0 Proiect de Activitate Integrata Ds Dec

download 0 Proiect de Activitate Integrata Ds Dec

of 9

description

h

Transcript of 0 Proiect de Activitate Integrata Ds Dec

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATGRDINIA P.P. NR. 32 TIMIOARA

GRUPA: mic

SUSINEREA ACTIVITII : Prof. Butiuc Corina

ACTIVITI DE NVARE: ALA, ADE, ADP

TEMA ANUAL DE STUDIU: Cum planificm/ organizm o activitate?

TEMA SPTMNAL: Micii ecologiti

TEMA ZILEI:Sunt mic, dar mi pas

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat (D, DEC)

Joc didactic:Ne jucm, reciclm, natura o protejm

Pictur:Flori frumoase, colorate din pahare reciclate

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, grup, individual

TIPUL DE ACTIVITATE: Verificare i consolidare de cunotine i deprinderi

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic, pictur

DURATA: o zi

LOCUL DESFURRII: curtea grdiniei

SCOPUL:

Transmiterea, prin intermediul artei i jocului a unor mesaje legate de protejarea mediului prin reciclare;

Verificarea i consolidarea cunotinelor, priceperilor i deprinderilor nsuite anterior;

DOMENIUL TIIN:

OBIECTIVE OPERAIONALE/COMPORTAMENTE:

S recunoasc simbolurile de pe stegulee, denumind imaginea ;

S adune deeurile de pe o suprafa delimitat;

S aeze deeurile n couri n funcie de tipul de deeu;

S verbalizeze aciunea.

DOMENIUL ESTETIC I CREATIV

OBIECTIVE OPERAIONALE/COMPORTAMENTE:

S acopere cu culoare ntreg spaiul plastic, folosind pensula;

S utilizeze corect materialele, uneltele, accesoriile necesare picturii;

S respecte poziia corect a corpului fa de msu pentru o bun coordonare oculo-motric;

S lucreze curat i n linite.

SARCINA DIDACTIC

S-i formeze deprinderi de protejare a mediului nconjurtor, implicndu-se activ n aciuni de curare a mediului apropiat;

S acopere cu culoarea aleas spaiul plastic, utiliznd corect materialele puse la dispoziie.

REGULILE JOCULUI

Copiii sunt n parc. n parc sunt bncue, rondouri pentru flori ( unul rou, unul galben i unul albastru). Din pcate, florile din rondouri lipsesc, ele fiind rupte, cel mai probabil, de persoane care nu iubesc i nu respect natura. Pretutindeni sunt aruncate tot felul de resturi:hrtii, pahare de plastic,cojile de la fructe, pungi. Din loc n loc sunt muuroaie, iar n vrful fiecrui muuroi se afl un stegule pe care estre desenat un simbol:un pom, un mr, o cas, o minge. n muuroi sunt ascunse cutii n care copiii vor gasi sarcinile de lucru.

Un copil, numit de ctre educatoare, va trebui s aleag unul dintre muuroaie, s ia steguleul, apoi, cu ajutorul greblei i lopeii s sape pn gsete cutia cu sarcina de lucru. Va aduce cutia i steguleul la educatoare. Aceasta va citi sarcina de lucru (ex.Cineva a mncat o banan-cu siguran nu o maimuic-i a aruncat coaja pe jos.Te rog s gsesti coaja de banan i s o arunci n coul potrivit.), iar copilul va trebui s ndeplineasc cerina de pe bilet. Biletul va fi expus pe panou, iar n dreptul lui se va pune o bulin dup ce sarcina a fost ndeplinit.

Jocul se va desfura pn cnd toate biletele au fost descoperite i sarcinile de lucru ndeplinite.

ELEMENTE DE JOC: aplauzele, cutarea plicurilor cu sarcinile de lucru, spatul,

METODE I PROCEDEE: conversaia, expunerea, explicaia, demonstraia, exerciiul.

MATERIAL DIDACTIC: pomi, elemente de decor realizate din materiale reciclabile, rondouri (rou, galben i albastru ), bncue, flori realizate din materiale reciclabile, couri de gunoi pentru selectarea deeurilor, tempera, pensule, burei, erveele , recompense.

BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani) 2008;

Activitatea integrat n grdini, Editura Didactica Publishing House, Bucureti, 2008

Programa activitii instructiv educative n grdinia de copii, Bucureti, 2005.ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE

ETAPELE ACTIVITIIELEMENTE DE CONINUTMetode i procedeeMateriale didacticeForma de organizareEVALUARE

1. Moment organizatoric Aerisirea slii de grup

Pregtirea materialului didactic

Intrarea ordonat a copiilorConversaia Frontal oral/frontal

2. Captarea atenieiSe realizeaz prin stabilirea locului unde au ajuns (ntr-un parc) i prin prezentarea sub form de surpriz a unei scrisori primite de la Spiriduii Parcurilor, din care copiii vor afla c acetia le solicit ajutorul.

Spiriduii i roag pe copii s i ajute s ngrijeasc parcul.Dac accept, vor avea de ndeplinit mai multe sarcini. Spiriduii au ascuns plicurile cu sarcinile de lucru n locurile marcate cu stegulee.

Conversaia

ExpunereaElementele decorative care simbolizeaz parculFrontal

Identificarea i denumirea materialelor prezentate

3. Anunarea temei-Copii, vrei s fim prietenii spiriduilor i, totodat, ajutoarele lor? (Da!)

- Foarte bine! Haidei, atunci, s ne jucm i n joac parcul s l ngrijim!

