0 Proiect Didactic Dirigentie
description
Transcript of 0 Proiect Didactic Dirigentie
COALA GIMNAZIAL MIHAI EMINESCU CRAIOVA
PROIECT DIDACTIC
Profesor diriginte: Roca Adrian
Data: 14.10.2010
Clasa: a VII-a B
Obiectul: Consiliere i orientare
Tema: Ce vreau s fiu?
Competene generale:
1. Dezvoltarea unei atitudini pozitive fa de sine ca persoan unic i valoroas.
2. Formarea atitudinilor, achiziionarea cunotinelor i abilitilor inter-personale.
3. Dezvoltarea abilitilor de utilizare a informaiilor n procesul de nvare.
4. Dobndirea abilitilor de explorare i planificare a carierei.
5. Exersarea abilitilor de management al unui stil de via de calitate.
Competene specifice:
- evaluarea impactului factorilor sociali, culturali, economici i de mediu asupra stilului de via i dezvoltrii carierei;
- analizarea mecanismelor eficiente de adaptare n situaii de stres sau criz.
Obiective operaionale:
s cunoasc informaii despre lumea profesiilor trecute i prezente;
s-i dezvolte interesele i aspiraiile n vederea structurrii corespunztoare a motivaiei sociale specifice lumii muncii;
s-i formeze un sistem de atitudini realiste i valori adecvate fa de lumea profesiilor;
s-i cultive sentimentul responsabilitii fa de sine i fa de societate n legtur cu cariera.
Metode i procedee: conversaia, dezbaterea, problematizarea, discuii de grup.
Forme de organizare: individual, frontal.
Mijloace de nvmnt: fie individuale, chestionare, caietul de dirigenie.
Bibliografie: - Dirigenia i consilierea ghid metodologic, Ed. Gheorghe Alexandru, Craiova, 2004; coordonator Daniela Clugru;
- Consiliere i orientare curs organizat de CCD Dolj, 2006.
DESFURRII ACTIVITII DIDACTICE
ETAPELE ACTIVITII
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVILOR
STRATEGIA DIDACTIC
1.ORGANIZAREA CLASEI
Pregtirea clasei i a materialelor necesare. Pe tabl este prezentat un motto potrivit activitii care se va desfura: MESERIA BRAR DE AUR.
Elevii se pregtesc pentru lecie.
2. CAPTAREA ATENIEI
Cum te simi azi? Elevii sunt solicitai s bifeze faa corespunztoare strii sufleteti dintr-un ir de chipuri (vesele, triste, ngrijorate) de pe fiele individuale.
Elevii aleg chipul potrivit strii sufleteti.
Lucrul individual
3. LEGTURA CU TEMA I MOTIVAIA
Tema orei de dirigenie Ce vreau s fiu ? urmrete modul cum factorii sociali, culturali, economici au un impact mai mare sau mai mic asupra stilului vostru de via, modul cum v adaptai situaiilor de criz sau de stres. Totodat ea are drept scop autocunoasterea aptitudinilor i a posibilitilor voastre, care pot determina o alegere corect a carierei. Suntei n clasa a VII-a i la anul va trebui s optai pentru un anume liceu. Orientarea colar este esenial pentru cariera pe care o dorii.
Elevii ascult i contientizeaz importana alegerii unei cariere.
Expunerea
4. ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR
La ora de dirigenie vom discuta despre meserii trecute, actuale, de viitor, bnoase. Vei rspunde la ntrebrile unui interviu pentru autocunoaterea aptitudinilor i a posibilitilor, apoi la ntrebrile unui interviu de opiuni i motivaie. n final vei completa ntrebriel unui chestionar referitoare la calitile pe care le are fiecare i dac ele te pot ajuta s devii ce-i va plcea. Rspunsurile voastre vor constitui punctul de plecare al temei de astzi, deoarece dorinele noastre tebuie s fie n conformitate cu posibilitile noastre.
Elevii ascult cu atenie.
Expunerea
5. DESFURAREA ACTIVITII
Are loc o discuie despre meserii (vechi, actuale, de viitor, bnoase, grele, uoare etc.). Se aplic apoi interviurile ale cror obiective sunt: cunoaterea elevului n vederea orientrii colare, al modelrii i armonizrii aspiraiilor, intereselor, aptitudinilor i trsturilor specifice voinei i caracterului fiecrui elev.
