конспект оксиген

14
. Тема Оксиген. Поширеність Оксигену в природі. Кисень, склад його молекули. Фізичні властивості . Мета: повторити класифікацію речовин; закріпити знання учнів про елементи метали і неметали та прості речовини на прикладі Оксигену й кисню; дати поняття про Оксиген – хімічний елемент і кисень – просту речовину; ознайомити учнів з поширенням кисню в природі, його фізіологічною дією; розвивати вміння учнів вміння учнів самостійно здобувати знання , працювати з текстом підручника, логічно мислити, спостерігати, робити висновки та узагальнення, використовувати раніше набуті знання в новій навчальній ситуації; виховувати творчу , допитливу особистість. Обладнання: ноутбук,телефізор презентація Power Point; опорні конспекти, картки ; періодична система хімічних елементів Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Форми роботи: робота в групах, самостійна робота з опорним конспектом, еврістична бесіда, елементи гри «Морський бій», «Гронування», демонстраційний експеримент. Підручник: Попель П.. П.., Кри-кля Л. С.. Хімія: Підруч.. для 7 кл.. загальноосвіт.. навч.. закл. — К..: ВЦ «Академія», 2007. — 136 с..

Transcript of конспект оксиген

Page 1: конспект  оксиген

.Тема Оксиген. Поширеність Оксигену в природі. Кисень, склад його молекули. Фізичні властивості .Мета:

повторити класифікацію речовин; закріпити знання учнів про елементи метали і неметали та прості речовини на прикладі Оксигену й кисню; дати поняття про Оксиген – хімічний елемент і кисень – просту речовину; ознайомити учнів з поширенням кисню в природі, його фізіологічною дією;

розвивати вміння учнів вміння учнів самостійно здобувати знання , працювати з текстом підручника, логічно мислити, спостерігати, робити висновки та узагальнення, використовувати раніше набуті знання в новій навчальній ситуації;

виховувати творчу , допитливу особистість.

Обладнання: ноутбук,телефізор презентація Power Point; опорні конспекти, картки ; періодична система хімічних елементів

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форми роботи: робота в групах, самостійна робота з опорним конспектом, еврістична бесіда, елементи гри «Морський бій», «Гронування», демонстраційний експеримент.

Підручник: Попель П.. П.., Кри-кля Л. С.. Хімія: Підруч.. для 7 кл.. загальноосвіт.. навч.. закл. — К..:ВЦ «Академія», 2007. — 136 с..

Основні поняття й терміни: Оксисен,кисень,озон,озоновий шар

Page 2: конспект  оксиген

Хід уроку:

І. Організаційний етап уроку

Привітання вчителя. Емоційне налаштування учнів на урок

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Метод «Мікрофон»

Як можна розділити всі речовини? (на метали і неметали).

Як ще можна класифікувати речовини? ( на прості та складні).

Випишіть із переліку речовин окремо складні і окремо прості речовини: H2O2; O2;

H2SO4; H2O; Na2O; CuO; NaOH; O3.

Поясніть ваш вибір.

Який хімічний елемент зустрічається у всіх перерахованих нами речовинах? (О).

ІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

Щоб відповісти на запитання «Яка ж тема сьогоднішнього уроку ?» давайте

розгадаємо зашифрований вислів на дошці»

Діти, сьогодні ми почнемо знайомитися з найбільш розповсюдженим хімічним елементом, який утворює усім відому просту речовину, без якої неможливо уявити існування всього живого на планеті Земля. А назвати цю речовину ви зможете відгадавши загадку:

Живе в квартирі № 8,по вулиці: період 2,

Сам бути він не полюбляє, як ми його називаєм?

Оксиген)

Page 3: конспект  оксиген

Формула його О2,Він важливий для життя.

З ним щодня ми справу маєм, Як його ми називаєм?

(Кисень)

Що це за хімічний елемент і яку просту речовину він утворює?(Речовина кисень та елемент, що його утворює – Оксиген)

Запишіть тему уроку в зошит.

Давайте разом поміркуємо над задачами, які ми поставимо до нашого урок(разом з учнями складаємо задачі уроку, виходячи з теми).Задачі:

скласти «досьє» на хімічний елемент Оксиген;вивчити його поширення в природі;скласти «досьє» на просту речовину - кисеньз'ясувати фізичні властивості кисню та застосування

Відомий вчений Й. Я. Берцеліус зазначав: «Кисень – це речовина, навколо якої обертається земна хімія». Отже, вперед за новими знаннями.

