конспект уроку

16
Тема. Лялька-мотанка – оберіг душі. 10 клас Мета: сформувати поняття оберегу, сприяти формуванню світогляду вільного від гендерних упереджень і пересудів ; навчити учнів технології виготовлення ляльки- мотанки; розвивати усвідомлення власних процесів особистісного зростання як майбутньої жінки – духовної берегині родини, творчі здібності учениць; виховувати бажання зберігати родинні традиції, не забувати своєї національної культури. Тип уроку: комбінований, інтегрований: технологія і психологія. Обладнання: презентація «Лялька-мотанка – оберіг душі», файл бліц –опитування, записи українських народних пісень, ляльки-мотанки, рушники, буклети – конспекти, інструкційні картки, тканина різного кольору, вата, нитки, атласні стрічки, бісер, ножиці, голки. Хід уроку

Transcript of конспект уроку

Page 1: конспект уроку

Тема. Лялька-мотанка – оберіг душі. 10 клас

Мета: сформувати поняття оберегу, сприяти формуванню світогляду

вільного від гендерних упереджень і пересудів ;

навчити учнів технології виготовлення ляльки-мотанки;

розвивати усвідомлення власних процесів особистісного зростання

як майбутньої жінки – духовної берегині родини, творчі здібності

учениць;

виховувати бажання зберігати родинні традиції, не забувати своєї

національної культури.

Тип уроку: комбінований, інтегрований: технологія і психологія.

Обладнання: презентація «Лялька-мотанка – оберіг душі», файл бліц –

опитування, записи українських народних пісень, ляльки-мотанки, рушники,

буклети – конспекти, інструкційні картки, тканина різного кольору, вата,

нитки, атласні стрічки, бісер, ножиці, голки.

Хід уроку

І. Організація початку уроку.

Привітання вчителів.

І.В.: - Добрий день, сідайте будь ласка. Сьогодні у нас незвичайний урок а дівочі

вечорниці. Ми зібрались у світлиці, яку прикрашають ваші рушники, запросили до

себе гостей. А вести вечорниці будемо ми з Оленою Вікторівною.

ІІ. Психологічний настрой, мотивація діяльності.

О.В.: - Дівування – так називали період, коли вчорашнє гадке каченя перетворювалось в прекрасного лебедя,і ці зміни були не лише зовнішніми, змінювалась дівчинка внутрішньо. Пропоную звернутися саме до ваших внутрішніх змін, особистісного зростання. Згадайте себе у минулому, ще маленькою дівчинкою – яка вона? На першій сторінці цього аркуша запишіть 3-5 прикметників. Про що мріє? Що вміє?А тепер - побачьте себе у майбутньому. На третій частині аркуша дайте відповіді на питання : «Коли стану дорослою, як змінюся? - Які обов'язки будуть у мене по відношенню до близьких? Які обов'язки будуть в моїх близьких по відношенню до мене? Що таке "доросла жінка"? Напишіть якості, якими вона повинна володіти?». Над питанням «Якою я можу, хочу та повинна стати сьогодні для того, щоб моя

Page 2: конспект уроку

внутрішня дівчинка перетворилася в дорослу щасливу жінку?» пропоную поміркувати вдома. Цей час, який ви будете думати, шукати відповідь, ви подаруєте собі сьогоднішній та майбутній і не лише собі. Згадайте з курсу біології, вже новонароджена дівчинка має первинні клітини. У період статевого дозрівання саме з них в її організмі починають утворюватися зрілі яйцеклітини, з яких потім народяться її діти. Весь час, коли дівчина зростає – вони вже з нею. І все, що відбувається в тілі та душі дівчини відкладається на майбутніх, ще ненароджених, хлопчиків та дівчаток. Можливо, саме тому завжди в нашому народі так берегли дівчат, берегли їх здоров’я – їм пропонувалася найлегша та найприємніша робота, берегли їх честь, розвивали – залишилися історичні згадки іноземців, які дивувалися освіченості українок, навіть у ті давні часи.Напевно,в цьому сенсі, дівчата являють собою скарбницю, яку передають

нащадкам, тому в народі існує багато звичаїв, пов’язаних з оберегами для дівчат.

