християнська етика

14
Гімназія 34 «Либідь» МЕТОДИЧНІ РОЗРОБКИ УРОКІВ З КУРСУ « ХРИСТИЯНСЬКА ЕТИКА В УКРАЇНСЬКІЙ КУЛЬТУРІ» « СПРАВЖНІЙ ДРУГ» «СЕРЦЕ, СПОВНЕНЕ СПІВЧУТТЯ» 2 КЛАС Розробила: старший вчитель ШАМРАЙ О. О.

Transcript of християнська етика

Page 1: християнська етика

Гімназія 34 «Либідь»

МЕТОДИЧНІ РОЗРОБКИ УРОКІВ З КУРСУ « ХРИСТИЯНСЬКА ЕТИКА В УКРАЇНСЬКІЙ КУЛЬТУРІ»

« СПРАВЖНІЙ ДРУГ» «СЕРЦЕ, СПОВНЕНЕ СПІВЧУТТЯ» 2 КЛАС

Розробила: старший вчитель ШАМРАЙ О. О.

Page 2: християнська етика
Page 3: християнська етика

Тема уроку: Справжній друг.Мета: продовжити розмову про людські якості; намагатись виховувати дружні стосунки між учнями, співпереживати один одному; виховувати добре, шанобливе ставлення до людей, бажання робити добро, розвивати вміння виявляти турботу і відповідальність; формувати уявлення про дружбу, взаємодопомогу. Хід уроку.I. Організація класу.Вліво, вправо подивіться і до друзів усміхніться.В небо ручки підніміть, хмарку чорну проженіть.Сонечко проміння ллє, час уроку настає.

II. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності учнів. Ось які ми всі гарні, усміхнені, доброзичливі.На минулому уроці ми говорили про себе, давали оцінку людським якостям, які завжди приваблювали людей. Хто пригадає, як себе потрібно поводити, щоб люди любили і шанували нас? Які людські якості цінні? ( Відповіді дітей )

III. Повідомлення теми, завдань уроку.

Сьогодні у нас не менш важливий урок. Будемо говорити про тих, хто нас оточує, з ким нам приємно спілкуватись, від кого нам потрібна порада, співчуття, турбота, порозуміння. Сьогодні ми поговоримо про дружбу і про тих, кого ми можемо назвати справжнім другом.

IV.Усвідомлення нового матеріалу. 1. Розповідь вчителя. Ми живемо серед людей, спілкуємось з ними весь час. Іноді ці стосунки короткочасні, іноді вони тривають багато років. І якщо короткочасним стосункам людина приділяє менше уваги, то довгі стосунки впливають на її настрій і життя. Якою б не була людина, вона повсякчас потребує любові, високої оцінки, постійно повинна відчувати на собі чиюсь турботу, відчувати себе важливою і потрібною. І таке відчуття маленькій людині дає родина, де кожного люблять просто за те, що він є. Ми звикаємо до цієї любові дуже швидко. Вона здається нам природною, як сонце, небо, повітря. Але людина виростає, їй стає мало такої любові, їй хочеться, щоб її шанували і любили інші. І такі люди знаходяться. Вони і називаються нашими друзями. От сьогодні ми з вами і з’ясуємо, хто такий друг і як вчитись цінувати дружбу. - Хто ж такий друг? Яке визначення цьому слову ви б дали? ( Відповіді дітей )2.Словникова робота. Звернемось до тлумачного словника. Друг – людина, яка перебуває з тобою в добрих , приязних стосунках. Дружба – це стосунки, в основі яких лежить взаємна прихильність, довіра, відданість, товариська солідарність, духовна близькість, спільність інтересів, приязнь, дружність, товаришування. Спробуємо підібрати слова, близькі за значенням до слова «друг».( Товариш, напарник, помічник, порадник.)3.Добір слів, які характеризують справжніх друзів. - Яким ви уявляєте свого справжнього друга? На дошці є слова-підказки. Скористайтесь ними, оберіть те, що ви вважаєте важливим і потрібним для того, щоб людина була вашим другом.

