100 Pyetje

download 100 Pyetje

of 161

 • date post

  03-Apr-2018
 • Category

  Documents

 • view

  460
 • download

  7

Embed Size (px)

Transcript of 100 Pyetje

 • 7/28/2019 100 Pyetje

  1/161

  100 PYETJE DHEPRGJIGJE (1)

  HOXH

  OMER EF. BAJRAMI

 • 7/28/2019 100 Pyetje

  2/161

  PARATHNIE

  Falenderimi i takon All-llahut, vetm At e falnderojm dhe vetm prej Tijfalje dhe ndihm krkojm. Krkojm mbrojtje nga All-llahu prej t kqijavet vetvetes dhe t veprave tona, k e udhzon All-llahu nuk ka kush q elajthit dhe k e largon nga rruga e vrtet Ai, nuk ka kush q e udhzon.Dshmoj se nuk ka Zot tjetr q meriton t adhurohet (me t drejt) posAll-llahut, i Cili sht Nj dhe dshmoj se Muhammedi sht rob dhe iDrguar i tij.

  Duke par pyetjet e shumta q parashtrohen n faqen zyrtare t hoxhs snderuar Omer Bajrami, kemi marrur nj hap t rndsishm pr tubimin eprgjigjeve dhe pr lehtsimin e shkarkimit t tyre, n mnyr q lexuesi tket mundsin ti ket t ruajtura prgjigjet dhe ti lexoj pa harxhuar nto shum dhe koh.

  Pyetjet dhe prgjigjet nuk jan t ndara n kapituj, apo t rradhitura nndonj mnyr t catkuar, porse ato jan t postuara ashtu si kan ardhurn faqe, pa ndonj renditje t caktuar.

  Lusim Allahun (subhanehu ve teala) q t jet kjo prpjekje nj shrbim nDinin e Allahut, nga e cila do t prfitojn lexuesit, duke shpresuar qshprblimi t jet mbi shkruesin, tubuesin, dhe lexuesit e ktyre prgjigjeve.

  2

 • 7/28/2019 100 Pyetje

  3/161

  Biografia e Hoxhs s nderuar

  Omer Ef. Bajrami, sht i lindur n vitin 1985 n Saraj t Shkupit.

  Msimet fillestare (leximin e Kuranit) i mori para prindit t tij, Dr. ZekerijaEf. Bajrami, ndrsa n vitin 1995 filloi hifzin e Kuranit para hoxhs s tijMahmud Ef. Asllani, t cilin e prfundoi brenda njzet muajve, gjegjsisht nvitin 1997.

  M pas, n vitin 1999 ai u regjistrua n medresen e mesme Alaudin nPrishtin, t ciln e prfundoi me sukses n vitin 2003.

  Pas kryerjes s medreses, msimet e mtutjeshme i vazhdoi n Kairo-Egjipt, ku edhe prfundoi studimet n Universitetin e hapur amerikan, nshtator t vitit 2009.

  Prve tjerash, ai n vitin 2005 publikoi edhe albumin e par me ilahi, ttitulluar : Jeta sht e shkurt. Ndrsa n vitin 2007 vijoi edhe albumi idyt i tij me titull: Civilizimi i keqkuptuar.

  Ndrsa pas prfundimit t studimeve, hoxha vazhdon me obligimet e tij nSaraj-Shkup, duke msuar rinin shkrim-leximin e Kuranit dhe shtjet eprgjithshme t fes.

  Deri m tani, hoxha ka shtjelluar disa tema n seriale ligjeratash, si:

  -Seriali: Akideja e Ehli Sunetit, i cili prmban tridhjet e gjasht ligjerata,dhe i cili prqndrohet kryesisht n librin Mearixhul Kabul t autorit Hafidhibn Ahmed El-Hakemij.

  -Seriali: Gjrat q e prishin Islamin, i cili prmban nnt ligjerata.

  3

 • 7/28/2019 100 Pyetje

  4/161

  -Seriali: Tregimet e Pejgamberve, i cili fillon prej Ademit (alejhiselam)dhe prfundon me Isain (alejhiselam), dhe i cili prmban njzet ligjerata.

  -Seriali: Jeta e t Drguarit (salallahualejhiveselem), duke filluar prejkohs s injorancs, dhe duke mbaruar me vdekjen e Pejgamberit

  (salallahualejhiveselem). Spjegimi i ktij seriali prmban njzet e shtatligjerata.

  -Si dhe ligjerata t prgjithshme n lmi t ndryshme t fes.

