0 Proiect Didactic 20142
-
Upload
elena-vasiloiu -
Category
Documents
-
view
240 -
download
3
description
Transcript of 0 Proiect Didactic 20142
![Page 1: 0 Proiect Didactic 20142](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082408/55cf8ef8550346703b978bd0/html5/thumbnails/1.jpg)
PROIECT DE LECŢIE
Data: 26.03.2014
Clasa: Pregătitoare
Şcoala Gimnazială ,,Elena Cuza” Vaslui
Propunător: Prof. înv. primar Polcovnicu Emilia
Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturii
Unitatea tematică: ,,De la Soare la Pământ’’
Domenii integrate: Matematica si explorarea mediului
Comunicare în limba română
Dezvoltarea personală
Arte vizuale si abilităţi practice
Muzică și mișcare
Tema zilei: ,,Lumea animalelor ’’
![Page 2: 0 Proiect Didactic 20142](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082408/55cf8ef8550346703b978bd0/html5/thumbnails/2.jpg)
Forma de realizare: activităţi integrate
Tipul activităţilor: consolidare și sistematizare
Scopul lecției: Recunoașterea animalelor sălbatice și plasarea acestora în mediul în care trăiesc
Obiectivele operaționale:
O1 – să converseze pe baza imaginilor prezentate la videoproiector;
O2 - să clasifice animalele sălbatice după criteriile date;
O3- să poziționeze pe machetă animalele în miniatură, în funcție de continentul pe care trăiesc;
O4 – să realizeze corespondenţa între elementele a două mulţimi, în vederea comparării acestora;
O5 – să identifice cifra corespunzătoare numărului de elemente dintr-o mulțime;
O6 – să coloreze un animal după criteriile stabilite.
Strategia didactică:
A. Metode și procedee didactice: conversaţia, explicaţia, observaţia, problematizarea, munca independentă, jocul
didactic;
B. Mijloace didactice: imagini cu diferitete animale sălbatice, fişe de muncă independentă, jetoane, creioane colorate,
carioci, planșă pentru machetă, animale jucării, pălărie de vrăjitoare, Borcanul cu ghicitori, videoproiector, panoul
cu prezența,
![Page 3: 0 Proiect Didactic 20142](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082408/55cf8ef8550346703b978bd0/html5/thumbnails/3.jpg)
planșa pentru întâlnirea de dimineață,calculator, mascota clasei, CD cu cântece;
C. Forme de organizare: frontală, individuală, pe echipe.
Resurse umane: 22 elevi
Resurse temporale: 50 min
Bibliografie:
1. Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S., 2012;
2. Manea,Alexandra; Matache,Claudia; Ioan,Liliana; Ruse,Clara - Ghid practic pentru clasa pregătitoare;
3. Suport de curs “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii
mici 2013”;
4. Editura Diana – „Ghidul profesorului- Clasa pregătitoare” M.Ed C./C.N;
5. Enciclopedii pentru copii
Competenţe specifice:
Matematică şi exploatarea mediului
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor
regularități
![Page 4: 0 Proiect Didactic 20142](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082408/55cf8ef8550346703b978bd0/html5/thumbnails/4.jpg)
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/materiale etc., pe baza unui criteriu dat
Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar
1.3. Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propoziții rostite clar și
rar
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
Dezvoltare personală
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea școlară
Arte vizuale şi abilități practice
2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple
Muzică şi mişcare:
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text
![Page 5: 0 Proiect Didactic 20142](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082408/55cf8ef8550346703b978bd0/html5/thumbnails/5.jpg)
Desfăşurarea lecţiei
Momentele lecţiei ConţinuturiStrategii didactice
Modalităţi de
evaluare
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forme de organizare
1.Moment organizatoric
DP
2.2.
Asigurarea unui climat educaţional favorabil. Activitatea debutează cu ,,Întâlnirea de dimineaţă” , activitate între copii şi d-na învăţătoare, prin intermediul salutului de dimineaţă. Copiii sunt salutaţi cu versurile :
,,Bună dimineaţa, în zi de primăvară!
Mă bucur că aţi venit cu toţii iară
Începe acum o nouă zi
Bună dimineaţa, copii!’’
Se realizează prezenţa la panou.
Se alege un copil care va completa ,,Calendarul
Conversaţia Videopro-iector
Panoul cu prezența
Planșa pentru în-tâlnirea de
Frontală Evaluare frontală
![Page 6: 0 Proiect Didactic 20142](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082408/55cf8ef8550346703b978bd0/html5/thumbnails/6.jpg)
MM
2.1.
naturii”.
