Урок з теми: "Візантійська імперія"

3
УРОК № 18 Тема: Візантійська імперія Мета: Схарактеризувати період народження Візантії, її розквіту і занепаду. Дати характеристику правлінню імператора Юстиніана, визначити його роль в житті держави. Намалювати картину візантійського суспільства в VII XV ст. Схарактеризувати здобутки візантійської культури і їх роль в житті світової культури. Розвивати увагу, уяву, пам’ять, вміння аналізувати історичні факти, документи, вміння працювати з історичною картою. Вчитися висловлювати власні судження і вміти їх відстоювати. Виховувати повагу до інших культур і народів. Обладнання: підручник, настінна карта, карти атласів, картки Тип: урок вивчення нової теми Хід уроку I. Організаційний момент II. Мотивація навчання учнів ВИЗНАЧИТИ ПРАВИЛЬНІ ВІДПОВІДІ: Східна Римська імперія (Візантія) в епоху Великого переселення народів не тільки витримала натиск варварів, але й здобула ряд перемог над ними. Це пояснюється такими особливостями: у Східній Римській імперії були розвинені землеробство і скотар ство, а головною робочою силою були вільні селяни- общинники. Вони були готові захищати свої землі від завойовників; візантійські міста переживали час розквіту: бурхливо розвивалися ремесла, величезні доходи давала торгівля зі східними країнами; імператори Візантії мали можливість утримувати могутню армію і сильний флот; візантійці відкуповувалися від своїх ворогів дарунками; Візантія була культурно розвиненою країною, де поєднувалися досягнення античності й християнської релігії; Східна Римська імперія розташовувалася за високими горами, через які було важко перейти, тому варвари) не змогли туди добратися. III. Вивчення теми 1) Положення Візантії. Візантія в оточенні ворогів. Робота з картою. 2) Іконоборство. (Лев III Ісавр) 726 р. – Іконошанування (Іоан Дамаскін). По 843р.

Transcript of Урок з теми: "Візантійська імперія"

Page 1: Урок з теми: "Візантійська імперія"

УРОК № 18Тема: Візантійська імперіяМета: Схарактеризувати період народження Візантії, її розквіту і занепаду. Дати

характеристику правлінню імператора Юстиніана, визначити його роль в житті держави. Намалювати картину візантійського суспільства в VII – XV ст. Схарактеризувати здобутки візантійської культури і їх роль в житті світової культури.

Розвивати увагу, уяву, пам’ять, вміння аналізувати історичні факти, документи, вміння працювати з історичною картою. Вчитися висловлювати власні судження і вміти їх відстоювати.

Виховувати повагу до інших культур і народів.Обладнання: підручник, настінна карта, карти атласів, карткиТип: урок вивчення нової теми

Хід уроку

I. Організаційний моментII. Мотивація навчання учнівВИЗНАЧИТИ ПРАВИЛЬНІ ВІДПОВІДІ:

Східна Римська імперія (Візантія) в епоху Великого переселення народів не тільки витримала натиск варварів, але й здобула ряд перемог над ними. Це пояснюється такими особливостями:

у Східній Римській імперії були розвинені землеробство і скотар ство, а головною робочою силою були вільні селяни-общинники. Вони були готові захищати свої землі від завойовників;

візантійські міста переживали час розквіту: бурхливо розвивалися ремесла, величезні доходи давала торгівля зі східними країнами;

імператори Візантії мали можливість утримувати могутню армію і сильний флот; візантійці відкуповувалися від своїх ворогів дарунками; Візантія була культурно розвиненою країною, де поєднувалися досягнення

античності й християнської релігії; Східна Римська імперія розташовувалася за високими горами, через які було важко

перейти, тому варвари) не змогли туди добратися.

III. Вивчення теми1) Положення Візантії. Візантія в оточенні ворогів. Робота з картою.2) Іконоборство. (Лев III Ісавр) 726 р. – Іконошанування (Іоан Дамаскін). По 843р.3) Юстиніан. Його політика.

Юстиніан високо цінував державну владу і хотів відродити колишню велич Римської імперії. За його наказом були зібрані у Звід цивільного права закони римського народу, укази римських імператорів і праці знаменитих римських юристів. У передмові до збірника римських законів сказано: «Зброя і закони створюють велику силу держави; римляни перевершили і в тому і в іншому всі інші народи й піднялися над усіма племенами: так було в минулому і, з Божою допомогою, так буде довіку».Спираючись на наведений текст, розкажіть, що Юстиніан уважав головною силою держави і з якою метою він зміцнював державну владу.