Page 4: християнська етика

- доброта;- чесність;- відвертість;- багатство;- вихованість;- бажання прийти на допомогу;- зухвалість;- великого зросту;- сильний;- вміння співпереживати;- вміння добре битися;- впертість;- вміння викрутитися з будь-якої ситуації;- вміння збрехати;- злість;- м/якість.- Чому ви обрали саме ці риси?4. Слухання уривку пісні В.Шаїнського. А ось якими бачать друзів автори пісеньки про дружбу «Справжній друг»

Дружба віддана не зламається, Не розклеїться від дощу і хуг.Друг в біді не лишить,Щирим словом втішить, -Отакий він, незрадливий,Справжній друг!Друг завжди мене прийде виручить, Він не жде подяк і послуг.Бути комусь в пригодіВ будь-якій негоді – Отакий він незрадливий,Справжній друг!5. Порівняння слів пісні з українськими прислів’ями та приказками про дружбу.( Надруковані на картках для кожного учня ). Друг пізнається у біді. Вода у друга солодша за мед. Вірний друг краще сотні слуг. Дружба та братство дорожче за багатство. Легше друга загубити, ніж знайти. Сам пропадай, а товариша визволяй, Нема друга – шукай, а знайшов – бережи. Без вірного друга велика туга. Чоловік без друга, що їжа без солі. Людина без друзів, що дерево без коріння.

6.Продовження розповіді з елементами бесіди.- А хто вже має друзів?- Які вони, розкажіть?- Чому ви звернули на них увагу?- А як взагалі люди обирають собі друзів? (Доброго друга можна знайти по його вчинкам, по відношенню до тебе.)Отже, кого можна назвати справжнім другом? Мабуть тих, хто дарує нам свою любов, робить нас щасливими, хто допомагає в скрутну хвилину, з ким хочеться поділитися радістю і печаллю, хто

Page 5: християнська етика

завжди вислухає і зрозуміє. Це – мама, тато, бабуся, сестра чи братик, це вчитель в школі, це однокласник чи однокласниця. Та й не тільки люди можуть бути друзями. Друзями ми ще називаємо своїх чотириногих улюбленців. Другом можна назвати вишеньку під вікном, яка дарує нам смачні ягідки, легеньку тінь у літню спеку. Другом ми називаємо море. яке так легенько колише нас на своїх теплих хвилях.Але щоб мати справжніх друзів, не можна тільки одержувати задоволення від дружби. Треба вміти й самому віддавати частинку своєї душі другові, робити його щасливим, приносити йому радість. Тільки тоді дружба буде справжньою, міцною і ніколи не завдасть неприємностей друзям.

7. Читання учителем оповідання В. Осєєвої «Що подумав їжак?» В одного хлопчика не було товаришів. Ніхто чомусь не хотів з ним дружити. Ось пішов він у ліс шукати собі товариша. Стрічається йому зайчик. - Зайчику, зайчику! Хочеш бути моїм товаришем? - Хочу!Пішли вони разом. Ось дійшли до узлісся. А назустріч – мисливець. Злякався зайчик, сховався за кущем, сидить сам не свій. А мисливець питає: - Хлопчику, хлопчику, ти не бачив зайчика? - Бачив.- А де він? - Та он за кущем сидить.Вистрелив мисливець, але зайця вже й слід прохолов.Іде хлопчик далі сам лісом. Зайшло сонце. Подув вітер. Закружляло над головою листя. Сів він під велике дерево і задумався. Сумно самому жити на світі!Раптом з дупла виглянула білочка: - Хлопчику, хлопчику, що ти тут робиш? - Товаришів шукаю. - Хочеш бути моїм товаришем?- Хочу, - відповідає хлопчик.Зраділа білочка, покликала його в своє гніздо, поклала перед ним горіхи, постелила йому м’який мох.- Їж і лягай спати.Наївся , виспався хлопчик, а вранці прокинувся як раніше, заліз у білоччину комірчину, пересипав у свою кишеню всі горіхи і пішов своєю дорогою.Іде він лісом, а назустріч йому ведмідь.- Хлопчику, хлопчику, ти куди йдеш?- Товаришів шукаю. Будеш моїм приятелем?- Буду, - каже ведмідь.Ось ідуть вони, а з хащів злі собаки вибігають. Злякався хлопчик і просить:- Не кидай мене, товаришу мій!А ведмідь і каже: - Сідай скоріше на мою спину, як-небудь втечемо разом.Біжить ведмідь, а собаки за ним біжать. Сидить хлопчик на спині і підганяє:- Скоріше, скоріше, Михасику!А у ведмедя язик на бік звісився, шерсть мокра стала, тяжко йому з хлопчиком бігти. Все ж утік він від собак, упав під ялиною і каже: - Я посплю, а ти посторожуй.Сів хлопчик, дістав складний ножик, став собі дудочку вирізувати.Іде лісом жінка. Зупинилась і питає:- Чий це ведмідь лежить?- Мій, - каже хлопчик.- Продай мені його шкуру, я тобі гроші заплачу.