Девізом нашого уроку пропоную взяти слова Я. А. Коменського: «Вважай нещасним той день або той час, в який ти не засвоїв нічого нового і нічого не додав до своєї освіти».

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1.Характеристика Оксигену

Вчитель: Одним з найпоширеніших хімічних елементів на нашій планеті є Оксиген, який утворює просту речовину кисень.

Напишіть хімічний символ елемента Оксигену. Яка відносна атомна маса Оксигену? Яку валентність проявляє Оксиген у сполуках? Яка хімічна формула кисню?

Яка відносна молекулярна маса речовини кисню?

Page 4: конспект  оксиген

У Періодичній системі Оксиген має порядковий номер 8, відповідно заряд ядра +8. Хімічний символ елемента - О.

Ar(О) – 16 (це означає, що атом Оксигену в 16 разів важчий за 1/12 маси атома Карбону). У хімічних сполуках Оксиген завжди виявляє валентність ІІ, не зважаючи на те, що він перебуває в VІ групі Періодичної системи.

Оксисен є найактивнішим елементом у природі після Флуору. Завдяки цьому він утворює сполуки практично з усіма елементами.

Хімічний елемент Оксиген утворює дві прості речовини кисень (О2) та озон (О3).

2.Поширеність Оксигену у природі.

Фронтальна робота з підручником та діаграмами «Вміст хімічних елементів в земній корі», «Склад повітря»Завдання:

Завдання . Прочитати текст. На полях поставити помітки: + було раніше відомо;

- нова інформація;

! здивувало; ? викликало сумніви

1. Відкрийте підручник на стор. 147.2. Знайдіть діаграму «Вміст хімічних елементів в земній корі»3. По діаграмі визначте масову і атомну частки Оксигену в земній корі.4. Зробіть висновок про його поширеність.5. До складу чого може входити Оксиген в земній корі?

(показують на діаграмі на дошці)6. Тепер відкрийте сторінку 148.7. Знайдіть діаграму «Склад повітря»8. По діаграмі визначте складові частини повітря.

(показують на діаграмі на дошці)9. Чому протягом тисяч років відсотковий склад повітря майже не змінився, адже всі живі істоти поглинають кисень, а виділяють вуглекислий газ при диханні, транспорт і вся промисловість працює завдяки горінню?

ВИСНОВОК (учні роблять самостійно):Оксиген – найпоширеніший елемент земної кори. В повітрі його 23%. Його запаси поповнюються фотосинтезом рослин. Рослини мають планетарне значення.

Page 5: конспект  оксиген

-Яке місце за поширеністю займає Оксиген? (Перше).- У якому вигляді зустрічається Оксиген у природі? (У вільному стані– входить до складу повітря, у вигляді розчину міститься у воді, у вигляді сполук утворює мінерали та гірські породи).- У вигляді яких простих речовин Оксиген зустрічається у природі у вільному стані? (У вигляді кисню та озону).- У вигляді яких складних речовин зустрічається Оксиген? (Вода, крейда,глина, вуглекислий газ, мармур,іржа(оксид феруму) ,білки, жири та вуглеводи, нуклеїнових кислот, ферменти, вітаміни).

Давайте обчислимо молекулярні маси кисню та озону (робота біля

дошки)./робота лівої півкулі/

Аr (О) = 16 Мr (О2) = 2 Аr(О) = 2 16 = 32∙

Мr (О2) = 32

Мr (О3) = 3Аr (О) = 3 16 = 48∙

Page 6: конспект  оксиген

Знаючи, що молекулярна маса повітря 29, обрахуємо, у скільки разів кисень та

озон важчий за повітря.

= = 1,1

Отже, кисень важчий за повітря у 1,1 рази.

= = 1,7

Отже, озон важчий за повітря в 1,7 рази.

3.Фізичні властивості кисню

Заповнення схеми 3 в процесі прослуховування казки(додаток 1)

Обчислимо масову частку Оксигену у молекулі води. /робота лівої півкулі –

логічне мислення/

Дано:

Н2О ω (ел) = 100%∙

ω(О) -? Мr (Н2О) = 2 Аr (Н) + Аr(О) = 2 1 + 16 = 18∙

Мr (Н2О) = 18

ω(О) = 100% = 88,8%∙

Відповідь: масова частка Оксигену у молекулі води становить 88,8%.

Page 7: конспект  оксиген

5.     Фізичні властивості кисню.

