 53/57. Jenny Holzer, "Protect me from what I want", text on metal plate. Edwin Janssen, "Carpunt", Wall painting with dia and print on paper, signed and numbered

1232

Page 56:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

40/50. Imi Knoebel, "Deutsches Tor", cibachrome with text from Johannes Stüttgen, signed and dated Düsseldorf March 1988. Robert Longo, "Three Strikes You're Out", triptyque with c-print on aluminium, signed and numbered 157/200. Aldo Rossi, "The Dutch Tower", sculpture of a tower in wood with text by Umberto Barbieri from 1989, and a print. Rob Scholte, "Echte meesters signeren hun werk altijd", photographic print on can-vas, signed, dated and numbered (157/200). One of the 200 numbered copies, nr. 157. 25 x 35 x 28 cm(€ 2500-3000)

1244LEON WUIDAR (°1938)'A la main bleue' (1985). 'Au Saint-Esprit' (1985). Zonder titel. Lot van drie kleu-renlinosnedes. Alle getekend in potlood 'Léon Wuidar'. Twee getiteld. Alle in kader.Untitled. Three screenprints. All signed in pencil, two titled. All framed. 650 x 500 mm (x3)(€ 200-300)

1245HANNE DARBOVEN (1941-2009)Zonder titel. Offset lithografie. Getekend in zwarte stift op verso 'Hanne Darboven'. In kader (geopend). Untitled. Offset lithograph. Framed. 335 x 910 mm(€ 200-300)

1246JOSEP MARIA SUBIRACHS SITJAR (1927-2014)Zonder titel. Kleurenlitho. Getekend in potlood 'Subirachs' en genummerd 3/50. In kader. Untitled. Colour lithograph. Signed and numbered in pencil. Framed. 760 x 500 mm

1247MARC MAET (1955-2000)Zonder titel. Ets. Een lot van twee. Beide getekend en gedateerd in potlood 'Marc Maet 83' en resp. genummerd 1/8 en 1/15. Bijgevoegd: Roland Patteeuw, Marc Maet. Tekeningen/drawings, 1985. Eénvan de 100 luxe-ex. met originele ets. Untitled. Set of two etchings. Bothsigned, dated and numbered. We join: Deluxe copy of book with additional etching. 235 x 177/ 150 x 98 mm(€ 200-300)

1248ANTONIO SAURA (1930-1998)Zonder titel. Kleurenlitho. Getekend in potlood 'Saura' en genummerd 13/75. In kader. Untitled. Colour lithograph. Signed and numbered in pencil. Framed. 645 x 500 mm(€ 400-600)

1249JACQUES VILLEGLE (°1926) Hommage aan George Mathieu. Zeefdruk. Getekend in potlood ’Mathieu’ en genummerd 54/100. In kader. Hommage to George Mathieu. Screenprint. Signed and numbered. Framed. 775 x 1010 mm(€ 350-500)

1250JOHN ARMLEDER (°1948)Compositie (1987). Zeefdruk. In kader. Composition. Screenprint. Framed. 705 x 1825 mm(€ 500-750)

1251SALOME (°1954)Mannelijk naakt. Zeefdruk. Getekend en gedateerd in potlood 'Salomé 87' en genummerd 37/50. Onleesbaar getiteld. In kader. Male nude. Screenprint. Signed, dated and numbered. Framed. (€ 600-800)

1252GUY VANDENBRANDEN (°1926)Zonder titel (1983-87). Set van vier bedrukte sjaals. Zeefdruk. Alle getekend in zwarte stift 'guy vandenbranden' en resp. gedateerd 83 en 87. Twee met nummering 1/1. Set of four scarfs. Screenprint. All signed, dated an two numbered in black felt-tip pen. 810 x 800 mm (x4)(€ 350-500)

1253RAOUL DE KEYSER (1930-2012)'Villa des Roses' (1987). Linosnede. Gedateerd en getekend in potlood '1987 Raoul de Keyser'. met annotatie '... handdruk'. In kader. Linocut. Dated, signed and with annotation in pencil. Framed. 365 x 255 mm(€ 250-350)

1254HANS HARTUNG (1904-1989)Zonder titel. Ets. Getekend in potlood 'Hans Hartung' en genummerd 34/100. In kader. Untitled. Etching. Signed and numbered in pencil. Framed. 415 x 335 mm(€ 600-800)

1255HANS HARTUNG (1904-1989)Zonder titel. Ets. Getekend in potlood 'Hans Hartung' en genummerd 50/100. In kader. Untitled. Etching. Signed and numbered in pencil. Framed. 380 x 550 mm(€ 750-1000)

1256*HANS HARTUNG (1904-1989)Zonder titel. Ets. Getekend in potlood 'Hans Hartung' en met annotatie 'Epreuve d'artiste'. In kader. Untitled. Etching. Signed and with annotation in pencil. Framed. 515 x 375 mm(€ 750-1000)

Page 57:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1256

Page 58:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1257PHILIPPE VANDENBERG (1952-2009)Hugo Claus/ Philippe Vandenberg, Gezegden. (Gent), Foncke Editions, (1985). Gr. in-fol. Een van de 12 ex., nr. 11. Gesigneerd door auteur en kunstenaar. Met zes originele litho’s. Alle getekend en gedateerd in potlood ’Philippe Vandenberg 1985’ en ge-nummerd 2/12. In orig. linnen map. Uitermate zeldzaam. Bijgevoegd: Twee extra prenten uit dezelfde bundel. Portfolio of six lithographs. One of the 12 handnumbered copies, this being nr. 2. Orig. holder. We join: two unsigned prints from the portfolio. (€ 1000-1200)

Lit.: Voor twaalf lezers nr. 149.

1258ROGER RAVEEL (1921-2013)'De Blomme'. Zeefdruk. Getekend in potlood 'R Raveel' en geletterd Y/Z. In kader. Screenprint. Signed and lettered in pencil. Framed. 985 x 695 mm(€ 300-400)

1259PIERRE ALECHINKSY (°1927)/ HUGO CLAUS (1929 - 2008)'Gans België' (1980). Kleurenlitho. Getekend in potlood 'Alechinsky', 'Claus'. Genummerd e/w. Colour lithograph. Signed and numbered in pencil. 660 x 930 mm (€ 100-150)

1260PIERRE ALECHINSKY (°1927)/ HUGO CLAUS (1929-2008)'Gans België' (1980). Kleurenlitho. Getekend in potlood 'Alechinsky', 'Claus'. Genummerd f/w.Colour lithograph. Signed and numbered in pencil. 660 x 930 mm (€ 100-150)

1261DEES DE BRUYNE (1940-1998)'Pompeï Antwerpen' (1988). Kleurenlitho. Getekend en gedateerd 'Dees De Bruyne / 88' en genummerd 21/22. In kader. Colour lithograph. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. 770 x 590 mm(€ 200-300)

1262PIERRE ALECHINSKY (°1927)'Margin & centre' (1987). Zeefdruk. Getekend en gedateerd in potlood 'Alechinsky / 1987' en genummerd 35/120. Eigenhandig getiteld. In kader. Screenprint. Signed, dated, numbe-red and titled in pencil. Framed. 760 x 540 mm(€ 500-750)

1263BRAM BOGART (1921-2012)Zonder titel. Aquagravure. Getekend en gedateerd in potlood. 'Bram Bogaert 92'. Met annotatie.In kader. Untitled. Print. Signed, dated and with annotation in pencil. Framed. Diam.: 970 mm (€ 800-1000)

1264LUC PEIRE (1916-1994)'Volta'. Ets en kleurenaquatint. Getekend in potlood 'L Peire' en genummerd 10/25.Etching and aquatint. Signed and numbered in pencil. 345 x 247 mm (€ 250-375)

Lit.: Curzi nr. 53.

1265LUC PEIRE (1916-1994)'Voltaire'. Ets en kleurenaquatint. Getekend in potlood 'L Peire' en genummerd 31/50. Eigenhandig getiteld. Etching and aquatint. Signed, numbered and titled in pencil. 345 x 247 mm(€ 250-375)

Lit.: Curzi nr. 41.

1266BERNARD CATHELIN (1919-2004)Stilleven met vaas op tafel. Kleuren-litho. Getekend in potlood 'Cathelin' en genummerd 18/30. In kader. Stillife. Colour lithograph. Signed and numbered in pencil. Framed. 2300 x 1130 mm(€ 1200-1500)

1267MAURICE WYCKAERT (1923-1996)Zonder titel. Litho. Getekend in potlood 'Wyckaert' en genummerd 54/100. In kader. Untitled. Lithograph. Signed and numbered in pencil. Framed. 530 x 620 mm(€ 200-300)

1268MAURICE WYCKAERT (1923-1996)'Paysage aux colchiques euphoriques' (1992). Lithografie. Getekend en gedateerd in potlood 'Wyckaert 1992' en genummerd 50/80. In kader.Colour lithograph. Signed, dated and numbered in pencil. 500 x 700 mm(€ 200-300)

1269JO DELAHAUT (1911-1992)Portfolio (1991). Reeks van vijf zeefdrukken. Getekend en gedateerd in potlood 'Jo Delahaut '91', genummerd IX/XX. Alle in kader.Untitled. Set of five screen prints. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. 420 x 300 mm (x 5)(€ 800-1200)

1270THIERRY RENARD (°1951)Toren van Babel (1999). Gemengde techniek (collage, offsetlitho, gehoogd met goudstift). Monogram in stift en gedateerd 1999. In kader. Mixed media (collage, offset litho-graph, heightened with golden felt-tip pen). Initials and dated. Framed. 800 x 1090 mm(€ 200-300)

Page 59:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1271THIERRY RENARD (°1951)Compositie - Venetië (1994). Zeefdruk. Een reeks van drie. Getekend 'Thierry Renard'. Alle in kader. Composition. Set of three screen prints. Signed. All framed. 350 x 590 mm (x3)(€ 150-250)

1272ROGER RAVEEL (1921-2013) Zonder titel. Kleurenets. Een reeks van drie. Alle getekend 'R Raveel' en genummerd 19/40. Alle in kader. Untitled. Set of three colour etchings. All signed and numbered in pencil. All framed. 190 x 150 mm (x3)(€ 800-1200)

1273PIERRE ALECHINSKY (°1927)Zonder titel. Kleurenlitho. Getekend 'Alechinsky' en genummerd 47/99. In kader.Untitled. Colour lithograph. Signed and numbered in pencil. Framed. 850 x 570 mm(€ 500-750)

1274PIERRE ALECHINSKY (°1927)'En Espagne' (1997). Kleurenaquatint. Getekend en gedateerd in potlood 'Alechinsky/ 1997', genummerd 62/75 en eigenhandig getiteld. In kader. Coloured aquatint. Signed, dated, numbered and titled in pencil. Framed. 520 x 845 mm(€ 1000-1250)

1275*PIERRE ALECHINSKY (°1927)'Paysage déplié' (1995). Kleurenlitho. Getekend en gedateerd in potlood 'Alechinsky 1995', genum-merd 11/30. Eigenhandig getiteld. In kader.Colour lithograph. Signed, dated num-bered and titled in pencil. Framed. 1600 x 1220 mm(€ 2000-2500) ILL p. 58

1276JIMMIE DURHAM (°1940)'Gezondheid' (1992). Lithografie. Getekend en gedateerd in potlood 'Jimmie Durham 92', genummerd 13/45. Lithograph. Signed, dated and numbered in pencil.605 x 460 mm(€ 100-200)

1277JEF GEYS (°1939)Zonder titel. Prent. Getekend in potlood op verso 'Jef Geys' en genummerd 46/100. In kader. Print. Signed and numbered in pencil on the reverse. Framed. 910 x 650 mm(€ 300-400)

1278DONALD BAECHLER (°1956)Zonder titel (1999). Vernis mou en kleurenaquatint op Magnani Pescia papier. Getekend en gedateerd in potlood 'Donald Baechler 99', genummerd 15/34. In kader. Untitled. Soft ground etching and colour aquatint. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. 563 x 763 mm(€ 300-400)

1279LEO COPERS (°1947)'Onzichtbaar beeld'. Multiple. Een van de 250 ex., nr. 150. In orig. env. Multiple. One of the 250 numbered copies. Orig. env. (€ 100-200)

1280(Broodthaers) Portfolio met werk van: Luc Tuymans, Berlinde de Bruyckere, Jan Fabre, Panamarenko, Jacques Charlier, Peter de Cupere en Jan van Imschoot. Een van de 100 ex., nr. 11. Alle prenten getekend en genummerd. In orig. map. Uitgegeven ter sponsoring van de aankoop van Broodthaers' 'Mosselpot' in 2000 door het SMAK, Gent. Portfolio with prints by: Luc Tuymans, Berlinde de Bruyckere, Jan Fabre, Panamarenko, Jacques Charlier, Pe-ter de Cupere and Jan van Imschoot. One of 100 copies, this being nr. 11. All prints are signed and numbered. Orig. folder. (€ 1250-1500)

Lit.: 50 jaar Vrienden van het S.M.A.K., p. 189

1281MARCEL MARIEN (1920 - 1993)'Chambre d'ennemi' (1991). (Antwerpen), (Max Pisti Editions), 1991. Een van de 25 exemplaren, nr. 19. Alle vijf de foto's gemonteerd op drager. Alle getekend en gedateerd in zwarte stift 'Mariën 1991' en eigen-handig getiteld. In orig. map. Portfolio with five orig. photographs. One of the 25 numbered copies. All photographs mounted and signed and titled in black marker. Orig. folder. (€ 300-400)

Lit.: Casteleyns nr. 36

1282THOMAS RUFF (°1958)'Anderes doppelporträt II' (1995). Zeefdruk. Getekend en gedateerd in potlood op de verso 'Thomas Ruff 1995' en genummerd 15/40. Boord onderaan heel licht gekreukt. Screenprint. Signed, dated and numbered in pencil on the reverse. Lower border with some insignificant creases. 730 x 1020 mm(€ 1100-1200)

Page 60:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

Page 61:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1283THOMAS RUFF (°1958)'Anderes doppelporträt II' (1995). Zeefdruk. getekend en gedateerd in potlood op verso 'Thomas Ruff 95' en genummerd 19/40. Met droogstempel rechts onderaan. Boorden wat onfris. Screenprint. Signed, dated and numbered in pencil on the reverse. With dry stamp. Borders somewhat unfresh. 730 x 1020 mm(€ 1200-1400)

1284LUCAS JODOGNE (°1959)'Sentosa, Silosa Beach' from 'The bodiless Dragon' (1995). C-print gemonteerd op Forex. Gemo-nogrammeerd, gedateerd en genum-merd 1/10 op verso. In kader. C-print mounted on Forex. Initials, dated and numbered on the reverse. Framed. 837 x 1095 mm(€ 600-800)

Lit.: Herkomst / provenance: Knokke, Gallery André Simoens, 2004

1285NAN GOLDIN (°1953)'Alf Bold Dead. Aug.18.1993'. C-print. Getekend in zwarte stift op verso 'Nan Goldin' en genummerd 37/60. In kader. C-print. Signed and numbered in black felt-tip pen. Framed. (€ 500-750)

1286ANDRES SERRANO (°1950)'Lisa Lewis (from the Big Women series)' (1998). C-print. Getekend en gedateerd in potlood op verso 'Andres Serrano/ 98', genummerd 21/45. Drie krasjes op plexi. In kader. C-print. Signed, dated and numbered in pencil on the reverse. Three minor scratches on the plexi. Framed. 850 x 680 mm(€ 2000-2200)

Lit.: Herkomst/ provenance: Marco Noire Gallery (label).