  Shpresojm q Allahu (azze ve xhel) tu jep sinqeritet dhe sukses t gjithatyre q mundohen pr prhapjen e fes s pastr Islame. AMIN!

  4

 • 7/28/2019 100 Pyetje

  5/161

  N emr t Allahut, Mshiruesit, Mshirbrsit

  Nse gaboj n fund t namazit, si t veproj?

  Pyetje: Nese nje njeri gabon ne selam ne fund te namazit edhe hyn ne sunetedhe i kujtohet se ka gabu qraf duhet me vepru Allahu ju shperbleft.

  Prgjigje:

  Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndrsa salavatet dhe selamet

  qofshin mbi t Drguarin ton, Muhamedin (salallahualejhiveselem), mbifamiljen dhe mbi shokt e tij.

  Sa i prket gabimit n fund t namazit, varet se gabimi n far rangusht. Nse sht gabimi n ndonj prej rukneve-shtyllave t namazit,ather namazi duhet t prsritet n trsi, apo rekati n t cilin kagabuar. Ndrsa nse sht gabimi n ndonj prej vaxhibeve-obligimeve tnamazit, ather duhet t bhet sehvi sexhdeh, e nse bhet gabim dhelshohet ndonj sunet i namazit, ather namazi sht n rregull dhe nuk kanevoj t prsritet asgj. Allahu e di m s miri.

  A lejohet t falem, aty ku ka foto lakuriq?

  Pyetje: Selam Alejkum, Hoxh I Nderuar, Pytja Ime eshte Keshtu: A Lejohetme nje obijekt, ku ka Foto Lakuriq, me fal namazin ne at vend?

  Prgjigje:

  Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndrsa salavatet dhe selametqofshin mbi t Drguarin ton, Muhamedin (salallahualejhiveselem), mbifamiljen dhe mbi shokt e tij.

  5

 • 7/28/2019 100 Pyetje

  6/161

  Muslimanit nuk i takon t qndroj aty ku gjenden fotografi t tilla, e jo mt fal namaz n ato vende. Shikimi n gjra t tilla, sht shkak prej t cilitarrihet hidhrimi i Allahut. Andaj, muslimani duhet t qndroj larg atyrevendeve. Ndrsa nse sht i imponuar q t qndroj aty, dhe nuk ka

  mundsi q t largohet pr ta falur namazin, ather namazi i tij sht nrregull, dhe Allahu nuk e ngarkon asknd prtej mundsis s tij.

  Allahu e di m s miri.

  Ku sht vendi i t mendurve n botn tjetr?

  Pyetje: Selam alejkum shejh Omer kam nevoj me ma sqaru kete pytje kamndegju se njerzit e qmendur do te hyn ne xhehenem arsya se Allahu ju thothini ne xhennet e ata thojn a po tallesh me neve e Allahu i fut ne zjarr saasht e vertet apo a ka diqka per keta Allahu te shperbleft.

  Prgjigje:

  Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndrsa salavatet dhe selametqofshin mbi t Drguarin ton, Muhamedin (salallahualejhiveselem), mbi

  familjen dhe mbi shokt e tij.

  S pari, njerzit e mendur n kt bot nuk jan t obliguar me obligimet eIslamit, dhe pt ta sht i ngritur lapsi. Thot Muhamedi (salallahualejhiveselem): sht ngritur lapsi ndaj tre personave: Ndaj t mendurit deri tvjen n vetdije, atij q sht n gjum deri t zgjohet, dhe atij q shtfemij deri t hyn n mosh madhore. (Transmeton Imam Ahmedi, EbuDavudi dhe Hakimi, dhe Shejh Albani e cilson hadithin si t vrtet).

  Ndrsa sa i prket qndrimit t Islamit pr t mendurit n ditn e gjykimit,

  dijetart pr kt jan ndar n dy mendime:

  -Ndalja n kt, duke mos thn se jan n Xhenet apo n Xhehenem, dheduke e ln kt vetm n diturin e Allahut (azzevexhel),

  -Provimi i tyre n ditn e gjykimit, si sht prmendur n hadithin t cilin etransmeton Imam Ahmedi me zinxhir t vrtet, se Muhamedi (salallahu

  6

 • 7/28/2019 100 Pyetje

  7/161

  alejhiveselem) thot: Katr lloje njerzish do t arsyetohen ditn egjykimit: I shurdhri i cili nuk ka dgjuar, i vjetri (plaku i cili nuk kakuptuar), i menduri dhe njeriu i cili ka vdekur n kohn e fetras (q nuk ika arritur lajmi i Islamit). Deri ku thot: Allahu do t drgoj nj t

  drguar i cili do tu thot: Hyni n zjarr, e pasha At n dorn e t cilit shtshpirti im, nse hyjn n t, do tu bhet ai i ftoht dhe shptim.