Саме створенню дівочого оберегу й присвячено наші сьогоднішні вечорниці.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

І.В.: : Оберіг – це амулет, талісман. Предмет, що за деякими уявленнями, має чудодійну силу й приносить його власникові щастя, удачу, оберігає від небезпеки. Таке значення цього слова записано у Великому тлумачному словнику сучасної української мови.( слайд) Одним з оберегів є ляльки-мотанки. Отже тема вечорниць – «Ляльки-мотанки – оберіг душі». (слайд )І.В.: Чим ця тема може бути вам цікавою і корисною? (учні відповідають)

ІV. Вивчення нового матеріалу.

- На минулому уроці ви отримали завдання знайти в словнику значення слова

«мотанка». Зачитайте будь ласка.

МоBтанка (ляBлька-моBтанка, куBкла) – зроблена з тканини вузликова лялька. Назва

походить від укр. мотати. Вважається, що у давнину мотанки виконували функцію

сакральних оберегів.

( слайд)

-Перша лялька-мотанка була виготовлена більше 5 тисяч років тому. Такі ляльки можна знайти в будь-якій країні. Це була не просто іграшка.( слайд) Вважалося, що вона захищала людину від неприємностей та бід. Які народні повіря про ляльку-мотанку ви знаєте?

1. Згідно з народними повір’ями, ляльки-мотанки мають чарівні властивості: захищають людину від злих сил, лихого ока, притягують на себе хвороби і нещастя. Першу таку лялечку робили для немовляти і клали у колиску. Зараз у нас існує звичай прив'язувати червону вовняну ниточку на руку малюка, а раніше для захисту робили лялечки. Маленькі діточки носили їх із собою, а ті, що старше, розставляли у будинку. Також, крім маленької мотанки, у дитячій повинна була стояти лялька побільше - товстушка, або кукла-нянюшка.

Page 3: конспект уроку

- В Україні, ще на початку 20 століття дівчата, готуючи скриню з весільним посагом, разом з рушниками та сорочками, клали туди своїх ляльок. Кожна дівчина робила мотану ляльку, яку забирала із собою в нову сім’ю. Така лялька несла енергію любові, яка незримо формувала в майбутній людині підсвідоме ставлення до предків, до роду, до землі, яка її народила.Вважається, що лялька-мотанка повинна бути безлика, а та, яка служить берегинею – з хрестом замість обличчя.Глосарій: Берегиня – охорониця дому. (слайд) Обличчя як такого у традиційної ляльки-оберегу немає. Це має подвійну причину: по-перше, хрест, як один з найдревніших оберегів, має сильне захисне значення, а по-друге, ляльку остерігалися пов’язувати з конкретною людиною, бо вважалося, якщо ляльці зробити обличчя, а особливо очі, в них може влетіти дух живої істоти. - В основі української ляльки-мотанки – хрестоподібна фігура, де єдина об’ємна деталь – це голова. Потім голова обмотується ниткою, яка викладається у формі хреста. (слайд) Хрест в даному випадку є й оберегом – символом Сонця, життя і нових починань, і символізує саму людину, гармонію її персонального фізичного світу (горизонталь) і духовного (вертикаль). І обов’язково вузлова лялька мотається за рухом сонця – тоді вона принесе вдачу та щастя. Далі формуються ручки (перекладина хреста) і тулуб.(Слайд) Дехто з майстрів надає ляльці більшої схожості з жіночою постаттю, формуючи ще й груди. Після того ляльку одягають. Лялька повинна бути одягнена у сорочечку, під'юпник (або нижня спідничка т.з. галька) і запаску. Також обов’язковим є фартух. Всі елементи одягу є оберегами: спідниця символізує землю, сорочка позначає три часи - минулий, теперішній і майбутній; обов'язковими атрибутами є вишиванка та намисто. Вишивка несе в собі древню символіку і позитивну енергію багатьох поколінь. Намисто уособлює достаток. Також повинен бути головний убір - очіпок, стрічка чи хустка - що символізує зв'язок з небом.(слайд) Вбрання та кольори підбирає майстер за своїми уподобаннями та враховуючи символічне призначення ляльки. Якщо лялька робиться на добробут та здоров’я родини – для одягу підбираються червоно-зелені відтінки,(слайд); для успіху в фінансових справах – зелені та золотисті,(слайд); для щастя у коханні чи подружньому житті – червоні, рожеві, помаранчеві кольори,(слайд); для успіху в творчості – блакитні.(слайд) Потужну захисну силу мають ляльки, виготовлені з натурального конопляного полотна – це універсальний родинний оберіг від нещастя і хвороб. При виготовленні ляльки-мотанки в жодному разі не використовується голка. Всі перемотування повинні бути нитками і тканиною хрестом, тільки потрібно ретельно рахувати вузлики - їх кількість повинна бути непарна. Голку можна брати в руки, коли починають прикрашати та наряджати. Навіть волосся до голови не бажано пришивати, можна кріпити хустками, віночками та іншими головними уборами. Для виготовлення ляльок можна використовувати різні матеріали: солому, гілки, шишки, мотузки, тканину. Насправді ляльку -мотанку може зробити кожен. Для цього необхідно лише трішки часу, фантазії, та мінімальні знання щодо одягу і вишивки свого регіону. Давайте згадаємо особливості вишивки Донецької області.