Визначити основні заходи політики Юстиніана4) IV хрестовий похід.

Учасник Четвертого хрестового походу Робер де Кларі в хроніці «Завоювання Константинополя» повідомив, що перед штурмом столиці Візантії багато хрестоносців були «дуже розгублені». Тоді служителі церкви «розсудили, що битва є законною і що вони мають право зробити добрий приступ»: адже жителі міста вийшли з покори римсько-му закону і «навіть казали, що римська віра нічого не варта», а тому напад на греків «не

Page 2: Урок з теми: "Візантійська імперія"

тільки не буде ніяким гріхом, але, навпаки, стане великим благочестивим діянням». Єпископи оголосили, що «відпускають гріхи всім, хто піде на приступ... і щоб вони не страшилися битися проти греків, тому що це вороги Господа.

Чому хрестоносці були розгублені й вагалися перед штурмом Константинополя? Як служителі церкви переконували їх у тім, що штурм варто розпочати?

Жителі, передаючи себе в руки долі, вийшли назустріч латинянам із хрестами й свя-тими зображеннями Христа; але й це видовище не пом'якшило душі латинян... і не приборкало їхнього... лютого духу: вони не пощадили не тільки приватне майно, але, оголивши мечі, пограбували святині Господні.., Про пограбування головного храму (Святої Софії) не можна й слухати байдужливо... Коли їм було потрібно винести із храму священні чаші, предмети дивовижного мистецтва і надзвичайної рідкості... вони ввели в притвори храмів мулів і коней із сідлами......І не було нікого, хто б не звідав у той день плачу. На перехрестях, у провулках, у храмах — усюди туга і плач, ридання, стогін, лемент чоловіків, виття жінок, грабежі, полон, розлука друзів. Шляхетні покривалися безчестям, старці плакали, багаті блукали пограбованими. ...Не було місця, що залишалося б недоторканим або могло б служити притулком для страдників ».

Візантійський історик Никита Хоніат

Хроністи, що описували розгром Константинополя у 1204 р. хрестоносцями, були вражені пишнотою міста і кількістю захоплених у ньому багатств.

Учасник походу, хроніст Жоффруа де Віллардуен писав: «Здобич була настільки великою, що ніхто не міг би вам сказати, скільки там було золота й срібла, посуду і дорогоцінних каменів, атласних і шовкових тканин, хутряного одягу і всіляких багатств, які коли-небудь були на землі».

Робер де Кларі вторить йому, заявляючи: «Здобич ця виявилася настільки великою... що ніколи з тих пір, як створений світ, ніхто не бачив і не грабував стільки добра — і до того ж такого рідкісного за шляхетністю і такого багатого — ні за часів Карла Великого, ні за часів Олександра, ні до, ні після...»Розкажи, чому багатства Константинополя вразили європейців-хрестоносців. Як у столиці Візантії вдалося накопичити такі багатства?

Утворення Латинської імперії.5) Турки-сельджуки і держави Балканського півострова.Як свідчить легенда, у XIII ст. 400 кибиток турків-османів, вигнаних монголами із

Середньої Азії, осіли на півострові Мала Азія. Так починалася історія Османської імперії.У XIV ст. на території Балканського півострова знаходилися великі православні держави: Сербія, Болгарія і Візантія. Болгарський літопис повідомляє, що в середині XIV ст. візантійський імператор запропонував сербському королю і болгарському цареві укласти союз проти турків-османів, але одержав відповідь: «Коли прийдуть до нас турки, тоді ми й будемо захищатися від них».Чому досить великі й сильні держави Балканського півострова не змогли стримати натиск турків-османів? У своїй відповіді визнач внутрішні й зовнішні причини.

6) Захоплення КонстантинополяСамостійна робота:

Склади усну розповідь про взяття Константинополя турками-османами, використовуючи такий план:1. Співвідношення сил між візантійцями і турками-османами2. Підготовка сторін до бою.3. Перші штурми і облога Константинополя.4. Поява турецьких кораблів в бухті Золотий Ріг5. Останній штурм

IV. Домашнє завдання. Закінчити повідомлення. Повідомлення про архітектурні пам’ятки Візантії.