Page 6: християнська етика

- Авжеж, - каже хлопчик.Почала жінка йому гроші відраховувати, а ведмідь почув, піднявся на ноги і пішов у ліс. Залишився хлопчик знову сам. Настала ніч. Загавкали в хащах собаки. Страшно стало хлопчикові, холодно й голодно. Сидить він і плаче. Виглянув з нірки їжак, питає:- Чого плачеш, хлопчику?- Кривдно мені, - відповідає хлопчик, - було в мене три товариші, й усі мене покинули…

8.Хвилинка осмислення прочитаного. Обмін враженнями.

- Чому хлопчика покинули всі друзі?- Як хлопчик зрадив зайчика?- Чи можна було забирати у білочки горіхи?- Як хлопчик повівся х ведмедем?- Чи може бути зрадником друг?- Яке з поданих прислів2їв відповідає змісту казки? (Прислів2я на картках). Отже, зрадник не може бути другом!Слово «зрадник» прийшло до нас з польської мови і означає – зіпсувати, завдати шкоди поганою радою.Людина стає зрадником, коли починає давати погані поради, коли завдає другові шкоди, тобто переходить на бік ворога. Дехто стає зрадником, злякавшись за себе, як хлопчик в казці.Тому бійтеся страху, не давайте йому оволодіти вашою душею. Страх завжди породжує підлість, а це в дружбі недопустимо! Інколи ми не помічаємо що поряд з нами є люди, які могли б стати нашими справжніми друзями. Придивляйтеся уважніше до оточуючих, шукайте в них позитивні риси, намагайтеся їх зрозуміти, і ви побачите, що друзів у вас стане більше. Спробуйте робити більше хороших вчинків, і до вас будуть краще ставитися.

9. Обговорення проблеми «Від чого залежить справжня дружба?»

- На дошці записані слова. Виберіть з них ті, що вказують на те, від чого залежить дружба та запишіть їх на картку з прислів’ями.(Самостійне виконання із взаємоперевіркою)

Чесність(+)Довіра(+)Одяг(-)Доброзичливість(+)Справедливість(+)Вродливість(-)Готовність прийти на допомогу(+)Багатство(-)Щедрість(+)

10. Робота з хрестоматією «Дорога Милосердя». Читання та обговорення оповідання «Справжній друг». Хвилинка осмислення прочитаного.

- Чому на серці у Микитки було неспокійно, пропав настрій?- Як хлопчик вирішив виправити свою провину?- Кого можна назвати справжнім другом Микитки?

Page 7: християнська етика

Отже, інколи справжня дружба виявляється в тяжких умовах, коли загрожує небезпека або приходить біда і людина не в змозі покластись на власні сили, у такий момент вирішальну роль відіграє підтримка друзів.

V. Самостійна практична робота учнів (робочий зошит, ст. 19)

VI. Систематизація набутих знань учнів. Бесіда за питаннями.- Що таке дружба?- Кого можна назвати справжнім другом?- Кого називають зрадником?- Які риси притаманні справжнім друзям?

VII. Підсумок уроку. Робота над тестовим завданням. Виконання тесту « Чи вмієш ти дружити?»

1. Друг розповів тобі таємницю. Ти:А) розкажеш її іншим друзям – 1;Б) зберігатимеш, як свою власну – 5;В) скажеш йому, що тебе не цікавлять чужі таємниці – 3.

2. Друг добре написав контрольну роботу, а ти зробив багато помилок. Ти:А) порадуєшся за друга – 5;Б) позаздриш йому – 2;В) образишся на нього за те, що в нього кращі результати -1.