1287PANAMARENKO (°1940)'Paradox met commando voor kip' (2001). Offset litho. Getekend in potlood 'Panamarenko' en genummerd 44/70. In kader.Offset lithograph. Signed and numbered in red marker. Behind Plexiglas. 430 x 575 mm(€ 600-800)

Lit.: Panamarenko Multiples II, nr. 96.

1288PANAMARENKO (°1940)'Magnetostatica'. Offsetlitho. Getekend in potlood 'Panamarenko' en genummerd 'E.A. V/XV'. In kader. Offset lithograph. Signed and numbered in pencil. Framed. 545 x 720 mm(€ 700-800)

Lit.: Panamarenko Multiples I, nr. 24.

1289PANAMARENKO (°1940)'Eisvogel' (2003). Zeef- en offsetdruk. Getekend in rode stift 'Panamarenko' en genummerd 9/75. Achter plexi. Offset lithograph. Signed and numbe-red in red marker. Behind Plexiglas. 500 x 700 mm(€ 500-750)

Lit.: Panamarenko Multiples III, nr. 122.

1290PANAMARENKO (°1940)'Engineered to go to Sea' (2003). Offsetlitho. Getekend in potlood 'Panamarenko'. Met annotatie 'A.P.'. In kader. Offset lithograph. Signed and with annotation in pencil. Framed. 725 x 580 mm(€ 300-400)

Lit.: Panamarenko Multiples III, nr. 112.

1291LUC TUYMANS (°1958)'Firewood' (1994). Zeefdruk. Getekend en gedateerd in potlood 'Luc Tuymans '94' en genummerd .... In kader. Screenprint. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. 355 x 280 mm(920 x 600 mm)(€ 800-1200)

Lit.: Sellink/ Simoens nr. 7

1292LUC TUYMANS (°1958)'Die Zeit' (1994). Kleurenlitho. Getekend en gedateerd 'Luc Tuymans '94' en genummerd 39/65. In kader. Colour lithograph. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. 150 x 165 mm(740 x 555 mm)(€ 1000-1400)

Lit.: Sellink/ Simoens nr. 8.

1293BRUNO VEKEMANS (°1952)Zonder titel. Ets, gehoogd met gouache. Getekend en gedateerd in potlood 'Vekemans 92', genummerd IV/ V. In kader. Untitled. Etching, heightened. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. 260 x 187 mm(€ 400-450)

1294BRUNO VEKEMANS (°1952)Zelfportret (1994). Ets, gehoogd met gouache. Getekend en gedateerd in de plaat en in potlood 'Vekemans 94', genummerd III/VII. In kader. Selfportrait. Etching, heightened. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. 245 x 170 mm(€ 350-500)

1275

Page 62:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1307

Page 63:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1295LUC PEIRE (1916-1994)Zonder titel. Zeefdruk. Getekend in potlood 'Peire' en genummerd 41/65. Met droogstempel 'Original Screen Belgium'. Untitled. Screenprint. Signed and numbered in pencil. With dry stamp. 595 x 440 mm(€ 300-400)

1296LILIANE VERTESSEN (°1952)'Entrance'. Print. Getekend in zwarte bic 'Liliane Vertessen' en genummerd 2/6. Getekend, getiteld en genum-merd op verso. In kader. 'Entrance' Print. Signed and numbe-red. Signed, titled and numbered on the reverse. Framed. 500 x 350 mm(€ 100-200)

1297DIRK BRAECKMAN (°1958)Het atelier. Originele zwart-witfoto. Getekend in potlood ’Dirk Braeckman’ en genummerd 22/26. The studio. Original black & white photograph. Signed and numbered in pencil. 400 x 400 mm(€ 1000-1200)

1298MARIE JO LAFONTAINE (°1950)'Als das Kind noch Kind war'. Affiche. Offset litho. Acht vellen met onderschrift 'I am you. Kunstenaars tegen geweld. Een internationale aktie van kunstenaars, Goethe-instituut, MUHKA m.m.v. Bundesverband deutscher Banken en Belgoposter'. Getekend in inkt 'Lafontaine'. Uitgege-ven in 1994 n.a.v. de tentoonstelling in MUHKA, Antwerpen, 18 okt 1993 - 4 jan 1994. Zeldzaam, enkele kleine perforaties in de hoeken. Offset lithograph. Poster. Eight sheets. 1820 x 4380 mm (€ 1000-1500)

1299ANDY BOOT (°1987)'Print Fo # 001'. Getekend 'Andy Boot' en genummerd 22/50. Met bijhorend magazine.Print. Signed and numbered. With magazine. 200 x 300 mm(€ 100-150)

1300TIMOTHY SEGERS (°1983)Zonder titel. Orig. kleurenfoto.Gemonogrammeerd 'TS' en genummerd 59/60.Untitled. Orig. black & white photograph. Initials and numbered. 200 x 300 mm(€ 100-150)

1301LUCAS JODOGNE (°1959)'The bodiless dragon / General view looking south from Lochuan'. C-print gemonteerd op Forex. Getekend, gedateerd en genum-merd 1/10 op verso. In kader. C-print mounted on Forex. Signed, dated and numbered on the reverse. Framed. 844 x 1240 mm(€ 600-800)

1302ALICIA FRAMIS (°1967)'CINEMA SOLO 2, 11, 15, 19' (1997). Originele zwart-witfoto. Een reeks van vier. Alle getekend en gedateerd in fijne zwarte stift op verso 'Framis/ Amberes, 1997' en genummerd 6/7. Eigenhandig getiteld. Set of four original black & white photographs. All signed, dated and numbered in fine black marker on the reverse. 395 x 595 mm (x 4)(€ 1500-2000)

1303LIEVEN SEGERS (°1975)'Artist Portrait Kati Heck I' (2009). Lambdaprint. Getekend in zwarte stitft op label op verso 'Lieven Segers'. Eén van de drie exemplaren, ed. 1/3. In kader. Lambdaprint. Signed in black marker on label on the reverse. One of the three copies, this one being nr. 1. Framed. 760 x 1000 mm (€ 400-600)

1304ERIK FRYDENBORG (°1977)Zonder titel (2014). Multiple. Genummerd op verso 23/50. Samen met bijhorend magazine. In kader.Untiteled. Multiple. Numbered on the reverse. With magazine. Framed. 300 x 200 mm(€ 100-150)

1305XAVIER NOIRET-THOME (°1971)'Ichonochrome'. Zeefdruk. Getekend en genummerd in potlood 3/10. Screenprint. Signed and numbered in pencil. 720 x 1020 mm(€ 150-200)

1306JOB KOELEWIJN (°1962)'Opposition / Is / True / Friendship'. Stempeldruk op zijdepapier. Getekend 'J P Koelewijn' en genummerd 1/60. In kader. Print on silk paper. Signed andnumbered. Framed. 700 x 960 mm(€ 150-200)

1307*DAVID CLAERBOUT (°1969)Zonder titel ('Boy at the window') (2004). Twee originele Kodak Endura zwart-witfoto's. Getekend in zwarte stift op label op verso 'David Claerbout'. Eén van de 50 gen. ex., nr. 41. In originele enveloppe. Uitgave SMAK, 2004. Untitled ('Boy at the window').Two Kodak Endura black & white photographs. Signed in black marker on the reverse of one photograp. From and edition of 50 copies, this being nr. 41. In orig. envelope. Edition SMAK, 2004. 380 x 290 mm (x 2)(€ 800-1200)

Lit.: 50 jaar Vrienden v/h S.M.A.K., p. 190.

Page 64:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1308ANDY WAUMAN (°1975)'Heart'. Ets/ zeefdruk. Getekend in potlood 'Andy Wauman' en genummerd AP II/III. In kader. Etching and screenprint. Signed and numbered in pencil. Framed. 150 x 390 mm(€ 300-400)

1309NAN GOLDIN (°1953)'Jabalowe smoking sheisha in courtyard, Luxor' (2003). Cibachrome, gemonteerd op aluminium. Getekend in zwarte stift op etiket verso 'Nan Goldin'. Eén van de 50 ex. In kader. Cibachrome print, mounted. Signed in black felt-tip pen on the reverse. One of the 50 copies. Framed. 290 x 400 mm(€ 550-750)

Lit.: Herkomst/provenance: Collection Lambert, Avignon.

1310BERLINDE DE BRUYCKERE (°1964)'één' (2008). Print. Getekend en getiteld in de prent. Genummer in potlood 16/60. Uit de portfolio 'Kunst voor autisme'. In kader. Print. Signed and titled in the print. Numbered in pencil. Framed. From the 'Kunst voor autisme (Art for autism) portfolio. 450 x 315 mm(€ 800-1000)

1311LUC TUYMANS (°1958)'Zelfportret' (2008). Zeefdruk op Somerset Velvet. Getekend in potlood 'Luc Tuymans' en genummerd 16/60. Uit de portfolio 'Kunst voor autisme'. In kader. Screenprint on Somerset Velvet. Signed and numbered in pencil. Framed. From the 'Kunst voor autisme (Art for autism) portfolio. 360 x 190 mm(€ 800-1200)

Lit.: Selink/ Simoens nr. 51

1312HANS OP DE BEECK (°1969)'Gas Station' (2008). Inkt en vernis op museumpapier. Getekend en gedateerd in potlood 'Hans Op de Beeck 2008', genum-merd 16/60. Titel en annotatie in de prent. Uit de portfolio 'Kunst voor autisme'. In kader. Ink and varnish on museum etching paper. Signed, dated and numbe-red in pencil. From the 'Kunst voor autisme' (Art for autism) portfolio. Framed. (€ 800-1200)

1313MICHAEL BORREMANS (°1963)'Bad News' (2008). Print. Getekend en gedateerd in de plaat. Genummerd in potlood '16/60. Uit de portfolio 'Kunst voor autisme'. In kader. Print. Signed and dated, twice, in the print. Numbered in pencil. From the 'Kunst voor autisme' (Art for autism) portfolio. Framed. 422 x 340 mm(€ 1200-1400)

1314JIMMIE DURHAM (°1940)'Sie sind hier' (2000). Offset print. Getekend en gedateerd in fijne zwarte stift 'Jimmie Durham 2000' (gedrukte handtekening waar in zwarte stift overgegaan is). Onderaan wat gekreukt. Offset print. Printed signature and date traced in fine black felt-tip pen. Lower border somewhat creased. 1750 x 1185 mm(€ 500-750)

1315HENK VISCH (°1950)'How to distribute / ...' (2014). Print, gehoogd met aquarel en kleurkrijt. Getekend en gedateerd in potlood 'H.V. Henk Visch / 2014' en genummerd 1/50. In kader. Print, heightened. Signed, dated and numbered. Framed. 300 x 200 mm(€ 150-200)

1316WALTER SWENNEN (°1946)Zonder titel. Zeefdruk. Gemonogrammeerd en gedateerd in potlood 'WS 14' en 1/60. In kader. Untitled. Screenprint. Signed, dated and numbered in black felt-tip pen. Framed. 150 x 190 mm(€ 200-250)

1317XAVIER NOIRET-THOME (°1971)Zonder titel. Viltstift, computer outprint, collage en zilverglitters. Gemonogrammeerd en gedateerd in potlood 'XNT / 2009'. In kader. Untitled. Mixed media. Initials and dated in pencil. Framed. 300 x 200 mm(€ 250-300)

1318JAMES BECKETT (°1977)Zonder titel. Acryl op fineer. In kader. Untitled. Acrylic on wood veneer. Framed. 300 x 200 mm(€ 150-200)

1319WIM T. SCHIPPERS (°1942)'reeks van zestig nr. 2 VORM VAN NIKS'. Multiple. Getekend en gedateerd in potlood 'Wim T Schippers 2015'. In kader.Multiple. Signed and dated in pencil. Framed. 300 x 200 mm (€ 150-200)

1320JOHAN TAHON (°1965)'Triplets' (2003). Lithografie. Getekend in potlood 'Tahon', genummerd 25/35 en eigenhandig getiteld. In kader. Lithograph. Signed, numbered and titled in pencil. Framed. 480 x 360 mm(€ 350-500)

Page 65:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1321JAN VANRIET (°1948)Zonder titel (2005). Zeefdruk. Getekend en gedateerd in potlood 'Jan Vanriet 2005', genummerd 52/60. In kader. Untitled. Screenprint. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. 498 x 690 mm(€ 200-300)

1322FRED BERVOETS (°1942)Zonder titel (2006). Zeefdruk. Getekend en gedateerd in potlood 'Bervoets F 2006', genummerd 6/65. In kader. Untitled. Screenprint. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. 495 x 695 mm(€ 200-250)

1323NICK ANDREWS (°1972)Zonder titel (2004). Zeefdruk. Gemo-nogrammeerd en gedateerd in potlood 'NA 04', genummerd 40/70. In kader. Untitled. Screenprint. Initials, dated and numbered in pencil. Framed. 490 x 690 mm(€ 150-250)

1324JAN VERCRUYSSE (°1948)'Camera Oscura #1', 'Camera Oscura #2'. Twee offset litho's. Beide getekend en gedateerd in potlood op de verso 'Jan Vercruysse 2001', resp. genummerd 37/50 en 'AP 2/7'. Two offset prints. Both signed, dated and numbered in pencil on the reverse. 480 x 740 mm (x2)(€ 150-200)

1325SERGEY BRATKOV (°1960)'Business' (2005). Originele kleurenfoto. Getekend in zwarte stift op label op verso 'Bratkov'. Een van de 50 ex., nr. 4. Original colour photograph. Signed in black felt-tip pen on label on reverse. One of the 50 copies. 340 x 255 mm(€ 150-250)

1326GIDEON KIEFER (°1970)Zonder titel. Lithografie, gehoogd met Oost-indische inkt, potlood, aquarel. Niet getekend. In kader. Untitled. Lithograph, heightened. Framed. 280 x 200 mm(€ 250-300)

1327GIDEON KIEFER (°1970)Zonder titel. Monotype. Getekend in potlood. Bijgevoegd van dezelfde: Doeken tegen wand. Litho. Getekend en gedateerd in potlood 'Claessen Ief '90'. Genummerd 4/10. Beide in kader. Untitled. Monotype. Signed in pencil. We join by the same: Untitled. Litho-graph. Signed, dated and numbered in pencil. Both framed. 195 x 195/ 170 x 145 mm(€ 250-350)

1328GIDEON KIEFER (°1970)'Het Frietkot'. Ets. Getekend in potlood. Genummerd 1/20. In kader. Bijgevoegd van dezelfde: Personages aan tafels. Ets. Getekend in potlood. Genummerd 4/20. Beide in kader. Tot.: 2ex. Untitled. Set of two etchings. Both signed and numbered in pencil. Both framed. 170 x 115/ 165 x 115 mm(€ 250-350)

1329SAM DILLEMANS (°1965)Madonna met kind. Litho. Getekend en gedateerd 'SDillemans 2002' en genummerd 13/75. In kader. Madonna with child. Lithograph. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. 490 x 390 mm(€ 100-150)

1330KOEN BROUCKE (°1965)'De hoofdverdachten'. Zeefdruk. Getekend in potlood 'Broucke' en genummerd 6/45. In kader. Screenprint. Signed and numbered in pencil. Framed. 615 x 920 mm(€ 300-500)

1331KOEN VAN DEN BROEK (°1973)'Solution' (2007). Zeefdruk. Gemonogrammeerd en gedateerd 'Kvdb 07', genummerd 40/40. Eigenhandig getiteld. In kader. Screenprint. Initials, dated, numbered and titled in pencil. Framed. 590 x 395 mm(€ 600-800)

1332LUC TUYMANS (°1958)'Heart' (2011). Zeefdruk op doek. Tweeluik. Gemonogrammeerd in zwarte stift 'LT' en genummerd 83/100.Screenprint on canvas. Initials and numbered in black marker. Framed. (€ 2000-2500)

Lit.: Sellink/ Simoens nr. 59

1333BANKSY (°1974)'Banksy of England' (2004). Zeefdruk. Gemonteerd tussen plexi. Screenprint. Mounted between Plexiglas. 76 x 143 mm(€ 450-550)

Page 66:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1334ROGER RAVEEL (1921-2013)'felix vulgaris' (2010). MB Graphics, 2010. Suite van zes zeefdrukken. Een van de 100 met de hand in potlood gen. ex., nr. 58. Alle prenten getekend in in potlood 'R Raveel' en genummerd. In orig. folder en enveloppe. Portfolio of six screenprints. One of the 100 numbered copies, this one being nr. 58. Every print signed and numbered in pencil. Orig. folder and envelope. (€ 1200-1400)

1335CORNEILLE GUILLAUME BEVERLOO (1922-2010)Zonder titel (2002). Zeefdruk. Getekend en gedateerd in potlood 'Corneille/ 2002', genummerd 'HC/ 27/30'. In kader. Untitled. Screenprint. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. 960 x 765 mm(€ 800-1200)

1336RAOUL DE KEYSER (1930-2012)Zonder titel (2007). Zeefdruk. Getekend en gedateerd in potlood 'Raoul de Keyser 2007', genummerd 22/60. In kader. Untitled. Screenprint. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. 285 x 445 mm(€ 700-900)

1337KEES GOUDZWAARD (°1958)Zonder titel. Zeefdruk. Getekend op verso. In kader. Untitled. Screenprint. Signed on the reverse. Framed. 300 x 200 mm(€ 200-300)

1338KEES GOUDZWAARD (°1958)'Panorama fragments' (2005). Litho. Getekend en gedateerd in potlood op verso 'Goudzwaard 2005', genummerd 4/100. Elk exemplaar is uniek.

