"ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν...

48
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΕ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ Τ.Π.Ε. ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ Επιμορφώτρια: Παντίδου Γεωργία Επιμορφούμενες: Κάππου Αγγελική, Κόκκοτα Βασιλική

Transcript of "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν...

Page 1: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΕ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ Τ.Π.Ε.

ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

Επιμορφώτρια: Παντίδου Γεωργία

Επιμορφούμενες: Κάππου Αγγελική, Κόκκοτα Βασιλική

Page 2: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"
Page 3: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Ταυτότητα σεναρίου Τίτλος: «Ταξίδι στη Σελήνη»: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο

Βέρν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;

Δημιουργοί: Κάππου Αγγελική, Κόκκοτα Βασιλική Γνωστικό Αντικείμενο: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα ( από το

πρωτότυπο) Σχολική μονάδα: 5ο Γυμνάσιο Λαμίας Τάξη: Α' Γυμνασίου Τμήμα: Α1 Αριθμός μαθητών/τριών: 22 Διδακτική ενότητα: Ενότητα 4η, «Ένα ταξίδι

επιστημονικής φαντασίας» Τόπος υλοποίησης του σεναρίου:

σχολική αίθουσα σχολικό εργαστήριο πληροφορικής

Page 4: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Ταυτότητα σεναρίου Προβλεπόμενος χρόνος διδασκαλίας: Οκτώ διδακτικές

ώρες Ομάδες εργασίας: 4 (με κοινές αλλά και διακριτές

δραστηριότητες) Διδακτικό υλικό – τεχνολογικά εργαλεία: Σχολικό

εγχειρίδιο, επεξεργαστής κειμένου (Word), διαδίκτυο, φύλλα εργασίας σε ηλεκτρονική μορφή και έντυπη μορφή, λογισμικό παρουσίασης (PowerPoint), ιστολόγιο σχολείου, σώματα κειμένων

Γνωστικά αντικείμενα: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία, Νεοελληνική Γλώσσα, Γαλλική Λογοτεχνία (επιστημονική φαντασία), Ελληνική και παγκόσμια λογοτεχνία (επιστημονική φαντασία), Αστρονομία και Φυσικές επιστήμες, Τέχνη (κινηματογράφος, φωτογραφία, ζωγραφική, κ.ά.) Ιστορία Λογοτεχνίας και Ιστορία Τέχνης

Page 5: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Σύντομη περιγραφή Προσεγγίζονται τέσσερα λογοτεχνικά έργα που κινούνται στο χώρο

της φανταστικής διήγησης ή επιστημονικής φαντασίας με κοινό θεματικό άξονα «το ταξίδι στο φεγγάρι», τα ακόλουθα:

«Ταξίδι επιστημονικής φαντασίας», απόσπασμα του ταξιδιωτικού μυθιστορήματος «Αληθής Ιστορία» του Λουκιανού, που ανθολογείται στο σχολικό βιβλίο της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας (από το πρωτότυπο) της Α' Γυμνασίου

Αποσπάσματα από τον σατιρικό διάλογο «Ικαρομένιππος ή Υπερνέφελος» επίσης του Λουκιανού του Σαμοσατέα, που αναφέρονται στο ταξίδι του πρωταγωνιστή στη Σελήνη

«Από τη Γη στη Σελήνη» του γάλλου συγγραφέα επιστημονικής φαντασίας Ιούλιου Βερν και

«Γύρω από τη Σελήνη» του ιδίου συγγραφέα

Page 6: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Σύντομη περιγραφή Αφόρμηση στην όλη διαδικασία θα αποτελέσει η

προβολή της πρώτης ταινίας

επιστημονικής φαντασίας του βωβού κινηματογράφου

του Georges Melies “Le Voyage dans la Lune” , η οποία συνθέτει ουσιαστικά στοιχεία των κειμένων του Λουκιανού και του Ιουλίου Βερν, ενώ θα προβληθεί

επίσης η Προσελήνωση των αμερικανών αστροναυτών το 1969. Επιπρόσθετα θα γίνει προσπάθεια να προσεγγίσουν οι μαθητές/τριες το μοτίβο της Σελήνης μέσα από ποικίλες εκφράσεις της τέχνης.

Page 7: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Διδακτικοί στόχοι Αυτό το διδακτικό σενάριο έχει διαμορφωθεί με βάση το Αναλυτικό Πρόγραμμα

Σπουδών (Α.Π.Σ.) και το Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Προγραμμάτων Σπουδών (Δ.Ε.Π.Π.Σ.) για τη διδασκαλία του μαθήματος της αρχαίας ελληνικής γλώσσας και γραμματείας από το πρωτότυπο στο Γυμνάσιο, και εκτός από τους γενικούς σκοπούς του μαθήματος, επιδιώκεται να υπηρετηθούν και οι ακόλουθοι επιμέρους διδακτικοί στόχοι:

Γνωστικοί -μαθησιακοί Να γνωρίσουν έναν ευχάριστο αρχαίο συγγραφέα το

Λουκιανό, τον πρωτοπόρο του φανταστικού, μέσα από δύο αντιπροσωπευτικά δείγματα του έργου του («Αληθής Ιστορία», «Ικαρομένιππος ή Υπερνέφελος») και να εκτιμήσουν τη φαντασία και το χιούμορ του, που βρίσκει μιμητές ακόμα και σήμερα

Να γνωρίσουν το διάσημο Γάλλο συγγραφέα επιστημονικής φαντασίας Ιούλιο Βερν μέσα από δύο αντιπροσωπευτικά δείγματα του έργου του («Από τη Γη στη Σελήνη», «Γύρω από τη Σελήνη»)

Page 8: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Γνωστικοί - μαθησιακοί Να καταγράψουν βασικά στοιχεία για τη ζωή, το έργο αλλά

και την εποχή στην οποία ζουν και δημιουργούν οι δύο συγγραφείς

Να αναγνώσουν και να απολαύσουν τέσσερις (3) φανταστικές ιστορίες που εκτυλίσσονται σε εξωτικούς τόπους, στο διάστημα και ιδιαίτερα στη Σελήνη