Chestionarul are drept obiective: identificarea de ctre elevi a meseriilor cunoscute i cunoaterea unor detalii despre acestea; contientizarea sarcinilor, responsabilitilor, dar i a riscurilor fiecrei meserii; diferenierea muncii fizice de cea intelectual; exprimarea opiniilor referitoare la ceea ce le-ar plcea s fac, raportat la ceea ce pot face/au abiliti pentru a practica drept meserie.
Elevii particip la discuii, apoi i completeaz interviurile i chestionarele. Rspunsurileevideniaz cunoaterea informaiilor despre lumea profesiilor i modalitile optime de dobndire a lor. Elevii pot oferi informaii despre profesiile pe care i le doresc, despre profesiile prinilor lor, despre cunotinele pe care le au referitoare la profesiile din trecut care azi nu mai sunt de actualitate, despre profesii ce sunt la mod n prezent i despre profesiile pe care le consider de viitor.
Dezbaterea
Discuiile de grup
Problemati-zarea
6. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI I EVALUAREA
La ultima cerin a chestionarului comparnd rspunsurile date, elevii bifeaz varianta pe care ei o consider corect i anume: Pot deveni ce mi-ar plcea sau Nu am calitile necesare pentru meseria la care m-am gndit. Astfel ei pot s mediteze asupra drumului pe care i-l doresc n via, asupra a ceea ce doresc s profeseze. Dorinele lor se pot schimba pe parcursul vieii dar este important s-i cunoasc posibilitile fizice i intelectuale, aptitudinile i talentele lor astfel nct aspiraiile s se apropie de realitate.
n ncheiere li se prezint Alegoria broscuelor o povestire a crei moral este aceea c n via nu trebuie s ne lsm influenai de cei care gndesc negativ, ci s ne urmm ntotdeauna elul.
Elevii ascult concluziile profesorului, sunt apreciai pentru implicarea n desfurarea activitii.
Expunerea
Conversaia
CHESTIONAR
1. Enumer trei dintre calitile tale (talentat, destoinic, srgiuncios/harnic, descurcre, perseverent, inteligent, cult, generos):
..............................
..............................
..............................
2. Bifeaz trei aptitudini pe care le ai:
tii s cni
tii s desenezi
tii s dansezi frumos
Poi lucra repede i corect sub presiune
Poi lua decizii corecte n scurt timp
Acorzi importan detaliilor
3. ncercuiete efortul la care crezi c reziti mai mult:
fizic
intelectual
4. Scrie meseria pe care i-ar plcea/i doreti s-o practici:
--------------------------------
5. Enumer trei caliti pe care ar trebui s le aib cel ce practic meseria pe care i-ai ales-o tu:
--------------------------
--------------------------
--------------------------
6. Alege i trei aptitudini pe care ar trebui s le aib cel ce practic meseria aleas de tine:
-------------------------
-------------------------
-------------------------
7. Compar rspunsurile de la 1 i 2 cu cele de la 5 i 6 i bifeaz varianta corect:
Pot deveni ce mi-ar plcea
Nu am calitile necesare pentru meseria la care m-am gndit (care mi-ar plcea)
Chestionarul a avut drept obiective operaionale (competene, valori i atitudini):
S identifice o serie de meserii i s cunoasc detalii despre acestea;
S contientizeze sarcinile, responsabilitile, dar i riscurile fiecrei meserii;
S neleag i s diferenieze munca fizic de cea intelectual;
S exprime opinii personale referitor la ceea ce le-ar plcea s fac, raportat la ceea ce pot face/au abiliti pentru a practica drept meserie.
n urma aplicrii chestionarului, rspunsurile date de elevii de la cele trei clase paralele au fost interpretate astfel:
Clasa
Nr. elevi
Pot deveni ce le-ar plcea
Nu au calitile necesare pentru meseria dorit
Obs.
aVIII-a A
25
10
15
40%
60%
a VIII-a B
27
7
20
30%
70%
a VIII-a C
29
11
18
38%
62%
0
2
4
6
8
10
12
14
16
18
20
VIII AVIII BVIII C
pot deveni ce le-ar placea
nu au calitatile necesare
pentru meseria dorita
Am realizat astfel o evaluare obiectiv a propriilor posibiliti ale elevilor, astfel nct s fie capabili s discearn calea de urmat n via. Autoevalundu-i ct mai realist potenialul intelectual, calitile i aptitudinile ei au optat corect spre o anumit profesie. Muli dintre ei au dovedit c dei i doreau s mbrieze unele profesii care li se prea mai bnoase, mai interesante, nu au calitile i aptitudinile necesare practicrii acestora (fotbalist, cntrea, fotomodel).