Урок з теми: "Арабський халіфат"

5
УРОК № 19 Тема: Арабський халіфат Мета: Схарактеризувати період народження халіфату, його розквіту і занепаду. Визначити роль природних умов Аравійського півострову в народженні держави. Дати характеристику процесу зародження ісламу, визначити його роль в становленні і житті держави. Порівняти основні положення християнства і ісламу. Намалювати картину арабського суспільства в VII – XV ст. Схарактеризувати здобутки арабської культури і їх роль в житті світової культури. Розвивати увагу, уяву, пам’ять, вміння аналізувати історичні факти, документи, вміння працювати з історичною картою. Вчитися висловлювати власні судження і вміти їх відстоювати. Виховувати повагу і толерантне ставлення до інших культур і народів. Обладнання: підручник, настінна карта, карти атласів, картки Тип: урок вивчення нової теми Хід уроку I. Організаційний момент II. Мотивація навчання учнів «Коли хвороба халіфа Гаруна ар-Рашида посилилася, серед людей поширились чутки про його смерть. Коли він довідався про це... наказав копати могилу. Глянувши в неї, він сказав: «Не допомогло мені моє багатство! Зникла моя могутність!» Потім Рашид покликав до себе придворних і сказав їм: «Воістину кожний, хто живе, умирає і всякий молодий старіє. Я заповідаю вам три розпорядження: дотримання ваших зобов'язань, повага до ваших імамів, збереження єдності ваших думок. Наглядайте також за моїми синами: якщо один із них намагатиметься повстати проти іншого, то утримайте його від повстання і покажіть йому всю мерзенність його віроломства і клятвопорушення». Масуді «Золоті луги» (Х ст.) Арабський халіфат відрізняється від держав, які ми вивчали раніше. Визначити, чим, яку роль він відігравав житті тогочасного середньовічного суспільства і яке значення має історія халіфату на сучасність. III. Вивчення теми 1. Природа і клімат Аравійського півострова (зах. Аравія – щаслива. Чому? Пд-зх. Аравія – перетин караванних шляхів) 2. Населення – араби, бедуїни. Роди Племена (шейхи – племінні вожді) 1

Transcript of Урок з теми: "Арабський халіфат"

Page 1: Урок з теми: "Арабський халіфат"

УРОК № 19Тема: Арабський халіфатМета: Схарактеризувати період народження халіфату, його розквіту і занепаду.

Визначити роль природних умов Аравійського півострову в народженні держави. Дати характеристику процесу зародження ісламу, визначити його роль в становленні і житті держави. Порівняти основні положення християнства і ісламу. Намалювати картину арабського суспільства в VII – XV ст. Схарактеризувати здобутки арабської культури і їх роль в житті світової культури.

Розвивати увагу, уяву, пам’ять, вміння аналізувати історичні факти, документи, вміння працювати з історичною картою. Вчитися висловлювати власні судження і вміти їх відстоювати.

Виховувати повагу і толерантне ставлення до інших культур і народів.Обладнання: підручник, настінна карта, карти атласів, карткиТип: урок вивчення нової теми

Хід уроку

I. Організаційний моментII. Мотивація навчання учнів«Коли хвороба халіфа Гаруна ар-Рашида посилилася, серед людей поширились чутки

про його смерть. Коли він довідався про це... наказав копати могилу. Глянувши в неї, він сказав: «Не допомогло мені моє багатство! Зникла моя могутність!»

Потім Рашид покликав до себе придворних і сказав їм: «Воістину кожний, хто живе, умирає і всякий молодий старіє. Я заповідаю вам три розпорядження: дотримання ваших зобов'язань, повага до ваших імамів, збереження єдності ваших думок. Наглядайте також за моїми синами: якщо один із них намагатиметься повстати проти іншого, то утримайте його від повстання і покажіть йому всю мерзенність його віроломства і клятвопорушення».

Масуді «Золоті луги» (Х ст.)