Завдання: Використовуючи власний досвід та фактичні дані на с.88 підручникаА.заповнити схему. (див презентацію)

Б.Поясни, чому –

- Кисень, випущений з балона, накопичується в нижній частині виробничого приміщення. Він заповнює всі приямки та траншеї і надовго там затримується. Назви причину цього явища.

 -  Охолоджену переварену воду не слід наливати до акваріума та поливати нею рослини.

- Живу троянду занурили у посудину з рідким киснем. Поясни, чому квітка стала крихкою (малюнок).

Page 8: конспект  оксиген

V. Закріплення нового матеріалу.:

І.

Хімічний лабіринт (додаток 2)

Хвилинка – цікавинка:

- Рідкий кисень , як і залізо притягується до магніту.- Організм дорослого чоловіка щодоби споживає приблизно 900 г кисню, а жінки –

600 гУчитель.. Угорський учений Д.. Хевеші говорив: «Мислячий розум не почуває себе щасливим, поки йому не вдасться зв’язати воєдино розрізнені факти, які ним спостерігаються».. Сьогодні ми спробували створити «портрет кисню» з тих фактів, які були відомі, та з нової інформації про цей елемент і просту речовину.. Як ви гадаєте, чому Берцеліус сказав: «Кисень — це речовина, навколо якої обертається земна хімія»? Яке значення має кисень? Які властивості проявляє? Чому кисень був названий знайомим незнайомцем? Що нового ви довідалися про кисень?

-

Page 9: конспект  оксиген

VІI. Рефлексія. Учитель: А тепер давайте висловимо думку про те, чи знадобиться вам та

робота, яку ви провели при підготовці до уроку, ті навички, які ви отримали під час до уроку .

Як ви вважаєте, чи досягли ми мети уроку?Чи корисні вам будуть ці знання у майбутньому?Що нового ви дізналися на уроці?Чи все вам було зрозуміло?Що виявилося складним для розуміння?

VІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати §16 (Попель П. П., Крикля Л. С. Хімія 7 клас. – К. : Видавничий центр «Академія», 2007)

Виконати вправи:

І група – 124; ІІ група – 124, 126.

Завдання для творчої групи:

Виготовити з пластиліну модель молекули кисню

Придумайте рекламу «Кисень — життєдайна речовина»

VІIІ. Підведення підсумків уроку

Учитель: Діти! Слухаючи ваші відповіді я пригадала прислів’я “Без труда нема плода”. Всі потрудились на славу. Заслуговують на подяку всі учні. Вони виявили зацікавленість темою. Ніщо в світі не вічно. Ріка змінює свій напрям. Десь з’являється щось нове, а щось відмирає. Але знання є вічними людськими цінностями.

Ну, що ж. Всьому в житті свій час. Дзвін кличе на перерву нас. Я хочу щиро побажати, Любі хлопці та дівчата, Щоб добрими ми всі зростали, Батьків і ближніх поважали, Щоб мудрість ми в житті знайшли. І всі щасливими були. Учитель: Бажаю всім вам розуміння людських цінностей: розуму, добра, любові. Саме вони відокремлюють нас від органічного світу. Вони роблять людину людиною, допомагають зрозуміти своє місце в житті. Тож шануємо в собі людину. На все добре.

Page 10: конспект  оксиген

Додаток1

Чарівний кисень

(казка)

Він був тихим хлопчиком: без кольору, смаку і запаху і довгий час

мандрував по світу, ховаючись від усіх. Навіть імені у нього не було. І ось

одного разу, наприкінці XVIII століття,він зустрів французького вченого.

Хлопчик так сподобався вченому,що той запросив його в хімічну

лабораторію і подарував йому гарне ім'я -Оxsigenium- що народжує кислоти,

в Україні його стали називати Киснем. Хлопчика дуже всі полюбили,

особливо тварини і рослини, що просто жити без нього не могли. Дружбу

Кисню з живими організмами назвали(як?) Диханням,а з хімічними

речовинами -окисленням, а іноді горінням. Одного разу,на вечірці у друзів,

Кисень познайомився з красунею Водою. Він спробував в ній

розчиниться,але це йому погано вдалося, бо в 100 об'ємах Води,розчиняється

всього 3об'єми Кисню. Тоді Кисень розсердився і при температурі-

183Сперетворився на рідину, а при температурі -219С -затвердів. Друзі

спробували розвеселити Кисень, оточили його турботою і увагою, привели

до нормальних умов. Але Кисень перетворився на невидимку і втік. Він

знову відправився блукати по білому світу, шукати своє щастя.

Page 11: конспект  оксиген

Додаток 2Хімічний лабіринт