Lithograph. Signed, dated and numbered in pencil on the reverse. Every print is unique. 450 x 450 mm(€ 300-400)

Lit.: 50 jaar Vrienden v/h S.M.A.K., p.

1339EDITH DEKYNDT (°1960)Zonder titel. Offsetlitho. Getekend in potlood 'Edith Dekyndt' en genummerd 18/30. In kader. Untitled. Offset lithograph. Signed and numbered in pencil. Framed. 330 x 500 mm(€ 400-600)

1340MAURIZIO NANNUCCI (°1939)'Art is not intended...' (2010). Offset. Een van de 100 reguliere met de hand in zwarte stift gen. ex., nr. 33, gemonogrammeerd. Gevouwen. In orig. enveloppe. Uitgegeven door MOREpublishers, Gent. Offset print. One of the 100 reg. copies, this one being nr. 33, initialed. Folded. Orig. envelope. Edited by MOREpublishers, Ghent. 840 x 590 mm(€ 200-300)

1341JONATHAN MONK (°1969)'& opened by you' (2011). Offset. Een van de 100 met zwart bic gen. ex., nr. 29, gesigneerd. Gevouwen. In orig. enveloppe. Uitge-geven door MOREpublishers, Gent. Offset. One of the 100 numbered copies in black ball point pen, signed. Folded. Orig. envelope. Edited by MOREpublishers, Ghent. 840 x 590 mm(€ 200-300)

1342ROBERT BARRY (°1936)'Something that is...' (2012). Offset. Uitgegeven door MORE-publishers, Gent. Een van de 100 reg. met de hand in potlood gen. ex., nr. 36, getekend. Gevouwen. In orig. enveloppe.

Offset print. One of the 100 reg. copis numb. by hand, nr. 36, signed. Folded. In orig. envelope. Published by MOREpublishers, Ghent. 850 x 590 mm(€ 300-400)

1343*THIERRY DE CORDIER (°1954)'Omtrent het "niets" van het Kruis' (2005). Gent, Ludion, 2005. Twee heliogravu-res. ’Crucifixions, no more’ en ’Nada!’. Een van de 60 ex., nr. 29. Beide prenten getekend en gedateerd in potlood ’Th. de C. 2005’ en genum-merd VI/X. Beide getiteld in potlood. Beide bladen eveneens met droog-stempel ’Presses/ Taille-Douce/ R. Dutrou/ Pars’. Orig. zwart linnen kaft. Portfolio with two prints. Both signed, numbered and titled in pencil. Orig. holder in black cloth. (€ 1250-1500)

1344*THIERRY DE CORDIER (°1954)'Inktbloeding, nr. 2' (2002). Offset lithografie. Getekend en gedateerd in potlood op verso 'Thierry de Cordier 2002', genummerd 'HC ° V'. Hoek rechts onderaan licht bevuild. In orig. farde. Offset lithograph. Signed, dated and numbered in pencil on the reverse. Slightly dust soiled in the lower right corner. In orig. folder. 770 x 540 mm(€ 2000-2500)

1344

Page 67:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

Page 68:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen
Page 69:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

VEILING / SALE

Donderdag 12 oktober om 19 uur

Thursday 12 October at 7PM

Loten / lots 1345 - 1493

1350

1432

Page 70:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen
Page 71:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

NAOORLOGSE TEKENINGEN/POST-WAR DRAWINGS

1345JORIS MINNE (1897-1988)Liggend naakt. Potlood. Getekend en gedateerd 'Joris Minne/ 1953'. Een weinig spotting. Bijgevoegd van dezelfde: 'Bedelaar'. Linosnede. Monogram in het blok, getekend in potlood 'Joris Minne', eigenhandig getiteld en met annotatie 'proef-druk'. 335 x 280 mm. En: 'Aan wal'. Linosnede. Monogram in het blok, getekend in potlood 'Joris Minne', eigenhandig getiteld. Genummerd 28/35. 445 x 340 mm. Alle in kader. Tot.: 3 ex. Reclining nude. pencil. Signed and dated. We join by the same: Two linocuts. Both signed. Both framed. 365 x 625 mm(€ 120-180)

1346FRANS MASEREEL (1889-1972)'Deux amies'. Olie op papier. Gemonogrammeerd en gedateerd 'FM 1959'. In kader. Oil on paper. Monogrammed and dated 'FM 1959'.615 x 475 mm(€ 1200-1400)

1347JEAN LAMBERT-RUCKI (1888-1967)Zonder titel. Gemengde techniek. Atelierstempel. In kader. Untitled/ Mixed media. Estate stamp. Framed. (€ 400-500)

1348CORNEILLE GUILLAUME BEVERLOO (1922-2010)Zonder titel (1957). Oost-Indische inkt op bruin inpakpapier. Getekend en gedateerd in inkt 'Corneille '57'. In kader.Untitled. Chinese ink on brown paper. Siged and dated. Framed. 490 x 645 mm(€ 5000-7500)

1349JAN COX (1919-1980)'...du Nouveau Riche' (1953) Pen-seeltekening in Oost-Indische inkt, aquarel, gouache. Getekend en gedateerd 'Jan Cox 53'. Met opdracht 'Voor Hugo'. Scheurtjes met lacunes in marge onderaan links en rechts. Scheurtje zonder lacunes midden rechts. Herkomst: nalaten-schap Hugo Claus.Ink, watercolour and gouache. Signed and dated. With dedication. Small defects. 640 x 435 mm(700 x 495 mm)(€ 400-500)

1350*RENE GUIETTE (1893-1976)Zelfportret (1950). Olie en goua-che op krantenpapier. Gedateerd '16/6/1950'. Kleine imperfecties. Met echtheidsverklaring van zoon/ dochter op verso. In kader. Selfportrait. Oil and gouache on paper. Dated. Some imperfections. Authentification on the reverse. Framed. 380 x 270 mm(€ 2000-2200) ILL p. 66

1351BRAM BOGART (1921-2012)Zonder titel (1957). Gouache, zand en Oost-Indische inkt. Getekend en gedateerd in Oost-Indische inkt 'Bogart/ 59'. Bijgevoegd: Schriften zur aktuellen Kunst Dusseldorf. Nr.1: Bram Bogart. Februar 1959. Een van de 245 gen. ex.Untitled. Gouache, sand and Chinese ink. Signed and dated. We join: Schriften zur aktuellen Kunst Dusseldorf. Nr.1: Bram Bogart. Februar 1959. One of the 245 reg. copies. 290 x 200 mm(€ 400-600)

1352KAREL APPEL (1921-2006)Compositie (1959). Vetkrijt. Getekend en gedateerd 'Appel 59'. Lichte verkleuring. In passe-partout, in kader. Composition. Crayon. Signed and dated. Slight discolouration. Framed (taken out). 315 x 370 mm(€ 4000-6000)

1353*CEL OVERBERGHE (°1937)Zonder titel (1957). Gouache en Oost-Indische inkt op karton. Getekend en gedateerd in rode stift 'Overberghe 57'. In kader. Untitled. Gopuache and ink on card-board. Signed and dated. Framed. 365 x 265 mm(€ 550-650)

1354JOSEPH LACASSE (1894-1975)Abstracte compositie. Aquarel. Getekend 'Josep(h) Lacasse'. In kader.Abstract composition. Watercolour. Signed 'Josep(h) Lacasse'. Framed.205 x 310 mm(€ 350-450)

1355LOUIS VAN LINT (1909-1987)Zonder titel. Gouache en zwart krijt. Getekend in oranje potlood 'Van Lint'. In kader. Untitled. Gouache and coloured crayon. Signed. Framed. 415 x 575 mm(€ 1400-1600)

1356PHILIPPE VAN SNICK (°1946)Zonder titel. Aquarel. Getekend en gedateerd in fijne zwarte stift 'Philippe Van Snick/ 66'. In kader. Untitled. Watercolour. Signed and dated in black felt-tip pen. Framed. 715 x 530 mm(€ 500-750)

1353

Page 72:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1357WOUT VERCAMMEN (°1938)Zonder titel. Oost-Indische inkt op behangpapier. Op rol. Untitled. Ink and wall paper. Roll. 3050 x 560 mm(€ 1200-1500)

Herkomst/ provenance: Adriaan De Roover, kunstcriticus

1358WOUT VERCAMMEN (°1938)Zonder titel (1960). Aquarel en Oost-Indische inkt. Getekend en gedateerd in potlood 'wout vercammen 60'. In kader. Untitled. Watercolour and Chinese ink. Signed and dated in pencil. Framed. 595 x 410 mm(€ 600-800)

1359POL MARA (1920-1998)Zonder titel. Inkt, gewassen. Getekend en gedateerd 'Pol Mara 61'. Met handgeschreven opdracht 'aan Stéphy en Emiel Langui december '62'. Niet in kader. Samen met: Chr. De Moor, Liggend halfnaakt in zetel. Penseeltekening in Oost-Indische inkt. Getekend en gedateerd 'Chr. De Moor 1948'. Met handgeschreven opdracht 'aan Langui/in dankbare herinnering/aan zijn prachtige ontvangst'. Onder passe-partout. Tot.: 2 stuks.Untitled. Washed ink. Signed and dated. With handwritte dedication to Emile and Stephy Langui. We join: other drawing by Ch. De Moor. 660 x 510 mm; 240 x 305 mm(€ 200-250)

1360GEORGES MATHIEU (1921-2012)Zonder titel (1968). Paarse en zwarte stift. Met handgeschreven opdracht in zwarte stift in het boek 'Au-delà du Tachisme (Paris, René Juliard, 1963) aan Julian Key: 'Pour/ Julien Keymo-len/ dit Julian Key/ avec/ les pensées/ sensibles de/ Georges/ Mathieu/ 68'.

Untitled. Black and purple felt-tip pen. In book 'Au-delà du Tachisme (Paris, René Juliard, 1963). With handwritten and dated dedication to Julian Key. 170 x 137 mm(€ 900-1000)

1361CHRISTIAN DOTREMONT (1922-1979)Zonder titel. Oost-Indische inkt. Getekend met stempel 'Dotremont'. In kader. Untitled. Chinese ink. Signed with stamp. Framed. 275 x 215 mm(€ 3300-3500)

Met certificaat/ with certificate.

1362CHRISTIAN DOTREMONT (1922-1979)Zonder titel. Oost-Indische inkt. Met droogstempel. In kader. Untitled. Chinese ink. Dry stamp. Framed. 295 x 210 mm(€ 3300-3500)

1363RENE GUIETTE (1893-1976)Zonder titel. Olie op papier, gemonteerd op doek. Getekend in potlood 'René Guiette'. In kader. Untitled. Oil and ... on paper, mounted on canvas. Signed in pencil. Framed. 430 x 550 mm(€ 800-1000)

1364RENE GUIETTE (1893-1976)Zonder titel (1965). Olie, zand en aquarel op papier, gemonteerd op doek. Gedateerd en getekend in zwart potlood '5/3/65/ René Guiette'. In kader. Untitled. Oil, sand and watercolour on paper, mounted on canvas. Dated and signed in black pencil. Framed. 720 x 435 mm(€ 600-800)

Lit.: Goyens de Heusch, p. 326, ill.; expo: Galerie La Réserve, Knokke, 06.1988-03.1991.

1365JAN CREMER (°1940)Zonder titel (1960). Gouache, Oost-Indische inkt en aquarel. Gesigneerd in zwarte bic 'Cremer'. Met annotatie 'goed 1960'. Vouw. Verstuurd als nieuwjaarswens. Untitled. Gouache, Chinese ink and watercolour. Signed in black ball point pen. With annotation.With central fold. 140 x 190 mm(€ 200-300)

1366*JEF GEYS (°1939)'ABC Ecole de Paris'. Perspectief zichten. Stift, kleurpotlood (rood en blauw) en gouache op bruin inpakpapier. Getekend 'Jef Geys'. Annotatie 104. In kader. Marker, colour pencil and gouache. Signed and with annotation. Framed. 1118 x 740 mm(€ 2500-3500) ILL cover p.1

1367*JEF GEYS (°1939)'ABC Ecole de Paris: 'fig.40 stilleven (Renefer). Het portret. fig.41 geklede figuur. Het bloemenmeisje (Bonneterre)'. Inkt en aquarel op papier. Getekend in potlood 'Jef Geys / Balen'. In kader.Ink and watercolour on paper. Signed in pencil. Framed. 1180 x 740 mm(€ 2500-3500)

1368JEF GEYS (°1939)'ABC Ecole de Paris'. Stillevens. Inkt en aquarel op papier. Getekend in balpen 'Jef Geys'. Annotatie 24. In kader. Ink and watercolour. Signed in felt-tip pen. With annotation. Framed. 1180 x 740 mm(€ 3500-4000)

Page 73:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1367

Page 74:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1369WALTER PONSAERT (1924-1991)Compositie. Houtskool en kleurkrijt op papier. Getekend 'W.Ponsaert'. In kader. Composition. Charcoal and colour crayon on paper. Signed 'W. Ponsaert'. Framed. 310 x 410 mm(€ 250-300)

1370BILLY AL BENGSTON (°1934)Zonder titel (1977). Aquarel. Getekend 'B.A.B.' en gedateerd 'Puerto Escondido/1977'. In kader. Untitled. Watercolour. Signed and dated. Framed. 357 x 260 mm(€ 300-500)

Herkomst/ provenance: Artist Studio, Venice, California/James Corcoran Gallery, L.A.