Арабський халіфат відрізняється від держав, які ми вивчали раніше. Визначити, чим, яку роль він відігравав житті тогочасного середньовічного суспільства і яке значення має історія халіфату на сучасність.

III. Вивчення теми1. Природа і клімат Аравійського півострова (зах. Аравія – щаслива. Чому? Пд-зх.

Аравія – перетин караванних шляхів)2. Населення – араби, бедуїни. Роди Племена (шейхи – племінні вожді)3. Релігія – багатобожжя:

ЯзичництвоЮдаїзмХристиянствоЗіркопоклоніння (але центральна споруда – храм в Мецці – Кааба)

4. Причини об’єднання арабів (визначити самостійно):А) Племінна ворожнечаБ) Зовнішня небезпека – Візантія (пн.) і Іран (пд.)В) Прагнення завоюваньГ) Поява нової релігії

5. Мухамед. Самостійна характеристика історичної особи.610 р. – проповідь у Мецці нової релігії

Один Бог – Аллах Заклик до об’єднання і прийняття нової віри

Засудження несправедливості і великих

1

Page 2: Урок з теми: "Арабський халіфат"

достатків622 р. – Хіджра (переселення) Мухамеда в Ясрібе (Медіну) – початок

мусульманської релігії – початок мусульманського літочислення 630 р. – офіційне визнання ісламу

6. Основні положення ісламу: Коран – «читання вголос» - Священна книга мусульманМусульмани – «покірні Богу»

Принципи ісламу:Шахада – символ віри. «Немає Бога, крім Аллаха і Мухамед – його пророк»Салат – молитва (намаз) 5 разівЗакат – милосердя – 1/5 прибутку – біднимСаум – піст – рамазан – 9 місяць місячного календаряХадж – паломництво в Мекку

+ - війна за віру – джихад – священна війна «Меч – ключ до неба, той, хто поліг у битві одержить прощення гріхів» + - немає примусу в релігії+ - мусульманин повинен відчувати єдність з Богом завжди: «Пригадуйте Аллаха завжди – стоячи і сидячи і на своїх боках»Система законів – Шаріат

7. Халіфи – заступники ПророкаАбу-Бекр Омар Осман Алі

походи

8. Завоювання арабів (перегляд фільму)

Омейяди (Дамаск)

9. Омейяди , 750 р. – Аббасиди (Гарун ар-Рашид) – Багдад (Багдадський халіфат)

10. Розпад халіфату – IX ст. Заповнити схему:753 – відколення Кордовського емірату (емір – правитель)ПовстанняЗавоювання турків-сельджуків (1055 – захоплення Багдаду) Халіф – духовна влада,

султан – правитель турок1258 – остаточна загибель халіфату (Багдад – захоплення монголів)

Сх. ПерсіяЛівія

2

Page 3: Урок з теми: "Арабський халіфат"

1) Кордовський емірат 2) Багдадський халіфат 3) Середня Азія 4) Іран 5) Афганістан 6) Єгипет

Причини розпаду халіфату (самостійне визначення)

10. Культурне життя халіфату.1)Відомий арабський поет Фірдоусі (934 —1025) написав безсмертну поему «Шах-

наме» («Книга царів», або «Книга про шахів»), що складається із 60000 бейтів (двовіршів). От деякі з них:

«Все в світі зазнає у Лету падіння, Лиш двоє не знають ні смерті, ні тління: Лиш справа героя, слова мудреця Долають століття, не знають кінця. Вінець, краса всього живого — розум, Признай, життя основа — розум. Від розуму — розкошування, Від розуму — занепадання».

Що поет вважав найголовнішим у житті?

2) В детстве ходим за истиной к учителям,После — ходят за истиной к нашим дверям.Где же истина? Мы появились из капли.Станем — прахом. Вот смысл этой сказки.

Омар Хайям.

IV. Домашнє завдання. Значення халіфату для сучасної цивілізації.

3

АРАБСЬКИЙ ХАЛІФАТ VIII СТ.

IX СТ.