Web view- Înțelegerea și utilizarea în comunicare a unor termeni și concepte...

8
PROIECT DIDACTIC Data: Clasa: a III-a C Numele profesorului: Gelețu Părpălea Carmen Obiectul: Științe ale naturii Unitatea de învățare: Componente observabile la plante și la animale Titlul lecției: Părțile componente ale unei plante și rolul lor Tipul lecției: Predare-învățare Competențe generale: - Înțelegerea și utilizarea în comunicare a unor termeni și concepte specifice științelor naturii; - Formarea capacităților și abilităților de experimentare și explorare/investigare a realității, folosind instrumente și procedee specifice; - Dezvoltarea interesului și a responsabilității pentru menținerea unui mediu natural echilibrat, propice vieții. - Explicarea unor situații concrete caracteristice științelor naturii, cu ajutorul aplicației Web2.0; -Interpretatrea rezultatelor unor acțiuni concrete preluate din aplicația Web 2.0, exprimate științific; Competențe specifice: - Identificarea asemănărilor și deosebirilor dintre corpuri, pe baza unor observații proprii, în urma vizionării unor filme, pentru identificarea părților componente la plante; - Comunicarea în forme diverse a unor observații și a unor comparații asupra corpurilor studiate și asupra experimentelor realizate; - Descrierea unor proceduri simple, de natură științifică, utilizate în experimente; - Înregistrarea, în formă grafică, a unor observații ale unor fenomene și procese din mediul înconjurător; - Aplicarea observației ca demers al cunoașterii de tip științific; - Conștientizarea efectelor activității omului asupra mediului înconjurător

Transcript of Web view- Înțelegerea și utilizarea în comunicare a unor termeni și concepte...

Page 1: Web view- Înțelegerea și utilizarea în comunicare a unor termeni și concepte specifice științelor naturii; ... V Asigurarea feed-back-ului (8 min)

PROIECT DIDACTICData: Clasa: a III-a CNumele profesorului: Gelețu Părpălea CarmenObiectul: Științe ale naturiiUnitatea de învățare: Componente observabile la plante și la animaleTitlul lecției: Părțile componente ale unei plante și rolul lorTipul lecției: Predare-învățare

Competențe generale: - Înțelegerea și utilizarea în comunicare a unor termeni și concepte specifice științelor naturii;- Formarea capacităților și abilităților de experimentare și explorare/investigare a realității,

folosind instrumente și procedee specifice;- Dezvoltarea interesului și a responsabilității pentru menținerea unui mediu natural echilibrat,

propice vieții.- Explicarea unor situații concrete caracteristice științelor naturii, cu ajutorul aplicației Web2.0;-Interpretatrea rezultatelor unor acțiuni concrete preluate din aplicația Web 2.0, exprimate

științific;

Competențe specifice: - Identificarea asemănărilor și deosebirilor dintre corpuri, pe baza unor observații proprii, în

urma vizionării unor filme, pentru identificarea părților componente la plante;- Comunicarea în forme diverse a unor observații și a unor comparații asupra corpurilor

studiate și asupra experimentelor realizate;- Descrierea unor proceduri simple, de natură științifică, utilizate în experimente;- Înregistrarea, în formă grafică, a unor observații ale unor fenomene și procese din mediul

înconjurător;- Aplicarea observației ca demers al cunoașterii de tip științific;- Conștientizarea efectelor activității omului asupra mediului înconjurător

Valori și atitudini:- Manifestarea grijii față de sănătatea proprie, a celorlalți și față de cea a mediului natural, - Manifestarea interesului față de aprecierea și argumentarea logică;- Dezvoltarea curiozității și a preocupării față de fenomenele din mediu;- Dezvoltarea independenței gândirii și a creativității.

Obiective operaționale:O1 - să identifice părțile componente ale unei plante, pe baza unui film didactic (https://youtu.be/AmR0OXjXScA ) ; obiectivul se consideră realizat dacă elevii identifică cel puțin organele vegetative ale plantei (rădăcină, tulpină, frunze);O2 - să precizeze rolul fiecărei părți componente ale unei plante, pe baza informațiilor descoperite cu Google Search și pe baza unui film despre rolul tulpinii, pe blogul meu (https://carmenparpalea.wordpress.com/); obiectivul se consideră realizat dacă elevii răspund corect la întrebările adresate;O3 - să precizeze importanța acestei plante cultivate, pe baza explicațiilor anterioare; obiectivul se consideră realizat dacă elevii răspund corect la întrebările adresate;

Page 2: Web view- Înțelegerea și utilizarea în comunicare a unor termeni și concepte specifice științelor naturii; ... V Asigurarea feed-back-ului (8 min)

Strategii didactice:- Metode și procedee: conversația euristică, observația, explicația, exercițiul,

problematizarea, munca independentă, descoperirea dirijată;- Modul de organizare a clasei: frontal, individual, în perechi- Procedee de evaluare: analiza răspunsurilor primite, analiza și compararea rezultatelor

elevilor, aprecierea verbală a corectitudinii rezolvării cerințelor;Resurse:

- Materiale didactice: caiet, fișe de lucru, calculatoare, laptop, acces la internet Wi-Fi- Umane: 28 elevi- Temporale: 45 min

Locul: cabinetul de informaticăBibliografie: programa școlară, planificarea, manualul de Științe ale naturii, clasa a III-a, autor Anina Bădescu, Editura Aramis, 2005

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Structura lecției

Conținut și sarcini de instruire Strategia didactică

Modalități de

evaluareActivitatea profesorului Activitatea elevilor

1 2 3 4 5I Moment

organizatoric (2 min)

Voi pregăti clasa, elevii, mijloacele didactice, calculatoarele (câte doi elevi la un calculator), laptopul și conexiunea Wi-Fi, pentru buna desfășurare a lecției.

