0_0_proiect_didactic_6[1]
-
Upload
corina-manolache -
Category
Documents
-
view
230 -
download
0
description
Transcript of 0_0_proiect_didactic_6[1]
PROIECT DIDACTIC
DATA: ............................CLASA: a VI-a PROFESOR: Marcu Nicoleta
OBIECTUL: Limba romn
UNITATEA DE NVARE: Pronumele
ELEMENTE DE CONINUT: Pronumele i adjectivul pronominal demonstrativ definiie, clasificare, categorii gramaticale, funcii sintactice, valori stilistice
TIPUL DE LECIE: de nsuire de cunotine
Competene generale: dezvoltarea capacitii de exprimare scris
OBIECTIVELE OPERAIONALE:
COGNITIVE: La sfritul orei, elevii vor fi capabili: OC1: s defineasc pronumele i adjectivul pronominal demonstrativ;OC2: s identifice caracteristici ale pronumelui i adjectivului pronominal demonstrativ;OC3: s recunoasc categoriile gramaticale specifice prii de vorbire studiate;OC4: s stabileasc funciile sintactice ale pronumelui i adjectivului pronominal demonstrativ;OC5: s analizeze pronumele i adjectivul pronominal demonstrativ, respectnd algoritmul de analiz stabilit;
OC6: s creeze enunuri n care s includ pronumele i adjectivul pronominal demonstrativ.
AFECTIVE:
OA1: vor participa cu atenie i interes la lecie;
OA2: vor manifesta interes fa de noul coninut.
STRATEGIA DIDACTIC:
METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, explicaia, metoda tiu/vreau s tiu/am nvat, analiza gramatical, exerciiul, problematizarea, exerciiile creatoare; FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual; MIJLOACE DE NVMNT: manual, culegere, tabel pentru metoda tiu/vreau s tiu/am nvat, rebus, fie de lucru, cutiua cu surprize.
RESURSE: BIBLIOGRAFICE
a) metodice:
Constana Brboi, Limba i literatura romn n liceu. Calitate i eficien n predare i nvare, E.D.P., Bucureti, 1983; Constantin Parfene, Aspecte teoretice i experimentale n studiul literaturii n coal, Editura Universitii Al. I. Cuza, Iai, 2002;
I. erdean, Metodica predrii limbii romne, E.D.P., Bucureti, 1985;
b) didactice: Elena Mazilu-Ionescu, Valentina Jercea, Limba romn, manual pentru clasa a VI-a, E.D.P., Bucureti, 2000;
TEMPORALE
- 50 de minute
SCENARIUL DIDACTIC
NR.
CRT.ETAPELE
LECIEIOB.
OP.UNITI DE CONINUT
ACTIVITATEA PROFESORULUI I A ELEVILORMETODEMIJLOACEFORME DE ORGANIZAREEVALUARE
0
Moment
organizatoricAsigurarea condiiilor necesare desfurrii leciei (linite n clas, distribuirea fielor de lucru i a celor de evaluare, pregtirea materialului didactic necesar)conversaia- material didactic FRONTAL
ICaptarea
atenieiOA1Pe tabl este desenat un rebus. Elevii sunt solicitai s descopere verticala A-B, fcnd astfel primul pas spre stabilrea coninutului noii nvri. conversaia
jocul didactic
- rebus (ANEXA 1)FRONTAL-observarea comportamente-lor elevilor
-evaluare iniial
IIEnunarea obiectivelorOA1Se comunic elevilor, n limbaj accesibilizat, coninutul nvrii i performanele ateptate.conversaiaFRONTAL
IIIActualizarea cunotinelorOC1 Se va solicita completarea de ctre elevi a primelor dou rubrici dintr-un tabel ce cuprinde urmtoarele trei rubrici:
TIU
VREAU S TIU
AM NVAT
Elevii completeaz rubricile pe plan cu informaii diverse referitoare la pronumele demonstrativ. Se ncurajeaz mai ales completarea celei de-a doua rubrici, consemnndu-se tot ceea ce elevii vor s tie, chiar dac se va dovedi ulterior c unele lucruri sunt greite.conversaia
metoda tiu/ vreau s tiu/am nvat- plane- portofolii de gramatic
- tabelul (pe plan)
ANEXA 2FRONTAL-evaluare iniial
- analiza rspunsurilor elevilor
IV
VPrezentarea coninutului
Dirijarea nvriiOC1
OC2
OC3
OC4
Se realizeaz, cu ajutorul elevilor, schema la tabl a pronumelui i adjectivului pronominal demonstrativ, schem ce cuprinde urmtoarele aspecte:
I. DEFINIIE
II. CLASIFICARE
III. CATEGORII GRAMATICALE
IV. FUNCII SINTACTICE
V. MODEL DE ANALIZ
conversaia
exerciiul
explicaia
problematiza-rea- schema la tabl (ANEXA 3)
- prezentare Power point
- culegere de exerciiiFRONTAL-analiza rspunsuri-lor elevilor i observarea comportamente-lor acestora
VIObinerea performaneiOC5
OA2
EXERCIII
1. Identificai i analizai pronumele/adjectivele pronomnale demonstrative din textul urmtor:
Aa i omul cel ludros.