Να επιχειρήσουν μια συγκριτική προσέγγιση των κειμένων του Λουκιανού με αυτά του Ιουλίου Βερν και σε συνδυασμό με την πρώτη ταινία επιστημονικής φαντασίας «Ταξίδι στη Σελήνη» του Georges Melies

Να συνειδητοποιήσουν τη γοητεία που ασκούν στον άνθρωπο η περιπέτεια, η εξερεύνηση του αγνώστου, του διαστήματος και των πλανητών και η συνεχής ανακάλυψη νέων πραγμάτων

Page 9: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Γνωστικοί - μαθησιακοί

Να κατανοήσουν ότι η Σελήνη αποτελούσε ανέκαθεν πηγή έμπνευσης, μυστηρίου και γοητείας για τους ανθρώπους σε όλες τις εποχές

Να προσεγγίσουν το μοτίβο της Σελήνης στην τέχνη και στη λογοτεχνία και να συλλέξουν σχετικό υλικό όπως φωτογραφίες, τραγούδια, κινηματογραφικές ταινίες και λογοτεχνικά έργα, κόμικς

Να αναπτύξουν φιλαναγνωσία και να υιοθετήσουν θετική στάση απέναντι στην επιστημονική φαντασία ως λογοτεχνικό είδος, ως μία πνευματική έκφραση που προσφέρει αισθητική απόλαυση, διευρύνει τους ορίζοντες και καλλιεργεί τη δημιουργική φαντασία

Page 10: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Παιδαγωγικοί στόχοι Να αναπτύξουν ομαδικό και συνεργατικό πνεύμα μέσα από τη

ομαδοσυνεργατική εργασία και αλληλεπίδραση και την ανταλλαγή υποθέσεων, κρίσεων και ερμηνειών στο πλαίσιο των ομάδων τους.

Να γίνουν μικροί «ερευνητές» μέσα από την ανακαλυπτική – διερευνητική πορεία μάθησης και τη βιωματική προσέγγιση του υλικού.

Να αξιοποιήσουν τις γνώσεις που έχουν ήδη, να εντάξουν στις γνωστικές δομές τους τις νέες γνώσεις που θα αποκομίσουν κατά τη διάρκεια της εργασίας και να οικοδομήσουν νέα γνώση.

Να προσεγγίσουν διαθεματικά τη μαθησιακή διαδικασία, καθώς το σενάριο εμπλέκεται θεματικά σε διάφορες επιστήμες

Να καταστούν ικανοί να παρατηρούν, να κατανοούν, να ερμηνεύουν, να αξιολογούν με κριτική σκέψη τα στοιχεία που αντλούν από τις πηγές και τα κείμενα και να τα αξιοποιούν με βάση τη χρησιμότητά τους.

Page 11: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Παιδαγωγικοί στόχοι

Να εξασκηθούν στη διατύπωση ερωτημάτων, προβληματισμών και υποθέσεων, καθώς και στη συγκριτική μελέτη των απόψεων που διατυπώνουν τα υπόλοιπα μέλη της/των ομάδας/ων και, τελικά, στη σύνθεσή τους με σκοπό την εξαγωγή συμπερασμάτων (κριτικός γραμματισμός).

Να ενεργοποιήσουν τη δημιουργικότητά τους και να αναπτύξουν δεξιότητες συγγραφής κειμένων επιστημονικής φαντασίας σε αυθεντικό πλαίσιο επικοινωνίας, να γίνουν μικροί καλλιτέχνες φτιάχνοντας μία συνθετική παρουσίαση ή μια ταινία ή μία συλλογή και ακόμη να εκφράσουν τα συναισθήματά τους με μια ζωγραφιά ή ένα κόμικ, μια αφίσα ή ενός κολλάζ μιας παρουσίασης (PowerPoint) σχετικής με τις έννοιες που εξετάζουμε.

Να καλλιεργήσουν τη δεξιότητα άντλησης πληροφοριών από κάθε λογής πηγές: κείμενα, εικόνες, εικαστικά έργα, φωτογραφίες, μουσικά έργα κτλ.

Να προβούν σε αυτοαξιολόγηση τόσο κατά τη διάρκεια όσο και στο τέλος της μαθησιακής διαδικασίας..

Να κινητοποιήσουν δημιουργικά τη σκέψη και τη φαντασία τους.

Page 12: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Τεχνολογικοί στόχοι

Να εξοικειωθούν με το διαδίκτυο ως περιβάλλον μάθησης και να αναπτύξουν την ικανότητα κατανόησης, χρήσης και δημιουργίας πολυτροπικά παρουσιασμένων πληροφοριών (ψηφιακός ή τεχνολογικός γραμματισμός).

Να καλλιεργήσουν τη δεξιότητα που αφορά την αναζήτηση και επιλογή πληροφοριών μέσα από το ποικίλο και πλούσιο υλικό που προσφέρει το διαδίκτυο.

Να αξιοποιήσουν τις ποικίλες δυνατότητες που προσφέρουν οι Τ.Π.Ε., όπως ο επεξεργαστής κειμένου (word), οι ιστοσελίδες, τα ιστολόγια (blogs), τα προγράμματα παρουσίασης (PowerPoint), η δημιουργία ταινίας κτλ.

Να επικοινωνήσουν και να εκθέσουν τις δημιουργίες τους, καθώς και τις συλλογές τους (κείμενα, παρουσιάσεις, ταινίες και φωτογραφίες, τραγούδια, ζωγραφική, κολλάζ, παρουσίαση κτλ.) σε συγκεκριμένο επικοινωνιακό πλαίσιο (ιστολόγιο σχολείου)

Page 13: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Προαπαιτούμενα Οι μαθητές/τριες να διαθέτουν τις βασικές δεξιότητες

χρήσης του Η/Υ και ιδιαίτερα με τον επεξεργαστή κειμένου, την πλοήγηση στο διαδίκτυο και τη δημιουργία παρουσίασης.

