Урок з теми: "Перший похід монголів на Русь. Вторгнення...

6
Урок з теми: Перший похід монголів на Русь. Вторгнення хана Батия на українські землі Мета: Розглянути походи хана Батия на руські землі, завоювання монголо- татарами Північно-Східної і Південно-Західної Русі, розкрити суть і значення боротьби народів Європи і Азії з монголо-татарськими завойовниками, розвивати вміння аналізувати історичні події, факти; встановлювати зв’язки між історичними подіями, спів ставляти Їх, показати героїзм народу в боротьбі проти загарбників, виховувати почуття поваги до історичного минулого України. Навчально-методичне забезпечення: 1. Підручники (Ю.Ю.Свідерський, Т.В.Ладиченко Історія України 7 клас); 2. Навчальні посібники (Буштрук О.В. Історія України 7-9); 3. Карти, атласи; 4. Комп’ютерна презентація Тип уроку: урок формування вмінь і навичок Вид заняття: урок-практикум Структура уроку: 1. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів. 2. Вивчення нового матеріалу: а) Утворення монгольської держави а) Битва на р. Калці; б) Нашестя Батия на Русь. Облога Києва та його штурм; в) Монголо-татарське іго; г) Значення боротьби українського народу проти монголо-татар. 3. Закріплення і повторення вивченого матеріалу Хід уроку: I . Актуалізація опорних знань і вмінь учнів: Вступна бесіда за питаннями: 1) Яким був спосіб життя кочовиків? 2) З якими кочовими племенами довелося вести боротьбу Русі до XIII ст.? 3) Яку роль в житті руських князівств зіграли кочовики? II . Вивчення нового матеріалу.

Transcript of Урок з теми: "Перший похід монголів на Русь. Вторгнення...

Page 1: Урок з теми: "Перший похід монголів на Русь. Вторгнення хана Батия на українські землі"

Урок з теми: Перший похід монголів на Русь. Вторгнення хана Батия на українські землі

Мета: Розглянути походи хана Батия на руські землі, завоювання монголо-татарами Північно-Східної і Південно-Західної Русі, розкрити суть і значення боротьби народів Європи і Азії з монголо-татарськими завойовниками, розвивати вміння аналізувати історичні події, факти; встановлювати зв’язки між історичними подіями, спів ставляти Їх, показати героїзм народу в боротьбі проти загарбників, виховувати почуття поваги до історичного минулого України.

Навчально-методичне забезпечення:1. Підручники (Ю.Ю.Свідерський, Т.В.Ладиченко Історія України 7 клас); 2. Навчальні посібники (Буштрук О.В. Історія України 7-9);3. Карти, атласи;4. Комп’ютерна презентація

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок

Вид заняття: урок-практикум

Структура уроку:

1. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.2. Вивчення нового матеріалу:

а) Утворення монгольської держави а) Битва на р. Калці; б) Нашестя Батия на Русь. Облога Києва та його штурм; в) Монголо-татарське іго; г) Значення боротьби українського народу проти монголо-татар.3. Закріплення і повторення вивченого матеріалу

Хід уроку:

I . Актуалізація опорних знань і вмінь учнів: Вступна бесіда за питаннями:1) Яким був спосіб життя кочовиків?2) З якими кочовими племенами довелося вести боротьбу Русі до XIII ст.?3) Яку роль в житті руських князівств зіграли кочовики?

II . Вивчення нового матеріалу.

1) Наприкінці XII ст. у Монголії спалахнула боротьба за об'єднання скотарських племен в єдину державу. Переміг геніальний полководець Темуджин, котрого в 1206 р. з'їзд знаті обрав Чингісханом, тобто Володарем володарів. Він запровадив жорстку систему централізованого управління, писемне діловодство, єдине законодавство, створив надзвичайно боєздатну й рухливу армію, що трималася на жорсткій дисципліні й мала прекрасне озброєння. Протягом 1207-1222 рр. монголи завоювали Південний Сибір, Північний Китай, Середню Азію й Закавказзя.

Завдання: а) На ст. 153 знайти суть існування монгольської держави, спираючись на документальні дані.б) На стрічці часу відзначити першу дату – 1206 рік, співвіднести його зі століттям.

