урок "Карпати", 8кл

9
Тема: Українські Карпати. Мета: Формувати знання про географічне положення та природні компоненти Карпат; сприяти розумінню особливостей змін природних умов гірських районів із висотою; ознайомити з новими географічними об’єктами, термінами; розширювати інформаційне поле ; удосконалювати практичні навички та вміння працювати із тематичними картами атласу; виховувати почуття патріотизму, громадської свідомості; розвивати вміння слухати і говорити. Тип уроку: комбінований. Обладнання: підручник «Фізична географія України.8 клас», фізична карта України, атласи «Фізична карта України. 8 клас», електронний атлас «Фізична карта України. 8 клас», комп’ютерна презентація, фотографії екскурсійної поїздки до Карпат, аудіозапис звуків трембіти. Пізнай свій край, себе, свій рід, свій народ, свою землю – і ти побачиш свій шлях у житті. Г. Сковорода Хід уроку

Transcript of урок "Карпати", 8кл

Page 1: урок "Карпати", 8кл

Тема: Українські Карпати.

Мета: Формувати знання про географічне положення та природні компоненти

Карпат; сприяти розумінню особливостей змін природних умов гірських

районів із висотою; ознайомити з новими географічними об’єктами, термінами;

розширювати інформаційне поле ; удосконалювати практичні навички та

вміння працювати із тематичними картами атласу; виховувати почуття

патріотизму, громадської свідомості; розвивати вміння слухати і говорити.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник «Фізична географія України.8 клас», фізична карта

України, атласи «Фізична карта України. 8 клас», електронний атлас «Фізична

карта України. 8 клас», комп’ютерна презентація, фотографії екскурсійної

поїздки до Карпат, аудіозапис звуків трембіти.

Пізнай свій край, себе, свій рід,

свій народ, свою землю – і ти

побачиш свій шлях у житті.

Г. Сковорода

Хід уроку

1. Організаційний момент. Доброго дня! Сьогодні ми продовжимо

мандрувати просторами України. Я надіюсь, що ця мандрівка буде для вас

приємною і пізнавальною.

2. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.

Давайте пригадаємо:

1. У межах яких фізико-географічних країн розташована територія

України?

2. На які природні зони поділяється рівнинна частина України?

Картографічний диктант. Учні в зошитах замальовують картосхему

України, на якій позначені межі природних країн і зон. Учитель називає певні

ознаки, назви, терміни, які характерні для різних природних зон, вказуючи їх

порядкові номери. Учні мають поставити цифри на картосхему у відповідну

зону.

Page 2: урок "Карпати", 8кл

Пропонований перелік: 1 – займає 20% від загальної площі України; 2 –

переважають «транзитні річки»; 3 - має вихід до морів; 4 – найбільше

перебувала під впливом льодовика; 5 – найбільш поширений яружно-балковий

рельєф; 6 – характерні рослини-ефемери; 7 – природний національний парк

Подільські Товтри; 8 – значна заболоченість; 9 – Черемський заповідник; 10 –

Західноукраїнська провінція; 11 – Північностепова підзона; 12 – Донецький

кряж.

Запитання:

- Які частини України належать до гірських фізико-географічних країн?

Прийом «Асоціативний аналіз».

Для якої із фізико-географічних країн характерні дані звуки?

( Аудіозапис звуків трембіти).

Повідомлення теми, ознайомлення учнів з формами роботи на уроці.

3. Мотивація навчальної діяльності.

Нещодавно ви побували в Карпатах (перегляд фото з Карпат).

Запитання:

- Яке враження ви отримали від подорожі до Карпат?

- Чим здивували гори?

Page 3: урок "Карпати", 8кл

Вправа «Самоідентифікація».

Визначте рівень своїх знань про Карпати за

допомогою малюнка, що лежить перед вами.

- Чого ви очікуєте від уроку?

Пригадайте план характеристики природної зони.

План.

1. Географічне положення, межі й розміри Карпат.

2. Загальні риси природних умов.

3. Висотна поясність.

4. Вивчення нового матеріалу.

Географічний практикум. Використовуючи карти атласу та текст

підручника, схарактеризуйте географічне положення Українських Карпат за

планом: а) у якій частині України розташовані; б) із якими формами рельєфу

межують; в) напрямок простягання; г) протяжність у межах України, ширина;

д) із яких гірських пасів складаються.

Карпатська гірська фізико-географічна країна розташована в межах

середньої частин Європи. Одна з провінцій країни – Українські (Східні)

Карпати – займає крайню західну частину України і становить 4% від її площі.