Pentru un moment de înviorare elevii vor cânta cântecul Bună dimineața!
dimineață
CalculatorCD cu cântecul
2.Captarea atenţiei
Copiilor li se comunică faptul că de pe fiecare
continent a venit în vizită câte-un animal la Simba,
mascota clasei și prietenul lor. Rugămintea acestuia
este să fie ajutați prietenii lui să ajungă cu bine
înapoi, în mediul în care trăiesc.
Conversaţia
Explicaţia
Mascota clasei, Simba
Frontală
3. Anunţarea temei şi a
obiectivelor
Elevii: Vor recunoaște animalele după imagini;
Vor alcătui propoziții după cerințe;
Vor forma mulţimi după anumite criterii;
Vor recunoaște cifra corespunzătoare
numărului de elemente din fiecare nulțime;
Conversaţia Frontală
![Page 7: 0 Proiect Didactic 20142](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082408/55cf8ef8550346703b978bd0/html5/thumbnails/7.jpg)
Vor colora fişe cu imagini;
Vor realiza o machetă în care vor folosi o
hartă și figurine reprezentând diferite animale.
4.Dirijarea învăţării
MEM3.1.5.1.
Joc: Recunoaște animalul! Elevii vor fi grupați pe
două echipe: Prietenii lui Robi și Prietenii lui Simba.
Ei vor trebui să recunoască diferite animale după
imagini și să alcătuiască propoziții despre ele.
Fiecare răspuns corect valorează un punct (un jeton
reprezentând un animal). La finalul jocului, jetoanele
vor fi numărate și va câștiga echipa care va avea mai
multe puncte. Apoi, jetoanele se vor transforma în
animale (figurine) și elevii vor realiza o machetă,
localizând fiecărui animal continentul pe care
trăiește. Transformarea se va petrece într-o pălărie de
vrăjitoare.
Explicaţia
ConversaţiaObservațiaJocul didactic
Problemati-zarea
Videopro-iector
Animăluțe figurine
Planșă pentru machetă
Pe echipe
Frontal
Observa-rea sistemati-că a elevilor
Aprecieri verbaleÎncurajări
6. Obţinerea
performan-
ţei
Elevii vor primi câte o fișă (anexa 1). Ei vor colora
cu galben animalul care începe cu L și vor scrie pe
linie, cu litere mari de tipar, denumirea acestuia.
Activitate indepen-dentă
Fișe de muncă indepen-dentă
Individu-al
Aprecieriverbale
![Page 8: 0 Proiect Didactic 20142](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082408/55cf8ef8550346703b978bd0/html5/thumbnails/8.jpg)
AVAP
2.4.
CLR
1.3.
Ei vor explica care sunt literele cu ajutorul cărora au
scris cuvântul și vor număra câte litere au folosit
pentru scrierea cuvântului LEU.
6. Asigurarea
retenţiei şi a
transferului
CLR
1.1.
Joc: Ghicește și formează mulțimi! Fiecare elev va
avea pe masă un plic cu câte-un jeton reprezentând
un animal sălbatic. Învățătoarea va extrage din
borcanul cu ghicitori, pe rând, câte-o foaie pe care
va fi scrisă ghicitoarea și le va citi elevilor (anexa 2).
După ce elevii vor ghici despre ce animal este vorba,
vor forma mulțimi după criteriile stabilite: cei care
au aceeași imagine pe jeton vor forma o mulțime.
Elevii vor număra elementele fiecărei mulțimi, vor
identifica cifra corespunzătoare, vor compara
numerele și le vor ordona crescător. Se va realiza
portretul matematic al fiecărui număr.
ExplicațiaJocul didactic
Problemati-zarea
Jetoane în plicuri
Borcanul cu ghicitori
Planșe cu cifre
Frontal Observa-rea sistematică a elevilor
7. Încheierea lecţiei
Elevii vor încheia activitatea cu cântecul Elefantul Conversația CalculatorCD cu
Frontal Aprecieri verbale
![Page 9: 0 Proiect Didactic 20142](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022082408/55cf8ef8550346703b978bd0/html5/thumbnails/9.jpg)
Cici.
Se fac aprecieri globale şi individuale cu caracter
motivant privind participarea elevilor la lecţie.
Elevii se vor putea îndrepta spre sectorul de joacă.
cântecul
Stimulen-te cu autoade-ziv