Elevii vor avea pe bănci caietul, fișa de lucru, calculatorul

II Captarea atenției (3

min)

Le voi prezenta elevilor filmul ”Secretele plantelor”, de 2’50” (https://youtu.be/AmR0OXjXScA )

Elevii vor privi cu atenție filmul prezentat.

ConversațiaExplicația

III Anunțarea temei (2

min)

Voi anunța elevii că astăzi vom afla care sunt părțile componente ale unei plante și ce rol îndeplinesc acestea. Voi nota la tablă data și titlul lecției.

Elevii vor nota pe caiete data și titlul lecției.

Conversația

IV Prezentarea conținutului și dirijarea

învățării (25 min)

Voi lua ca exemplu o plantă cultivată în grădinile oamenilor, dar și pe câmp. Le voi prezenta elevilor o planșă cu Pătlăgeaua roșie cu toate părțile componente și le voi cere să o recunoască.Voi solicita elevii să identifice părțile componente ale unei plante de pătlăgea roșie, din filmulețul prezentat, la minutul 0’35”-0’55”. (https://youtu.be/AmR0OXjXScA ) Voi cere elevilor să descrie fiecare parte componentă.

Elevii recunosc planta, pătlăgeaua roșie.Elevii identifică părțile componente ale plantei: rădăcină, tulpină, frunze, flori,

Explicația Observația,

Conversația euristică

Analiza răspunsurilo

r primate

Page 3: Web view- Înțelegerea și utilizarea în comunicare a unor termeni și concepte specifice științelor naturii; ... V Asigurarea feed-back-ului (8 min)

Voi solicita elevii să caute, cu Google Search, informații cu privire la rolul fiecărei părți componente a unei plante, grupați câte șase, pentru fiecare parte.(de exemplu, www.wikipedia.ro )După culegerea informațiilor, voi adresa elevilor următoarele întrebări:

-Cum se numește partea plantei care ajută la fixarea acesteia în pământ?-Ce rol mai îndeplinește rădăcina?

-Cum se numește partea plantei care susține celelalte părți ale plantei, aflate la suprafața pământului?-Ce rol mai îndeplinește tulpina?

Voi prezenta elevilor filmul pe care l-am creat și postat pe youtube, ”Trecerea apei prin tulpina plantei” https://youtu.be/pJiPx7aNZ_g, pe care l-am postat pe blogul meu, https://carmenparpalea.wordpress.com/. Voi cere elevilor să identifice rolul tulpinii, așa cum reiese din experimental virtual pe care l-am creat și prezentat.-Care sunt părțile plantei susținute de tulpină?

fructe, semințe.Elevii caută cu Google Search informații cu privire la rolul fiecărei părți componente ale unei plante.Rădăcina este partea plantei care ajută la fixarea acesteia în pământ. Mai îndeplinește rolul de a extrage apa cu substanțele hrănitoare din pământ.Tulpina este partea plantei care susține celelalte părți ale plantei, aflate la suprafața pământului. Mai are rolul de a conduce apa cu substanțele hrănitoare la restul plantei.

Frunzele, florile și fructele sunt susținute de tuplină.

Descoperirea dirijată

Exercițiul,

Analiza și compararea rezultatelor

elevilor

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Page 4: Web view- Înțelegerea și utilizarea în comunicare a unor termeni și concepte specifice științelor naturii; ... V Asigurarea feed-back-ului (8 min)

-Ce rol au frunzele?

-Ce se întâmplă în timpul preparării hranei?

-Ce s-ar întâmpla dacă nu ar exista plantele?

-Ce rol au florile?

-Dar fructele, ce rol au?

-Care este rolul semințelor?

Frunzele au rolul de a pregăti hrana necesară întregii plante, în prezența luminii.În timpul preparării hranei, planta consumă dioxidul de carbon, un gaz dăunător sănătății oamenilor, eliminând oxigenul.Viața nu ar putea exista fără plante.-Din flori se formează fructele.-Fructele adăpostesc semințele.-Din semințe apar noi plante.

Problematizarea

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

V Asigurarea feed-back-ului (8 min)

Voi solicita elevii să lucreze împreună, pentru realizarea schemei lecției.Pentru aceasta, le voi cere să deschidă, din blogul meu, prezentare PPT Părțile componente ale plantei, cu video inclus, https://carmenparpalea.wordpress.com/

Elevii accesează blogul meu si deschid documentul cerut. Își notează rolul fiecărei părți componente ale plantei.

ConversațiaExplicația

Aprecieri verbale

VI Evaluare (3 min)

Voi solicita elevii să completeze o fișă de evaluare cu denumirile părților componente ale unei plante. (Anexa 1)

Elevii completează fișa de evaluare.

Munca independentă

Calificative

VII Încheierea

lecției(2 min)

Voi face aprecieri verbale individuale și colective, cu privire la modul în care s-a desfășurat lecția. Voi acorda calificative elevilor care s-au evidențiat.

Page 5: Web view- Înțelegerea și utilizarea în comunicare a unor termeni și concepte specifice științelor naturii; ... V Asigurarea feed-back-ului (8 min)