Να είναι εξοικειωμένοι με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο και να έχουν εμπλακεί σε συνεργατικές δραστηριότητες.

Να έχει προηγηθεί συνεννόηση με έναν από τους καθηγητές της Πληροφορικής ώστε να είναι διαθέσιμος, προκειμένου να προσφέρει την τεχνική υποστήριξή του και να βοηθά τα παιδιά στην πρόσβαση τους στο ιστολόγιο του σχολείου αλλά και γενικότερα σε ότι κριθεί αναγκαίο.

Να έχει προηγηθεί διδασκαλία από την εκπαιδευτικό και κατανόηση των κυρίων όρων της πρότασης από τους μαθητές/τριες

Page 14: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Θεωρητικό πλαίσιο Σε αυτή τη διδακτική πρόταση βασικό ζητούμενο είναι να

ενισχυθεί η αυτενέργεια των μαθητών και των μαθητριών, ώστε να μετατραπούν σε «μικρούς ερευνητές». Για το λόγο αυτό η όλη εργασία στηρίχθηκε στη θεωρία του εποικοδομισμού και στις κοινωνιοπολιτισμικές θεωρίες, με στόχο μια διερευνητική-ανακαλυπτική πορεία προς τη μάθηση, η οποία ενθαρρύνει τη συνεργασία των μαθητών και την αλληλεπίδρασή τους. Επιλέχθηκε λοιπόν η ομαδοσυνεργατική μέθοδος η οποία προωθεί την ενεργητική συμμετοχή των μαθητών/τριών στην αναζήτηση, τη μελέτη και την επεξεργασία του μορφωτικού αγαθού, το οποίο γίνεται προσπάθεια να προσεγγισθεί βιωματικά, αλλά ευνοεί επίσης την αλληλεπίδραση μεταξύ των μαθητών/τριών και τη συνεχή ανατροφοδότησή τους.

Page 15: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Θεωρητικό πλαίσιο Το συγκεκριμένο κείμενο από την Αληθή Ιστορία του

Λουκιανού προσεγγίζεται με βάση και τις τρεις κυρίαρχες τάσεις στη διδασκαλία των Αρχαίων Ελληνικών, ως μάθημα γλώσσας, ως μάθημα λογοτεχνίας και ως μάθημα πολιτισμού, με έμφαση στα ουμανιστικά και διαπολιτισμικά στοιχεία που αυτό αναδεικνύει.. Επίσης η προσέγγιση του αρχαίου κειμένου γίνεται διαθεματικά, καθώς εμπλέκεται σε διάφορες επιστήμες

Ρόλος εκπαιδευτικού: συντονιστικός, εμψυχωτής,

διευκολυντής, υποστηρικτικός, συνεργατικός, προωθεί τον αμοιβαίο σεβασμό και το δημοκρατικό διάλογο, ενθαρρύνει και δημιουργεί κίνητρα δημιουργικότητας και μάθησης

Page 16: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Πορεία εργασίας 1Η ΩΡΑ ΑΦΟΡΜΗΣΗ: Τίτλος κειμένου – Καταιγισμός

ιδεών, καταγραφή εμπειρίας και γνώσεων παιδιών για επιστημονική φαντασία, ταινίες, βιβλία, συγγραφείς, περιγραφή φανταστικών πλασμάτων – Ορισμός επιστημονικής φαντασίας

Ανάγνωση κειμένου και εισαγωγής, εύρεση υποκειμένων και ρηματικών ενεργειών και χρόνου ρημάτων – αιτιολόγησή των ρηματικών χρόνων

Πρώτη προσέγγιση νοηματική κειμένου

(Εργασία στο σπίτι: Με βάση το λεξιλόγιο του εγχειριδίου και την εργασία που έγινε στην τάξη να γράψουν το νόημα του κειμένου.)

Page 17: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Πορεία εργασίας 2Η ΩΡΑ Προβολή ταινίας του Georges Méliès διάρκειας

15΄

Page 18: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Αληθής Ιστορία Χωρισμός με κλήρωση σε 4 μεικτές ομάδες, τόσο σε

επίπεδο φύλου αλλά και επίδοσης. Βασική προϋπόθεση να υπάρχει ένας μαθητής ή μια μαθήτρια σε κάθε ομάδα που να έχει ευχέρεια στη χρήση των Τ.Π.Ε.

Ανάγνωση κειμένων από τις ομάδες. Τα κείμενα θα βρίσκονται στην επιφάνεια εργασίας

Επίδοση φύλλων εργασίας ηλεκτρονική και έντυπη 1η ομάδα Μελέτη «Αληθούς Ιστορίας ή Αληθών

Διηγημάτων» 2η ομάδα μελέτη «Ικαρομένιππου ή Υπερνέφελου» 3η ομάδα Μελέτη «Από τη Γη στη Σελήνη» 4η ομάδα Μελέτη «Γύρω από τη Σελήνη»

Page 19: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Αληθής Ιστορία

Page 20: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Ικαρομένιππος ή Υπερνέφελος

Page 21: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Από τη Γη στη Σελήνη

Page 22: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Από τη Γη στη Σελήνη

Page 23: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Γύρω από τη Σελήνη

Page 24: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Πορεία εργασίας

3Η ΩΡΑ Βιογραφικά στοιχεία για κάθε συγγραφέα, έργο, λογοτεχνικό είδος, εποχή

Διάφορές- ομοιότητες μετάβασης στο φεγγάρι και επιστροφής από το φεγγάρι στη γη, μέσο μετάβασης

Ύπαρξη ή όχι κατοίκων της Σελήνης, χαρακτηριστικά τους, στοιχεία ανθρωπομορφισμού

4Η ΩΡΑ Η σελήνη ως μοτίβο στην τέχνη: Εύρεση σχετικών τραγουδιών, ποιημάτων – πεζών, φωτογραφιών, πινάκων- δημιουργία συλλογών και σχετικών παρουσιάσεων