1371DAN VAN SEVEREN (1927-2009)Zonder titel (1976). Grijs gewas-sen inkt. Getekend en gedateerd in potlood op verso 'Dan Van Severen / 1976'. Randen licht gebruind, punaisegaatjes in de vier hoeken. Untitled. Grey washed ink. Signed and dated on the reverse. Borders toned, with small pinholes. (€ 4000-5000)

1372GILBERT DE COCK (1928-2007)Zonder titel (1974). Acryl op papier. Getekend en gedateerd in potlood 'De Cock/74'. In kader.Untitled. Acrylic on paper. Signedand dated in pencil. Framed. 730 x 390 mm(€ 700-900)

1373LUCEBERT (1924-1994)Zonder titel (1962). Pentekening in Oost-Indische inkt. Getekend en gedateerd 'Lucebert 62'. In kader. Untitled. Chinese ink. Signed and dated. Framed. 265 x 210 mm(€ 150-200)

1374RONALD VAN DEN BERG (°1943)'Vogels' (1965) Penseeltekening in Oost-Indische inkt. Een lot van twee. Beide getekend 'Van Den Berge R. (19)65). Beide in kader.Chinese ink. Set of two drawings. Both signed. Both framed. 355 x 255/ 272 x 192 mm(€ 100-200)

1375PIER PAULO PASOLINI (1922-1975) toe te schrijven aan/to be attributed toPortret van een man in profiel. Man met regenjas. Zwart potlood. Getekend 'Pier Paulo Pasolini 1970/ Valle' en monogram 'P.P.P. / Valle'. In kader. Portrait of a man. Man in raincoat. Black pencil. One signed, one with initials. Framed. 320 x 580 mm(€ 150-200)

1376LEO BERVOETS (1892-1978) Danseres. Potloodtekening, kleurpot-lood, bruine inkt. Getekend 'Bervoets' en op verso 'Leo Bervoets'. In kader.Dancing girl. Pencil and watercolour. Signed. Framed. 185 x 245 mm(€ 150-250)

1377ROGER SOMVILLE (1923-2014)Jongenshoofd. Pentekening in Oost-Indische inkt. Getekend 'Somville'. In kader. Young man's head. Chinese ink. Signed. Framed. 410 x 350 mm(€ 200-300)

1378HENRI VICTOR WOLVENS (1896-1977)Jachthaven. Stift. Getekend 'H.V.Wolvens'. In kader. Harbour. Felt-tip pen.Signed. Framed. 220 x 340 mm(€ 100-150)

1379NOEL VERMEULEN (1917-1989)Zonder titel. Kleurpotlood. Getekend en gedateerd 'Noel.Vermeulen77'. In kader. Untitled. Colour pencil. Signed and dated. Framed. 94 x 310 mm(€ 150-250)

1380MARCEL MARIEN (1920-1993)'Alice traversée' (1974). Figuur in hout en spiegelglas. Getekend en gedateerd 'mariën 74' en eigenhandig getiteld. In kader. Bijgevoegd van dezelfde: 'Alice devenue grande' (1984). Originele zwart-witfoto, gemonteerd op drager. Getekend en gedateerd in zwarte stift 'Marcel Mariën 1984'. Eigenhandig getiteld. Een van de vijf gen. ex., nr. 4 (etiket op verso). Stempel met andere nummering op verso drager. Wood and mirror. Signed, dated and titled. Framed. We join by the same: 'Alice devenue grande'. Orig. black & white photograph. Signed, dated, numbered and titled. 1200 x 790 mm(€ 5000-7500)

1381JAN VANRIET (°1948)'Prophetia Isaiae Cap. V. & VI.' (1992)Collage, aquarel, houtskool, druk en potlood op papier, gemonteerd op doek. Getekend en gedateerd in potlood 'Vanriet 1992'. Gemonteerd onder plexi. Collage, watercolour, charcoal, print and pencil, mounted on canvas. Signed and dated. Plexi. 1740 x 1425 mm(€ 1000-1250)

1382JAN VANRIET (°1948)'Rehabilitatie' (1989)Potlood, houtskool en aquarel. Getekend en gedateerd 'Van Riet - 1 12 89'. Eigenhandig getiteld. In kader. Pencil, charcoal and watercolour. Signed, dated and titled. Framed. 370 x 560 mm(€ 300-400)

Page 75:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1392

Page 76:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1383JAN VANRIET (°1948)Zonder titel (1991). Gemengde techniek. Getekend en gedateerd 'Vanriet/1991'. In kader.Untitled. Mixed media. Signed and dated 'Vanriet/1991'. Framed.1020 x 1500 mm(€ 1000-1500)

1384THOMAS LANGE (°1957)’Frank ... Idiot’ (1986)Aquarel, Oost-Indische inkt, spray paint en potlood. Gemonogrammeerd en gedateerd in zwart potlood ’TH L 1986’. Eigenhandig getiteld. In kader. Watercolour and ink, spray paint and pencil. Initials and dated. Framed. 420 x 600 mm(€ 300-400)

1385WILFRIED PAS (1940-2017)Portret. Houtskool. Getekend en gedateerd 'Wilfried Pas 84'. In kader. Portrait. Charcoal. Signed and dated. Framed. 480 x 445 mm(€ 250-375)

1386POL MARA (1920-1998)'Last rose of summer' (1983)Krijt en pastel. Getekend en gedateerd 'Pol Mara/83'. In kader. Ontwerp voor groot Europees liederboek, Lannoo, Tielt. Crayon and pastel. Signed and dated. Framed. 730 x 540 mm(€ 800-1200)

1387MICHEL GRANGER (°1946)'L'essaium', 'Le grain de sable'Aquarel. Een lot van twee. Beide getekend 'Granger'. Beide in kader. Two watercolours. Both signed. Both framed. 400 x 640/ 450 x 310 mm(€ 150-250)

1388WALTER BREMS (°1947)'Postimages IV'Gemengde techniek (collage, potlood, inkt, glacis). Achter plexi. Etiket met titel en stempel van de kunstenaar op verso.Mixed media. Behind Plexiglas. Label with title and imprint artist on the reverse. 320 x 320 mm(€ 300-400)

1389LUK VERMEERBERGEN XX'Vertikale van de 13 Rechts'Gemengde techniek (aquarel, collage van repen). Getekend en gedateerd 'Luc Vermeerbergen / 1993'. In kader. Watercolour and collage. Signed and dated. Framed. 402 x 582 mm(€ 100-150)

1390WALTER SWENNEN (°1946)'Barry dear'Zwart krijt. Eigenhandig getiteld. In kader. Black crayon. Titled. Framed. 297 x 210 mm(€ 1700-1900)

1391WALTER SWENNEN (°1946)Zonder titel (1985). Zwart potlood. Gemonogrammeerd en gedateerd in zwart potlood 'WS 85'. Lichte vochtschade. In kader. Untitled. Black crayon. Initials and dated. Waterstain. Framed. 145 x 200 mm(€ 1700-1900)

1392*JAMES LEE BYARS (1932-1997)Zonder titel. Rode bic. In kader. Untitled. Red marker. Framed. (€ 800-1000) ILL p. 73

Met echtheidscertificaat van/ with certificate by Marie-Puck Broodthaers

1393JAMES LEE BYARS (1932-1997)Zonder titel (1987). Goudstift op Zerkall Bütten. In kader. Untitled. Golden felt-tip pen. Framed. (€ 600-800)

1394MICHAEL BASTOW (°1943)Fellatio. Pasteltekening op geschept en gescheurd papier. Getekend 'Bastow'. Gemonteerd op kartonnen drager. Fellatio. Pastel. Signed. Mounted on cardboard support. 350 x 350 mm(760 x 570 mm)(€ 100-200)

1395MONOGRAMMIST XXZonder titel. Aquarel. Gemonogram-meerd en gedateerd in rode stift 'W/ 84'. In kader. Untitled. Watercolour. Initials and date. Framed. 260 x 350 mm(€ 100-200)

1396MAURICE WYCKAERT (1923-1996)Zonder titel. Gouache. Getekend in potlood 'Wyckaert'. In kader. Untitled. Gouache. Signed in pencil. Framed. 490 x 650 mm(€ 2000-2200)

1397JOEL SHAPIRO (°1941)Twee composities. Zwarte stift op geschept papier. Beide in kader.Two compositions. Black marker on handmade paper. Both framed.ca. 110 x 110 mm(x2)(€ 600-800)

Page 77:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1398LUC CLAUS (°1930)Zonder titel. Houtskool/ zwart krijt. Gemonogrammeerd 'L.C.'. In kader. Untitled. Charcoal/ black crayon. Initials. Framed. 755 x 570 mm(€ 500-750)

1399LUC CLAUS (°1930)Zonder titel. Houtskool/ zwart krijt. Gemonogrammeerd 'L.C.'. In kader. Untitled. Charcoal/ black crayon. Initials. Framed. 750 x 570 mm(€ 400-600)

1400GEORGE RICKEY (1907-2002)Studie voor sculptuur (1988). Pentekening in Oost-Indische inkt. Getekend en gedateerd 'George Rickey / Jan 30 '88'. In kader.Design for sculpture. Chinese ink. Signed and dated. Framed. 195 x 158 mm(€ 800-1000)

1401PAUL VAN HOEYDONCK (°1925)'Egypt' (1980)Collage (Oost-Indische inkt en kleurenfoto's). Getekend en gedateerd in fijne zwarte stift 'Paul Van Hoeydonck/ 80'. Eigenhandig getiteld. In kader. Collage (Chinese ink and colour photographs). Signed, dated and titled. Framed. 730 x 550 mm(€ 400-600)

1402PAUL VAN HOEYDONCK (°1925)'Egypt' (1981)Collage (Oost-Indische inkt en kleurenfoto's). Getekend en gedateerd in fijne zwarte stift 'Paul Van Hoeydonck/ 81'. Eigenhandig getiteld. In kader. Collage (Chinese ink and colour photograph). Signed, dated and titled in fine black penn. Framed. 730 x 550 mm(€ 400-600)

1403MARCEL MARIEN (1920-1993)'Suite du numéro 27...' (1987)Collage. Geannoteerd en gedateerd in zwarte stift 'Suite du numéro 27.-/ Le cancer de la mère de/ Whistler - puisque le hasard et "Marcel Mariën" en ont/ décidé ainsi - a (sic) la forme/ d'une lapine grasse.-/ grasse (A.M.), le 29 janvier 1987'. Gemonteerd op blauw karton.Collage. Mounted on support. Annotated and dated. ca. 130 x 90 mm(€ 200-300)

1404GEORGES COLLIGNON (1923-2002)Zonder titel. Monotype. Getekend in potlood op de drager 'Collignon' en met annotatie 'monotype'. Untitled. Monotype. Signed and with annotation on the support in pencil. 262 x 232 mm(€ 300-400)

1405GEORGES COLLIGNON (1923-2002)Zonder titel. Monotype. Getekend in zwarte inkt op de drager 'Collignon' en met annotatie in potlood 'mono-type'. Gemonteerd op drager. Untitled. Monotype. Signed in black ink on the support. With annotation in pencil. Mounted. 270 x 128 mm(€ 300-400)

1406GILBERT DECOCK (1928-2007)Zonder titel. Gouache op board. Gete-kend in potlood 'G Decock'. In kader. Untitled. Gouache on board. Signed in pencil. Framed. 400 x 400 mm(€ 500-750)

1407BRUNO VEKEMANS (°1952)Twee matrozen (1993). Gouache. Getekend en gedateerd 'Vekemans 93'. In kader.Two sailors. Gouache. Signed and dated. Framed. 950 x 700 mm(€ 3000-3500)

1408BRUNO VEKEMANS (°1952)Zonder titel (1992). Oost-Indische inkt. Getekend en gedateerd 'Vekemans 92 II'. In kader. Untitled. Chinese ink. Signed and dated. Framed. 210 x 160 mm(€ 250-375)

1409BRUNO VEKEMANS (°1952)Portret van een jongen. Gouache. Getekend 'Vekemans'. In kader. Portrait of a boy. Gouache. Signed. Framed. 425 x 285 mm(€ 1000-1500)

1410HUGO CLAUS (1929-2008) & ALBERT PEPERMANS (°1947)'Medzilaborge, du Pop Art'Penseeltekening in inkt en aquarel op fijn geschept papier. Gemonteerd op doek. Getekend en gedateerd 'Albert Pepermans, 1990'. Met stempel. Gedateerd 'Lundi 6 août 1990'. Ink and watercolour on handmade paper, mounted on canvas. Signed and dated. With date mark. 1840 x 980 mm(€ 750-1000)

1411HUGO CLAUS (1929-2008) & ALBERT PEPERMANS (°1947)'Columbus/Station Orbitale International'Penseeltekening in inkt en aquarel op fijn geschept papier. Gemonteerd op doek. Getekend en gedateerd 'Albert Pepermans, 1990'. Met stempel. Gedateerd 'Lundi 6 août 1990'. Niet op spieraam. Ink and watercolour on handmade paper, mounted on canvas. Signed and dated, with date mark. 1840 x 980 mm(€ 750-1000)

Page 78:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1412LUC DONDEYNE (°1963)'Violent procedures'Oost-Indische inkt, gouache, potlood en tape. In kader. Chinese ink, gouache, pencil and tape. Framed. 350 x 500 mm(€ 600-800)

1413HERMAN BROOD (1946-2001)'Nog 10 minute'Gemengde techniek (collage, stift, krijt). Getekend 'Brood' op verso. In kader. Collage, marker and crayon. Signed on the reverse. Framed. 300 x 420 mm(€ 300-500)

Herkomst/ provenance: Amsterdam, Gallery Reflex.

1414JAN VANRIET (°1948)'Veld' (1999)Aquarel, penseeltekening in Oost-Indische inkt. Getekend en gedateerd 'J. Vanriet 1999'. Titel, datum en signatuur op verso. In kader. Watercolour and Chinese ink. Signed and dated. Title, date and signature on the reverse. Framed. 680 x 500 mm(€ 800-1000)

Herkomst/ provenance: Knokke, Aurora Galerie, 2000.

1415JUAN KITI (°1956)Zonder titel. Inkt, aquarel. In kader. Untitled. Ink and watercolour. Framed. 1510 x 1315 mm(€ 250-350)

1416FRED BERVOETS (°1942)'Popeye-Wout Vercammen' (1995)Gemengde techniek op papier. Getekend en gedateerd in potlood 'Bervoets 95'. In kader.

Mixed media. Signed and dated in pencil. Framed. 980 x 690 mm(€ 1000-1500)

1417JULIE MAJOR XXZonder titel (1997). Kleurpotlood. Een lot van twee. Beide getekend en gedateerd in grijs potlood 'J Major 97'. Beide in kader. Untitled. Colour pencil. Set of two drawings. Both signed and dated. Both framed. 355 x 250 mm (x2)(€ 350-500)

Herkomst/ provenance: Evelyne de Beir.

1418KAREL DIERICKX (1940-2014)Zonder titel (1992). Gouache en aquarel. Getekend en gedateerd in potlood 'Karel Dierickx/ 1992'. In kader. Untitled. Gouache and watercolour. Signed and dated. Framed. 600 x 500 mm(€ 400-600)

1419WALTER BREMS (°1947)'Reflectie nummer 12' (1997)Gemengde techniek. Titel, signatuur en datum op verso. In plexi kader. Mixed media. Title, signature and date on the reverse. In perspex frame.1100 x 1100 mm(€ 500-600)

1420KOENRAAD DEDOBBELEER (°1975)Zonder titel. Kleurpotlood en gouache. Gemonogrammeerd in potlood 'k.d.'. In kader. Untitled. Colour pencil and gouache. Initials in pencil. Framed. 233 x 320 mm(€ 500-750)

1421KOENRAAD DEDOBBELEER (°1975)Zonder titel. Aquarel. Gemonogram-meerd in potlood 'k.d.'. In kader. Untitled. Watercolour. Initials in pencil. Framed. 295 x 210 mm(€ 500-750)

1422*PATRICK VAN CAECKENBERG (°1960)Ontwerp voor "De Buikspreker" (1996)Gemengde techniek (collage, gouache, zwarte stift en inkt, zilverstift, potlood). Gedateerd en getekend in potlood 'april 1996 Van Caeckenberg'. In kader. Original design for 'De Buikspreker'. Mixed media (collage, gouache, black and silver marker, Chinese ink, pencil). Dated and signed in pencil. Framed. 835 x 505 mm(€ 6000-8000)

Herkomst/ provenance: Zeno X Gallery.