Pe dinuntru-i gunos,
Pe cnd acela care tace
E ca butoiul plin i cu capace.
Unuia-i umbl gura fel de fel.
Cellalt, vorbete fapta pentru el.
(Ivan Andreevici Krlov - Dou butoaie)
2. Creai enunuri n care s existe pronume demonstrative cu urmtoarele funcii sintactice:
a) complement direct
b) nume predicativ
c) complement circumstanial de timpexerciiul
exerciiul
creator- tabla
- manualul
- portofolii
- caietele
- fiele de lucru
- prezentare Power point
FRONTAL
INDIVIDUAL- analiza capacitii de a opera cu partea de vorbire studiat
VIIFeedbackulOC7
OA2Profesorul solicit elevii s completeze ultima rubric a tabelului utilizat la nceputul activitii.
Elevii rezolv oral cerina.explicaia- tabelul
(ANEXA 2)FRONTAL-evaluare final
VIIIEvaluarea performaneiOC2
OC3
OC4
OC5
OC6 Evaluarea se realizeaz cu ajutorul unei fie de evaluare (ANEXA 4).
Pe tot parcursul activitii se vor recompensa copiii are dau cele mai bune rspunsuri printr-o vizit la cutiua cu surprize.exerciiul- fia de evaluare final
- cutiua cu surprizeINDIVIDUAL- evaluare final scris
IXReteniaOA1Se verific msura n care obiectivele propuse au fost atinse. conversaiaFRONTAL
XTransferulSe anun tema pentru acas. Se fac aprecieri generale i individuale asupra activitii desfurate.conversaiaFRONTAL- aprecieri generale i individuale
-notare
Anexa 1
DATIV
PRONUME
FORME
POSESIV
PERSONAL
SINE
POLITETE
REFLEXIV
ACUZATIV
TE
FLEXIBILA
ADJECTIVPRONOMINAL
1. Pronumele mie din propoziia Mie mi place s nv. este n cazul........
2. Partea de vorbire care ine locul unui substantiv se numete.....
3. Pronumele are .................. accentuate i neaccentuate.
4. Pronume care exprim ideea de posesie se numete ......................
5. Pronumele care NU devine adjectiv, chiar dac determin un substantiv se numete .......
6. Completai proverbul cu un pronume reflexiv: ,, Lauda de ..... nu miroase a bine.7. Pronume care arat respectul fa de o persoan se numete .................
8. Pronume care arat identitatea subiectului cu un obiect .....................
9. Pronumele m din propoziia M pasioneaz lectura. este n cazul .................
10. Pronume personal, form neaccentuat, caz acuzativ ...
11. Pronumele este o parte de vorbire ..................
12. Cuvntul mea din propoziia Compunerea mea este frumoas. este un ........
Anexa 2
TIUVREAU S TIUAM NVAT
ANEXA 3
Schem ce cuprinde urmtoarele aspecte:
I. DEFINIIE Pronumele care indic (demonstreaz) apropierea sau deprtarea obiectului, n spaiu sau n timp, identitatea sau diferenierea acestuia fa de alte obiecte se numete pronume demonstrativ. II. CLASIFICARE
de apropiere: acesta, aceasta, acetia, acestea; sta, asta, tia, astea (forme populare). de deprtare: acela, aceea, aceia, acelea; la, aia, ia, alea (forme populare). de identitate: acelai, aceeai, aceiai, aceleai. de difereniere: cellalt, cealalt, ceilali, celelalte.
N.B. !!!! Nu confundm pronumele demonstrativ cel, cea cu articolul demonstrativ. III. CATEGORII GRAMATICALE1. Genul
masculin: acesta, acela feminin: aceasta, aceea
N.B.!!! Pentu genul neutru, pronumele demonstrativ are la singular aceeai form ca la masculin, iar la plural, aceeai form ca la feminin.
2. Numrul singular: acesta, acela, acelai, cellalt plural: acetia, aceia, aceiai, ceilali
3. Cazul
nominativ: Acesta e colegul meu. acuzativ: Pe acesta l-am ajutat. dativ: I-a spus acestuia. genitiv: Prinii acestuia au plecat ieri. prepoziie
simpl: pe/la/cu/despre/lng acesta compus: de la/pe la/de pe la acesta
N.B. 1. Cnd st lng un substantiv i se acord cu acesta, pronumle demonstrativ devine adjectiv pronominal demonstrativ.
N.B.2. Adjectivul pronominal demonstrativ poate sta att n faa substantivului determinat, ct i dup acesta.
N.B.3. Adjectivul pronominal demonstrativ de identitate st ntotdeauna n faa substantivului determinat. Acelai copil a venit.
IV. FUNCII SINTACTICE
subiect nume predicativ C.D. C.I. C.C.L. C.C.T. C.C.M. C.C.Cz. atribut pronominal apoziional atribut pronominal prepoziional atribut pronominal genitival V. MODEL DE ANALIZEx. Vorbea despre cellalt.
(despre) cellalt: pronume demonstrativ de difereniere, genul masculin, nr. sigular, cazul acuzativ, precedat de prepoziia compus despre; complement indirect. PAGE
Page 2