5Η ΩΡΑ Εκπόνηση εργασιών - παρουσιάσεων

Page 25: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Πορεία εργασίας 6Η ΩΡΑ Παρουσίαση εργασιών σε όλο το τμήμα

7Η ΩΡΑ Σύνθεση εργασιών σε μια τελική παρουσίαση ή ταινία από τους συντονιστές των ομάδων

Οι υπόλοιποι μαθητές γίνονται μικροί συγγραφείς επιστημονικής φαντασίας συνεχίζοντας το αρχικό κείμενο (ταξίδι επιστημονικής φαντασίας) ή ζωγραφίζουν εικόνες με αφορμή τα κείμενα και το υλικό που επεξεργάστηκαν

Page 26: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Πορεία εργασίας

8Η ΩΡΑ Προβολή τελικής παρουσίασης και τελική αξιολόγηση με τη μορφή εννοιολογικού χάρτη με άξονες ΝΕΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ, ΝΕΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ και ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ και συζήτηση μεταξύ των παιδιών και του διδάσκοντα

Η αξιολόγηση ειδικότερα θα λειτουργεί επίσης εξελικτικά καθ όλη τη διάρκεια της διαδικασίας με στόχο εκτός των άλλων την υποστήριξη, ανατροφοδότηση, ενθάρρυνση, συντονισμό κ.λπ.

Θα μπορούσε επίσης το όλο σενάριο να επεκταθεί σε επίπεδο σχολικού έτους με εκδήλωση/εις και παρουσίαση ανοιχτή στο κοινό, δημιουργία ομάδων αναγνωστών επιστημονικής φαντασίας κ. ά.

Page 27: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Α΄ ΟΜΑΔΑ, 1ο Φύλλο εργασίας Ονοματεπώνυμο μαθητών/τριών ……..……………………………………………….. ………………………………………….……………. ………………………………………………………..

Προβολή ταινίας του Georges Méliès “Le Voyage dans la Lune” 1902 με

βιντεοπροβολέα ή εναλλακτικά μεταβείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση: Le Voyage dans la Lune (A trip to the Moon) 1902:

http://www.youtube.com/watch?v=lUAD4lKNDI8 Μεταβείτε στις ακόλουθες ηλεκτρονικές διευθύνσεις και μελετήστε το κείμενο

της Αληθούς Ιστορίας (σε μετάφραση Ι. Κονδυλάκη), καθώς και τη βιογραφία και το έργο του Λουκιανού. Το κείμενο της Αληθούς Ιστορίας δίνεται εναλλακτικά και στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή σας αλλά και σε έντυπη μορφή στο βιβλίο που σας έχει ήδη παραδοθεί, ώστε να συνεχίσετε την εργασία σας ομαδοσυνεργατικά και στο σπίτι. Στη συνέχεια απαντήστε στις ακόλουθες ερωτήσεις καταγράφοντας τις απαντήσεις σας σε ένα σχετικό διάγραμμα:

http://www.gutenberg.org/cache/epub/28018/pg28018.html http://www.gutenberg.org/files/28018/28018-0.txt Αληθής Ιστορία ή Αληθή

Διηγήματα (μετάφραση Ι. Κονδυλάκη)

Page 28: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Α΄ ΟΜΑΔΑ, 1ο Φύλλο εργασίας

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CF%82 Βιογραφία – έργο Λουκιανού

http://www.e-history.gr/ Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού / Κόμβοι ΙΜΕ / Ιστορικοί κόμβοι / Ελληνική Ιστορία (χρονογραμμή)

http://www.apocalypsejohn.com/2012/03/blog-post_2748.html http://e-

school.arnos.gr/pluginfile.php/23802/mod_resource/content/1/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%86%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B7%20%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%204-%CE%B2%20%CE%B3%CF%85%CE%BC%CE%BD%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%BF%CF%85.pdf Σεληνίτες Κάτοπτρο

Σε ποια εποχή έζησε ο Λουκιανός, ποια τα βασικά χαρακτηριστικά της; Σε ποιο λογοτεχνικό είδος ανήκει η Αληθής Ιστορία και με τι ασχολείται; Ποιος ήταν ο σκοπός της συγγραφής της Αληθούς Ιστορίας από το Λουκιανό (παρ.

2); Σε ποιο βαθμό ανταποκρίνεται στον τίτλο Αληθής Ιστορία το κείμενο που διαβάσατε (παρ. 2); Γιατί κατά τη γνώμη σας, ονόμασε έτσι το έργο του ο

συγγραφέας; Εσείς ποιο όνομα θα δίνατε;

Page 29: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Α΄ ΟΜΑΔΑ, 1ο Φύλλο εργασίας

Περιγράψτε το ταξίδι του συγγραφέα και των συντρόφων του στο φεγγάρι (μέσο μετακίνησης, τρόπος μετάβασης και επιστροφής)

Περιγράψτε τους κατοίκους της Σελήνης που συνάντησαν στο ταξίδι τους . Ποια εξωτερικά χαρακτηριστικά των Σεληνιτών σας εντυπωσίασαν περισσότερο; Τι κοινό έχουν με τους ανθρώπους;.

Ήταν ορατή η γη από τη Σελήνη και αν ναι, με ποιο τρόπο; Η Σελήνη αποτέλεσε σε όλες τις εποχές πηγή έμπνευσης για λογοτέχνες, ποιητές

και καλλιτέχνες. Αναζητήστε στο διαδίκτυο φωτογραφίες που να απεικονίζουν το φεγγάρι, φτιάξτε μια ηλεκτρονική συλλογή – λεύκωμα και εκθέστε το στην ιστοσελίδα του σχολείου. Επίσης μπορείτε να τις εκθέσετε σε μια αντίστοιχη έκθεση στο σχολείο σας . Ενδεικτικές διευθύνσεις:

https://www.google.gr/search?q=%CE%97+%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1+%CF%83%CF%84%CE%BF+%CF%86%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B9&espv=210&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=-vlsUum2KoirtAbdroDQDQ&ved=0CDcQsAQ&biw=1280&bih=699 https://www.google.gr/search?q=moon+photos&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=bPhsUoSiNObS4QTg6YC4AQ&sqi=2&ved=0CCwQsAQ&biw=1280&bih=662

http://science.nationalgeographic.com/science/photos/moon-gallery/ http://www.space.com/22441-blue-moon-photos-august-2013.html

