Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів

15
Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок ». Проект «Зелений Пакет Україна» започаткований в 2009 році Координатором проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх інструментів. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php

description

План уроку надіслано Писарчук Оленою Валеріївною, учителькою Скадовської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 (місто Скадовськ, Херсонська область). Тема уроку - Оксиди неметалічних елементів. Кислотний характер оксидів та гідратів оксидів неметалічних елементів

Transcript of Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів

Page 1: Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів

Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет – Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок».

Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх інструментів.

Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php

Page 2: Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів

Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php

Методична розробка уроку хімії

у 10 класі на тему «Оксиди неметалічних елементів. Кислотний характер оксидів та

гідратів оксидів неметалічних елементів»

використанням матеріалів екологічного освітнього проекту «Зелений пакет»

учителя хімії вищої категорії Скадовської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів №3 Писарчук Олени Валеріївни

2013 рік

Page 3: Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів

Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php

Тема: Оксиди неметалічних елементів. Кислотний характер оксидів та гідратів оксидів неметалічних елементів

Мета:

Узагальнити й систематизувати знання учнів про оксиди неметалічних елементів як кислотні оксиди, про кислоти як гідроксиди неметалічних елементів; формувати навички складання опорних схем. Пояснити суть парникового ефекту, причини кислотних дощів. Ознайомити учнів з екологічними проблемами, викликаними наявністю цих сполук в навколишньому середовищі

Розвивати навички самостійної роботи, вміння працювати з великим об'ємом інформації, вибирати головне, застосовувати отримані знання при виконанні завдань.

Продовжувати формувати громадянську компетентність учнів, виховувати любов та повагу до рідної землі. Завдання:

- Повторити матеріал про фізичні та хімічні властивості оксидів неметалічних елементів та їх гідратів;

- Організувати діяльність учнів щодо отримання знань про екологічні проблеми, які зумовлені наявністю цих сполук в навколишньому середовищі;

- Розвивати навички самостійної роботи з текстом, пізнавальні інтереси та інтелектуальні здібності в процесі роботи з матеріалами компакт-диску «Зелений пакет».

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань. Технологічні підходи: ІКТ, технологія проблемного навчання, робота в групах. Форми роботи: бесіда, складання опорної схеми, робота з тестами,

самостійна та групова робота Навчально-методичне забезпечення: - Компакт-диск навчального комплексу з охорони довкілля та сталого розвитку «Зелений пакет»

- Персональні комп’ютери (урок проводиться в комп’ютерному класі) - Мультимедійний проектор - Презентація ppt - Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва - Електрохімічний ряд напруг металів

Page 4: Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів

Запропонуйте свій урок дляhttp://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php

І. Етап орієнтації Привітання учнівПеревірка домашнього

письмового домашньогоскласти узагальнені схеми(схема-шаблон розміщена

урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету черезhttp://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php

Хід уроку:

учнів. домашнього завдання. Фронтальна перевірки

домашнього завдання: повторити властивостіузагальнені схеми властивостей оксидів неметалічних

розміщена в кабінеті хімії на стенді «Готуємось

СХЕМА-ШАБЛОН

СХЕМА-ВІДПОВІДЬ №1

Пакету через форму:

перевірки наявності властивості оксидів, кислот, та

неметалічних елементів Готуємось до уроків»).

Page 5: Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів

Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php

СХЕМА-ВІДПОВІДЬ №2

СХЕМА-ВІДПОВІДЬ №3

Page 6: Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів

Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php

ІІ. Етап визначення мети Мотивація навчальної діяльності Під музику звучить вірш С. Михалкова „Стон Земли".

Вращаясь в космосе, в плену своей орбиты, Не год, не два, а миллиарды лет Я так устала. Плоть моя покрыта Рубцами ран - живого места нет. Зачем друг друга люди так боятся, Что позабыли о самой Земле? Ведь я могу погибнуть и остаться Обугленной песчинкой в дымной мгле. Не потому ли загораясь мщеньем, Я против сил безумних восстаю, И, сотрясая твердь землетрясеньем, На все обиды свой ответ даю!? И не случайно грозные вулканы Выплескивают с лавой боль Земли.

