Літературне читання.Джереджа Р.О.

13
Тема: Підсумковий урок за розділом "З чистого джерела народної творчості" Мета: узагальнити та систематизувати уявлення учнів про усну народну творчість; повторити вивчені жанри усної народної творчості, перевірити знання, вміння та навички учнів; формувати предметні компетентності; розвивати творчі здібності та мовлення учнів, інтерес до вивчення усної народної творчості, виявляти своє ставлення, оцінювати; виховувати любов до культури рідного народу, гордість за народ, який залишив для нас багату спадщину. Обладнання: презентація "З чистого джерела народної мудрості", ілюстрації до казок картки, схеми-опори. Хід уроку І. Організація класу . - Кожен народ у світі пізнають за символами. Нас, українців, шанують за рушники і вишиванки, вербу і калину. Серед птахів також виділяють символи: лелека, ластівка, соловей. Співом соловейка захоплюються всі. Такою ж є і наша мова солов'їна.

Transcript of Літературне читання.Джереджа Р.О.

Page 1: Літературне читання.Джереджа Р.О.

Тема: Підсумковий урок за розділом "З чистого джерела народної творчості"

Мета: узагальнити та систематизувати уявлення учнів про усну народну

творчість; повторити вивчені жанри усної народної творчості, перевірити

знання, вміння та навички учнів; формувати предметні компетентності;

розвивати творчі здібності та мовлення учнів, інтерес до вивчення усної

народної творчості, виявляти своє ставлення, оцінювати; виховувати любов

до культури рідного народу, гордість за народ, який залишив для нас багату

спадщину.

Обладнання: презентація "З чистого джерела народної мудрості", ілюстрації

до казок картки, схеми-опори.

Хід уроку

І. Організація класу.

- Кожен народ у світі пізнають за символами. Нас, українців, шанують

за рушники і вишиванки, вербу і калину. Серед птахів також виділяють

символи: лелека, ластівка, соловей. Співом соловейка захоплюються всі.

Такою ж є і наша мова солов'їна.

А чи знаєте ви, що кожен соловей має власний голос, не схожий на

голос іншого птаха? А співають лише самці, щоб звернути увагу подружки?

Сподіваюсь, що ви на уроці, як соловейки, даватимете неповторні

відповіді і зачаруєте ними своїх однокласників і всіх присутніх у класі.

ІІ. Повідомлення теми і завдання уроку.

- Сьогодні у нас підсумковий урок за розділом "З чистого джерела

народної творчості". Він буде насичений іграми, цікавими завданнями, які

Page 2: Літературне читання.Джереджа Р.О.

допоможуть нам згадати все, що ми вивчили з цієї теми на уроках і в

позаурочний час.

Дуже прошу бути уважними, активними, спостережливими, а при

роботі в групах допомагати один одному і поважати думку товариша.

- Діти, що спадає вам на думку, коли чуєте слова "народна творчість",

"народна мудрість"?

- Подивіться, яке багате, насичене джерело народної мудрості! Скільки

струмочків вливається і витікає з нього, збагачуючи мову українського

народу, відображаючи його мудрість.

- Як ви думаєте, а чому джерело "чисте"?

Чисте тому, що увібрало у себе мудрість народу, який завжди мріяв про

щасливе вільне життя, найкращими людськими рисами вважав чесність,

доброту, працелюбність.

І ми сьогодні послухаємо, про що дзвенять деякі струмочки.

А які саме, дізнаємось, прочитавши "Літературну математику"

(слайд)

ІІІ. Узагальнення і систематизація набутих знань.

1. Робота над повторенням знань про казки

а) "Мозковий штурм"

- Отож, казки.

І що воно таке-ото - казка?

Прошу відповісти групу "Казкарів"

(Казка - це цікава вигадка історія про події, яких не може бути в реальному

житті. Казки мають повчальний характер.)

Page 3: Літературне читання.Джереджа Р.О.

- Жили казки в прадавні часи і тепер живуть у народі, в творчості

письменників, в кіно. Бо вони - чудо із чудес!

- Які казки ми вивчили у розділі?

- Які це казки? (чарівні)

- Чого ми навчились у героїв казки "Кривенька качечка"? Які риси

засуджує казка?

- Які герої казки "Кирило Кожум'яка" викликають у вас захоплення?