1423DAVID TREMLETT (°1945)'Wall II' (1991)Gouache en potlood. Getekend en gedateerd in potlood 'Tremlett 91'. Eigenhandig getiteld. In kader. Gouache and pencil. Signed, dated and titled in pencil. Framed. 280 x 400 mm(€ 600-800)

1424WERNER MANNAERS (°1954)'I love mushrooms when I was twelve' (2001)Kleurpotlood. Getekend in potlood 'Mannaers'. Met stempel. Bijgevoegd van dezelfde: Twee tekeningen (2000 en 2001)Colour pencil. Signed. We join by the same: Two other drawings.300 x 210 mm; 265 x 210 mm(€ 600-800)

1422

Page 79:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen
Page 80:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1438

Page 81:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1425GIDEON KIEFER (°1970)'Mijn kamer'Potlood, houtskool. Getekend 'Ief Claessen'. In kader. Pencil and charcoal. Signed. Framed. 285 x 230 mm(€ 400-600)

1426AMY BESSONNE (°1970)'Early' (1996)Gemengde techniek (aquarel en acryl) op papier. Annotatie, mono-gram en datum 1996 op kopie op verso. In kader. Mixed media. Initials, annotation and date on copy on the reverse. Framed. 420 x 295 mm(€ 1000-1500)

1427AMY BESSONNE (°1970)'December - Place Flagey' (1996)Gemengde techniek op papier. Annotatie, monogram en datum 1996 op kopie op verso. In kader.Mixed media. Initials, annotation and date on copy on the reverse. Framed. ca 410 x 295 mm(€ 1000-1500)

1428AMY BESSONNE (°1970)'Untitled (clown + tables' (1996) Gemengde techniek op papier. Annotatie, monogram en datum 1996 op kopie op verso. In kader.'Untitled (clown + tables'. Mixed me-dia/ Initials, annotation and date on copy on the reverse. Framed. ca 410 x 295 mm(€ 1000-1500)

1429AMY BESSONNE (°1970)'DOTS (the fur collar)' (1996)Gemengde techniek op papier. An-notatie, monogram en datum 1996 op kopie op verso. In kader.Mixed media. Initials, annotation and date on copy on the reverse. Framed. 420 x 295 mm(€ 1000-1500)

1430AMY BESSONNE (°1970)'Place Flagey' (1996)Gemengde techniek op papier. Annotatie en datum 1996 op verso. In kader.Mixed media. Annotation and date on the reverse. Framed. 420 x 295 mm(€ 1000-1500)

1431DRE (ANDRE) PEETERS (1948-2007)'Maria L. waiting for Jezus!' (2000)Bic, aquarel en bruine inkt. Getekend en gedateerd in zwarte bic 'Dré Peeters 2000 Barcelona'. Eigenhandig getiteld. In kader. Black pen, watercolour and brown ink. Signed, dated and titled. Framed. 150 x 216 mm(€ 300-400)

1432ADAM DIX (°1967)'Source' (2009)Oost-Indische inkt, aquarel en olie op papier. Label op verso kader. In kader. Chinese ink, watercolour and oil on paper. Framed, with label on the reverse. 470 x 540 mm(€ 1000-1500) ILL p. 67

Herkomst/ provenance: Haunch of Venison, London.

1433RACHEL AGNEW XX'A man of constant sorrow' (2010)Olie en potlood op papier. Achter plexi. Gekleefd op drager waarop titel.Oil and pencil on paper. Mounted on support and behind Plexiglas. 370 x 290 mm(€ 400-600)

1434THOMAS RATH XXZonder titel (2005). Zwarte en witte tape. Getekend en gedateerd in zwarte viltstift op verso 'Thomas Rath 2005'. In kader. Untitled. Black and white tape. Signed and dated in black marker on the reverse of the frame. Framed. 210 x 295 mm(€ 400-600)

1435KOEN BROUCKE (°1965)'Owls' (2006)Tekening in Chinese inkt. Getekend en eigenhandig getiteld. In kader. Chinese inkt. Signed and titled. Framed. 370 x 280 mm(€ 1000-1200)

1436KOEN BROUCKE (°1965)'Le tableau le plus cher du monde' (1995)Aquarel. Getekend en gedateerd 'Broucke (19)95'. Eigenhandig getiteld. In kader. Watercolour. Signed, dated and titled. 320 x 250 mm(€ 1200-1400)

1437KOEN BROUCKE (°1965)'De laatste strijd van Paul Van Ostaijen' (2014)Potlood. Getekend en gedateerd 'Broucke 12/4/15'. In kader.Pencil. Signed and dated. Framed. 650 x 480 mm(€ 2000-2200)

1438*HANS OP DE BEECK (°1969)'Intensive care (man)' (2008)Inkt en potlood. Getekend en gedateerd in potlood 'Hans Op De Beeck 08'. In kader. Ink and pencil. Signed and dated in pencil. Framed. 257 x 170 mm(€ 4000-6000)

Herkomst/ provenance: Xavier Hufkens.

1439HANS OP DE BEECK (°1969)'Operating' (2007)Inkt, gewassen, en potlood. Getekend en gedateerd in potlood 'Hans Op De Beeck 07'. In kader. Washed black ink and pencil. Signed and dated in pencil. Framed. 275 x 190 mm(€ 4000-6000)

Page 82:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

UIT DE COLLECTIE JAN HOET/ FROM THE JAN HOET COLLECTION

1443

Page 83:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1440HENRI HEERBRANT (1912-1982)Zonder titel (1951). Olie op papier. Getekend en gedateerd in zwarte stift 'Heerbrant 51'. Met nieuwjaarswens op verso. Untitled. Oil on paper. Signed and dated in black marker. With season's greetings on the reverse. 105 x 150 mm(€ 150-200)

1441CORNEILLE GUILLAUME BEVERLOO (1922-2010)'Printemps tropical' (1966)Kleurenlitho. Getekend en gedateerd in potlood 'Corneille 66', genummerd IX/ X, met annotatie 'H.C.' en eigen-handig getiteld. Gebruind, onfris. Colour lithograph. Signed, dated, numbered and titled in pencil. Toned and unfresh. 655 x 470 mm(€ 200-300)

1442RAOUL DE KEYSER (1930-2012)Zonder titel (1969). Zeefdruk. Gete-kend en gedateerd in potlood 'Raoul De Keyser / 1969)', genummerd 18/50. Hoek rechts onder gedeukt. Untitled. Screenprint. Signed, dated and numbered in pencil. One corner slightly bumped. 700 x 500 mm(€ 600-800)

1443*RAOUL DE KEYSER (1930-2012)Zonder titel. Zeefdruk. Getekend in potlood 'Raoul De Keyser'. Met annotatie 'Proefdruk'. Untitled. Screenprint. Signed and with annotation in pencil. 695 x 500 mm(€ 400-600)

1444ROGER RAVEEL (1921-2013)Zonder titel (1973). Zeefdruk. Getekend in potlood 'R Raveel' en genummerd 92/175. Met handge-schreven opdracht aan Jan Hoet. Licht oppervlaktevuil.Untitled. Screenprint. Signed, dated and with handwritten dedication to Jan Hoet in pencil. Slightly unfresh. 620 x 430 mm(€ 500-750)

1445AMEDEE CORTIER (1921-1976)Zonder titel. Zeefdruk. Getekend in potlood 'A. Cortier' en genummerd 98/100. Untitled. Screenprint. Signed and numbered in pencil. 685 x 510 mm(€ 250-350)

1446*AMEDEE CORTIER (1921-1976)Zonder titel (1972). Zeefdruk. Gete-kend en gedateerd in fijne zwarte stift 'A. Cortier 1972'. Untitled. Screenprint. Signed and dated in fine black marker. 540 x 400 mm(€ 200-300) ILL p. 84

1447KAREL DIERICKX (1940-2014)Zonder titel (1975). Lot van twee litho's. Beide getekend en gedateerd in potlood 'karel dierickx/ 1975'. Beide met handgeschreven opdracht aan Jan Hoet en echtgenote. Untitled. Set of two lithographs. Both signed, dated and with handwritten dedication to Jan Hoet in pencil. (€ 100-200)

1448*JASPER JOHNS (°1930)Zonder titel (1977). Zeefdruk op 'Patapar parchment printing'. Uitgegeven als cover bij de catalogus 'Jasper Johns Screenprints' door Brooke Alexander Inc., New York, op 3000 ex. Schitterende staat.

Untitled. Screenprint on Patapar parchment printing. Edited as cata-logue cover for the edition 'Jasper Johns Screenprints', by Brooke Alexander inc., New York, in an edition of appr. 3000 copies. Absolute pristine condition. 250 x 260 mm(€ 800-1000) ILL p. 83

Lit.: ULAE S13.

1449BRACO DIMITRIJEVIC (°1948)'Tryptychos Post Historicus ...' (1978)Offsetlitho. Getekend in potlood 'Braco D' en genummerd 145/200. Klein scheurtje in rechter marge. Offset print. Signed and numbered in pencil. Small tear in right border. 640 x 900 mm(€ 100-200)

Lit.: 50 jaar Vrienden v/h S.M.A.K., p. 178.

1450BRACO DIMITRIJEVIC (°1948)'This could be a place of historical importance' (1972). Reeks van drie originele zwart-witfoto's, elk gemonteerd op een blad met imprint 'This could be a place ...'. Het tweede blad getekend in potlood 'Braco D' en met annotatie 'For Jan I-III'. Elk blad romeins genummerd I tot III. Set of three original black & white photographs, all mounted on support with imprint 'This could be a place ...'. Middle sheet signed in pencil 'Braco D' and with handwritten dedication 'For Jan I-III'. Each sheet numbered I to III. 500 x 350 mm (x3)(€ 1500-2000)

Page 84:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1451*JOSEPH KOSUTH (°1945)'Text / Context (Ghent) / (to Fernand Spillemaeckers)' (1978)Zeefdruk. Gemonogrammeerd en ge-dateerd in potlood op verso 'JK 1978'. Eén van de 32 fragmenten. Screenprint. Initials and date in pencil on the reverse. One of the 32 fragments. 600 x 495 mm(€ 600-800) ILL p. 85

1452PANAMARENKO (°1940)Zonder titel. Blauwe bic. Getekend 'Panamarenko'. Studie voor 'Umbilly Ritz'Untitled. Blue bic. Signed. 80 x 123 mm(€ 400-600)

1453WERNER CUVELIER (°1939)Zonder titel (1964). Oost-Indische inkt en gouache. Getekend en gedateerd in inkt 'Cuvelier 64'. Untitled. Chinese ink and gouache. Signed and dated in ink. 282 x 184 mm(€ 150-200)

1454AMEDEE CORTIER (1921-1976)Zonder titel. Acryl op papier. Ge-tekend in potlood 'A. Cortier'. Met annotatie 'acrylverf'. Untitled. Acrylic on paper. Signed in pencil. With annotation on the reverse. 690 x 510 mm(€ 1500-2000)

1455PHILIPPE VANDENBERG (1952-2009)Zonder titel (1985). Drie litho's. Alle getekend en gedateerd in potlood 'Philippe Vandenberg 1985', en met annotatie 'proefdruk'. Untitled. Three lithographs. All signed, dated and with annotation in pencil. From the 'Gezegden' portfolio. 800 x 610 mm(€ 300-400)

1456ED VAN DER ELSKEN (1925-1990)'Inside Shinjuku-station' (1988). Originele zwart-witfoto. Getiteld en gedateerd in zwart inkt onderaan foto. Getekend in potlood op verso 'Ed van der Elsken'. Met handgeschreven an-notaties. In passe-partout. Orig. black & white photograph. Titled and dated in black ink under the picture. Signed, dated and with annotation in pencil on the reverse. Mounted. (€ 800-900)

1457ED VAN DER ELSKEN (1925-1990)'Shibuya' (1987)Originele zwart-witfoto. Getekend in potlood op verso 'Ed van der Elsken', getiteld en gedateerd '1987'. Gemonteerd onder passe-partout. Original black & white photograph. Signed, dated and titled in pencil on the reverse. Mounted. 310 x 240 mm(€ 800-900)

1458*WIM DELVOYE (°1965)'Auto-portrait' (1989)Zeefdruk op textiel. Getekend in zwarte stift 'W Delvoye' en genum-merd 10/25. In kader. Screenprint on fabric. Signed and numbered in black felt-tip pen. Framed. 600 x 500 mm(€ 4000-6000) ILL p. 87

Lit.: 50 jaar Vrienden v/h S.M.A.K., p. 184.

1459JAN VAN IMSCHOOT (°1963)Zonder titel (1996). Offsetlitho. Gete-kend en gedateerd in potlood 'Jan V.I. 96', genummerd 16/100. Untitled. Offset. Signed, dated and numbered in pencil. 500 x 700 mm(€ 200-250)

Lit.: 50 jaar Vrienden v/h S.M.A.K., p. 187.

1460SIGMAR POLKE (1941-2010)Zonder titel (Columbus) (1992). Zeefdruk. Getekend en gedateerd in potlood 'Sigmar Polke 90' en genummerd 84/100. Editie Domberger. In origineel mapje. Untitled (Columbus). Screenprint. Signed, dated and numbered in pencil. Domberger Edition. Orig. folder. 560 x 390 mm(€ 400-600)

Lit.: Sigmar Polke, The Editions. From the collection Kunstraum am Lines. P.54, ill.

1461JULES LISMONDE (1908-2001)'Chantini'Zeefdruk. Getekend in potlood 'Lismonde' en eigenhandig ge-titeld. Met annotatie 'E.A.'. Met droogstempel. Screenprint. Signed and with annotation in pencil. 640 x 490 mm(€ 100-150)

1462MIKE KELLEY (1954-2012)'My life and media' (1991)Poster. Getekend in zwarte stift 'Mike Kelley'. Lichte gebruiksporen.Poster. Signed in black felt-tip pen. Some traces of wear. 835 x 590 mm(€ 200-250)

1463MARIO DE BRABANDERE (°1963)Zonder titel. Ets. Getekend in potlood 'De Brabandere' en genummerd 31/35. Untitled. Etching. Signed and numbered in pencil. 525 x 205 mm(€ 100-200)

Page 85:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1448

Page 86:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1446

Page 87:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1451

Page 88:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1464PANAMARENKO (°1940)Zonder titel (1995). Offset litho. Gedateerd en getekend in potlood '95 Panamarenko', met handgeschre-ven opdracht aan Jan Hoet. Untitled. Offset lithograph. Signed, dated and with hand-written dedication in pencil. 420 x 595 mm(€ 500-750)

Lit.: Panamarenko Multiples II nr. 69.

1465NIELE TORONI (°1937)'Feu' (1990)Poster. Gesigneerd. Poster. Signed. Folded. (€ 100-200)

1466MICHAEL BUTHE (1944-1994)Zonder titel. Ets. Getekend in potlood 'Michael Buthe' en met annotatie 'E.A.'. Untitled. Etching. Signed and with annotation in pencil. 295 x 395 mm(€ 200-300)

1467JOHAN VAN GELUWE (°1929)'L'Art Poor l'Art'. 'Mort Pour l'Art'. 'L'Or Pour l'Art' (1991)Zeefdruk. Drieluik. Alle met handge-schreven opdracht op verso in potlood aan Jan Hoet: 'Voor Jan/ zeer ARTe-lijk/ Johan/ 1991'. Bijgevoegd van dezelfde: Idem. Zeefdruk op 1 blad. Getekend en gedateerd in potlood 'Johan/ 02'. Three screenprints. All with hand-written dedication in pencil on the reverse. We join by the same: Screen-print. Signed and dated in pencil. 350 x 500 mm (x3) (€ 250-350)

1468JEAN-MARIE BYTEBIER (°1963)Zonder titel (1991). Zeefdruk. Getekend en gedateerd in potlood 'Bytebier 90', genummerd 32/100. Untitled. Screenprint. Signed, dated and numbered in pencil. 260 x 690 mm(€ 100-200)

Lit.: 50 jaar Vrienden v/h S.M.A.K., p. 186.