Page 7: Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів

Запропонуйте свій урок дляhttp://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php Очнитесь люди! Призовите страны, Чтобы меня от гибели спасти

Чи вистачить у

Розвиток сучасної цивілізаціїпоявою нових технологійглибоких якісних зміннауково-технічної революціїякий має суперечливий

проблеми, що потребуютьознайомитеся з деякимиохарактеризувати. Цейоб'єктом вивчення багатьохтому числі й філософських

На дошці - назв

Кожному завданню відповідаєпрезентації із завданнями

Завдання: виберіть

прочитайте формулювання

торкаються життєвихпідряд). Вибір букви (правильну

Завдання спрямовані

кислот та їхні хімічні властивостіЗавдання 1 (букваДе розташовані хімічніхімічних елементів

Г) у головних підгрупах Ф) у побічних підгрупах Х) у головних та побічних

Завдання 2 (букваЯка електронна формулаелемента:

Г) ... 2s1 Л) ... 3s23p5 E) ... 4s2 3d3?

урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету черезhttp://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php

гибели спасти!

вистачить у нас сил для того, щоб спасти Землюсучасної цивілізації на порозі XXI століття

технологій, джерел енергії і матеріалівякісних змін у житті суспільства. Людство вступило

технічної революції, що посилило антропогеннийсуперечливий характер. Постійно виникають

потребують невідкладного вирішення. Сьогоднідеякими з них і дізнаєтеся, яким терміном ці

Цей термін з’явився у 60-х роках XX вивчення багатьох наук: природничих, соціально

філософських.

ІІІ. Етап проектування

назва терміна (два слова), літери закритізавданню відповідає буква. На екрані – проектуються

завданнями. виберіть букву, яка відповідає правильної

формулювання терміна, що характеризує

життєвих інтересів усього людства (буквибукви (правильну відповідь) необхідно обґрун

спрямовані на повторення знань про класифікаціюхімічні властивості

буква Г) розташовані хімічні елементи - неметали в періодичній

елементів Д.І. Менделєєва: підгрупах; підгрупах; побічних підгрупах? буква Л)

електронна формула відображає будову атома неметалічного

Пакету через форму:

спасти Землю від загибелі? століття супроводжується

матеріалів, призводить до Людство вступило в епоху

антропогенний вплив на природу, виникають багаточисельні

вирішення Сьогодні на уроці ви терміном ці проблеми можна роках XX століття, він є соціально-гуманітарних, в

закриті міні-екранами. проектуються слайди

правильної відповіді, і характеризує проблеми, які

букви відкриваються не обґрунтувати.

класифікацію оксидів,

періодичній системі

атома неметалічного

Page 8: Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів

Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php

Завдання 3 (буква О) До якого класу належать оксиди неметалічних елементів (крім несолетворних)

О) Кислотні Б) Амфотерні В) Основні

Завдання 4 (буква Б) Укажіть формулу речовини, яка належить до несолетворних оксидів

Р) SiO2 Б) N2O Д) CO2

Завдання 5 (буква А) Укажіть групу речовин, яка містить лише кислотні оксиди

У) SiO2, FeO, CaO А) CO2, P2O5, N2O5 І) FeO, CO2, SO3

Завдання 6 (буква Л) Укажіть пару оксидів, які, взаємодіючи з водою, утворюють кислоту

У) SiO2, N2O5 Л) CO2, N2O5 А) СО, CO2

Завдання 7 (буква Ь) Укажіть пару оксидів, які взаємодіють між собою

А) ВaO, K2O У) Cr2O3, N2O Ь) ВaO, SO2

Завдання 8 (буква Н) Укажіть хімічну формул оксиду, який має молекулярну будову

Н) SO2 Р) СаО К) А12О3

Завдання 9 (буква І) Укажіть речовину, яка взаємодіє з водою, утворюючи нітратну кислоту

O) N2O3 Б) NO І) N2O5

Завдання 10 (буква В) Укажіть групу класів речовин, з представниками яких взаємодіє сульфур

(IV) оксид

Page 9: Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів

Запропонуйте свій урок дляhttp://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php А) Луги, солі, кислоти Б) Основні оксиди та кислоти В) Основні та амфотерні

Завдання 11 (букваУкажіть формул сильної

И) HNO3 О) Н2SO4 П) HNO2

Завдання 12 (букваУкажіть групу речовин

И) HNO3, Н2SіO3 О) Н2SO4, HСO3 К) HNO3, Н2SO4

Завдання 13 (букваЯка з кислот найсильніша

Л) H2SO4 Ж)Н2СО3 З) Н3РО4?