3. Під час відповіді біля дошки друг неправильно висловився, і всі засміялися. Ти:А) сміятимешся разом з іншими – 1;Б) підкажеш правильну відповідь – 3;В) поясниш на перерві, як треба було правильно відповісти – 5;

4 Друг пообіцяв зустрітися з тобою у певний час і спізнився на зустріч, Ти:А) дочекаєшся його і з2ясуєш причину спізнення – 5;Б) не будеш гаяти часу і не чекатимеш його – 2;В) образишся і перестанеш з ним розмовляти – 1;

5. Друг не виконав домашнє завдання і попросив у тебе зошит, щоб списати. Ти:А) дозволиш йому списати – 2;Б) поясниш завдання і допоможеш його виконати – 5;В) скажеш, що кожен повинен виконувати домашні завдання самостійно – 1;

6. Друг подарував тобі на день народження зовсім непотрібну тобі річ, Ти:А) відверто виявиш невдоволення подарунком – 1;Б) відкладеш подарунок, навіть не роздивившись його – 2;В) щиро подякуєш другові за турботу – 5;

7. Друг у твоїй присутності сказав неправду вчителеві. Ти:А) промовчиш – 2;Б) скажеш вчителеві, що друг сказав неправду – 1;В) переконаєш друга, щоб він сам виправив становище – 5;

Page 8: християнська етика

8. Ти зібрався з другом на ковзанку, а його вдома попросили виконати термінову роботу. Ти:А) підеш на ковзанку один – 1;Б) почекаєш, поки друг упорається з роботою – 2;В) допоможеш йому виконати роботу, і потім підете на ковзанку разом – 5.

Підсумки тесту.Якщо набрав:30-40 балів – Ти справжній друг, у тебе завжди будуть друзі, які поважатимуть тебе за щирість, правдивість. Справедливість. Ти – надійна людина, а це високо цінується в дружбі.21-34 бали – Ти непоганий друг. Обережний, інколи нерішучий, але тобі треба уважніше ставитися до товаришів та їхніх проблем, інколи йти на компроміси.8-20 балів – Тобі ще треба вчитися дружити. Ти думаєш тільки про себе. Мабуть, у тебе немає жодного друга, і в цьому винен ти сам. Постарайся змінити свої відносини з товаришами, якщо не хочеш бути самотнім. Пам’ятай, що в дружбі важливо не тільки брати, а й віддавати.

Дарування дітям пам’яток «Правила справжніх друзів»

1. Дружба –це правда, доброта і чесність кожного.2. Поважай тих з ким дружиш.3. Що вимагаєш від друга, насамперед вимагай від себе.4. Ніколи нікого не обманюй, не ображай.5. Ні до кого не чіпляйся, грай чесно, не дражнись.6. Будь терплячим.7. Вмієш добре щось робити, то навчи іншого.8. Успіху можна досягти тільки разом!

Отже, запам’ятайте! З добрим товаришем легше в біді, веселіше в радощах. Будьте завжди щирими у взаєминах з товаришами, допомагайте друзям, виручайте, коли це потрібно. Хто друга в біді залишає, Той сам у біду потрапляє, (Грицько Бойко)

Page 9: християнська етика

Список використаної літератури1. Романенко О. В. Добре там жити, де вміють дружити.// К. : Розкажіть онуку, №32, 2001-

12с.2. Красоткіна Н .Г . Відверта розмова: чесність, порядність.// К. : Розкажіть онуку, №1-

2,2002-34с.3. Красоткіна Н.Г. Людина починається здобра. // К. : БВПШ - №21, 2001 -27-30 с.4. Слухацька М. Й. Дивись, не забудь – людиною будь.// К.: Розкажіть онуку, 310, 2002 – 30-

33с.5. Казки та оповідання для дитячого виховання./ Упорядник В. І. Паронова: - Тернопіль:

Навчальна книга – Богдан, 2005 – 40-43 с.6. Виховую дітей змалку. Х.: Веста: Видавництво «Ранок», 2008. – 83-88с.

Page 10: християнська етика

Тип уроку. Комбінований.Тема уроку: Серце, сповнене співчуттям.Мета уроку: продовжити розмову про позитивні людські якості, формувати у дітей поняття «доброта», «співчуття», «милосердя»; розвивати вміння співчувати іншим, творити добро, усувати прояви жорстокості в своїй поведінці;виховувати чуйне ставлення до людей, бажання робити їх щасливими.