У межах України розташована 1/10 частина підковоподібної Карпатської

гірської країни. Більша її частина розташована на території Румунії, значно

менша – Словаччини, зовсім незначна – Угорщини Чехії , Польщі. Українські

Карпати простягаються в довжину з північного заходу на південний схід на 280

км, а в ширину - з північного сходу на південний захід – 100-110 км. Площа

гірської системи становить 24 тис. км², а разом із Передкарпатською височиною

та Закарпатською низовиною – 37 тис. км². (Використання електронного

атласу)

Page 4: урок "Карпати", 8кл

Виділяють такі основні пасма: Зовнішні Карпати, Верховинський

Вододільний хребет, Полонинсько-Чорногірські Карпати, Рахівсько-Чивчинські

гори, Вулканічні Карпати.

Робота в групах з тематичними картами та підручником.

Об’єднайтеся в групи та за тематичними картами визначте:

1 Група: Визначте тектонічну структуру та геологічну будову Карпат?

2 Група: Охарактеризуйте рельєф даної території. Поклади яких корисних

копалин можна тут зустріти?

3 Група: Охарактеризуйте клімат Карпат;

4 Група: : Охарактеризуйте поверхневі води Карпат;

5 Група: : Охарактеризуйте ґрунтовий покрив;

6 Група: : Охарактеризуйте флору і фауну Карпат.

Під час відповідей груп учні складають схему-опору. Відповіді

супроводжуються комп’ютерною презентацією.

Прийом «Словничок». Учні записують в зошит нові терміни: фліш,

верховини, полонини.

Робота з підручником. Розгляньте малюнок в підручнику (ст.. 207, мал..

171) та визначте, які висотні пояси характерні для Карпат? Чим можна

пояснити наявність даних поясів в горах?

5. Закріплення нового матеріалу.

Вправа «Досягни вершини» (Учням пропонується продовжити речення.

Якщо правильне завершення, тоді на анімаційному малюнку піднімається вгору

Page 5: урок "Карпати", 8кл

казковий герой. Таким чином, виконавши вправу, учні опиняються на вершині

гори).

Найвища гірська вершина Карпат – Говерла.

Давайте попробуємо піднятися на цю вершину, продовживши речення:

1. Українські Карпати є східним продовження гір…

2. За висотою Карпати належать до…

3. Вершини Карпат мають округлу форму внаслідок того, що …

4. Відсутність льодовиків в Українських Карпатах пояснюється тим,

що…

5. Південно-західні схили Карпат порівняно із південно-східними…

6. Найхарактернішою рисою карпатської гірської країни є…

Тести (тестові завдання виконуються за комп’ютером або нетбуком з

використанням програми Tester)

1) На вершині Карпат за рік опадів випадає приблизно:

а) 500-600 мм; б) 800-900 мм; в) 1500-1600 мм.

2) Південно-західні схили Карпат у порівнянні з південно-східними:

а) більш холодні; б) більш теплі; в) більш сухі.

3) З Передкарпатським передгірним поясом пов’язані родовища:

а) свинцю і цинку; б) чорних металів; в) нафти та газу.

4) Більшість пасом Карпат складаються з гірських порід:

а) магматичного походження;

б) метаморфічного походження;

в) осадового походження.

5) Бурий колір грунтам Карпат надають сполуки:

Page 6: урок "Карпати", 8кл

а) заліза; б) кремнію; в) марганцю.

6) Вершини Карпат округлої форми внаслідок того, що:

а) це старі гори, які підлягали руйнуванню;

б) молоді гори, які ще не «підросли»;

в) молоді гори, складені осадовими породами,які швидко руйнуються.

7) Найбільше гірське озеро Карпат:

а) Марічейка; б) Синє; в) Синевир.

8) Відсутність льодовиків в Українських Карпатах пояснюється тим, що:

а) вони знаходяться в помірному кліматичному поясі;

б) мають округлі вершини;

в) мають недостатню для утворення постійної снігової лінії висоту.

9) До найвищих гірських масивів Українських Карпат належать:

а) гори Бескиди;

б) Вулканічний хребет;

в) Полонинсько-Чоргногорське пасмо.

10) Об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО оголошені:

а) високогірні озера Карпат;

б) букові ліси Карпат;

в) полонини Українських Карпат.

Домашнє завдання:

1. Опрацювати §38 в підручнику.

2. Нанести на контурну карту природні області Українських Карпат.

3. Диференційоване завдання: хто набрав 9-10 балів за тестові завдання –

повідомлення про стихійні явища природи або національні парки Карпат;

6-8 балів – скласти кросворд (10-12 слів); менше 6 балів – дати відповідь

на питання для самоперевірки в підручнику (ст..209)

6.Підсумок

Зверніться до вправи «самоідентифікація», яку ви виконували на початку

уроку.

– Чи поглибили ви свої знання про Українські Карпати?

Page 7: урок "Карпати", 8кл

Позначте на малюнку своє розташування відповідно до рівня знань, які ви

маєте про Українські Карпати.

Запитання:

- Чи збулися ваші очікування.

Виставлення оцінок і цінування учнів.