Завдання 14 (букваУкажіть групу класів

кислота О) Луги, солі, кислоти Ю) Основні та кислотні И) Основні та амфотерні

Завдання 15 (букваУкажіть речовини

кислота О) Cu, CuO К) Zn, ZnCO3 И) Ag, KOH

Завдання 16 (букваВкажіть назву взаємодії

И) Нейтралізація І) Гідратація А) Окисно-відновна реакція Обговорюємо результати

урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету черезhttp://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php

кислоти, вода оксиди та кислоти

амфотерні оксиди, луги (буква И)

формул сильної, оксигеновмісної, одноосновної

буква К) групу речовин, яка містить тільки сильні кислоти

буква Л) найсильніша:

буква И) групу класів речовин, з представниками яких

кислоти, вода кислотні оксиди амфотерні оксиди, основи

буква К) речовини, з якими може реагувати розбавлена

буква И) назву взаємодії сульфатної кислоти з натрій гідроксидом

реакція

результати роботи і робимо перевірку через проекто

Пакету через форму:

одноосновної кислоти

сильні кислоти

яких взаємодіє нітратна

розбавлена сульфатна

натрій гідроксидом

через проектор

Page 10: Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів

Запропонуйте свій урок дляhttp://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php

Таким чином, можнана початку ХХІ-го століттяпроблеми.

Отже, сьогодні напро роль оксидів неметалічнихсередовище.

IV. Етап

1.Слово учителя.глобальний характер, починаєвідбуваються в біосферідо саморегуляції, щодіяльності людини. Алепідтримувати рівновагуекологічних катастрофпланети.

Людство істотно числі біохімічного кругообігуповільно, відбуваєтьсяЯ пропоную більш детальнопроблем біосфери, які

допомогою матеріалів екологічно Учні об’єднуються у

пакет».

http://cd.greenpack.in.ua/

1. Формулювання навчальноїУчні висловлюють

вигляді тез, які стисло записуються

урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету черезhttp://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php

можна відзначити, що серед глобальнихго століття на перше місце виходять глобальні

сьогодні на уроці ви поглибите свої знання пронеметалічних елементів у природі, їх вплив

Етап організації виконання плану діяльності

учителя. Господарська діяльність людини, набуваючихарактер, починає робити дуже суттєвий вплив

біосфері. На щастя, до визначеного рівня біосферащо дозволяє зводити до мінімуму негативн

людини. Але існує межа, коли біосфера

рівновагу. Починаються незворотні процесикатастроф. З ними людство вже зіткнулося

істотно змінило хід цілого ряду процесівбіохімічного кругообігу і міграції ряду елементів. В

відбувається якісна і кількісна перебудова всієїбільш детально ознайомитися з рядом складних

біосфери, які необхідно розв'язувати найближчим

матеріалів екологічно освітнього проекту «Зелений

єднуються у групи і працюють с матеріалами компакт

http://cd.greenpack.in.ua/

Формулювання навчальної задачі, очікуваних результатіввисловлюють свої думки щодо запропонованих учителем

стисло записуються у таблицю.

Пакету через форму:

глобальних проблем людства виходять глобальні екологічні

знання про оксиди, дізнаєтеся їх вплив на навколишнє

діяльності

людини, набуваючи все більш суттєвий вплив на процеси, що

рівня біосфера спроможна мінімуму негативні наслідки біосфера вже не в змозі процеси, що призводять до зіткнулося в ряді регіонів

процесів у біосфері, утому елементів. В даний час, хоча і

всієї біосфери планети. складних екологічних

найближчим часом, за Зелений пакет».

компакт-диску «Зелений

результатів: запропонованих учителем завдань у

Page 11: Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів

Запропонуйте свій урок дляhttp://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php І. Завдання для першої

Переглянувши відеокліп «Парниковий«Зелений пакет» заповніть

Проблема: Ви пояснюєте

родичам. Які з можливихактуальність проблеми

Можливі відповіді1. Доведено, що глобальне

результатами спостереженьприпали на останнізафіксований в минуломусвітового океану за

2. Глобальне потепліннянавколишнього середовищаможуть спричинитивикликають неврожаї

3. Зміна клімату призведенеоборотних змін, зростання температуризалежить існуваннязбільшення або зменшеннярослин і тварин, якітериторії та навітьрівня Світового океану

