технологія розвитку критичного та креативного...

16
Відділ освіти Амвросіївської райдержадміністрації Районний методичний кабінет ПЕДАГОГІЧНА МАЙСТЕРНІСТЬ – ДОМІНАНТА ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЇ ВЧИТЕЛЯ, ВИКЛАДАЧА ТЕХНОЛОГІЯ РОЗВИТКУ КРИТИЧНОГО ТА КРЕАТИВНОГО МИСЛЕННЯ НА УРОКАХ МАТЕМАТИКИ Благодатнівська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів Амвросіївської районної ради Донецької області вчитель Скубченко Т.М. Амвросіївський район 2014 рік

Transcript of технологія розвитку критичного та креативного...

Відділ освіти Амвросіївської райдержадміністрації

Районний методичний кабінет

ПЕДАГОГІЧНА МАЙСТЕРНІСТЬ –

ДОМІНАНТА

ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЇ ВЧИТЕЛЯ, ВИКЛАДАЧА

ТЕХНОЛОГІЯ РОЗВИТКУ

КРИТИЧНОГО ТА КРЕАТИВНОГО МИСЛЕННЯ

НА УРОКАХ МАТЕМАТИКИ

Благодатнівська загальноосвітня школа

І – ІІІ ступенів

Амвросіївської районної ради Донецької

області

вчитель Скубченко Т.М.

Амвросіївський район

2014 рік

2

Рекомендовано педагогічною радою школи

(протокол № 2 від 26.12. 2013 року)

Укладач:

Скубченко Тетяна Миколаївна, вчитель першої кваліфікаційної категорії

Відповідальні за випуск:

Подлєсна О.М. – директор Благодатнівської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Красовська І.П. – заступник директора з виховної роботи Благодатнівської

ЗОШ І-ІІІ ступенів

Рецензенти:

Г.В.Денисенко – завідувач районним методичним кабінетом відділу освіти

Амвросіївської райдержадміністрації

Г.В. Чугуєва – методист районного методичного кабінету відділу освіти

Амвросіївської райдержадміністрації

Анотація роботи: в роботі представлена творча доробка вчителя, який

активно використовує ІКТ при викладанні свого предмету.

В матеріалах представлена розробка уроку та презентація до

нього, що ілюструє її педагогічну діяльність.

3

І Вступ

Кардинальні зміни сьогодення, розвиток науки, техніки,

інформаційних технологій потребують від школи і вчителя нової філософії

виховання підростаючого покоління. Учень сучасної школи, який живе,

навчається і працюватиме в новому тисячолітті, повинен володіти певними

якостями, зокрема:

самостійно набувати необхідні знання, вміло застосовуючи їх на

практиці для розв'язування назрілих проблем;

критично мислити, уміти бачити труднощі і шукати шляхи їх

подолання;

грамотно працювати з інформацією;

бути комунікабельним, контактним у різних соціальних групах;

самостійно працювати над розвитком власного інтелекту, культурного і

морального рівня.

І для мене, як для вчителя, стали важливими слова Сухомлинського:

«Немає дітей обдарованих і необдарованих, талановитих і звичайних.

Обдаровані, талановиті всі без винятку діти. Розпізнати, виявити,

розкрити, викохати, виплекати в кожному учневі його неповторно-

індивідуальний талант - значить, підняти особистість на високий рівень

розквіту людської гідності».

Сучасне життя вимагає від людини неабияких знань. Зустрітися з

проблемами доведеться вже в недалекому майбутньому моїм учням.

Кожному доведеться вирішувати їх самотужки. Щоб вони стали під силу

кожному з них - на допомогу покликана цариця всіх наук - математика. Вона

дає все необхідне будь-якій людині, яка прагне досягнути серйозних успіхів в

оволодінні сучасних професій. Дасть можливість вирішити економічні

проблеми (придбати житло, взяти кредит, визначитися з витратами на

ремонт, порахувати відсотки…). Чи зуміють мої учні це зробити-дізнаємося

після уроку, девізом якого є слова: «Не кажи не можу, а кажи-навчуся».

4

ІІ Урок математики у 6 класі

Тема: Задачі економічного змісту.

Мета:

формувати вміння застосовувати набуті знання і навички до

розв’язування задач економічного змісту;

розвивати навички самостійності, винахідливості, логічного мислення,

самоконтролю, уваги;

формувати економічну компетентність учнів;

розширювати світогляд учнів;

виховувати почуття колективізму, необхідності здобувати знання для

майбутньої професії, бути корисним для людей і Батьківщини.