Page 30: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Α΄ ΟΜΑΔΑ, 1ο Φύλλο εργασίας

Προβολή με βιντεοπροβολέα της χαμένης ταινίας με την προσελήνωση των αστροναυτών της NASA το 1969

http://www.youtube.com/watch?v=yO4DL5PFRss Οι συντονιστές των ομάδων συνεργαστείτε μεταξύ σας, ώστε το υλικό που έχει

συγκεντρωθεί από αυτήν την εργασία, να καταγραφεί σε ένα cd για τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας. Επίσης με βάση τη σύνθεση του υλικού δημιουργήστε από κοινού μια παρουσίαση ή μία ταινία στην οποία να φαίνεται ή εμπειρία που αποκομίσατε από το εκπαιδευτικό σενάριο. Η ταινία (ή παρουσίαση) στη συνέχεια θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Την ίδια ώρα οι υπόλοιποι μαθητές και μαθήτριες μπορείτε να συνεχίσετε τη διήγηση του Λουκιανού μετά τη συνάντηση με τους Φελλόποδες γράφοντας ένα δικό σας φανταστικό κείμενο ως συγγραφείς επιστημονικής φαντασίας ή ζωγραφίζοντας τους Σεληνίτες, τους Φελλόποδες ή ότιδήποτε άλλο σας έκανε εντύπωση από τα Αληθή Διηγήματα. Μπορείτε να δείτε και τα ακόλουθα παραδείγματα από εργασίες άλλων μαθητών.

http://www.slideshare.net/4gym-glyfadas/ss-17135421 http://www.chara-cosseyan.com/2008/05/neo-vivlio-loukianou-alithis-istoria-

a/

Page 31: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Β΄ ΟΜΑΔΑ, 2ο Φύλλο εργασίας

Ονοματεπώνυμο μαθητών/τριών:……..……………………………………………….. ………………………………………….……………. Προβολή ταινίας του Georges Méliès “Le Voyage dans la Lune” 1902 με

βιντεοπροβολέα ή εναλλακτικά μεταβείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση: Le Voyage dans la Lune (A trip to the Moon) 1902:

http://www.youtube.com/watch?v=lUAD4lKNDI8 Μεταβείτε στις ακόλουθες ηλεκτρονικές διευθύνσεις και μελετήστε το κείμενο

του Ικαρομένιππου ή Υπερνέφελου (σε μετάφραση Ι. Κονδυλάκη) και ιδιαίτερα τις παραγράφους 20 και 21, καθώς και τη βιογραφία και το έργο του Λουκιανού. Το κείμενο του Ικαρομένιππου δίνεται εναλλακτικά και στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή σας, ώστε να συνεχίσετε την εργασία σας, αφού το μεταφέρετε, ομαδοσυνεργατικά και στο σπίτι. Στη συνέχεια απαντήστε στις ακόλουθες ερωτήσεις καταγράφοντας τις απαντήσεις σας σε ένα σχετικό διάγραμμα:

Page 32: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Β΄ ΟΜΑΔΑ, 2ο Φύλλο εργασίας http://www.gutenberg.org/cache/epub/28061/pg28061.ht

ml Κείμενο Ικαρομένιππου ή Υπερνέφελου

http://www .greek-language.gr /digitalResources/ancient greek/anthology/literature/browse.html?text id=602

Πύλη για την Ελληνική Γλώσσα - Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία – Ελληνιστική και Ελληνορωμαϊκή εποχή – Ψυχαγωγική Γραμματεία- ΛΟΥΚΙΑΝΟΣ- Ικαρομένιππος ή Υπερνέφελος Παρ. 20-21 (Συνομιλία Μένιππου – Σελήνης)

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CF%82 Βιογραφία – έργο Λουκιανού

Page 33: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Β΄ ΟΜΑΔΑ, 2ο Φύλλο εργασίας Πόσα στον αριθμό και τι είδους έργα έγραψε ο Λουκιανός, δηλαδή σε

ποιες κατηγορίες ανήκουν; Ποιο τα βασικότερο είδος με το οποίο ασχολήθηκε; Ο συγγραφέας δημιούργησε ένα είδος διαλόγου στο οποίο κατατάσσεται και ο Ικαρομένιππος. Ποιο ήταν αυτό;

Να βρείτε τα δύο συνθετικά του ονόματος του κειμένου σας και να εξηγήσετε γιατί τα επέλεξε ο συγγραφέας.

Ποιος ήταν ο Μένιππος, σε ποια φιλοσοφική σχολή ανήκε και τι διακήρυττε αυτή; Συμβουλευθείτε σχετικά και τις ακόλουθες ιστοσελίδες:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CF%80%CF%80%CE%BF%CF%82

http://www.fhw.gr/chronos/06/gr/culture/index401.html Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού / Κόμβοι ΙΜΕ / Ιστορικοί κόμβοι / Ελληνιστική Περίοδος / Πολιτισμός / Φιλοσοφία / Σχολές (επιλογή)

Page 34: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Β΄ ΟΜΑΔΑ, 2ο Φύλλο εργασίας Πως σας φαίνεται η μορφή του Μένιππου στον πίνακα του

Βελάσκεθ; Ανταποκρίνεται η εμφάνισή του στην εποχή την οποία έζησε;

Περιγράψτε το ταξίδι του πρωταγωνιστή του Υπερνέφελου στο φεγγάρι (μέσο μετακίνησης, τρόπος μετάβασης και επιστροφής)

Στην Αληθή Ιστορία του Λουκιανού βασιλιάς στη Σελήνη ήταν ο γήινος Ενδυμίωνας τον οποίο αναφέρει επίσης και ο Μένιππος στον Ικαρομένιππο. Βρείτε και καταγράψτε το σχετικό μύθο της Σελήνης και τον Ενδυμίωνα.