4. Зміни клімату матимутьекстремальні погодні

1 Суть явища 2 Причини 3 Парникові гази 4 Зміна клімату в Україні5 Наслідки зміни клімату6 Зміна клімату в Україні7 Вжиті заходи 8 Як можна допомогти

боротьбі зі зміною клімату

урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету черезhttp://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php

першої та другої груп: Переглянувши на сайті http://cd.greenpack.in.ua/zmina

Парниковий ефект», та ознайомившись з матеріаламизаповніть таблицю: Ви пояснюєте прояви зміни клімату вашим

можливих наслідків змін клімату найкращепроблеми? відповіді:

глобальне потепління є причиною змін погодиспостережень показано, що 10 найтепліших років

останні 15 років (причому 1998 рік – найтеплішийминулому столітті). Інтенсивні опади спричиняли

океану за останні 100 років піднявся на 15-20 см. потепління викликало зміну параметрів довкілля

середовища. Складні погодні умови внаслідокспричинити загибель людей під час повеней неврожаї та голод у бідних країнах.

призведе до високої вірогідності руйнуваннязмін, які природа самостійно не зможе подолати

температури раптом припиниться. Оскількиіснування видів, поширених у певних місцевостях,

зменшення розмірів біогеографічних зон. Частинатварин, які не зможуть пристосуватися до нових

навіть цілі острівні нації опиняться під водою океану. матимуть негативний вплив на економічний

погодні явища завдаватимуть значної матеріальної

Україні

клімату

Україні

допомогти у зміною клімату

Пакету через форму:

http://cd.greenpack.in.ua/zmina-klimatu/videos ознайомившись з матеріалами диску

клімату вашим знайомим або

найкраще демонструють

погоди та клімату. За найтепліших років у 20-му столітті

найтепліший рік, що був спричиняли повені, рівень см.

довкілля, які регулюють стан внаслідок зміни клімату

повеней або ураганів. Засухи

руйнування екосистем і подолати, навіть якщо

Оскільки саме від клімату місцевостях, то його зміна викличе

. Частина існуючих видів нових умов, зникне. Низинні

водою через підвищення

економічний розвиток, а матеріальної шкоди.

Page 12: Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів

Запропонуйте свій урок дляhttp://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php ІІ. Завдання для третьої

Переглянувши наsharu/videos/ відеокліпматеріалами диску «Зелений

Проблема: Одним

шкідливе ультрафіолетовеЯкий, на вашу думку, найважливішийультрафіолетових променів

Можливі відповіді

1. Купуючи товари, руйнують озоновий

2. Захистити себе за допомогою3. Уникати прямого сонячного

1 Суть явища 2 Озоноруйнуючі речовини3 Наслідки руйнування

озонового шару 4 Заходи з відновлення

озонового шару 5 Руйнування озонового

шару в Україні 6 Як ви можете допомогти

боротьбі із руйнуванням

озонового шару

урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету черезhttp://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php

третьої та четвертої груп: на сайті http://cd.greenpack.in.ua/ruynuvannya

відеокліп «Руйнування озонового шару», тадиску Зелений пакет» заповніть таблицю:

Одним з наслідків руйнування озонового шаруультрафіолетове випромінювання може досягти

думку, найважливіший метод запобігання негативномупроменів?

відповіді: товари, переконайтеся, що вибрані товари не містятьозоновий шар.

за допомогою сонячних екранів та окулярів.прямого сонячного світла.

речовини руйнування

відновлення

озонового

допомогти у руйнуванням

Пакету через форму:

ruynuvannya-ozonovogo-та ознайомившись з

озонового шару Землі є те, що досягти поверхні Землі.

запобігання негативному впливу

не містять речовини, які

окулярів.

Page 13: Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів

Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php ІІ. Завдання для п’ятої та шостої груп:

Переглянувши на сайті http://cd.greenpack.in.ua/pidkyslennya/videos/ відеокліп «Підкислення», та ознайомившись з матеріалами диску «Зелений пакет» заповніть таблицю.

Проблема: Ви дізналися, що шкідливі викиди транспортних засобів є основною причиною підкислення. Ваші батьки планують придбати новий автомобіль. Які з цих варіантів ви б порекомендували?