Page 2: Урок з теми: "Перший похід монголів на Русь. Вторгнення хана Батия на українські землі"

Отже: 1) монгольська держава створена для завоювань; 2) Знайти в підручнику докази того, що створена для завоювань, держава проводила

загарбницьку політику. (водночас позначаючи дати на стрічці часу)3) Якщо завойовані були простори Сходу, напрошується висновок: Який?

2) Перша зустріч монгольських і руських воїнів

Самостійна робота за завданням:Розглянути кадр презентації, на якому зображено монгольських і руських воїнів.

Репродуктивна бесіда за запитаннями:1) Яке було озброєння монгольських воїнів?2) Яке у руських?3) У чому полягає подібність в озброєнні руського воїна та монголо-татарина?

1. Битва на р. Калці у 1223 році.Вступна розповідь учителя.Захопивши Закавказзя, монголо-татари переслідували половців та витіснили їх у степи

Приазов’я. Половецький хан Котян намагався знайти союзника для спільної боротьби проти небезпечного ворога і звернувся до свого зятя, галицького князя Мстислава, з такою пропозицією: «Сьогодні нас переб’ють, а завтра вас, якщо не допоможете нам».

В Києві був скликаний з’їзд руських князів, на якому було вирішено об’єднатися з половцями для боротьби з монголами и вирушити їм назустріч.

Бесіда за схемою презентації.Розповідь про хід воєнних дій 31 травня 1223 року. (Дату учні записують в зошит)

Без узгодження плану дій з великим князем торчеський князь Мстислав Удатний наказав частині полків переправлятися через річку. Його підтримали половці. У той час як Мстислав Романович розташувався табором на пагорбі правого берега Калки, на лівому зав'язалася битва з передовими силами монголів. Останні почали відступати, заманюючи супротивника під удар своїх основних сил. Він виявився страшним за силою. Втеча половців внесла сум'яття в лави руських воїнів, котрі, зазнаючи великих утрат, також залишили поле бою. Мстислав Романович не надав розгромленим полкам допомоги. Монголи розділилися: одна частина переслідувала втікачів, інша оточила табір великого князя.

Його штурм тривав три доби. Обложені мужньо захищалися, і Субедей запропонував за викуп відпустити руське військо. Мстислав Романович погодився. Але монголи слова не дотримали. Коли обложені вийшли з табору, вони атакували їх і майже всіх вирізали. Трьох захоплених князів поклали під дерев'яний настил, на якому бенкетували. Втрати руського війська були жахливими: додому повернувся лише кожен десятий воїн.

Катастрофа на Калці стала наслідком неузгодженості дій руських воєначальників, їхніх усобиць, згубної самовпевненості й недбалості.

Робота з історичним джерелом:Про яку історичну подію писав багдадський урядовець Ібн-ал-Асиз: «Це був один із

найзапекліших боїв: він тривав кілька днів, але татари нарешті стали переможцями; половці і русичі зазнали цілковитої поразки. Ті, які встигли врятуватись, дісталися Русі у найнещаснішому вигляді.”

Колективна робота за завданням: Назвати причини поразки об’єднаних русько-половецьких військ у битві з монголо-татарами.

2

Page 3: Урок з теми: "Перший похід монголів на Русь. Вторгнення хана Батия на українські землі"

2.Нашестя Батия на Русь. Облога Києва та його штурм.

а) Продивитися схему нападу монголо-татар на руські землі (на стрічці часу позначити дати 1239, 1240, 1241, 1242 рр.) Робота з картою.

б) Пропозиція учням продивитися уривок з художнього твору і відповісти на запитання:“Рано в кінці листопада цього страшного року задзвонив вічовий дзвін. Він дзвонив

уперто, наполегливо, своїм дзвоном піднімаючи городян, закликаючи йти не гаючись на майдан перед собором Святої Софії. Всі зібрались на пагорбі, з якого відкривався вид на дальні простори степів. Там, у далечині, звідки виходить сонце, були видні чорні дими. – Що це, очерет горить? – запитували одні. – Ні, це татари гріються біля вогнища, - відповідали інші.”

Запитання:1. Чи визначили ви , про які події розповідається в уривку? Коли саме і де ці події відбувалися?2. Про яке місто говориться у цьому уривку?

