0 Enigma Otiliei

11
PROIECT DIDACTIC Obiectul: Limba şi literatura română Clasa: a XI-a RB Profesor: Nuţu Elena-Mirela Tema: Enigma Otiliei de G. Călinescu Caracterizarea personajelor; caracterizarea Otiliei Tipul lecţiei: de predare-învăţare Scopul lecţiei: fixarea reperelor necesare pentru caracterizarea personajelor Competenţe specifice: Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textelor studiate Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori şi a propriei experienţe de lectură Identificarea şi explicarea relaţiilor dintre opera literară studiată şi contextul cultural în care a apărut aceasta Identificarea unor conexiuni între literatura română şi cea universală

description

Enigma otiliei

Transcript of 0 Enigma Otiliei

Page 1: 0 Enigma Otiliei

PROIECT DIDACTIC

Obiectul: Limba şi literatura română

Clasa: a XI-a RB

Profesor: Nuţu Elena-Mirela

Tema: Enigma Otiliei de G. Călinescu

Caracterizarea personajelor; caracterizarea Otiliei

Tipul lecţiei: de predare-învăţare

Scopul lecţiei: fixarea reperelor necesare pentru caracterizarea

personajelor

Competenţe specifice:

• Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a

textelor studiate

• Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori şi a propriei

experienţe de lectură

• Identificarea şi explicarea relaţiilor dintre opera literară studiată şi

contextul cultural în care a apărut aceasta

• Identificarea unor conexiuni între literatura română şi cea universală

• Utilizarea adecvată a tehnicilor de documentare şi cercetare a unei teme

• Utilizarea tehnicilor şi strategiilor argumentative în situaţii de

comunicare diverse (scrise sau orale)

• Compararea şi evaluarea unor argumente diferite în vederea formulării

unor judecăţi proprii

Strategie didactică

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, analiza literară, lectura

selectivă, problematizarea

Page 2: 0 Enigma Otiliei

Concepte operaţionale: roman, realism, acţiune, personaj literar,

modalităţi de caracterizare a personajelor

Forme de organizare a clasei: activitate frontală

Resurse educaţionale: cunoştinţele şi lectura elevilor; competenţele

elevilor de receptare şi interpretare a unor texte literare

Material bibliografic:

• G. Călinescu, Enigma Otiliei, Editura CARTEX 2000, Bucureşti, 2003

• Nicolae Manolescu, Arca lui Noe (eseu despre romanul românesc),

Editura Gramar, Bucureşti, 2006

• E. Simion, Scriitori români de azi, vol. II, Editura Cartea Românească,

Bucureşti, 1976

• Mioriţa Got, Rodica Lungu, Literatura română, Editura Nomina, 2007

• L. Paicu, M. Columban, H. Corcheş, M. Lascăr, Limba şi literatura

română, Grupul Editorial Art, 2009

• Emilia Boghiu, Lăcrămioara Mutoiu, Hermeneutică şi naratologie

aplicată, ediţia a II-a, Eurocart, Iaşi, 2003

• Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în

şcoală, Editura Polirom, Iaşi, 1999

• Mihaela Secrieru, Didactica limbii române, Editura Universităţii “Al. I.

Cuza”, Iaşi, 2004

Evaluare: observarea sistematică a elevilor, chestionare orală cu

aprecieri prin calificative.

Page 3: 0 Enigma Otiliei

Etapele lecţiei Activităţi de învăţare Resurse Evaluare

1.Moment

organizatoric

• organizarea clasei, pregătirea materialelor

• prezenţa

2.Actualizarea

cunoştinţelor

• se prezintă, pe scurt elementele care fac posibilă încadrarea romanului

în contextul literaturii române: roman interbelic (1938), realist

balzacian, îmbinând elemente ale mai multor curente literare, de

inspiraţie citadină

• se prezintă temele romanului: viaţa socială de la începutul secolului

XX; moştenirea, paternitatea, parvenitismul, iubirea

Conversaţia Observarea sistematică a elevilorChestionare

orală cu

aprecieri

prin

calificative

3.Captarea

atenţiei pentru

lecţia nouă

• se precizează faptul că fiecare temă a romanului poate fi ilustrată cu

ajutorul unui personaj

• apartenenţa romanului la realism poate fi susţinută şi prin personajele

tipice pentru diverse categorii – „o comedie umană modernă” (Nicolae

Balotă)

• ca punct de plecare pentru discuţie poate fi propusă părerea lui

Nicolae Manolescu: „Puţini dintre protagoniştii Enigmei Otiliei au o

Conversaţia

Fişa de lucru

Lectura

Observarea sistematică a elevilorChestionare orală cu aprecieri prin calificative