Можливі відповіді:

1. Автомобіль має бути обладнаним каталітичним конвертером (пристрій, що зменшує токсичність викидів з двигуна внутрішнього згоряння). Конвертер зменшує кількість викидів, що спричиняють утворення кислотних опадів, але вартість його обслуговування досить висока. Крім того він практично не впливає на рівень викидів парникових газів і, таким чином, не запобігає глобально

2. Автомобіль повинен мати двигун, що працює на природному газі. Енергоефективність двигуна на природному газі у два рази вище за енергоефективність стандартного бензинового двигуна. Такий двигун має низький рівень викидів речовин, що зумовлюють утворення кислотних опадів.

3. Автомобіль потрібно заправляти якісним бензином з низьким вмістом сірки.

V. Контрольно-оцінювальний етап.

Обговорення матеріалів та формулювання висновків «Мозковий штурм»:

Зміна складу атмосфери в результаті діяльності людини призводить до серйозних екологічних наслідків. Для зниження навантаження на атмосферу необхідно:

Можливі відповіді: Раціональне використання аміачних добрив та їх належне зберігання; Просування та розробка електричних та гібридних транспортних засобів для зменшення викидів;

Використання природного газу замість твердого палива;

1 Суть явища

2 Забруднення повітря кислоутворюючими речовинами

3 Кислотні дощі

4 Заходи, що їх вживають у Європі

5 Підкислення в Україні

6 Що можна зробити для боротьби з підкисленням

Page 14: Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів

Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php

Посилення теплоізоляції будинків та обладнання; Більш широке використання відновлювальних джерел енергії — сонця, вітру, води, біомаси, геотермальних джерел енергії, приливів тощо;

Облаштування автодвигунів каталітичними перетворювачами, запровадження на підприємствах і теплоелектростанціях систем очищення повітря;

Очищення палива від сірки перед використанням; Сприяння запровадженню енергоефективних технологій та користуванню громадським транспортом;

Ухвалення суворих нормативно-законодавчих актів щодо транспортних засобів;

Заохочення використання велосипедів для пересування на невеликі та середні відстані у містах;

Обмеження на викиди повітряного транспорту на міжнародному рівні.

VІ. Заключний етап

Екологічна криза XX століття засвідчує, що біосфера та її компоненти є досить крихкими структурами. Вони почали інтенсивно руйнуватися під впливом глобального антропогенезу та втрачати сприятливі для людини властивості. "Розруха не в навколишньому світі, розруха в головах" - казав колись професор Преображенський з повісті М.Булгакова "Собаче серце". В суспільстві дуже повільно утверджується поняття того, що екологічна криза - це, не в останню чергу, "розруха в головах" і саме в них потрібно спочатку привести все до ладу. вирішення екологічних проблем у глобальному масштабі неможливе без зміни домінуючої зараз екологічної свідомості. Терміном "екологічна свідомість" традиційно позначається сукупність уявлень (як індивідуальних, так і групових) про взаємозв'язки в системі "людина-природа" і у самій природі, а також відповідних стратегій і технологій взаємодії з нею. Саме сформований тип екологічної свідомості визначає поведінку людей по відношенню до навколишньої природи.

Поступова зміна технократичного шляху розвитку суспільства на шлях екологічний, найбільш придатний можливий шлях подальшого розвитку людської цивілізації.

Рефлексія. Учитель дякує учнів за роботу на уроці і просить оцінити свою роботу і роботу класу користуючись наступними поняттями:

тліюче вугілля, свічка, що горить, палаюча пожежа.

Page 15: Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів

Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php

VІІ. Домашнє завдання.

1. §8, впр. 71, 72, стор. 64. Повторити хімічні властивості кислотних оксидів та кислот.

2. Використовуючи ресурси Internet виконайте завдання за web-квестом:

а) Застосування скруберів дозволяє зменшити небажані викиди відходів виробництва. Що собою являють скрубери? http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D1%80%D1%83%D0%B1%D0%B1%D0%B5%D1%80

б) Проаналізуйте інформацію з матеріалів екологічного освітнього проекту «Зелений пакет» та запропонуйте шляхи покращення екологічної ситуації на рівні окремої людини та суспільства в цілому.

http://www.greenpack.in.ua/upload/uf/93e/93efd35f6748c889021a327f98c35d45.pdf

http://www.greenpack.in.ua/upload/uf/89d/89d96ea9470e44c114bd45da7b1ef79d.pdf

в) Перевірте свої знання, виконавши тест «Неметали», розміщений на сайті вчителя http://him-kab.at.ua/tests/0-12-0