складне речення, його ознаки 9 кл.

11
ТЕМА. Складне речення, його ознаки. Складні речення сполучникові і безсполучникові із сурядним і підрядним зв’язком Ім’я уроку. Сьогодні я пізнав творчу радість

Transcript of складне речення, його ознаки 9 кл.

Page 1: складне речення, його ознаки 9 кл.

ТЕМА. Складне речення, його ознаки. Складні речення

сполучникові і безсполучникові із сурядним і підрядним зв’язком

Ім’я уроку. Сьогодні я пізнав творчу радість

Page 2: складне речення, його ознаки 9 кл.

МЕТА. Поглибити знання про складне речення, його ознаки, будову, інтонаційні особливості, з’ясувати про складне речення сполучникові і безсполучникові із сурядним і підрядним зв’язком; розвивати творчі вміння моделювати складне речення, реконструювати просте речення у складне; виховувати розуміння внутрішньої і зовнішньої краси людини.

Цілі.Учні знатимуть: суть складного речення, його ознаки, будову,

алгоритм синтаксичного розбору складного речення .

Учні вмітимуть: розрізняти структурні відмінності простих і

складних речень, складних речень із сурядним і підрядним зв’язками; визначати види складних речень (сполучникові й безсполучникові), засоби зв’язку між частинами речення у складному реченні, кількість граматичних основ у ньому.

Page 3: складне речення, його ознаки 9 кл.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.Обладнання. Підручник, робочі зошити, схема “Складне речення”,

алгоритм синтаксичного розбору складного речення.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.1. Метод “Кошик настрою” (з’ясування емоційного стану учнів).

2. Слово учителя.

Page 4: складне речення, його ознаки 9 кл.

ІІ. Цілевизначення і планування.1. Ознайомлення з темою, метою уроку. 2. Вибір із запропонованих загальних цілей уроку особистісно значущих.

ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.1. Опрацювання схеми “Складне речення”.

Page 5: складне речення, його ознаки 9 кл.

2. Робота з підручником.— Параграф 8, рубрика “Запам’ятаймо” на ст. 48, 49.— Рубрика “Пригадаймо”, ст. 50.

3. Гра “Тримай питання”. Бесіда за змістом прочитаного. * Що таке складне речення?* Які ви знаєте види складного речення?* Як називається речення, частини якого поєднані за допомогою інтонації?* Сполучникове речення – це…* Які ви знаєте типи сполучників у складному реченні?. Охарактеризуйте їх.

4. Інформація для допитливих. Складні речення, у яких наявні лише дві частини, називають двокомпонентними: Крикнув перепел в ярочку, стрепет приснув над тернами (Я. Щоголів).

• Складні речення, що мають більше двох частин, називають багатокомпонентними: Ви дивитесь і дивуєтесь; вам здається, щови ідете не по вбитій дорозі зеленого степу, а якимсь невідомимкраєм краси (Панас Мирний).

Під час спілкування люди користуються не тільки простими реченнями, а й складними, які виражають повідомлення, питання чи спонукання до дії. Складні речення мають такі ознаки: виражають відносно закінчену думку, характеризуються інтонацією завершення, співвіднесеністю свого змісту з дійсністю, служать досконалим засобом формування, вираження і повідомлення думок.

Page 6: складне речення, його ознаки 9 кл.

5. Лінгвістичне дослідження на основі тексту. 1. Прочитати текст. Визначити стиль і тип мовлення. Переписати І і ІІ абзаци. Вставити

пропущенні розділові знаки і вмотивувати уживання їх.

Побратимство в запорожців перебувало у великій шані. Народні оповіданнязберегли нам багато випадків про те коли козак одшукавши свого побратима вневолі й не маючи коштів, щоб його викупити віддавався сам на каторгу з тим абитурок випустив його побратима на волю...

На знак побратимства запорожці мінялися хрестами з тіла а далі в них усе булоспільне: вони дарували один одному коней, зброю й інші речі. У походахпобратими бувало не з’їдять один без одного шматка хліба; в боях же вони билисяпоруч і рятували один одного від смерті або захищали своїм тілом.

Побратимство надавало запорожцям великої сили. Воно було однією з таємнихпричин їхньої непереможності й того що ворог рідко захоплював січовика в бранці.Коли траплялося що когось із побратимів хтось кривдив чи ображав то другийзараз же заступався за нього; якщо ж побратима зрадливо вбивали то йогоназваний брат лишившись живим ставав за нього месником (За А. Кащенком.)

Page 7: складне речення, його ознаки 9 кл.

2. Поміркувати над визначеннями, що подають сучасні словники до слова побратим: 1) названий брат ;2) товариш по боротьбі, битві, боях.До якого значення тут ближче описане побратимство? Чи тільки в запорожців було

побратимство?Знайти в тексті всі слова з коренем брат. Доповнити їх своїми прикладами. Скласти з ними 2–3 складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Зробити їх синтаксичний розбір, використовуючи алгоритм.

Page 8: складне речення, його ознаки 9 кл.

АЛГОРИТМ синтаксичного розбору складного речення

Page 9: складне речення, його ознаки 9 кл.

Гра “Конструктор”. Утворити з поданих простих речень складні сполучникові речення. Записати їх, уникаючи тавтологічних повторів

1. Настала осінь. Пожовкло листя на деревах. Відлітають птахи. Все частіше небо затягують важкі хмари (За Б. Лепким). 2. Був зорепад і зелен сад. Ми були у парі (За В. Кудрявцевим). 3. Мати все життя тяжко працювала. Син виріс неробою (За О. Гончарем). 4. З високих круч луна орлиний клекіт. Я телефон Ваш набрала (За Т. Севернюк). 5. Час летів, немов на крилах. Мов сон, життя минало (За Лесею Українкою). 6. Верби сплакували листям. Золоті сльози гнало над водою (За Г. Тютюнником). 7. Праця стає великим вихователем. Праця входить у духовне життя наших вихованців (За В. Сухомлинським). 8. Катря наче заспокоїлась. Неймовірна думка не кидала її голови (За Панасом Мирним).

Page 10: складне речення, його ознаки 9 кл.

IV. Рефлексивно-оцінювальний етап (Узагальнення та систематизація знань, умінь, навичок).

1. Гра “Банк запитань та відповідей”.

1. Охарактеризуйте ім’я уроку.

2. Чи досягли ви цілі уроку?

3. Що найбільше сподобалось на уроці?

4. Що давалося найважче?

5. Чого навчилися?

6. Чого ще хотіли б навчитися

2. Оцініть роботу вашого товариша (вашої товаришки) по парті? Чому саме така оцінка?

Page 11: складне речення, його ознаки 9 кл.

V.Домашнє завдання.

• Обов’язкове: Вивчити параграф 8, ст.48, 49. Вправа 77 (*2).

• За бажанням: а) скласти кросворд “Складне речення з різними видами зв’язку”.

б) написати міні-твір “Барвиста осінь”, підкреслити в тексті складні речення з різними видами зв’язку.