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок учнів.

Форми роботи: групова, індивідуальна і колективна.

Обладнання: таблиці, картки, фішки для оцінювання трьох кольорів (зелений

– 2б, жовтий – 1б, червоний – 0б.), презентація.

Девіз уроку: “Не кажи не можу, а кажи - навчуся.

План уроку.

І. Організація навчальної діяльності.

1. Перевірка присутності учнів на уроці.

2. Перевірка домашнього завдання.

3. Психологічна настанова на продуктивну працю.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Бесіда.

2. Повідомлення теми, мети, очікуваних результатів та девізу

уроку.

3. Презентація відношення і пропорції.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів за темою «Відношення і пропорції.»

1. Фронтальне усне опитування. Інтерактивна вправа “Мікрофон”.

5

2. Усна математична розминка.

3. Розминка для очей.

ІV. Систематизація навчальних досягнень (вмінь і навичок).

1. Розв’язування задач (“Мозковий штурм”, «Математична карусель»,

робота в групах).

2. Самостійна робота.

VI. Домашнє завдання.

VII. Підсумок уроку.

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності.

Щоб урок цікаво розпочати,

Загадку дам вам відгадати:

Наук цариця недосяжна,

Могутня, щедра і прекрасна

Блискуче розум розвиває,

Мислити правильно навчає.

Неперевершена її краса,

Чудова логіка струнка.

Ну, друзі, хто ж вона така?

Звичайно … (математика).

Сподіваюся, що на цьому уроці, нас чекає успіх, радість, усмішка, якщо

ми працюватимемо організовано і продуктивно.

Яке домашнє завдання вам було задане на сьогодні? …(№ 715, 718

перевірка за допомогою презентації)

6

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вміння розв’язувати текстові задачі – це показник рівня математичного

мислення. Таке вміння необхідне будь якій людині, яка прагне досягти

серйозних успіхів в оволодінні сучасних професій.

На уроці ми зупинимося на розв’язуванні задач економічного змісту:

- систематизуємо ваші знання пов’язані з поняттям відсотків,

- розв’яжемо основні задачі на відсотки,

- будемо застосовувати знання відсотків у різних життєвих

ситуаціях.

Мета нашого уроку:

- зрозуміти причини та сутність проблем з якими вам доведеться

зустрітися в недалекому майбутньому і навчитися знаходити

різні математичні моделі для вирішення економічних проблем.

Задача сьогоднішнього уроку – довести, що задачі економічного змісту

вам підкорилися.

А чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?

(поява Марійки з мульфільма «Маша і ведмідь» вона просить про

допомогу навчити її розв’язувати задачі на відсотки)

7

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів за темою «Відношення і пропорції.»

Інтерактивна вправа “Мікрофон”.

Наш багаж - це знання, перевіримо їх:

Відношенням називається…(частка від ділення або дріб)

Відсотковим відношенням називається…( відношення двох чисел

виражене у відсотках)

Пропорцією називається…(рівність двох відношень)

Основна властивість пропорції…(добуток крайніх членів

дорівнює добутку середніх членів)

Щоб знайти невідомий середній член пропорції…(досить

добуток крайніх членів пропорції поділити на відомий середній

член пропорції)

Щоб знайти невідомий крайній член пропорції…(досить добуток

середніх членів пропорції поділити на відомий крайній член

пропорції)

Один відсоток – це…(сота частина числа)

Як знайти 1% від числа …(поділити його на 100)

Як знайти число за відомим його 1% …(помножити його на 100)

Як перетворити відсотки у десятковий дріб …(поділити його на

100)

Як перетворити десятковий дріб у відсотки …(помножити його

на 100)

Як знайти відсоток від числа …(число помножити на відсоток)

Як знайти число за його відсотком …(число поділити на

відсоток)

Як знайти відсоткове відношення … (знайти відношення чисел і

помножити на 100)

Молодці! І Марійка нам дякує за допомогу. А зараз подивимося як ви усно

вмієте обчислювати задачі, використовуючи теоретичний матеріал.

8

Усна математична розминка

Знайдіть названому відсотку відповідну кількість учнів

школи

100% чверть учні школи

10% всі учні школи

50% десята частина учнів школи

25% половина всіх учнів школи

Знайдіть названому відсотку відповідний дріб

80% 3/4 45% 9/20

2/3 3/5

4/5 3/10

7/10 5/10

15% 1/4 55% 7/10

3/20 3/5

1/10 11/20

7/10 1/2

Знайдіть 10% від числа:

120 - 12

500 - 50

321 - 32,1

5 - 0,5

Знайдіть число, 50% якого дорівнюють…

8 - 16

25 – 50

74 – 148

Виразіть у відсотках відношення

6:10 - 60%

7:20 - 35%

13:50 - 26%

9

Розминка для очей

ІV. Систематизація навчальних досягнень (вмінь і навичок).