Хід уроку.

I. Організація класу.Робота над девізом уроку. Читання вірша Л Іванкової «Твори добро».Ти добро лиш твори повсюди!Хай тепло твої повнить груди.Ти посій і доглянь пшеницю,Ти вкопай і почисть криницю.Волю дай, погодуй пташину,Приласкай і навчи дитину.Бо людина у цьому світіЛиш добро повинна творити!

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Бесіда.- Про яку людину можна сказати, що вона творить добро? (Відповіді дітей)Справжня людина, за глибоким переконанням нашого народу, - це людина мудра, щира і сердечна, щедра і світла, це людина, яка вміє співчувати, захистити і приголубити, людина з добрим серцем і світлою душею.«Доброта краще за красу», - так сказав німецький письменник Генріх Гейне.

III. Повідомлення теми уроку.Сьогодні ми й поговоримо про доброту і милосердя, співчуття і жорстокість, будемо вчитися творити добро, співчувати іншим , не потребуючи за це винагород. Бо в Біблії записано: «Не роби іншим того, чого не хотів би, щоб робили тобі».

IV. Усвідомлення нового матеріалу.1. Розповідь вчителя.Людина починається з добра. Милосердя, доброта. Ще з давньоруських часів благодійність була в традиціях нашого народу.Цілком природним і закономірним вважалося допомогти знедоленому, нещасному, поділитись шматком хліба, дати притулок бездомному, захистити старість і немічність, порятувати хворого чи каліку, захистити скривдженого.Коли ти нею сам не сяєш,Коли у радощах витаєш, Не говори про доброту,Забувши про чужу біду.Бо доброта, не тільки те,Що обіймає тепле слово.В тім почутті таке основне,Яке з глибин душі росте.Коли її не маєш ти,То раниш людяне в людині.Немає вищої святині,

Page 11: християнська етика

Ніж чисте слово доброти.

- Які слова, на ваш погляд, найголовніші?- Чому ви обрали саме їх?

Доброта, милосердя, співчуття – багатоликі. Потреба в них повсякчасна. Навіть тоді, коли немає біди, навіть там, де гори спокійні та твердь зелена не хитається під ногами.Милосердя й співчуття – як два крила, на яких тримається людство.В Україні проживає майже 2 млн. самотніх людей. Близько 200 тис. з них цілком або частково нездатні обслуговувати себе. 15 тис. з них проживають в будинках-інтернатах, їх об2єднує немічність, самотність. У злиднях живуть 100-150 тис. близько 30 тис. ті, хто отримує мізерну пенсію. Є таких немало, що існують на межі бідності. Сумні цифри, незвичні. Та це правда життя. Важко уявити, що люди страждають не тільки від того, що не щодня мають свіжий хліб, а й через те, що не чують вкрай необхідного «Доброго дня».Добре слово і добрий вчинок завжди підтримають і допоможуть вилікувати. Лікування добротою потребують не лише хворі, а й цілком здорові люди, в яких душа черства й глуха до чужого горя. Лікування милосердям потрібне й тим, хто не бачить і не чує кривди й болю, несправедливості і горя.

2. Словникова робота.Що ж таке милосердя? (Читають з дошки)Милосердя – це добре, співчутливе ставлення до кого-небудь, вияв жалості.Бути милосердним – це співчутливо, жалісливо ставитися до кого-небудь.Милосердний – схильний, готовий до добрих вчинків.

3. Опрацювання оповідання «Серце, сповнене співчуття» («Дорога Милосердя»)А зараз я прочитаю вам оповідання «Серце, сповнене співчуттям», а ви скажете, кого з дівчаток можна назвати милосердною і чому?

4. Хвилинка осмислення прочитаного. Обмін враженнями.- Хто з дівчаток вчинив правильно?- Чи може милосердна людина пройти повз чужу біду?- Поясніть вислів: «Співчуття лікує душу».- Як ви розумієте такі слова: «Допомога іншим – співпраця людини з Богом»?- Пригадайте випадки, коли до вас зверталися за допомогою, або, можливо, ви самі комусь

допомагали?

5. Читання оповідання виразно в особах.

6. Продовження розповіді вчителя.