  Allahu e di m s miri.

  A lejohet t kndohen dy sure n nj rekat?

  Pyetje: Selamun Alejkum Hoxh i nderuar. A lejohet q n namaz, n njrekat t kndohen dy apo m shum sure, pamvarsisht a jemi n namazifarz apo sunet? All-llahu ju shprbleft, Amin!

  Prgjigje:

  Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndrsa salavatet dhe selametqofshin mbi t Drguarin ton, Muhamedin (salallahualejhiveselem), mbifamiljen dhe mbi shokt e tij.

  Nuk ka ndonj ndales pr t lexuar namazliu m shum se nj sure n njrekat, qoft n farz apo nafile, dhe qoft imam apo xhemat.

  Nj gj e till sht vrtetuar nga Muhamedi (salallahualejhiveselem), se ain disa namaze, i ka knduar nga dy apo m shum sure n nj rekat.

  Transmeton Abdullah ibn Mesudi se Muhamedi (salallahualejhiveselem), nnj rekat e ka knduar suren En-Nexhm dhe suren Er-Rahman, apo surenIkterabet dhe El-Hakah, apo suren Et-Tur dhe Edh-Dharijat... (Transmeton

  Ebu Davudi, dhe Shejh Albani kt hadith e cilson si t vrtet).

  Gjithashtu transmeton Hudhejfeh se Muhamedi (salallahualejhiveselem) nnamazin e tij t nats, n nj rekat ka knduar suren El-Bekareh, En-Nisadhe Ali Imran. (Transmeton Muslimi)

  Thot Shejh Ibn Uthejmini: Lejohet q njeriu t lexon pas Fatihas dy apo trisure, apo t mjafton vetm me nj sure, apo ta ndaj nj sure n dy pjes

  7

 • 7/28/2019 100 Pyetje

  8/161

  n dy rekat, dhe e gjith kjo duke u mbshtetur n ajetin e prgjithshm:Lexoni sa t keni mundsi prej Kuranit. (El-Muzemil 20)

  Dhe thot Shejh Albani n librin e prshkrimit t namazit t Muhamedit(salallahualejhiveselem), se Muhamedi (salallahualejhiveselem) ndonjher i

  ka bashkuar n nj rekat, dy apo m shum sure.

  Allahu e di m s miri.

  A lejohet martesa me nj femr e cila nuk fal namaz?

  Pyetje: Selamun Alejkum, Shejh A Ban me u martu me nje femer cka se fal

  namazin?

  Prgjigje:

  Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndrsa salavatet dhe selametqofshin mbi t Drguarin ton, Muhamedin (salallahualejhiveselem), mbifamiljen dhe mbi shokt e tij.

  S pari duhet t kemi parasysh, se mendimi m i sakt i dijetarve, sht

  se lnsi i namazit nuk sht musliman. Dhe argumentet pr kt jan tshumta. Prej tyre: Thot Allahu (subhenahu ve teala): Po, nse atapendohen,e falin namazin dhe e japin zeqatin, ather i keni vllezr n fe.Ne sqarojm agumentet pr ata njerz q kuptojn. (Et-Teubeh 11)

  Nga ky ajet nnkupthet se nse nuk e falin namazin, ather nuk janvllezr t muslimanve, e nse nuk jan vllezr t muslimanve, athernnekuptohet se jan prej jomuslimanve, ngase Allahu thot: S'ka dyshimse besimtart jan vllezr. E mohimi i vllazris nuk bhet me mkate

  qofshin ato edhe t mdha, por bhet me dalje nga Islami.

  Si dhe hadithi n t cilin Muhamedi (salallahualejhiveselem) thot: Vrtetndrmjet njeriut, dhe shirkut e kufrit sht lnia e namazit (TransmetonMuslimi), si dhe n hadithin tjetr n t cilin thot: Dallimi ndrmjet nevedhe atyre (muslimanve dhe jomuslimanve) sht namazi, kush e len at

  8

 • 7/28/2019 100 Pyetje

  9/161

  vetm se ka br kufr. (Transmeton Tirmidhiu, Ibn Maxheh dhe ImamAhmedi me zinxhir t vrtet).

  G