Page 4: 0 Enigma Otiliei

concepţie morală asupra vieţii (...) Unul este fără îndoială Pascalopol,

(...) filozof pragmatic. Altul este Felix (...) Otilia reprezintă pe tânăra

fată fermecătoare, cochetă şi insesizabilă, Aurica e fata bătrână, Moş

Costache e avarul iubitor de copii, (...) Aglae e baba absolută, Titi,

imbecilul placid, Simion, dementul senil şi aşa mai departe.”

selectivă

Conversaţia

4. Anunţarea

temei lecţiei

• Nicolae Manolescu o include pe Otilia într-o categorie; alţi critici

consideră că Otilia este un personaj modern; întruchiparea eternului

feminin: „Enigma ei este însăşi feminitatea ei, mereu proaspătă, de un

magnetism care deformează şi pe avarul Costache şi pe cei mai rigizi

duşmani ai ei.” (Pompiliu Constantinescu); „Eroina este tipizarea mea

în variantă feminină. Otilia este oglinda mea de argint.” (G. Călineascu)

• urmează punctarea unor repere pentru caracterizarea Otiliei, pentru a

stabili dacă este un personaj tipic

Conversaţia

Explicaţia

Problematizare

Observarea sistematică a elevilor

5. Desfăşurarea

lecţiei

• prin discuţie cu elevii se stabilesc repere necesare pentru realizarea

caracterizării personajului

- locul şi rolul personajului în operă – personaj eponim, important;

prezenţă complexă şi enigmatică; o posibilitate de concretizare a

Conversaţia Observarea sistematică a elevilor

Page 5: 0 Enigma Otiliei

misterului feminin; relativizarea personajului se realizează prin

însumarea perspectivelor (tehnica reflectării poliedrice)

- prezentarea modalităţilor folosite pentru caracterizare:

° caracterizarea directă – realizată de narator; se confundă cu viziunea

personajului reflector, Felix (spre exemplu, portretul fizic)

° autocaracterizarea – Otilia îşi recunoaşte defectele, dând dovadă de

maturitate

° caracterizarea făcută de alte personaje – părerile sunt, de multe ori,

diametral opuse; rezultă un portret realizat între oglinzi paralele

- este femeia ideală pentru Felix şi pentru Pascalopol (perspectiva

tânărului şi a bărbatului matur)

- perspectiva celorlalte personaje: Aglae, Aurica, Olimpia, Titi –

jignitoare, din cauza invidiei; Costache o consideră în continuare, un

copil; Stănică o invidiază, dar o şi admiră

° caracterizarea indirectă – prin fapte şi gesturi – se conturează aceeaşi

personalitate enigmatică, prin unele fapte contradictorii pentru Felix

° caracterizarea prin relaţie cu celelalte personaje

Explicaţia

Analiza literară

Conversaţia

Fişele de lucru

Lectura

selectivă

Conversaţia

Observarea sistematică a elevilor

Chestionare orală cu aprecieri prin calificative

Page 6: 0 Enigma Otiliei

° caracterizarea prin mediu – descrierea camerei Otiliei (prin ochii lui

Felix) – sugerează exuberanţa fetei; sunt semnificative oglinzile mobile

pentru aerul de mister care învăluie personajul

- ultima imagine a Otiliei – fotografia din care Felix nu o mai

recunoaşte : „Femeia era frumoasă, cu linii fine, dar nu era Otilia, nu

era fata nebunatică. Un aer de platitudine feminină stingea totul.

Avusese dreptate fata: «Noi nu trăim decât cinci-şase ani!»”

- modalităţile de caracterizare şi trăsăturile personajului se ilustrează

prin citate sau scene semnificative

- concluzii; exprimarea opiniei în legătură cu personajul

Otilia – un personaj memorabil; imaginea feminităţii (în viziunea

autorului)

Analiza literară

Observarea sistematică a elevilor

Chestionare orală cu aprecieri prin calificative

6.Asigurarea

feed-backului

• se punctează faptul că Otilia este un personaj semnificativ pentru

condiţia femeii în perioada interbelică; ilustrează trecerea de la

mentalitatea tradiţională (femeia dependentă de bărbat, necesitatea

căsătoriei pentru ca femeia să aibă o poziţie onorabilă în societate) la

cea modernă; precizarea sarcinilor pentru acasă

Conversaţia Observarea sistematică a elevilor

Page 7: 0 Enigma Otiliei