- Jocul nostru se numete: Ne jucm, reciclm, natura o protejmConversaia Frontal

4. D

a) Reactualizarea cunotinelorSe va realiza printr-o scurt discuie referitoare la modul n care trebuie s ne comportm n natur, unde trebuie aruncate resturile i se va face o scurt referire la parcul n care au ajuns.Conversaia

Frontal

Individual

b) Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii

c) Obinerea performanei

DEC (pictur)Prezentarea regulilor jocului

Copiii sunt n parc. n parc sunt bncue, rondouri pentru flori ( unul rou, unul galben i unul albastru). Din pcate, florile din rondouri lipsesc, ele fiind rupte, cel mai probabil, de persoane care nu iubesc i nu respect natura. Pretutindeni sunt aruncate tot felul de resturi:hrtii, pahare de plastic,cojile de la fructe, pungi. Din loc n loc sunt muuroaie, iar n vrful fiecrui muuroi se afl un stegule pe care estre desenat un simbol:un pom, un mr, o cas, o minge. n muuroi sunt ascunse cutii n care copiii vor gasi sarcinile de lucru.

-Un copil, numit de ctre mine, va trebui s aleag unul dintre muuroaie, s ia steguleul, apoi, cu ajutorul greblei i lopeii s sape pn gsete cutia cu sarcina de lucru.Va aduce cutia i steguleul la mine. Eu v voi citi sarcina de lucru (ex.Cineva a mncat o banan-cu siguran nu o maimuic-i a aruncat coaja pe jos.Te rog s gseti coaja de banan i s o arunci n coul potrivit.), iar copilul care a adus cutia va trebui s ndeplineasc cerina de pe bilet. Biletul va fi expus pe panou, iar n dreptul lui se va pune o bulin dup ce sarcina a fost ndeplinit.

Executarea jocului de prob se va desfura pentru a vedea dac copiii au neles regulile jocului

Executarea jocului propriu-zis: jocul se va desfura pn cnd toate biletele au fost descoperite i sarcinile de lucru ndeplinite.

Una dintre sarcinile pe care copiii le vor avea de ndeplinit va fi aceea de a picta flori pentru a nfrumusea parcul.Activitatea se va desfura frontal.

Tranziie-Sunt i eu ecologist

Intuirea materialului

-Copiii, haidei s vedem de ce materiale avem nevoie pentru a picta florile!

- Ce vedei pregtit pe msue? (pensule,burei, tempera, etc)

-Ce culori avei pe tvi?

Anunarea temei:

-Cu aceste materiale vom picta : Flori frumoase, colorate din pahare reciclate

Prezentarea i analiza modelului educatoarei:

Voi prezenta copiilor modelul i l vom analiza.

-Ce este aceasta? (o floare)

-Din ce este facut floarea? (dintr-un pahar).

-Ce culoare are? (roie)

-Din ce este fcut tulpina? (dintr-un pai).

-Ce culoare are? (verde).

-Dar frunzele, ce culoare au? (tot culoarea verde).

Explicarea i demonstrarea modului de lucru

Voi explica i demonstra copiilor modul de lucru:

Vom lua floarea n mna stng, iar pensula n mna dreapt.Vom nmuia pensula n culoarea cu care am hotrt s pictez floarea.Vom ntinde culoarea ct mai uniform pe partea exterioar a paharului, apoi pe partea din interior, dac timpul mi va permite.Dac se termin culoarea de pe pensul, o vom nmuia din nou n aceeai culoare.

Exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai minii

Voi face cteva exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai minii: plou, batem palmele, nchidem i deschidem pumnii.

Realizarea temei

Copiii vor realiza tema.Voi ajuta i voi da indicaii suplimentare acolo unde este necesar.

Semnalul prevestitor de ncetare a lucrului

Voi da semnalul prevestitor de ncetare a lucrului.

Semnalul de ncetare a lucrului

Dup ncetarea lucrului, fiecare copil ii va aeza floarea n rondou, n funcie de culoarea cu care a pictat-o: dac e roie, o va aeza n rondoul rou, dac este galben, n rondoul galben, iar dac este albastr, n rondoul albastru.

Tranziie-Sunt i eu ecologist

Explicaia

Conversaia

Demonstraia

Exerciiul

Conversaia

Exerciiul

Conversaia

Conversaia

Explicaia

Demonstraia

Exerciiul

Conversaia

Elementele decorative care simbolizeaz parcul

Pensule,

Tempera, etc

Floare

Floare

Pensul

Tempera

Floare

Pensul

Tempera

Floare

Pensul

TemperaFrontal

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Individual

5. Asigurarea

feed-back-uluiComplicarea jocului

Cnd treaba prea terminat, mizeriile adunate, florile aezate frumos n rondouri, apare un personaj-surpriz-nea Tache Gunoierul- care, grbit s duc sacul cu deeuri la maina de gunoi, l scap i parcuri se umple din nou de mizerii.

Copiii l vor ajuta pe nea Tache, vor aduna gunoiul i il vor pune n coul corespunztor, n funcie de tipul de deeu.Conversaia

Problematizarea

Exerciiul

DeeuriFrontal

Individual

6. Evaluarea performanelor-Se fac aprecieri asupra modului de desfurare a activitii i asupra modului de realizare a lucrrilor.

-Se vor oferi copiilor recompense.Conversaia Frontal Oral/frontal

STRATEGII DIDACTICE