А тепер поміркуємо разом, кому краще у світі жити: доброму чи злому? (Відповіді дітей)Дійсно, добра людина може досягти вершин у своєму житті, якщо тільки захоче. А зла? Вона обов’язково зробити щось таке, за що буде покарана. Чи досягне ця людина успіхів?А що робить серце жорстоким? (Відповіді дітей)Звичайно, ви ще маленькі і не можете допомагати всім тваринкам, що потребують цього, всім людям так, як це роблять дорослі. Щоб ваше серце було милосердним. А не жорстоким, не чиніть зла. Допоможіть, чим зможете, і не проходьте повз нужденного. І немає різниці – людина це чи тварина, всі ми хочемо тепла і ласки, любові і захисту. Отож поспішайте творити добро. Якщо ви нічим не можете допомогти, то поспівчувайте, не смійтеся з чужої біди, не робіть ще більшого зла тому, хто потрапив у біду.

Page 12: християнська етика

Поспішайте творити добро, вчіться співчувати. Не намагайтеся зробити комусь зло, причинити біль, тому що за це рано чи пізно ви будете покарані. Колись ви також можете опинитись у скрутній ситуації, і вам ніхто не подасть руки. Пам2ятайте, як ви ставитесь до цього світу, таким боком і світ до вас повернеться.Якщо ви зростете добрими, милосердними людьми, до буде й вам усюди добре, бо, як каже народна мудрість: «Доброму скрізь добре». Коли ж ви зробите зло, коли ваше серце стане жорстоким, то і світ до вас повернеться жорстокістю і злом, не забувайте про це ніколи. Нехай у вашому серці завжди живуть велика любов і доброта, щирість і співчуття, людяність і милосердя.

V. Самостійна практична робота учнів.Робота у «Робочому зошиті» (с.20)Завдання: відшукайте серед зірок сузір’я добрих слів (з’єднати лініями однакові зірочки)Отримані слова: Вдячність, Дружба, Піклування.

V I. Систематизація і корекція набутих знань учнів.

1. Читання «ланцюжком» перелік милосердних справ і доповнення своїми думками.

МИЛОСЕРДНІ СПРАВИ , ЯКІ НЕОБХІДНО РОБИТИ ДЛЯ ЛЮДЕЙ

Неука навчи.Тому, хто сумує пораду дай.Кривду терпляче знось.Образу від щирого серця прощай.За живих і мертвих молися.Спраглому напитися дай.Подорожнього в хату прийми.Недужого відвідай.

Запитання-роздуми.- Які з цих справ милосердя вдавалося і вам робити для людей? (Відповіді дітей)

VI. Підсумок уроку.1. Бесіда за питаннями.

- Що таке милосердя?- Що означає бути милосердним?

2. Створення законів Добра і Милосердя.І на завершення нашого уроку спробуємо скласти закони Добра і Милосердя.

ЗАКОНИ ДОБРА І МИЛОСЕРДЯНе завдавай нікому болю і страждання.Не проходь осторонь жорстокості.Не залишай на самоті хворих, немічних та поранених.Не порушуй красу Землі.Співчувай горю і надавай допомогу

- А як можна об’єднати всі ці правила в одне речення? (Складання речення з розсипаних на дошці слів)

ЧОГО БАЖАЄШ САМ – ТАК ЧИНИ З ІНШИМИ,

Page 13: християнська етика

3. Визначення результатів навчання.Людська доброта і милосердя – неоціненний скарб, який Бог подарував людині. Цей скарб відрізняє людину від звірів, допомагає всьому людству на нашій планеті жити.Плекайте доброту у своєму серці, даруйте її людям, тоді ваше життя не буде прожите марно!

Page 14: християнська етика

Список використаної літератури1. Власова Н. З. Урок доброти для батьків і дітей.// К.: Розкажіть онуку, 31-2, 2004 –

54-56 с.2. Денисик Н А. У світі є не тільки добро, а й зло. // К.: БВПШ. – 321 – 27-30 с.3. Круглікова О. В. Хто людям добра бажає, той і собі має. // К.: Розкажіть онуку, №9,

2001 – 30-32 с.4. Фабриченко І.М. Доброта з роками не старіє, доброта від холоду зігріє. // К.:

Розкажіть онуку, №36, 2001 – 3-5 с.