1469ROYDEN RABINOWITCH (°1943)Zonder titel (1992). Kleurenlitho. Getekend en gedateerd in potlood 'Royden Rabinowitch 92'. Editie Documenta IX. In kader. Untitled. Screenprint. Colour litho-graph. Signed and dated in pencil. Framed. Documenta IX edition. (€ 150-250)

1470GEORG HEROLD (°1947)Zonder titel (1992). Offset litho. Getekend en gedateerd in potlood 'Herold 92', genummerd 35/45. Editie Documenta IX. In kader. Untitled. Offset lithograph. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. Documenta IX edition. 460 x 615 mm(€ 150-250)

1471FREDERIC MATYS THURSZ (1930-1992)Zonder titel (1992). Droge naald. Ge-tekend in potlood 'Thursz' en genum-merd 45/45. Met annotatie in potlood. Editie Documenta IX. In kader. Untitled. Dry point. Signed, numbe-red and with annotation in pencil. Framed. Documenta IX edition. 355 x 120 mm(€ 100-200)

1472MICHA ULLMAN (°1939)Zonder titel (1992). Zeefdruk. Getekend en gedateerd in potlood 'Micha Ullman 92', genummerd 35/45. In kader. Editie Documenta IX. Untitled. Screenprint. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. Documenta IX edition. 605 x 425 mm(€ 100-200)

1473MICHEL FRANÇOIS (°1956)'Le temps ne compte pas' (1992)Stempel op papier. Getekend in pot-lood op verso 'M. François', genum-merd 35/45 en eigenhandig getiteld op voorzijde. Editie Documenta IX. Gemonteerd op karton. Print on paper. Signed and numbered in pencil on the reverse. Titled in pen-cil in front. Mounted on cardboard. Documenta IX edition. 630 x 490 mm(€ 200-300)

1474INGEBORG LÜSCHER (°1936)Zonder titel (1992). Zeefdruk. Eén van de 45 ex. Editie Documenta IX. In kader. Untitled. Screenprint. One of the 45 copies. Framed. Documenta IX edition. 520 x 750 mm(€ 200-250)

1475RICHARD DEACON (°1949)Zonder titel (1992). Lithografie. Gemonogrammeerd en gedateerd in potlood 'R.D./92'. Editie Documenta IX. Met handgeschreven opdracht 'for Jan'. Untitled. Lithograph. Initials and date in pencil. With handwritten dedication to Jan Hoet. Documenta IX edition. 525 x 735 mm(€ 400-600)

1458

Page 89:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen
Page 90:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1476JUAN USLE (°1954)Zonder titel (1992). Zeefdruk. Getekend en gedateerd in potlood 'J Uslé 92', genummerd 28/45. Editie Documenta IX. In kader. Untitled. Screenprint. Signed, dated and numbered in pencil. Framed. Documenta IX edition. 500 x 360 mm(€ 150-250)

1477HENK VISCH (°1950)Zonder titel (1992). Zeefdruk en col-lage. Genummerd in potlood 35/45. Gemonteerd op karton. Untitled. Screenprint and collage. Numbered in pencil. Mounted on cardboard. Documenta IX edition. 590 x 420 mm(€ 100-200)

1478*BRUCE NAUMAN (°1941)'Anthro/Socio' (1992)Originele kleurenfoto. Getekend en gedateerd in zwarte stift 'B Nauman 92', genummerd 22/45. Bijgevoegd uit dezelfde Documenta-map: Juan Munoz, Franz West, Michael Buthe, Kazuo Katase en Pekka Nevalinen. Alle prenten getekend, gedateerd en genummerd. In orig. farde. Original colour photograph. Signed, dated and numbered in black felt-tip pen. We join: the other prints included in this Documenta IX Portfolio: Juan Munoz, Franz West, Michael Buthe, Kazuo Katase and Pekka Nevalinen. All prints signed, dated and numbe-red. Orig. cardboard folder. (€ 3000-4000)

1479RONNY DELRUE (°1957)'Last Memories' (2007)Vijf originele heliogravures, de laatste prent bijgewerkt met potlood. Een van de vijf romeins gen. ex., nr. III. Alle prenten getekend in potlood 'ronny delrue', gedateerd '2007', met annotatie/ nummering 'EA. III/V helio-gravure'. Eigenhandig getiteld. In orig. zwart linnen kaft. Portfolio with five orig. heliogravures, one heightened with pencil. One of the five roman numb. copies, this one being nr. III. Every print signed, dated, numbered, annotated and titled in pencil. Orig. folder. (€ 600-800)

1480JAN FABRE (°1958)Zonder titel (2001). Offset lithografie. Getekend en gedateerd in potlood 'Jan Fabre 2001'. In orig.mapje.Untitled. Offset print. Signed and dated in pencil. In orig. folder. 575 x 480 mm(€ 500-750)

1481DAN VAN SEVEREN (1927-2009)Zonder titel (2003). Reeks van vier etsen. Alle gemonogrammeerd en gedateerd in potlood 'VS/ 03', genummerd II/VI. Set of four etchings. All with initials, dated and number in pencil. 140 x 100 mm (x4)(€ 300-400)

1482LOIS & FRANZISKA WEINBERGER XX'Blackout' (2005)Zeefdruk. Getekend en gedateerd in zwarte stift op verso 'weinberger 0505 06', genummerd en eigenhandig getiteld. Screenprint. Signed, dated, numbe-red and titled on the reverse in black marker. 610 x 410 mm(€ 200-300)

1483ILYA KABAKOV (°1933)'The ghosts in the morning' (2004)Zeefdruk. Getekend in gedateerd in rood potlood 'I. Kabakov 04', genum-merd 1/100 en eigenhandig getiteld.Screenprint. Signed, dated, numbe-red and titled in red pencil. 370 x 585 mm(€ 150-250)

Lit.: 50 jaar Vrienden v/h S.M.A.K., p.191.

1484ETTORE SPALETTI (°1940)Zonder titel (2004). Zeefdruk met goudopdruk. Getekend in potlood 'Ettore Spaletti' en genummerd 1/100.Untitled. Screenprint and gold im-print. Signed and numbered in pencil. 665 x 500 mm(€ 200-300)

Lit.: 50 jaar Vrienden v/h S.M.A.K., p.190.

Page 91:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1478

Page 92:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1485GUNTHER FORG (1952-2013)Zonder titel (2004). Lithografie. Getekend en gedateerd in potlood 'Forg 04', en genummerd 1/100.Untitled. Lithograph. Signed, dated and numbered.(€ 300-400)

1486PANAMARENKO (°1940)'Prova' (2004). Zeefdruk. Getekend in potlood 'Panamarenko' en genummerd 1/100.'Prova'. Screenprint. Signed and numbered in pencil. 400 x 500 mm(€ 600-800)

1487*JANNIS KOUNELLIS (°1936)Zonder titel (2004). Zeefdruk en potlood. Getekend in potlood 'Kounel-lis' en genummerd 1/100. Met hand-geschreven opdracht aan Jan Hoet in de vorm van een kleine tekening met voorstelling van een hoofd. Untitled. Screenprint and pencil. Signed, numbered and with handwrit-ten dedication taking the form af a talking head to Jan Hoet. 475 x 400 mm(€ 500-750)

1488*LUC TUYMANS (°1958)'Pharmacy' (2004)Offset litho. Getekend in potlood 'Luc Tuymans' en genummerd 1/100.Offset lithograph. Signed and numbered in pencil. 300 x 360 mm(€ 1200-1400) ILL p. 95

1489LOUISE BOURGEOIS (1911-2010)'Ne demande pas trop / contente toi de peu' (2004)Zeefdruk. Gemonogrammeerd in pot-lood 'LB' en genummerd 1/100. Screenprint. Initials and numbered in pencil. 570 x 765 mm(€ 800-1000)

Lit.: 50 jaar Vrienden v/h S.M.A.K., p.191/ MOMA Cat. No. 1141.

1490MARINA ABRAMOVIC (°1946)Zonder titel (2004). Kleurenlitho. Getekend in potlood 'Marina Ambra-movic' en genummerd 1/100. Untitled. Colour lithograph. Signed and numbered in pencil. 640 x 490 mm(€ 500-750)

1491*MARLENE DUMAS (°1953)'Semite' (2004)Zeefdruk. Getekend en gedateerd in potlood 'M Dumas 2004', genummerd 1/100, eigenhandig getiteld. Screenprint. Signed, dated, numbe-red and titled in pencil. 450 x 350 mm(€ 1400-1600) ILL p. 93

1492*MARINA ABRAMOVIC (°1946)Zonder titel (2004). Kleurenlitho. Getekend en gedateerd in potlood 'Marina Abramovic' en met handge-schreven opdracht: 'For Jan'. Exemplaar buiten de oplage. Untitled. Colour lithograph. Signed, dated and with handwritten dedicati-on to Jan Hoet in pencil. Copy outside the numbered edition. (€ 600-800) ILL p. 94

1493*MICHELANGELO PISTOLETTO (°1933)Zonder titel (2004). Zeefdruk. Getekend in zilverstift 'Pistoletto' en genummerd 1/100. Untitled. Screenprint. Signed in silver felt-tip pen and numbered. 650 x 500 mm(€ 1250-1500) ILL p. 92

1487

Page 93:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen
Page 94:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

921493

Page 95:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

931491

Page 96:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen
Page 97:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

1492

1488

Page 98:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

Agnew R. 1433Alechinsky P. 1006, 1062-63,

1186-88, 1259-60, 1273-75

Ambramovic M. 1490, 1492Andrews N. 1323Appel K. 189-90, 1352Armleder J. 1250Artschwager R. 1243Baechler D. 1278Baj E. 1165Baksteen D. 1074Banksy 1333Barry R.t 1342Bastiaans Ch. 1243Bastow M. 1009, 1394Beckers W. 1202Bervoets F. 1322, 1416Bervoets L. 1376Bessonne A. 1426-30Beuys J. 1221-34Bijl G. 1235, 1243Bogart B. 1263, 1351Borremans M. 1313Bourgeois L. 1489Braeckman D. 1297Bratkov S. 1325Brems W. 1388, 1419Brood H. 1413Broodthaers M. 1042-45, 1056-

57, 1213-14Broucke K. 1330, 1435-37Brusselmans J. 1151Buren D. 1039, 1047, 1053-54,

1243Bury P. 1178Buthe M. 1466Byars J.L. 1033, 1392-93Bytebier J.-M. 1468Cage J. 1032Calder A. 1164Cathelin B. 1266Chahine E. 1070-71Charlier J. 1210-121280Chemniakine M. 1176Claerbout D. 1307Claus H. 1410-11Claus L. 1398-99

Collignon G. 1404-05Copers L. 1279Corinth L. 1072Corneille 1204, 1335, 1348, 1441Cortier A. 1038, 1155, 1445-46,

1454, 1456Counhaye Ch. 1095Cox J. 1349Cremer J. 1365Cuvelier W. 1453Darboven H. 1245De Beer G. 1106De Brabandere M. 1017De Bruycker J. 1077-86De Bruyckere B. 1280, 1310De Clerck A. 1034De Clerck J. 1102De Cocker C. 1184De Cordier Th. 1343-44De Cupere P. 1280De Keyser R. 1034, 1253,

1336Deacon R. 1475Decock G. 1372Dedobbeleer K. 1420-21Dekyndt E. 1339Delahaut J. 1269Deleu L. 1220Delrue R. 1479Delvoye W. 1458Dierickx K. 1016, 1418,

1447Dierickx K. 1418Dillemans S. 1329Dimitrijevic B. 1449-50Dine J. 1058Dix A. 1432Dondeyne L. 1412Dotremont Ch. 1361-62Dumas M. 1491Durham J. 1276, 1314Elias 1034Ensor J. 1088Estève M. 1163Fabre J. 1280Fabro L. 1052Finkelstein N. 1236Flasschoen G. 1109Folon J.-M. 1186

Förg G. 1485Framis A. 1302François M. 1473Frydenborg E. 1304Geys J. 1166, 1277, 1366-68Geys J. 1366-68Gilbert & George 1049-51, 1055,

1242Gilioli E. 1183Goldin N. 1285, 1309Goudzwaard K. 1337-38Gouwe A.H. 1107Graham D. 1028, 1030,

1215Granger M. 1387Guiette R. 1153, 1363-64Guiette R. 1350, 1363-64Hartung H. 1254-56Heerbrant H. 1440Heirman R. 1241Henneman J. 1213Herold G. 1470Heyrman H. 1015, 1213Holzer J. 1243Huebler D. 1217-18Icart L. 1087Janssen E. 1243Jefferys M. 1103Jespers F. 1091-94,

1135-36, 1152Jodogne L. 1284, 1301Johns J. 1479Joostens P. 1138-43Jorn A. 1062Judd D. 1197Kabakov I. 1483Kenis S. 1170Khnopff F. 1076Kiefer G. 1326-28, 1425Kiti J. 1415Knoebel I. 1243Koelewijn J. 1306Kokoschka O. 1162Kosuth J. 1193Kounellis J. 1487Lacasse J. 1354Lafontaine M.J. 1298Lallemand A. 1095Landuyt O. 1179

IND

EX

Page 99:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

IND

EX

Lange Th. 1384Leblanc W. 1182Léger F. 1003Léonard J. 1022Leroy E. 1205LeWitt S. 1037, 1216Lichtenstein R. 1192Lohaus B. 1213LO,go R. 1243Lucassen R. 1012, 1034Lucebert J. 1180Lucebert 1373Lüscher I. 1474Maet M. 1247Major J. 1417Mallet-Stevens 1067Mannaers W. 1424Mara P. 1359, 1386Mariën M. 1237, 1239,

1281, 1380, 1403Masereel F. 1100, 1144-45, 1346Mathieu G. 1360Matisse H. 1099Matys Thursz F. 1471Mellery X. 1123, 1186Minne J. 1345Monk J. 1341Munari B. 1025-26Nannucci M. 1340Nauman B. 1028-29, 1478Noiret-Thome X. 1305Oorebeek W. 1482Op de Beeck H. 1312, 1438-39Ost A. 1116-22Overberghe C. 1353Panamarenko 1035-36, 1206,

1213, 1280, 1287-90, 1452, 1465, 1486

Partenheimer J. 1013Pas W. 1385Pasolini P.P. 1375Peeters D. 1431Peire L. 1173-74, 1264-65, 1295Pepermans A. 1410-11Picasso P. 1158-60Pistoletto M. 1493Ponsaert W. 1369Privat-Livemont H. 1075Rabinowitch R. 1469

Rassenfosse A. 1115Rath Th. 1434Raveel R. 1010, 1018-20,

1034, 1258, 1272, 1334, 1444

Ray M. 1069Renard Th. 1270-71Rickey G. 1400Rops F. 1090Rossi A. 1243Rucki J.-L. 1347Ruff Th. 1282-83Ruscha E. 1207Salomé 1251Saura A. 1248Schippers W. 1319Scholte R. 1243Segal G. 1203Segers L. 1303Segers Th. 1300Selleslags R. 1238Serrano A. 1286Servranckx V. 1146-47Seuphor M. 1001, 1020,

1194-95Shapiro J. 1397Sherman C. 1240Smithson R. 1219Somville R. 1181, 1377Spaletti E. 1484Steinlen Th. 1110Stüttgen J. 1243Subirachs J.M. 1246Swennen W. 1316, 1390-91Szukalski A. 1200Tahon J. 1320Takayama T. 1125Tapies A. 1198Thomas H. 1104Tinguely J. 1060Toroni N. 1461Tremlett D. 1423Tuymans L. 1280, 1291-92,

1311, 1332, 1488Ullman . 1472Uslé J. 1476Van Caeckenberg P. 1422Van den Berg R. 1374Van den Broek K. 1331

Van der Elsken E. 1456-57Van Dooren E. 1149Van Geluwe J. 1467Van Hoeydonck P. 1185, 1201,

1401-02Van Imschoot J. 1280, 1459Van Lint L. 1355Van Mieghem E. 1126-28,

1130-31Van Rijsselberghe Th. 1073Van Severen D. 1011, 1371,

1481Van Snick Ph. 1356Van Straten H. 1096-97, 1137,

1156Vandenberg Ph. 1257Vandenbranden G. 1005, 1007,

1168, 1172, 1252Vander Poorten H.-V. 1113,

1132-34Vander Poorten V. 1111-12, 1114Vandercam S. 1167Vanriet J. 1008, 1321, 1381-83,

1414Vantongerloo G. 1148Vasarely V. 1175Vekemans B. 1293-94,

1407-09Vercammen W. 1357-58Vercruysse J. 1324Vermeerbrgen L. 1389Vermeulen N. 1379Verstockt M. 1027, 1177Vertessen L. 1296Vierin E. 1105Villeglé J. 1249Visch H. 1315, 1477Warhol A. 1031, 1065,

1208, 1209Wauman A. 1308Witkin J.-P. 1059Wolvens H.-V. 1378Wouters R. 1150Wuidar L. 1244Wyckaert M. 1268, 1396Zadkine O. 1161

Page 100:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

Wegens verbouwingswerkzaamheden aan de ingang en burelen langs Verlatstraat 16-22, zal Veilinghuis Bernaerts u tijdelijk ontvangen via Museumstraat 23-25. De ingang langs Verlatstraat zal toegankelijk blijven tijdens exposities en evenementen, net als voor grote leveringen.

