0 Doua Loturi

8
PROIECT DE LECȚIE CLASA : a VII-a DISCIPLINA : Limba și literatura română PROFESOR : Stroia Andreea Daniela SUBIECTUL : I. L. Caragiale – Două loturi TIPUL LECȚIEI : Receptarea textului epic COMPETENȚE GENERALE : 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare. 2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată și dialogată. 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse. 4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse. COMPETENȚE DERIVATE -OBIECTIVE OPERAȚIONALE: 1. Să prezinte date generale despre autor 2. Să precizeze timpul și spaţiul desfășurării acţiunii; 3. Să stabilească momentele subiectului; 4. Să identifice ordinea cronologică a întâmplărilor prezentate; 5. Să recunoască modalităţile specifice de organizare a textului epic. RESURSE : capacităţile receptive ale elevilor, timp 50 min. STRATEGII DIDACTICE : 1. Metode și procedee : învăţarea prin descoperire, problematizarea, învăţarea prin cooperare, conversaţia euristică.

description

d

Transcript of 0 Doua Loturi

Page 1: 0 Doua Loturi

PROIECT DE LECȚIE

CLASA : a VII-aDISCIPLINA : Limba și literatura românăPROFESOR : Stroia Andreea DanielaSUBIECTUL : I. L. Caragiale – Două loturiTIPUL LECȚIEI : Receptarea textului epic

COMPETENȚE GENERALE : 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare. 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată. 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse. 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENȚE DERIVATE -OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

1. Să prezinte date generale despre autor2. Să precizeze timpul și spațiul desfășurării acțiunii;3. Să stabilească momentele subiectului;4. Să identifice ordinea cronologică a întâmplărilor prezentate;5. Să recunoască modalitățile specifice de organizare a textului epic.

RESURSE : capacităţile receptive ale elevilor, timp 50 min.STRATEGII DIDACTICE :

1. Metode și procedee : învățarea prin descoperire, problematizarea, învățarea prin cooperare, conversația euristică.2. Mijloace de învățământ : fișe de lucru, planșe3. Forme de organizare a activității : activitate frontală, activitate independentă.

BIBLIOGRAFIE :

1. Alexandru Crişan, Sofia, Dobra, Florentina Sâmihăian, Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VII-a, Ed. Humanitas, București, 2009;2. I. L. Caragiale, Nuvele, povestiri, amintiri, Editura Facla, Timișoara, 19843. Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Cluj-Napoca, Editura Dacia, 2002

Page 2: 0 Doua Loturi

SCENARIUL DIDACTIC

NR. CRT

ETAPELE LECȚIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR METODE ȘI PROCEDEE

FORME DE ORGANIZARE

1. Moment organizatoric1’

Se asigură condițiile necesare desfășurării optime a activității didactice.Profesorul notează absențele în catalog.

Elevii își pregătesc materialele necesare orei de limba și literatura română.

Conversația Activitate frontală

2. Verificarea temei scrise și a cunoștințelor însușite anterior. 5’

Profesorul verifică modul în care elevii și-au scris tema și face observațiile necesare. Se actualizează cunoștințele despre I.L. Caragiale.

Elevii citesc tema.Elevii corectează eventualele greșeli, apoi răspund la întrebări.

ConversațiaExplicația

Activitate frontală

3. Anunțarea temei și a obiectivelor1’

Profesorul va anunţa elevii că în această lecţie vor povesti opera „Două loturi” și vor citi textul apoi stabili momentele subiectului, vor scrie titlul lecției la tablă.

Elevii notează titlul în caiete.

Explicația

4. Dirijarea învățării28’

Profesorul adreseaza urmatoarele intrebari Care este subiectul operei?

Opera prezintă o întâmplare nefericită din viața unui funcționar mărunt, întâmplare care îi zdruncină existența banală și liniștită de până atunci.

Explicați titlul.

Loturi=lozuri – reprezintă elementul care

Elevii raspund la intrebari.

După ce au așezat ideile în ordine, elevii stabilesc momentele subiectului :Expozițiunea : Lefter cumpără două bilete de loterie cu bani împrumutați de la căpitanul Pandele, pentru a-și schimba norocul.Intriga : Căpitanul Pandele îl

Conversația

exercițiul

Activitate frontală

Page 3: 0 Doua Loturi

schimbă în sens negativ viața personajului principal.