Які їх риси варто наслідувати?

б) Хвилинка-веселинка "Казки переплутались".

- На сьогоднішній урок до нас поспішали не лише нові казки, а й

вивчені раніше. Так поспішали, що впали і переплутались. Визначіть. які

казки потрапили в халепу.

Були собі дід та баба

Пішов дід на город: гуп, гуп... - та й загубив рукавичку.

Став на воротях у червоних чоботах та й каже: "Півнику, братику,

відчини!"

Поклав він пироги на стіл, а мишенята тут як тут.

("Ріпка", "Рукавичка", "Коза-дереза", "Котик і Півник", "Колосок")

в) А тепер слово групі "Казкарів"

"Вікторина"

- Кому із персонажів належать ці слова?

Де вже миритися? Битися з тобою іродом проклятим! (Кирилові

Кожум'яці)

Знаєш що, діду? Зробимо так: скажемо, що йдемо по грибки, а самі

заховаємося та й будемо виглядати, хто до нас понесе воду? (Бабі)

Page 4: Літературне читання.Джереджа Р.О.

Це ж уже проклятий змій загубив мою дитину (Князеві)

Візьмемо її додому, нехай вона у нас живе (Дідові)

г) Запишіть план до казки у правильній послідовності

o Спалене гніздо

o Незвичайна знахідка в лісі

o Помічниця

o Дівчинка покидає стареньких

[Виставлення балів в картці самооцінювання]

д) Вправа "Придумування історії із шостим словом" [оцінювання]

е) Творча вправа (в групах)

Перегляд частини мультфільма "Про всіх на світі".

- Скласти продовження казки. [оцінювання творчої роботи]

Часто після школи, коли хочемо відпочити, переглядаємо казки. Ось і

зараз я пропоную переглянути казку. Трішки відпочити, але бути пильними,

бо казка не має закінчення.

2. Робота над прислів'ями

- Що таке прислів'я?

Це ніби певні поради або правила життя, в яких щось схвалюється або

засуджується. В них коротко сказано про найсуттєвіше.

Завдання від "Знавців прислів'їв"

а) Назвіть прислів'я про знання

б) Гра "Хто правильно закінчить прислів'я"

Хто багато читає,…

Хочеш більше знати …

Page 5: Літературне читання.Джереджа Р.О.

Слово - не горобець, …

Не той друг, хто медом маже, а …

Умій сказати, …

в) Гра "Ти - мені, я - тобі"

Виберіть з картки - довідки прислів'я про людей з протилежним характером

Лякана ворона і куща боїться.

1 група

Останню сорочку віддасть

Менше обіцяй, більше роби

У праці народжуються герої

Сміливого куля не бере

Ледачому і в будень свято

2 група

Сміливі міста беруть

У щедрих господарів кури по два яйця несуть.

Де руки й охота, там скора робота.

Не хвали сам себе, нехай тебе люди похвалять.

Посеред зими і льоду не випросиш.

3 група

Щедра душа меду не жаліє.

Page 6: Літературне читання.Джереджа Р.О.

Хто поспішить, той людей насмішить.

Сміливому і море по коліно.

Для нашого Федота не страшна робота.

3. Робота над піснями.

Важко уявити собі життя українського народу без пісні. Українці -

співоча нація, і пісня супроводжує їх все життя.

Назвіть відомі вам українські народні пісні.

а) Виконання пісні "Ой на горі жита много"

б) Завдання групи "Піснярів"

Назвіть, які пісні співають герої цих казок?

в) фізкультхвилинка "Два півники"

4. Робота над загадками

Пригадаємо, що називають загадками.

З давніх-давен наш народ перевіряв загадками розумові здібності своїх

співрозмовників.

а) загадування власних загадок

Дві сестриці гуляють, одна одну переганяють. (ноги)

Усе те, що є на світі

все там, звідки кожен бере,

скільки хоче

А все лишається. (книга)

Хто дістане зубами потилицю? (гребінець)

Page 7: Літературне читання.Джереджа Р.О.

Скільки б не їв, а завжди голодний? (вогонь)

б) "Складіть загадку про рослин, тварин, шкільні речі" (в групах).