Page 4: конспект уроку

Дівчата відповідають:

2. Традиційні жіночі сорочки Донеччини білого кольору. Низи рукавів збиралися на нитку, іноді пришивали оборки — чохли. Вишивка сорочок — біла або червоно-чорна; вишивалися рукави, вставки.Майстрині наші вишивають і геометричні, і геометризовані орнаменти, переважно виконані технікою "хрест".3. Поясним одягом слугували обгортка та дерга чорного кольору з вузькою кольоровою смужкою. Пізніше на зміну цим видам убрання приходять вовняні (кашемірові) або ситцеві рясні спідниці (кількість пілок сягала дев'яти), а також спідниці з оборкою, пришитою до подолу.4. Фартухи, які називалися тут попередницями чи запонами, були двох видів: із грудинкою та на паскý; перший здебільшого правив за робочий одяг, другий був святковим. Фартухи з грудинкою шили з темної дешевої фабричної тканини, іноді зі скромною обшивкою тасьмою. Фартухи на паску робили з білого полотна й обов'язково прикрашали вишивкою, мережкою або мереживом.Дівчата заплітали волосся в одну, іноді у дві коси зі стрічками, на свята вдягали вінки з живих або штучних квітів. Пов'язувались яскравими хустками.

І.В.: І пам'ятайте, лялька, зроблена власними руками, значно тепліша та добріша, ніж куплена-пластмасова, адже вона наша- автентична...лялька-мотанка!

V. Узагальнення знань учнів.

І.В.: Давайте з’ясуємо, чи все вище зазначене вам зрозуміло. Ми сьогодні працюємо з друкованими конспектами. Остання сторінка конспекта – лист самооцінювання.Він складається з оцінювання теоретичних знань і практичних умінь. На екрані ви бачите питання. Напроти номера питання у конспекті ви ставите позначки + або -. для роботи – 1 хвилина.Слайд питання 1. Оберіг – предмет, що має чудодійну силу й приносить його власникові щастя,

удачу, оберігає від небезпеки.2. Лялька-мотанка має виразне обличчя і схожа на певну людину.3. Вузлова лялька мотається за рухом сонця – тоді вона принесе вдачу та щастя. 4. Деталі ляльки –мотанки зшивають голкою.5. Ляльки-мотанки мають обовязковий головний убір, що символізує зв'язок з небом.6. Особливості вишивки Донецької області: на білому фоні біла або червоно-чорна

вишивка дрібним «хрестиком»

У: - Час закінчився. Будь ласка перевірте самостійно свої відповіді.

Код і позначення результатів самоперевірки на екрані.

1. +

2. –

3. +

Page 5: конспект уроку

4. –

5. +

6. +

За кожну правильну відповідь 0,5 б. Максимальна кількість балів - 3б.