Cine povestește întâmplările? Pe parcursul relatării evenimentelor, se stabilește o relație narator - cititor. Cum se realizează acest lucru?

Naratorul prezintă faptele la persoana a III-a. Prin întrebări adresate în numele cititorului : Dar ce au pierdut? Ce caută? sau prin implicarea cititorului ca martor al întâmplărilor : Cititorul a înțeles acum ce caută de trei zile pe brânci soții Popescu.

Să stabilim timpul și spațiul desfășurării întâmplărilor.

Timpul: sfârșitul sec. al XIX-lea. Acțiunea propriu-zisă se desfășoară pe durata a două zile.Spațiul : orașul BucureștiÎn casa familiei Popescu, aflată pe strada Pacienții nr. 13, la berărie, în Mahalaua Farfurigiilor, la poliție, la minister, la bancă, la mănăstirea Țigănești.

Profesorul le cere elevilor să reconstituie

anunță că ambele bilete au câștigat premiile mari.Soții Popescu caută de trei zile două bilete de loterie, aparent câștigătoare.Desfășurarea acțiuniiPunctul culminant : Merge la bancă pentru a-și încasa câștigul, dar află că fiecare număr era câștigător la cealaltă loterie.Deznodământul : Personajul face o criză de nervi în incinta băncii și este necesară intervenția forțelor de ordine.

După rezolvarea acestei sarcini, elevii urmăresc secvența în care Lefter Popescu se prezintă la bancă pentru a încasa câștigul.

Problematizarea

Conversația euristică

Învățarea prin descoperire

Conversația euristică

Activitate frontală

Activitate pe echipe

Activitate frontală

Page 4: 0 Doua Loturi

spațiul acțiunii cu ajutorul unei fișe de lucru (să realizeze o „hartă” reprezentând traseul parcurs de Lefter Popescu în căutarea biletelor câștiggătoare).

Pentru a verifica dacă elevii cunosc conținutul nuvelei, profesorul le trasează următoarea sarcină de lucru:Ex. Așezați întâmplarile în ordinea desfășurării lor :Lefter cumpără două bilete de loterie cu bani împrumutați de la căpitanul Pandele, pentru a-și schimba norocul.Atenționat să se întoarcă la serviciu, găsește biletele în sertarul său.D. Popescu află că soția sa a dat jacheta gri unei chivuțe, în schimbul unor farfurii.Personajul face o criză de nervi în incinta băncii și este necesară intervenția forțelor de ordine.Căpitanul Pandele îl anunță că ambele bilete au câștigat premiile mari.Furios, însoțit de căpitanul Pandele și de de comisarul Turtureanu, merge la locuința chivuțelor.Crezându-se bogat, d. Eleutheriu Popescu își dă respectuos demisia de la minister.Nervos, Lefter sparge farfuriile una câte una.Merge la bancă pentru a-și încasa câștigul, dar află că fiecare număr era câștigător la cealaltă loterie.

Page 5: 0 Doua Loturi

Soții Popescu caută de trei zile două bilete de loterie, aparent câștigătoare.Mergând din nou, singur, la chivuțe, este agresat de acestea.Chivuțele sunt arestate, dar nu recunosc nimic la interogatoriu.Profesorul face precizarea că ultima parte a textului reprezintă un epilog, în care autorul imaginează două variante de final : unul închis, în care dna Popescu se află la mănăstirea Țigănești adunând cioburi de farfurii, iar d. Lefter se plimbă murmurând întruna cuvântul care i-a schimbat viața : viceversa și un final deschis, autorul mărturisind sincer că nu știe ce s-a întâmplat cu personajele sale după acea întâmplare nefericită.

6. Realizarea feed-back-ului5’

Profesorul le cere elevilor să deseneze un grafic în care să reprezinte trăirile sufletești ale peronajului principal.

Profesorul face aprecieri generale și individuale cu privire la activitatea elevilor.

Elevii stabilesc graficul stărilor sufletești ale lui Lefter Popescu :pesimist, sceptic, bucuros, agitat și nestăpânit, impulsiv, agresiv, disperat, umil, supus, expansiv, ironic și disprețuitor, isteric, violent.

Conversația Activitate frontală

7. Tema pentru acasă5’

Ca temă, elevii vor avea o compunere de 10-15 rânduri în care să-și imagineze un alt final al acestei opere.

Elevii își notează tema pentru acasă.

Page 6: 0 Doua Loturi