Робота з текстом підручника. (ст.157)Робота з джерелом (кадр з презентації. “ А на завтра прийшли татари на них, і була битва

між ними велика. Люди тим часом вибігали і на церкву, і на склепіння церковне з пожитками своїми, і од тягаря повалилися з ними стіни церковні, і так укріплення було взяте татарськими воями…”)

Оборона Києва тривала 93 дні.1. Про яку подію повідомляє літопис?2. Коли вона відбулася?3. Як довго тривала оборона міста? Хто керував нею?4. Як Батий повівся з воєводою, що керував обороною міста? Підсумувати відповіді учнів і зробити висновок, що в 1240 році Батиєва орда підійшла до стін

Києва. Після штурму місто було піддано страшенному, небаченому розоренню.

3. Розорення інших земель. (Супроводжується презентацією)

На початку 1241 року ординці підійшли до Польщі, зруйнували Люблін, Краків, Сандомир та ін. У 1242 році вони вступили в Хорватію, пограбували Загреб. Але просування монголо-татарських орд на захід, ослаблене впертим опором місцевого населення, припинилося. Батий повернувся на схід. На Нижній Волзі він заснував державу Золоту Орду зі столицею Сарай-Бату, у залежність до якої потрапили руські князівства.

4. Монголо-татарське іго. Значення боротьби українського народу проти монголо-татар.

Розповідь1) Створення Золотої Орди2) Монгольське іго3) Збирачі данини – баскаки (визначення)4) Ярлики – право на княжіння

Охарактеризувати за уривком сутність монголо-татарського іга: “ … І ось чого вони (монголи) від них вимагають: ходити з ними, коли їм завгодно, на війну проти всіх і давати десятину від усього – як із людей, так і з речей. Відрахувавши десять беруть одного. Те саме роблять і з дівчатками, яких відводять у свою землю і тримають їх для послуг. Решта, як малий, так і великий, навіть немовля, дає данину: по шкурі ведмедя, чорного бобра, соболя, по одній шкурі чорної лисиці. Хто не заплатить, того відводять до татар, де він лишається у рабстві…”

3

Page 4: Урок з теми: "Перший похід монголів на Русь. Вторгнення хана Батия на українські землі"

Питання:1. Хто здійснював збір данини на українських землях?2. Яку систему підлеглості руських князів від монголів було встановлено?3. Яка доля чекала міста, що не сплачувало данини?4. Чому землі Південно-Західної Русі не були повністю приєднані до складу Золотої Орди і мали обмежену самостійність?

Наслідки монголо-татарської навали:Прочитати текст уривку:

Повідомлення папського посла до Золотої Орди Плано де Карпіні про спустошення монголами Русі (1246 р.)

Татари... пішли проти Русі і зробили велике винищення в землі Русі, зруйнували міста і кріпості, повбивали людей, обложили Київ, що був столицею Русі, і після довгої облоги вони взяли його і повбивали жителів міста; звідси, коли ми їхали через їх землю, ми знаходили безліч голів і кісток мертвих людей, що лежали в полі; бо це місто було дуже велике і дуже багатолюдне, а тепер воно зведене майже ні на що; ледве існує там двісті домів, а людей тих держать вони в самому найтяжчому рабстві.

Бесіда за запитаннями:1. До яких наслідків для Київської Русі призвело монголо - татарське нашестя?2. У чому полягає всесвітньо-історичне значення боротьби наших предків із завойовниками?

III . Підсумкова розповідь учителя: 1) Найважливішою причиною поразки руських військ була феодальна роздробленість Київської

держави, відсутність єдності дій князів.2) Навала татаро-монгол була великим лихом для нашого народу, яка надовго загальмувала

розвиток його матеріальної і духовної культури.3) Світове значення боротьби з монголо-татарами полягає в тому, що опір наших предків

ослабив і затримав нашестя монголо-татар у Західну Європу. Українські землі, країни Центральної Європи, відстоюючи свою незалежність, врятували Західну Європу, її культуру від руйнувань. У цьому їх величезна історична заслуга перед європейською цивілізацією.

IV . Закріплення.

V . Домашнє завдання.

1. Опрацювати текст підручника.2. Контурна карта. (завдання 7 стор. 14)

4