V. Вступний інструктаж.

Ви впорались з завданнями і пора приступити до виготовлення самої ляльки-

мотанки. У вас на столах є технологічні карти виготовлення ляльки-мотанки.

Подивіться уважно і назвіть послідовність виготовлення. (слайд)

Під час роботи ви будете користуватись ножицями і можливо голками для

виготовлення оздоблення. Подивіться на екран і згадайте правила безпечної роботи.

Техніка безпеки під час роботи з ножицями і голками.1. Зберігати ножиці у визначеному місці.2. не тримати ножиці гострими кінцями догори.3. класти ножиці зімкнутими лезами від себе.4. передавати ножиці кільцями вперед, тримаючи за зімкнуті леза.5. Не брати до рота голки і шпильки. не встромлювати їх у сукню.Зберігати в

гольнику.6. Не працювати іржавими голками.7. Не можна відкушувати нитку зубами.

VІ. Поточний інструктаж.Учениці починають працювати. Гості також можуть зробити собі оберіг на згадку. Звучить тихенько музика українських пісень.

Рухлива хвилинка:Очі, рученьки втомились.А щоб краще працювати,треба трохи втому зняти.Раз – підняти руки вгору,

Два – сплести перед собою.три – схились до самих п’ят,

А тепер рівненько стань.Знов підняти руки вгору,

знов сплести перед собою,нахились до самих п’ят,сідай знову працювать.

По ходу роботи Олена Вікторівна: На вечорницях дівчата вишивали, співали та говорили. І обов’язково говорили про хлопців.

Як вважаєте - «хлопці – інакші»? В чому саме?Так, вже на шостому тижні розвитку майбутньої дитини чоловічої статі починають з’являтися перші порції тестостерона, які наділяють майбутнього мужчину силою, але гальмують розвиток лівої півкулі, яка відповідає за розвиток вербальних здібностей – мова, читання, письмо не є сильною стороною чоловіків. Хоча в підлітковому віці це компенсується інтересом до точних наук. Саме тому представникам чоловічої статі не

Page 6: конспект уроку

так легко, як хотілося б жінці словесно виражати свої почуття. Що стосується логіки, то чоловіки на льоту ловлять те, що стосується головного – «логіка мети», а жінки утримують в голові багато деталей – «логіка процесу». Можна зациклитися на цих відмінностях, а можна ними скористатися. Гармонійно створена команда «чоловік+жінка» може оминути всі життєві рифи.

Різні ми й в особливостях формування інтересу до протилежної статі. У міру того, як вміст статевих гормонів в організмі збільшується і дозрівають статеві органи, людина поступово починає зазнавати все нових і невідомих для неї відчуттів. Спочатку це посилений інтерес до свого тіла, який з часом переростає у потяг до протилежної статі. Цей потяг є абсолютно природнім і формується разом із дорослішанням організму. Спочатку він набирає форму снів і мрій, потім виникає потреба у дружбі, спілкуванні, сумісному проведенні часу – це платонічний етап розвитку стосунків, надалі може з’явитися бажання доторкнутися, обійняти, поцілувати – еротичний етап і лише після нього формується бажання виразити свої почуття через інтимні стосунки, одним з проявів яких є статевий акт. Таке бажання називається статевим потягом. У дівчат та юнаків формування статевого потягу відбувається по-різному. В юнаків потяг починає формуватися після появи перших полюцій, а у дівчат така потреба виникає набагато пізніше, їх приваблює спілкування, прояви уваги, турботи.Саме для дівчини хлопець починає навчатися всьому цьому – виявляти увагу, турботу, робити компліменти. Лише тоді він в майбутньому стане гарним чоловіком та батьком. А якщо дівчинка не слухає себе,а йде на поводу бажання хлопця, вона не дає можливість зрости хлопцю, як чоловіку та й собі як жінці.