1 група (червона, соковита, гірка, добра, смачна) калина

2 група (прудка, маленька, пухнаста, руденька) білка

3 група (вона вчить, завжди мовчить, потрібна всім) книга

в) "Відтворити загадку"

У полі зростав У лісі зростав

У муляра побував У столяра побував

В дворі оселився В кімнаті оселився

Скатертиною укрився (стіл) Скатертиною укрився

Оцінювання

IV. Доповнення, розширення досвіду учнів з теми

1. Підготовча бесіда

Жанри народної творчості створювали сотні років тому. Можливо нам,

сучасним людям, це вже не потрібно? Ви згідні з таким твердженням?

В людей завжди була і є природна потреба творити. Творили наші

предки, творити хочуть і сучасники. І джерелом творчості для нас є народна

мудрість.

Щоб переконатись у цьому, пропоную ознайомитись із твором А.Григорука

"Хочеш бути щасливим, не будь лінивим".

Хочеш бути щасливим, не будь лінивим.

Загадала бабуня, щоб Дениско перебрав дві склянки гречаних круп на

кашу: там же і насінинки бур'яну трапляються, і «колінця» зід стебел, і навіть

Page 8: Літературне читання.Джереджа Р.О.

манюні грудочки землі. А зід усього того хіба може бути каша смачна!

Сів Дениско за стіл, чисті крупинки відгортає по ліву руку, а весь непотріб —

по праву.

Тільки робота ця загайна і вимагає великого терпцю та уваги, а на

Дениска швидко ліньки напали. От він і перебрав крупи абияк.

Бабуня ж була певна, що Дениско попрацював на совість, і висипала крупи в

окріп.

Зварилася каша. Сіли всі вечеряти. Коли це Дениско як підскочить:

— Ой! Що ви мені підсунули! — і виплюнув на край тарілки крем'яшка.

Всі повернули до нього голови, а бабуня відклала набік ложку і з докором

сказала:

— Це дякуй тому хлопчикові, що крупи перебирав. Все йому, бач, ліньки.

— Е, лінивому й нитку перервати важко,— підтакнув тато.

— Щира правда,— не втримавшись, докинув і своє слово дідусь.— Лінивий

сидячи спить, лежачи робить.

— Ледачому завше ніколи,— посміхнулася мама.— Вранці росяно, в обід

душно, а ввечері комарі кусають.

— Знаю, знаю,— винувато закліпав очима Дениско.— Хочеш бути

щасливим, не будь лінивим...

А.Григорук

2. Словникова робота.

3. Мовчазне читання оповідання.

4. Аналіз твору

Яку справу доручила бабуся онукові?

Як він виконав роботу?

Що з цього приводу сказав тато? мама? дідусь? бабуся? Зачитайте.

Чим особливі ці речення?

Page 9: Літературне читання.Джереджа Р.О.

Чим цікавий цей твір?

V. Підсумок уроку.

Настав час підвести підсумки нашої роботи. Пропоную зробити це,

використавши 6 капелюхів мислення. Зверніть увагу, апелюхи солом'яні. Це

один із видів національного одягу українців.

Чому капелюхи? Капелюх легко надягти і зняти. А ще й до того - він

символ розумової діяльностію

Це відноситься і до нашої ситуації, оскільки ми повинні вміти змінювати свої

думки з такою ж легкістю, як і кольорові капелюхи.

Білий капелюх - символізує повну відсутність кольору, символ інформації,

фактів.

Тож прошу перерахувати, які завдання виконували на уроці?

Жовтий капелюх - легкий, приємний, радісний.

Чому знання про народну творчість необхідні в нашому житті?

Чорний - символізує сум, печаль. Чорний капелюх - це критика.

Можливо,вам не все подобається в народній творчості? Щось не сподобалось

на уроці?

Червоний - це колір вогню, сильних емоцій.

Які відчуття супроводжували вас на уроці? Який настрій?

Зелений - це колір родючості і розвитку. Символізує рослину, яка з'явилася з

крихітної насінини і тянеться до життя.

Перебуваючи під зеленим капелюхом, ми придумуємо нові ідеї. Хто з вас

має ідеї щодо застосування народної творчості?

Синій колір сиволізує розум, врівноваженість. Синій капелюх - управління

процесом.

Page 10: Літературне читання.Джереджа Р.О.

Попросимо наших гостей сказати, що ми досягли і що треба робити для

кращого опанування теми, що вивчали?

Результати оцінювання.