Ποια η μορφή της Σελήνης στο συγκεκριμένο κείμενο; Ποιες οι απόψεις της για τους φιλοσόφους; Μπορούσε η ίδια να δει τα όσα συνέβαιναν στη γη και να παρακολουθήσει τη συμπεριφορά των ανθρώπων;

Page 35: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Β΄ ΟΜΑΔΑ, 2ο Φύλλο εργασίας Η Σελήνη αποτέλεσε σε όλες τις εποχές πηγή έμπνευσης για

λογοτέχνες, ποιητές και καλλιτέχνες. Αναζητήστε στο διαδίκτυο http://www.youtube.com/channel/HCp-Rdqh3z4Uc ( τραγούδια που να είναι γραμμένα για το φεγγάρι ή να αναφέρονται σε αυτό το φεγγάρι/songs with moon in the title), φτιάξτε μια ηλεκτρονική συλλογή –και εκθέστε το στην ιστοσελίδα του σχολείου. Επίσης παρουσιάστε στην ολομέλεια του τμήματος δύο τραγούδια που σας άρεσαν πιο πολύ. Ενδεικτικές διευθύνσεις:

http://www.youtube.com/watch?v=oCW9Hey6IVY http://music.yahoo.com/blogs/yradish/top-10-songs-about-the-

moon.html http://moon.nasa.gov/moonsongs.cfm Τραγούδια της ΝΑΣΑ για

το φεγγάρι http://www.youtube.com/watch?v=3AdOdNajnHk http://www.youtube.com/watch?v=aon40XWsRwU

Page 36: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Β΄ ΟΜΑΔΑ, 2ο Φύλλο εργασίας Προβολή με βιντεοπροβολέα της χαμένης ταινίας με την προσελήνωση των

αστροναυτών της NASA το 1969 http://www.youtube.com/watch?v=yO4DL5PFRss

Οι συντονιστές των ομάδων συνεργαστείτε μεταξύ σας, ώστε το υλικό που έχει

συγκεντρωθεί από αυτήν την εργασία, να καταγραφεί σε ένα cd για τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας. Επίσης με βάση τη σύνθεση του υλικού δημιουργήστε από κοινού μια παρουσίαση ή μία ταινία στην οποία να φαίνεται ή εμπειρία που αποκομίσατε από το εκπαιδευτικό σενάριο. Η ταινία (ή παρουσίαση) στη συνέχεια θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Την ίδια ώρα οι υπόλοιποι μαθητές και μαθήτριες μπορείτε να συνεχίσετε τη διήγηση του Λουκιανού μετά τη συνάντηση με τους Φελλόποδες γράφοντας ένα δικό σας φανταστικό κείμενο ως συγγραφείς επιστημονικής φαντασίας ή ζωγραφίζοντας τους Σεληνίτες, τους Φελλόποδες ή ότιδήποτε άλλο σας έκανε εντύπωση από τα Αληθή Διηγήματα. Μπορείτε να δείτε και τα ακόλουθα παραδείγματα από εργασίες άλλων μαθητών.

http://www.slideshare.net/4gym-glyfadas/ss-17135421 http://www.chara-cosseyan.com/2008/05/neo-vivlio-loukianou-alithis-istoria-

a/

Page 37: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Γ΄ΟΜΑΔΑ, 3ο Φύλλο εργασίας Ονοματεπώνυμο μαθητών/τριών:……..……………………………………………….. ………………………………………….……………. ……………………………………………………….. Προβολή ταινίας του Georges Méliès “Le Voyage dans la Lune” 1902 με

βιντεοπροβολέα ή εναλλακτικά μεταβείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση: Le Voyage dans la Lune (A trip to the Moon) 1902:

http://www.youtube.com/watch?v=lUAD4lKNDI8 Μεταβείτε στις ακόλουθες ηλεκτρονικές διευθύνσεις και μελετήστε την

περίληψη του έργου Από τη Γη στη Σελήνη του Ιουλίου Βερν, καθώς και τη βιογραφία και το έργο του συγγραφέα. Το κείμενο του έργου Από τη Γη στη Σελήνη δίνεται εναλλακτικά και στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή σας αλλά και σε έντυπη μορφή στο βιβλίο που σας έχει ήδη παραδοθεί, ώστε να συνεχίσετε την εργασία σας ομαδοσυνεργατικά και στο σπίτι. Στη συνέχεια απαντήστε στις ακόλουθες ερωτήσεις καταγράφοντας τις απαντήσεις σας σε ένα σχετικό διάγραμμα:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%92%CE%B5%CF%81%CE%BD (Βιογραφία και έργο Ιουλίου Βερν)

Page 38: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Γ΄ΟΜΑΔΑ, 3ο Φύλλο εργασίας http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%80%CF%8C_%CF%

84%CE%B7_%CE%93%CE%B7_%CF%83%CF%84%CE%B7_%CE%A3%CE%B5%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B7 (Περίληψη πλοκής του λογοτεχνικού έργου Από τη Γη στη Σελήνη)

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CF%86%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1 (Ορισμός επιστημονικής φαντασίας, είδη της και συνηθισμένα αφηγηματικά μοτίβα)

Σε ποια εποχή έζησε ο Ιούλιος Βερν και σε ποια χώρα; Ποιο

γεγονός πυροδότησε τη φαντασία του Ιούλιου Βερν, όταν ήταν ακόμα παιδί; Θεωρείτε ότι αυτό καθόρισε την επαγγελματική του σταδιοδρομία;

Ποιος ήταν ο άνθρωπος που επηρέασε θετικά τον Ιούλιο Βερν στη συγγραφή των έργων του, ποτίζοντας τα με μια νότα αισιοδοξίας;

Page 39: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Γ΄ΟΜΑΔΑ, 3ο Φύλλο εργασίας Σε ποιο λογοτεχνικό είδος ανήκει το Από τη Γη στη Σελήνη και τι

περιγράφει; Μελετήστε διάφορους ορισμούς που δίνονται για την

επιστημονική φαντασία και καταγράψτε αυτόν που θεωρείτε ως πληρέστερο, καθώς και αυτόν του συγγραφέα Ισαάκ Ασίμωφ. Ποια είναι τα αφηγηματικά μοτίβα που χρησιμοποιούνται από τους συγγραφείς έργων επιστημονικής φαντασίας;

Περιγράψτε το ταξίδι των πρωταγωνιστών του έργου προς το φεγγάρι (τρόπος μετάβασης, μέσο μετακίνησης και περιγραφή του τελευταίου).