WELKOM IN MUSEUMSTRAAT 23

Page 101:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

Onze website is compleet vernieuwd en u kan vanaf nu hiervoor terecht op de vertrouwde plek. Zo kan u er op een overzichtelijke manier catalogi en informatie terugvinden. Daarnaast is het ook mogelijk om online schattingen aan te vragen en een eigen persoonlijke ruimte te beheren waar o.a. uw favoriete loten en eerdere aankopen gegroepeerd staan.

WELKOM OP WWW.BERNAERTS.BE

Page 102:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

NAJAAR 2017 AUTOMNE

OKTOBER EXPO 5 6 7 8 oktober09 10 MODERNE MEESTERS MAÎTRES MODERNES11 COLLECTIE FONTIER COLLECTION FONTIER11 DESIGN + XX DESIGN + XX12 WERK OP PAPIER ŒUVRES SUR PAPIER

OKTOBER OPEN/ OUVERTE 10-17u/h21 22 TAXATIEDAGEN OUDE MEESTERS JOURNÉES D'EXPERTISE - MAÎTRES ANCIENS

DECEMBER EXPO 7 8 9 10 december inbreng tot/ clôture du dépot: 22 oktober10 STRIPS BANDES DESSINÉES

11 12 OUDE MEESTERS MAÎTRES ANCIENS

13 WERK OP PAPIER ŒUVRES SUR PAPIER

data onder voorbehoud/ dates sous reserve

Page 103:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

ALGEMENE

VERKOOPSVOORWAARDEN

KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. deelt hierdoor mee

aan allen die aan de veiling deelnemen, dat de veiling

wordt gehouden onder de hieronder vermelde algemene

verkoopsvoorwaarden en dat eenieder die aan de veiling

deelneemt daardoor te kennen geeft dat hij de toepassing

van deze voorwaarden volledig aanvaardt.

1. ZitdagDe openbare verkoping heeft plaats bij mondeling bod en/

of bij geschreven bieding. De toewijzing geschiedt aan de

meestbiedende, per lot, tegen contante betaling. Ten tijde

van de veiling dient de koper zijn naam, adres, telefoon-

nummer, identiteitskaartnummer en handtekening op de

aankoopkaart van KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. te

vermelden, indien hij dit niet op voorhand heeft gedaan.

De bieders moeten hun bod uitbrengen bij middel van het

hen toegekende nummer. Bij bieding via Webcast moet de

koper uiterlijk 5 uur voor aanvang van de opeenvolgende

veilingsessies geregistreerd zijn door het registratieformu-

lier op de website www.bernaerts.be te hebben ingevuld.

2. Verbintenis van de biederDoor zijn bod verbindt elke bieder zich om de te koop ge-

stelde goederen voor de door hem geboden prijs aan te ko-

pen. Nochtans heeft hij geen verhaal indien de verkoping

om gelijk welke reden wordt gestaakt.

3. Leiding van de verkoopsverrichtingen, ordeDe gerechtsdeurwaarder handhaaft de orde gedurende

de verkoping. In geval de vrijheid van opbod door geweld

of bedreiging of door gelijk welk ander frauduleus middel

belemmerd of gestoord wordt, is artikel 314 van het Straf-

wetboek van toepassing. Hij beslecht in laatste aanleg de

geschillen van welke aard ook, rijzende ingevolge de ver-

koping, onder meer betreffende het bedrag van de biedin-

gen en de persoon van de hoogste bieder. De veilingmees-

ter heeft onder meer het recht: het minimum van ieder

bod te bepalen, het bod te weigeren van personen die hij

niet kent of van wie de identiteit of de gegoedheid hem niet

bewezen lijkt; in dat geval blijft de vorige bieder verbon-

den, de verkoping te staken zonder desbetreffend aan de

bieders uitleg te geven, gelijk welk lot te verdelen, samen

te voegen of terug te trekken uit de veiling. In geval een

limietprijs werd vastgesteld door de inbrenger/verkoper,

heeft KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. het recht voor

rekening van de inbrenger/verkoper op te bieden. KUNST-

VEILINGEN BERNAERTS N.V. behoudt zich het recht voor

gelijk welk bod te weigeren dat gedaan wordt door onbe-

kende kopers, tenzij zij in handen van KUNSTVEILINGEN

BERNAERTS N.V. een evenwaardig bedrag consigneren of

een voldoende bankgarantie stellen.

4. Koper bij lastgeving of sterkmakingDe koper kan een lastgever aanwijzen, op voorwaarde dat

hij deze aan de veilingmeester dadelijk na afloop van de

veiling opgeeft. De koper staat in voor de gegoedheid en de

handelingsbekwaamheid van zijn lastgever; eenieder blijft

aansprakelijk voor zijn aankoop, ook al wordt een ander

als koper opgegeven.

5.WaarborgDe toewijzing zal geschieden zonder volstrekte waarborg

- omtrent onder meer authenticiteit - vanwege de optre-

dende veilingmeester en de instrumenterende gerechts-

deurwaarder. De goederen en kunstvoorwerpen worden

verkocht in de staat waarin zij zich bevinden op de plaats

van bezichtiging en veiling en zonder volstrekte waarborg.

De kopers worden geacht de goederen en kunstvoorwer-

pen te hebben bezichtigd en onderzocht en hun bod met

kennis van zaken te hebben gedaan. De schattingprijzen

zoals vermeld in de catalogus worden door het veilinghuis

enkel ten informatieve titel verstrekt. De catalogus op

papieren drager (ook gratis consulteerbaar en te down-

loaden op de website www.bernaerts.be) prevaleert op

de elektronische. Uitzonderlijk kan de verkoop van een

kunstvoorwerp geannuleerd worden en de toewijzingsprijs

aan de koper worden terugbetaald als hij het aangekocht

voorwerp binnen de maand retourneert met het bewijs dat

het een vervalsing is, en voor zover dat het voorwerp in

dezelfde staat en toestand verkeert als op het ogenblik van

de veiling.

6. Hoofdelijkheid en ondeelbaarheidAlle verplichtingen die uit de verkoop voortvloeien, rusten

van rechtswege hoofdelijk en ondeelbaar, zowel wat de

rechtspersonen als wat de natuurlijke personen betreft, op

al degenen die voor gezamenlijke rekening kopen, op de

uiteindelijke koper en degenen die voor hem gekocht heb-

ben, op de borgen onderling en degenen voor wie zij zich

borg stellen, alsook op de erfgenamen en rechtverkrijgen-

den van elk der bedoelde personen.

7. Betaling van de koopprijs en de kosten door de koperOnmiddellijk na de veiling of bij de afhaling van de goede-

ren moet de koper de koopprijs, vermeerderd met 23% op

de toewijzingsprijs in de zaal of vermeerderd met 26% op

de toewijzingsprijs via webcast, of vermeerderd met 30%

op de toewijzingsprijs via de timed online sale, zgn. ‘Silent

Sale’, inclusief BTW, voor de kosten, aan KUNSTVEILIN-

GEN BERNAERTS N.V. betalen. Bovendien geeft ieder lot

aanleiding tot inning van administratiekosten ten bedrage

van € 2 vermeerderd met het eventueel volgrecht op een

origineel kunstwerk, toegewezen vanaf € 2.000, en wel

als volgt: 4% van het deel van de toewijzingsprijs tot en

met € 50.000,00; 3% van het deel van de toewijzingsprijs

van € 50.000,01 tot en met € 200.000,00; 1% van het

deel van de toewijzingsprijs van € 200.000,01 tot en met

€ 350.000,00; 0,50% van het deel van de toewijzingsprijs

van € 350.000,01 tot en met € 500.000,00; 0,25% van

het deel van de toewijzingsprijs boven € 500.000,01.

Het volgrecht mag evenwel nooit meer bedragen dan €

12.500,00.

Het tarief van de eerste schijf, namelijk 4%, moet worden

toegepast op het volledige bedrag dat binnen deze schijf

valt. Enkel eurobiljetten (tot een bedrag van € 2.999 per

item, kost inbegrepen) of een door een Belgische bank

gewaarborgde cheque in euro (of Bancontact) zullen wor-

den aanvaard ter betaling van de koopprijs en de kosten.

De kosten van inning van cheques zijn ten laste van de

koper. Dit moet op elke cheque vermeld worden. Betaling

met kredietkaart zoals Visa, Mastercard of Eurocard brengt

een meerkost met zich mee van 1,50%. Ingeval van beta-

ling door middel van een nietgewaarborgde cheque kan

de vrijgave van de goederen tot bij de creditering worden

geschorst. Een commissie van 26% wordt gerekend voor

biedingen via de live WEBCAST veilingen.

8. Schuldvergelijking - schuldvermengingDe koper kan zich niet beroepen op schuldvergelijking,

noch op schuldvermenging, noch op artikel 1653 van het

Belgisch Burgerlijk Wetboek in verband met de stoornis

van de koper.

9. Herveiling - rouwkoopIndien de koper, degene aan wie een goed is toegewezen,

de borg en/of de opgegeven lastgever in gebreke blijven

de in deze voorwaarden voorgeschreven verplichtingen

onmiddellijk te vervullen of aan één van de verkoopsvoor-

waarden onmiddellijk te voldoen, dan kan het goed ten

laste van hem aan wie het is toegewezen, weder verkocht

worden bij rouwkoop. De wederverkoop geschiedt onder

toezicht van de reeds aangezochte gerechtsdeurwaarder,

onder dezelfde veilingvoorwaarden. De in gebreke geble-

ven koper is gehouden tot betaling van het verschil tussen

de prijs waarvoor hij heeft gekocht en die van de hervei-

ling, zonder dat hij het eventuele overschot kan vorderen

in geval de herveiling een hogere verkoopprijs oplevert.

Dat overschot komt ten goede aan de inbrenger/ verkoper

of aan de massa van de samenlopende schuldeisers. De

rouwkoper is daarenboven gehouden tot de betaling van

de kosten veroorzaakt door zijn verzuim en door de hervei-

ling, alsmede van de andere kosten van welke aard ook,

onverminderd schadevergoeding om welke reden ook.

Het overhandigen van een bankcheque die bij de eerste

aanbieding niet terstond wordt betaald, geldt als verzuim

van betaling, onverminderd de toepassing van de strafwet

mocht daartoe aanleiding zijn, en de vergoeding van pro-

test, disconto en andere kosten.

10. Eigendomsovergang - maatregelen tot bewaringVanaf de toewijzing is het risico voor rekening van de

koper. Het goed wordt overgedragen in de staat waarin

het zich bij de toewijzing bevindt, met alle zichtbare en

verborgen gebreken. Onmiddellijk na toewijzing wordt het

goed met de meeste zorg bewaard. De koper dient echter

alle nuttige maatregelen te nemen tot bewaring van het

goed. Vanaf de toewijzing blijven de goederen nog enkel

ter plaatse op risico en ten laste van de koper, die alleen

verantwoordelijk is voor het door hem aangekochte goed.

11. Staat van de goederen - bezichtigingDaar de goederen en de kunstvoorwerpen te bezichtigen

zijn voor de verkoping en de verkoopsvoorwaarden ter ken-

nis werden gebracht, wordt de koper geacht volledig, per-

soonlijk en op eigen verantwoordelijkheid ingelicht te zijn

over de staat en de authenticiteit van de goederen en de

kunstvoorwerpen. Hij heeft geen verhaal tegen KUNSTVEI-

LINGEN BERNAERTS N.V., de optredende gerechtsdeur-

waarder of de veilingmeester wegens vergissing, onnauw-

keurigheid of verzuim in de beschrijving van de goederen

en de kunstvoorwerpen, noch wegens enig ander materi-

eel gebrek aan de goederen en de kunstvoorwerpen. Alle

gegevens betreffende de goederen en de kunstvoorwerpen

in de catalogi, de advertenties, de brochures of gelijk welke

andere geschreven mededelingen van KUNSTVEILINGEN

BERNAERTS N.V., en met name de beschrijving en/of de

oorsprong of echtheid ervan, worden slechts als inlichting

en onder alle voorbehoud verstrekt. Noch KUNSTVEI-

LINGEN BERNAERTS N.V., noch de instrumenterende

gerechtsdeurwaarder nemen daarvoor enige verantwoor-

delijkheid op zich. De veiling wordt voorafgegaan door een

tentoonstelling gedurende dewelke KUNSTVEILINGEN

BERNAERTS N.V. ter beschikking van het publiek zullen

staan om naar beste vermogen en weten inlichtingen te

verstrekken; de tentoonstelling heeft tot

Page 104:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

doel een nauwkeurig onderzoek van de staat van bewaring

en de kwaliteit en de authenticiteit van de goederen mo-

gelijk te maken evenals een toelichting over de eventuele

gebreken of onjuistheden in de beschrijvingen uit de ca-

talogus te geven. Daarenboven kan het publiek een be-

roep doen op KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. of een

deskundige door de liefhebber gekozen, met het oog op

een diepergaand onderzoek, gedurende de gehele duur

van de tentoonstelling. KUNSTVEILINGEN BERNAERTS

N.V. is niet bereid tot terugname, indien de omschrijving

in de catalogus tijdens de veiling werd herroepen en de

nieuwe omschrijving mondeling aan het publiek werd ver-

strekt. Elke bezoeker is aansprakelijk voor de schade die

hij aan de tentoongestelde voorwerpen en loten aanbrengt,

ook wanneer dit toevallig en/of onvrijwillig gebeurt. Ook de

bepalingen van artikel 2280 van het Burgerlijk Wetboek

zijn op deze openbare verkoping van toepassing.