Як вважаєте, що саме приваблює хлопців в дівчатах?Дійсно зовнішність відіграє значну роль. Але роль параметрів 90-60-90 явно

переоцінена. В першу чергу всі люди на інтуїтивному рівні зчитують інформацію з погляду, міміки, жестів. У однієї дівчини на обличчі написано: «Я - цікава людина та приваблива дівчина, мені цікаво знайомитися з новими людьми», у другої такий напис читається: «Я - негарна, я - нецікава», а в третьої, наче на стовпі з електричним струмом: «Не підходь - небезпечно». Як вважаєте у якої дівчини буде більше знайомих, друзів та закоханих у неї хлопців? При чому у неї може бути надлишок ваги, не зовсім рівні ноги, або ще що.

Багато дівчат зациклюються на своїй фігурі мучать себе дієтами, дехто навіть голодує. Не хочу розповідати про страхи анорексії та булімії, які просто вбивають. А мертві точно не є привабливими. Крім того дівчина, яка постійно рахує калорії, або вимірює свою талію, не бачить нікого крім себе. Вона живе в парі: «Я та мої ілюзії», хлопці відчувають себе зайвими в цій компанії і не з’являються там, або швидко зникають, якщо раптово заблукали, бо не відразу зрозуміли з ким мають справу.

VІІ. Ресурсна релаксація Уявіть, що в самому центрі вашої істоти є маленька частка, яка дуже спокійна і щаслива. Якщо ви побажаєте, її можна представити у вигляді деякого Образу - язичка вогника, коштовного каменя або потаєного озера, Сповнена глибокій утихомиреній і радості, спокої і сили, вона знаходиться в цілковитій безпеці. Вона там - глибоко у вас. Уявіть тепер, що цей вогник, цей коштовний камінь, це озеро або те, що ви представили, що знаходиться глибоко, в самому центрі, в самому ядрі вас, - це ви самі. Це ви – справжні Роздивіться його уважно…. Цей центр завжди перебуває у вас, залишаючись спокійним і тихим, через які б труднощі, проблеми і занепокоєння вам

Page 7: конспект уроку

не довелося пройті, і у будь-який момент ви можете звернутися до нього, набратися сили, мудрості, терпіння. Він наче джерело вашої енергії, ваших бажань, вашого тепла та щирості. Він завжди з вами. Можете побути там стільки, скільки вам потрібно, взяти щось собі на згадку і повернутися сюди.VІІІ. Заключний інструктаж. Презентація робіт учениць.Ви закінчили виготовлення своєї ляльки-мотанки. В аркуші самооцінювання виставте згідно критеріїв свою оцінку практичної роботи. Для роботи 1 хвилина.

І.В.Українська народна лялька є втіленням добра і лагідності. Це оберіг людської душі й долі, символ предків. Це символ Великої Матері, яка сотворила все суще і береже д дотепер народжені нею душі.

- Що ви вклали в свою ляльку, які надії, сподівання. Будь ласка презентуйте свої вироби.Учениці розповідають про своїх ляльок.

У: - Я пропоную вам вправу.(Файл сенкан) Вправа «Сенкан»

(Іменник) – Лялька-мотанка;

(2 прикметника) –

(3 дієслова) –

(ставлення, 4 слова) –

(сінонім) –

ІХ. Підсумок уроку.Оцінка роботи учениць.- Всім спасибі. Ми бажаємо вам втілення всього того доброго, лагідного, щасливого, про що ви задумали, виготовляючи цю загадкову ляльку-мотанку.Домашнє завдання: в кінці аркушу самооцінювання написати свої враження від уроку.

Page 8: конспект уроку

Технологічна послідовність виготовлення ляльки - мотанки

• Виготовити (змотати) голову лялечки.

• Голова перев'язується нитками спочатку вертикально потім горизонтально,

утворюється хрест. Починати мотати в напрямку від себе.

• Виготовити (змотати) груди лялечки.

Page 9: конспект уроку

• Скласти тканину для ручок-рукавів.

• Прикласти груди до тулуба і примотати.

Page 10: конспект уроку

• Прикласти по черзі ручки-рукави до тулуба і також примотати хрестом.

• Клаптик цупкої тканини примотати до тулуба ляльки

щоб повздовжити «тіло»

Page 11: конспект уроку

• «Одягнути» ляльку.