Ποια ήταν η τελική έκβαση του ταξιδιού προς τη σελήνη; Κατόρθωσαν οι απεσταλμένοι της Λέσχης Πυροβόλων να πατήσουν το πόδι τους στη σελήνη;

Page 40: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Γ΄ΟΜΑΔΑ, 3ο Φύλλο εργασίας Η Σελήνη αποτέλεσε σε όλες τις εποχές πηγή έμπνευσης για

λογοτέχνες, ποιητές και καλλιτέχνες. Αναζητήστε στο διαδίκτυο http://www.youtube.com/channel/HCp-Rdqh3z4Uc πίνακες που να απεικονίζουν το φεγγάρι, φτιάξτε μια ηλεκτρονική συλλογή – λεύκωμα και εκθέστε τη στην ιστοσελίδα του σχολείου. Ειδικότερα προσπαθείστε να ανακαλύψετε το φεγγάρι στους πίνακες του Ανρί Ρουσσώ, Χουάν Μιρό, Βίνσεντ Βαν Γκόγκ, Γιάννη Μόραλη και άλλους Έλληνες ζωγράφους. Χρησιμοποιείστε στη συνέχεια έναν πίνακα ή μια σύνθεση πινάκων για τη δημιουργία μιας αφίσας ενημερωτικής για εκδήλωση του σχολείου σας, στην οποία θα παρουσιάσετε τη δουλειά σας. Ενδεικτικές ιστοσελίδες:

https://www.google.gr/search?q=henri+rousseau+and+the+moon&espv=210&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=e15tUqWGEKSe4gS364HYDA&ved=0CC4QsAQ&biw=1280&bih=662

http://www.youtube.com/watch?v=59cKpWx-aMU

Page 41: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Γ΄ΟΜΑΔΑ, 3ο Φύλλο εργασίας https://www.google.gr/search?q=joanmiro+and+the+moon&espv=210&es_sm=

93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=k1VtUruiJovk4wSH-4DoBg&ved=0CFUQsAQ&biw=1280&bih=662#facrc=_&imgdii=VXkdKfPFJVqfzM%3A%3BGrpMtwMjBRpRNM%3BVXkdKfPFJVqfzM%3A&imgrc=VXkdKfPFJVqfzM%3A%3BnA7ZCGA4SMxs8M%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.moma.org%252Fcollection_images%252Fresized%252F287%252Fw500h420%252FCRI_218287.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.moma.org%252Fcollection%252Fobject.php%253Fobject_id%253D62299%3B500%3B335

https://www.google.gr/search?q=vincent+van+gogh+and+the+moon&espv=210&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=511tUuqYJqKH4ATVqYHgBA&ved=0CD4QsAQ&biw=1280&bih=662

http://en.wahooart.com/@@/8XZ7KS-Yiannis-Moralis-Full-Moon https://www.google.gr/search?q=%CF%86%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CE%A

C%CF%81%CE%B9+%CF%80%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%82&sa=X&espv=210&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ei=8FttUvyOLJD64QT3j4GgBQ&ved=0CDwQsAQ&biw=1280&bih=699

Page 42: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Γ΄ΟΜΑΔΑ, 3ο Φύλλο εργασίας Προβολή με βιντεοπροβολέα της χαμένης ταινίας με την προσελήνωση των

αστροναυτών της NASA το 1969 http://www.youtube.com/watch?v=yO4DL5PFRss Οι συντονιστές των ομάδων συνεργαστείτε μεταξύ σας, ώστε το υλικό που

έχει συγκεντρωθεί από αυτήν την εργασία, να καταγραφεί σε ένα cd για τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας. Επίσης με βάση τη σύνθεση του υλικού δημιουργήστε από κοινού μια παρουσίαση ή μία ταινία στην οποία να φαίνεται ή εμπειρία που αποκομίσατε από το εκπαιδευτικό σενάριο. Η ταινία (ή παρουσίαση) στη συνέχεια θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Την ίδια ώρα οι υπόλοιποι μαθητές και μαθήτριες μπορείτε να συνεχίσετε τη διήγηση του Λουκιανού μετά τη συνάντηση με τους Φελλόποδες γράφοντας ένα δικό σας φανταστικό κείμενο ως συγγραφείς επιστημονικής φαντασίας ή ζωγραφίζοντας τους Σεληνίτες, τους Φελλόποδες ή ότιδήποτε άλλο σας έκανε εντύπωση από τα Αληθή Διηγήματα. Μπορείτε να δείτε και τα ακόλουθα παραδείγματα από εργασίες άλλων μαθητών.

http://www.slideshare.net/4gym-glyfadas/ss-17135421 http://www.chara-cosseyan.com/2008/05/neo-vivlio-loukianou-alithis-

istoria-a/

Page 43: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Δ΄ΟΜΑΔΑ, 4ο Φύλλο εργασίας

Ονοματεπώνυμο μαθητών/τριών:……..……………………………………………….. ………………………………………….……………. ……………………………………………………….. Προβολή ταινίας του Georges Méliès “Le Voyage dans la Lune” 1902 με

βιντεοπροβολέα ή εναλλακτικά μεταβείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση: Le Voyage dans la Lune (A trip to the Moon) 1902:

http://www.youtube.com/watch?v=lUAD4lKNDI8 2. Μεταβείτε στις ακόλουθες ηλεκτρονικές διευθύνσεις και μελετήστε την