12. Ingenottreding - afhalingDe koper die de koopprijs en de kosten volledig heeft

betaald, treedt in het genot van het verkochte goed. Bij

de afhaling is de voorlegging van een aankoopkaart ver-

plicht. Tijdens de veiling zelf mag geen enkel lot worden

afgevoerd. Behoudens uitdrukkelijke instemming van

KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. zal geen enkel lot

worden afgeleverd voor de integrale betaling van de koop-

prijs en de kosten. De schade aangericht bij het afhalen

of verplaatsen van de goederen is ten laste en gevare en

voor rekening van de koper. Als de termijn van afhaling is

verstreken, zal een intrest van 1% per maand op de toewij-

zingsprijs aangerekend worden, met een minimum van € 5

per dag en per lot (voor administratie- en stockagekosten).

Bovendien kunnen KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V.

niet aansprakelijk gesteld worden in geval van diefstal,

brand, ongeval of iedere schade die aangericht zou kun-

nen worden aan niet afgehaalde loten na het verstrijken

van de termijn van afhaling. Elk transport van aangekochte

goederen zal in de regel door de koper zelf geregeld wor-

den op zijn eigen verantwoordelijkheid. Op verzoek van

de koper kunnen KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V.,

op kosten en risico van de koper, instaan voor de verzen-

ding van de voorwerpen. Alle kosten van vervoer, douane,

verzekering, kortom alle formaliteiten en transport, zijn ten

laste van de koper. Dergelijke verzending van aangekochte

goederen aan de koper wordt in geen geval door het Vei-

linghuis verzekerd, tenzij dit schriftelijk anders werd over-

eengekomen. Voor de afhaaltermijnen verwijzen we naar

de specifieke voorwaarden, vermeld in de catalogus en op

de website www.bernaerts.be.

13. TerugbetalingIn geval KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V., om welke

reden ook, gehouden is tot terugbetaling van de aan hem

reeds betaalde gelden, zal hierop hoegenaamd geen in-

trest kunnen worden aangerekend.

14. Geschreven en telefonische opdrachten

Aan de hand van een geschreven opdracht belasten

KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. zich gratis met de

aankooporders van haar cliënten. De aankoop van de

loten zal zo goedkoop mogelijk geschieden in zoverre de

limietprijzen of andere eventuele offertes dat toelaten. De

opdrachten dienen schriftelijk per brief of per fax of via

email te worden bevestigd, voorzien van de handtekening

van de bieder. Een formulier voor geschreven bieding kan

opgevraagd worden in de bureaus of tentoonstellingsruim-

te van KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V.. De geschre-

ven biedingen moeten degelijk ingevuld en ondertekend

afgegeven worden aan KUNSTVEILINGEN BERNAERTS

N.V. of aan haar medewerkers, 5 uren voor de aanvang

van het mondeling bieden of hen per (aangetekende) brief

zijn bereikt voor dit tijdstip, dit laatste op risico van de

schriftelijke bieder bij eventuele laattijdige ontvangst van

het geschreven bod. Deze biedingen zijn geen aankoop-

orders of commissies, doch aankoopopdrachten aan de

vermelde prijs. Bij gelijk bod heeft de mondelinge bieding

voorrang op het geschreven bod. Indien er verscheidene

geschreven aankoopopdrachten op eenzelfde lot, met ge-

lijke bedragen het Veilinghuis bereiken en deze geschre-

ven biedingen de hoogste biedingen op het kwestieuze lot

zijn, zal het lot worden toegewezen aan diegene wiens aan-

koopopdracht het eerst het Veilinghuis heeft bereikt. De

veilingmeester is niet verplicht het publiek hiervan vooraf

te verwittigen. Noch het mislopen van een schriftelijk bod,

noch de gebeurlijke niet-totstandkoming, verbreking van

een telefoonverbinding of storing van het netwerk, zal tot

schadevergoeding ten laste van het veilinghuis kunnen

aanleiding geven. In geval van meerdere gelijke biedingen,

zal de eerst ontvangen bieding voorrang krijgen. De mo-

gelijkheid om schriftelijk, telefonisch of online te bieden is

een gratis dienstverlening die geen enkele aansprakelijk-

heid in hoofde van KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V.

met zich brengt.

15. SchadeElke bezoeker is aansprakelijk voor de schade die hij aan

de tentoongestelde voorwerpen en loten aanbrengt.

16. Bevoegde rechtbankAlle geschillen in verband met de verkoping vallen in voor-

komend geval onder de uitsluitende bevoegdheid van de

rechtbanken van Antwerpen, ongeacht de woonplaats van

de partijen. Voor geval een beroep wordt gedaan op verta-

lingen van deze voorwaarden van verkoop, prevaleert de

Nederlandstalige tekst.

TERMS AND CONDITIONS

OF THE BUYER

The joint stock company Auction House Bernaerts JSC (he-

reafter Auction House Bernaerts) announces to the partici-

pants of the sale that the sale will be held according to the

terms and conditions listed below and any participation in the

auctions implies the unconditional acceptance of the present

conditions of sale.

1. Auction dayThe auction takes place through an oral or written bid. The

highest bidder for each item is the successful bidder who

will purchase the item against cash payment. At the time of

the purchase and to the extent that he did not previously,

the potential purchaser must register by presenting proof of

identity and indicating his name, address, telephone number,

the number of his identity card and his signature on the re-

gistration form of Auction House Bernaerts. In return, he will

receive a paddle with its personal number to participate in

the auction. In other cases, the purchaser presents himself to

complete and sign his entry form, after which he will receive

a paddle with his personal number. Online sale bidders must

register at least 5 hours before the beginning of the auction

by filling the form on My Account. For each new online sale,

the buyer must register by accepting the Terms and Condi-

tions of sale.

2. Commitment of the bidderBy its offer, the bidder commits himself to purchase the

auction items for sale at the price he has proposed. He ne-

vertheless has no say when the sale is suspended for any

reason at all.

3. Conduct of sale, orderThe judicial officer maintains order during the sale. It is he

who ultimately rules all possible disputes born of the sale,

including the bidding increments and the designation of the

highest bidder. The auctioneer has, among others, the right

to set the minimum price of each offer, not to accept the bid

of persons that he does not know or whose identity or credit-

worthiness not seemed proven - in which case, the previous

bidder remains bound-, to suspend the sale, without having

to explain thereon to the bidders, to split, join or withdraw any

item. In case of obstruction or disruption of the auction by

violence, threat or a fraudulent way, the provisions of article

314 of the Penal Code will be applied. In case a price limit

has been set by the provider/seller, Auction House Bernaerts

has the right to bid on behalf of the provider/seller. Auction

House Bernaerts reserves the right to refuse any offer made

by unknown buyers.

4. Buyer by mandate or third-party buyerThe purchaser may designate a proxy, provided that he sig-

nals it to the auctioneer at the end of the sale. The purchaser

answers for the solvency and the competence of its proxy;

each purchaser remains responsible for its purchase, even if

another person is stated as (proxy) purchaser.

5. GuaranteeThe successful bid does not imply any guarantee on the part

of the auctioneer responsible for the sale nor on the part of

the acting judicial officer, concerning among others the au-

thenticity. Items and art objects are sold in the state in which

they are at the auction exhibition and sale, and without any

guarantee. Buyers are expected to have reviewed items and

objects of art and to have made their offer being informed.

The estimated prices quoted in the catalogue serve for infor-

mation purposes only. If necessary, the catalogue on paper

takes precedence over the electronic version (on paper ca-

talogues can be consulted or downloaded free of charges on

www.bernaerts.be(link). In exceptional cases, the sale of an

art object can be cancelled and the hammer price refunded

to the purchaser if the object bought is returned within three

weeks, with evidence that it is a falsification, and provided

that the object remained in the same condition as at the time

of the auction.

6. Indivisibility and particularityAll obligations of purchase are by law, jointly and indissolubly,

both for legal persons as for physical persons, the responsibi-

lity of all those who buy for a joint account, the final purchaser

and those who bought for him, on the securities between

them and those for whom they act as guarantor, as well as the

heirs and successors of each of the people mentioned above.

Page 105:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

7. Payment of the purchase price and the additional

costs by the purchaser

The purchaser in the room and the purchaser who has bid by

purchase order, by phone or by e-mail must pay to Auction

House Bernaerts, immediately after the sale or at the time

of the removal of the items, the hammer price, plus 23%

on the hammer price in the room, including VAT, for costs.

The simultaneous sale in live (webcast) bidders must pay the

purchase price increased by 26% on the hammer price, VAT

included. The silent sales and/or after-sales bidders must pay

the purchase price increased by 30% on the hammer price,

VAT included. For each item, an additional administrative

costs of € 2 will have to be paid and, if applicable, a droit de

suite (right to follow or resale right). The droit de suite is an

extension of the copyright law that entitles a compensation

to the creator of a work of art in case of a resale of the work.

This right may apply both to sculptures and to graphic works

of art. A droit the suite is charged in case of a resale of original

works of art of living artists or artists who died less than 70

years ago and from a price of € 2,000.00 on. It amounts to

4% of the price up to € 50,000.00; to 3% of the auction price

segment between € 50,000.01 and € 200,000.00; to 1%

of the auction price segment between € 200,000.01 and €

350,000.00; to 0.50% of the auction price segment between

€ 350,000.01 and € 500,000.00; to 0.25% of the auction

price segment above € 500,000.01 price. However, the droit

de suite can never exceed € 12,500.00. The rate of the first

segment, i.e. 4%, should be applied to the entire amount that

lies within this segment. (Law of 4 December 2006 and R.D.

of 2 August 2007). Only banknotes in euros (up to an amount

of € 2,999 per object, fees included) or cheques guaranteed

by a Belgian Bank (or Bancontact card) will be accepted for

payment of the purchase price and costs. Cheque cashing

fees will be charged to the buyer. In case of payment through

a non-certified cheque, delivery of the items may be suspen-

ded until the crediting. Payments by credit card (Mastercard,

Eurocard or Visa) involve an extra cost.

8. Compensation - confusion

The buyer cannot claim nor compensation, nor confusion,

nor article 1653 of the Belgian Civil Code in case of trouble

of the purchaser.

9. Resale - irresponsible bidding

If the purchaser, the highest bidder, the guarantor and/or the

indicated proxy have failed to immediately fulfil the obligati-

ons set out in these terms and conditions or to immediately

meet one of the conditions of sale, the item may be resold

on the basis of an irresponsible bidding, at the expense of

the highest bidder. The resale is done by the judicial officer

already requested, under the same conditions of sale. The fai-

ling purchaser shall pay the difference between the purchase

price and the resale price, without being able to claim the

balance between the purchase price and the resale price

in case the resale price exceeds the purchase price. This

balance will be to the benefit of the provider/seller or to the

creditors. The irresponsible bidder is required in addition to

the payment of expenses caused by its negligence and by the

resale, as well as other charges of any kind, without prejudice

to damages for any reason whatsoever. Delivery of a cheque

which is not paid immediately at the first presentation, is con-

sidered failure to pay, without prejudice to the application of

the criminal law if necessary, nor of the protest, discount and

other grant.

10. Transfer of ownership - provisional measures

As soon as the highest bidder is determined, all risks related

to the purchases will be the responsibility of the purchaser.

The item is delivered in the state it is at the time of the auc-

tion, with all its apparent and hidden defects. At the auction,

the item shall be kept with the utmost care. However, the

buyer must take all measures for the preservation of the

item. As soon as the highest bidder is determined, items only

remain on-site at the risk and under the responsibility of the

purchaser, which is solely responsible for the item he bought.

11. State of the items - exhibition

Since items and works of art are exhibited before the auction,

and the terms and conditions have been communicated, the

purchaser is supposed to be informed fully, personally and

on his own responsibility of the state of the items and art ob-

jects. He has no recourse against Auction House Bernaerts,

against the acting judicial officer or against the auctioneer,

for error, inaccuracy, or negligence in the description of the

items and works of art, nor for inconvenience, discomfort, the

state of the items and works of art, their repair or restoration.

All data concerning items and the works of art in catalogues,

advertisements, brochures or any other written or digital com-

munication from Auction House Bernaerts, and especially

their description, are provided only for information purposes

and without prejudice. Neither Auction House Bernaerts, nor

the acting judicial officer assume any responsibility in this

regard. The sale is preceded by an exhibition during which

Auction House Bernaerts will be available to the public to pro-

vide information to the best of its possibilities; the exhibition is

intended to allow the examination of the state of conservation

and the quality of the items as well as to provide guidance

on possible defects or inaccuracies in the description of the

catalogue. The public can also appeal to Auction House Ber-

naerts or to an expert chosen by the interested person, for a

thorough review and that, for the duration of the exhibition.

Auction House Bernaerts is not prepared to take the item

back if the description of the catalogue is revoked during the

sale and that the right description is given orally to the public.

Each visitor is responsible for the damage that he causes to

the exposed objects and items, even if it happened coinci-

dentally or involuntarily. Similarly, the provisions of article

2280 of the Civil Code apply to this auction.

12. Passing of possession - removal

The buyer who has paid the full purchase price and costs

will pass in possession of the item sold. Upon removal, it is

required to submit a proof of payment. No item can be remo-

ved during the live auction itself. Unless expressly authorized

by Auction House Bernaerts, no item will be delivered until

full payment of the purchase price and costs. The damage

caused during the removal or displacement of items are at

the charge and risk of the purchaser. When the time period

for the removal is passed, an interest of 1% per month on the

hammer price will be charged, with a minimum of € 5 per

day and per item. For the removal dates we refer to the terms

and conditions printed in the catalogue and on the web site.

13. Refund

In case Auction House Bernaerts, for whatever reason, is re-

quired to repay the funds that have already been paid, no

interest can be counted on this sum.

14. Written and telephone bids

Through a written bid, Auction House Bernaerts takes care of

its customers purchase bids, free of charge. The purchase of

the items is done in the cheapest way possible, provided the

price limits or other possible offers allow it. The price limits

set by phone are accepted at the risk of the seller. They must

be confirmed by letter or fax, undersigned by the bidder. You

complete the 'absentee bidding form' [link] during your visit

at the auction house, or you download [link] it and deliver

it no later than 24 h prior to the auction to Auction House

Bernaerts, or you send it by email ([email protected]) or by

fax (+ 32 3 248.15.93), no later than 5 hours prior to the

start of the auction. The auctioneer will try to purchase the

item for you at the most beneficial price. These bids are no

purchase orders nor commissions, but the orders to buy at

the price indicated. In case of equal bid, the oral offer has

priority on the written and digital ones. If several written bids

of the same amount on the same item reach Auction House

Bernaerts and the written bids are the highest bid for the item

in question, the item will be awarded to the first written bid

having reached Auction House Bernaerts. The auctioneer

is not required to inform the public beforehand. The non-

execution of a written bid, a telephone bid or an online bid by

mistake or for any other cause (technical or otherwise) can-

not be the subject of a claim for damages to Auction House

Bernaerts. The written, telephone and online bids are a free

service offered to customers and cannot result in any kind of

responsibility of Auction House Bernaerts.

15. Damage

Each visitor is responsible for the damage caused to the

exposed objects and items.

16. Bevoegde rechtbank

All disputes over the sale fall, as appropriate, under the exclu-

sive competence of the courts of Antwerp, regardless of the

domicile of the parties. In case these terms and conditions

are a translation, the Dutch text will prevail.

Page 106:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen

VEILINGHUIS BERNAERTS

Verlatstraat 16-22 Museumstraat 252000 Antwerpen+32 (0)3 248 19 [email protected]

ruimte voor oude en nieuwe kunst

www.museumstraat25.be

LIVE VEILINGEN

WEBCAST VEILINGEN

TIMED ONLINE (SILENT SALE)

Page 107:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen
Page 108:  · 2017-09-20 · Veilinghuis Bernaerts/ Bernaerts Auctioneers Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be Biedingen