περίληψη του έργου Γύρω από τη Σελήνη του Ιουλίου Βερν, καθώς και τη βιογραφία και το έργο του συγγραφέα. Το κείμενο του έργου Γύρω από τη Σελήνη δίνεται εναλλακτικά και στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή σας αλλά και σε έντυπη μορφή στο βιβλίο που σας έχει ήδη παραδοθεί, ώστε να συνεχίσετε την εργασία σας ομαδοσυνεργατικά και στο σπίτι. Στη συνέχεια απαντήστε στις ακόλουθες ερωτήσεις καταγράφοντας τις απαντήσεις σας σε ένα σχετικό διάγραμμα:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%92%CE%B5%CF%81%CE%BD (Βιογραφία και έργο Ιουλίου Βερν)

Page 44: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Δ΄ΟΜΑΔΑ, 4ο Φύλλο εργασίας

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%80%CF%8C_%CF%84%CE%B7_%CE%93%CE%B7_%CF%83%CF%84%CE%B7_%CE%A3%CE%B5%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B7 (Περίληψη πλοκής του λογοτεχνικού έργου Από τη Γη στη Σελήνη)

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CF%8D%CF%81%CF%89_%CE%B1%CF%80%CF%8C_%CF%84%CE%B7_%CE%A3%CE%B5%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B7( Περίληψη πλοκής του λογοτεχνικού έργου Γύρω από τη Σελήνη)

Πόσα στον αριθμό και τι είδους έργα έγραψε ο Ιούλιος Βερν,

δηλαδή σε ποιες κατηγορίες ανήκουν; Καταγράψτε τα έργα του συγγραφέα που αναφέρονται σε ταξίδια, διαστημικά, αεροπορικά και άλλα.

Ο Βερν αναφέρεται συχνά ως ο "Πατέρας της Επιστημονικής Φαντασίας". Πώς θα αιτιολογούσατε τον χαρακτηρισμό αυτό;

Page 45: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Δ΄ΟΜΑΔΑ, 4ο Φύλλο εργασίας Το έργο Γύρω από τη Σελήνη αποτελεί τη συνέχεια του έργου

Από τη Γη στη Σελήνη του Ιουλίου Βερν, στα οποία περιγράφεται το ταξίδι στη σελήνη τριών μελών του «Τηλεβολικού Συλλόγου» της Βαλτιμόρης. Συγκρίνετε τα δύο έργα με την ταινία του Georges Méliès “Le Voyage dans la Lune” και καταγράψτε τις ομοιότητες και τις διαφορές τους.

Περιγράψτε τις περιπέτειες των επιβατών κατά τη διάρκεια του ταξιδιού τους: Από τι μέθυσαν οι τρεις πρωταγωνιστές; Συνταξίδεψαν μαζί με άλλα δύο ζωντανά πλάσματα. Επέζησαν οι σύντροφοι τους ή όχι; Τελικά προσεληνώθηκαν οι ήρωες ή όχι;

Περιγράψτε επίσης τον τρόπο και το μέσο της επιστροφής τους αλλά και την διάσωση τους στη γη.

Page 46: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Δ΄ΟΜΑΔΑ, 4ο Φύλλο εργασίας Η Σελήνη αποτέλεσε σε όλες τις εποχές πηγή έμπνευσης για

λογοτέχνες, ποιητές και καλλιτέχνες. Αναζητήστε στο διαδίκτυο ποιήματα Ελλήνων ποιητών που να αναφέρονται στο φεγγάρι (ή στη σελήνη), φτιάξτε μια ηλεκτρονική συλλογή και εκθέστε τη στην ιστοσελίδα του σχολείου. Ως ομάδα επιλέξετε δύο (2) ποιήματα που σας αρέσουν πιο πολύ και διαβάστε τα στην ολομέλεια του τμήματος. Ενδεικτικές ιστοσελίδες:

http://www.greek- http://www.greek- language.gr/digitalResources/literature/tools/concordance/browse.html?cnd_id=8&text_id=870

http://itzikaswordpress.wordpress.com/2012/08/03/%CE%BD%CF%8D%CF%87%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%86%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%AD%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1/

http://www.youtube.com/watch?v=tK2V0gooAdM

Page 47: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Δ΄ΟΜΑΔΑ, 4ο Φύλλο εργασίας

Προβολή με βιντεοπροβολέα της χαμένης ταινίας με την προσελήνωση των αστροναυτών της NASA το 1969

http://www.youtube.com/watch?v=yO4DL5PFRss Οι συντονιστές των ομάδων συνεργαστείτε μεταξύ σας, ώστε το υλικό που έχει

συγκεντρωθεί από αυτήν την εργασία, να καταγραφεί σε ένα cd για τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας. Επίσης με βάση τη σύνθεση του υλικού δημιουργήστε από κοινού μια παρουσίαση ή μία ταινία στην οποία να φαίνεται ή εμπειρία που αποκομίσατε από το εκπαιδευτικό σενάριο. Η ταινία (ή παρουσίαση) στη συνέχεια θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Την ίδια ώρα οι υπόλοιποι μαθητές και μαθήτριες μπορείτε να συνεχίσετε τη διήγηση του Λουκιανού μετά τη συνάντηση με τους Φελλόποδες γράφοντας ένα δικό σας φανταστικό κείμενο ως συγγραφείς επιστημονικής φαντασίας ή ζωγραφίζοντας τους Σεληνίτες, τους Φελλόποδες ή ότιδήποτε άλλο σας έκανε εντύπωση από τα Αληθή Διηγήματα. Μπορείτε να δείτε και τα ακόλουθα παραδείγματα από εργασίες άλλων μαθητών.

http://www.slideshare.net/4gym-glyfadas/ss-17135421 http://www.chara-cosseyan.com/2008/05/neo-vivlio-loukianou-alithis-istoria-

a/

Page 48: "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ: Από το Λουκιανό, τον Ιούλιο Βερν μέχρι σήμερα: Επιστημονική φαντασία ή πραγματικότητα;"

Ευχαριστώ σας

Καλή ξεκούραση!!!