Розв’язування задач (“Мозковий штурм”, “Математична карусель”,

робота в групах).

Вибір житла

У вересні Маша підібрала гарний будиночок ведмедику, він коштував

90000 грн, але через місяць він подорожчав на

15%. Вони вирішили, що для них це дорого і

стали чекати зниження ціни. І у квітні вартість

будинку знизилась на 20 %. Скільки став

коштувати будинок у квітні?

Розв’язок:

І спосіб:

1) 90000 + 0,15 · 90000 = 90000+13500=103500 (грн.) – вартість будинку

після подорожчання на 15%

2) 103500 – 0,2 · 103500 = 103500 – 20700 = 82800 (грн.) – вартість

будинку у квітні місяці.

Відповідь: 82800 грн.

10

ІІ спосіб:

1) 90000 грн. – 100%

Х грн. – 15%

Х =

подорожчав будинок

2) 90000 + 13500 = 103500 (грн.) – вартість будинку після подорожчання

на 15%

3) 103500 грн. – 100%

Х грн. – 20%

Х =

– подешевшав будинок

4) 103500 – 20700 = 82800 (грн.) – вартість будинку у квітні місяці.

Відповідь: 82800 грн.

Кредит на житло

Маша з ведмедиком почали сперечатися в якому банку взяти кредит.

Маша пропонує в банку «Лісова ягода» під 13%

річних на 5 років. А ведмедик стоїть на своєму, що

треба брати кредит у банку «Бачка меду» на 3 роки,

під 17% річних. Якому банку вони переплатять

менше грошей і на скільки?

Розв’язок:

1) 0,13 · 82800 грн. · 5 років = 10764 · 5 = 53820 грн. за 5 років заплатять

банку «Лісова ягода»;

2) 0,17 · 82800 грн. · 3 роки = 14076 · 3 = 42228 грн. за 3 роки заплатять

банку «Бочка меду»;

3) 53820 грн. – 42228 = 11592 грн.

Відповідь: Банку «Бочка меду» вони переплатять менше грошей на

11592 грн.

11

Витрати на ремонт

Для ремонту будинку треба 22000 грн. на фарбу треба 15% всіє

вартості ремонту, на шпалери – 20%, на меблі –

40%, а решту на побутову техніку. Допоможіть

Маші і ведмедику підрахувати скільки треба

окремо грошей на фарбу, шпалери, меблі та

побутову техніку?

Розв’язок:

1) 22000 грн. · 0,15 = 3300 грн. – на фарбу;

2) 22000 грн. · 0,2 = 4400 грн. – на шпалери;

3) 22000 грн. · 0,4 = 8800 грн. – на меблі;

4) 100% - (15% + 20% + 40%) = 25% - на побутову техніку

5) 22000 грн.· 0,25 = 5500 грн. – на побутову техніку.

Відповідь: 3300 грн., 4400 грн., 8800 грн., 5500 грн.

Самостійна робота .

Взаємоперевірка самостійної роботи.

12

VI. Домашнє завдання.

§ 19 – 20 стор. 127 – 137

Високий рівень:

скласти 2 задачі економічного змісту.

Достатній рівень:

№ 677 стор. 131, №720 стор. 139

Середній рівень:

680 стор. 131

VII. Підсумок уроку.

Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»

Сьогодні на уроці я дізнався …

Сьогодні на у році ми навчилися…

Додаток 1

1. Завдання середнього рівня:

Площа поля 32 га. Засіяли 80% поля. Скільки гектарів засіяли?

І спосіб:

1) 80% - 0,8;

2) 32 · 0,8 = 25,6 га

ІІ спосіб:

1) 32 га. – 100%

Х га. – 80%

Відповідь: 25,6 га.

Маса вершків становить 21% маси молока. Скільки потрібно

взяти молока, щоб дістати 84 кг вершків?

13

І спосіб:

1) 21% - 0,21

2) 84 : 0,21 = 400 кг.

ІІ спосіб:

1) 84 кг – 21%

Х кг – 100%

2)

х =

Відповідь: 400 кг.

У 200 г розчину міститься 18 г цукру. Скільки відсотків цукру

міститься в розчині?

І спосіб:

1) 18:200·100% = 9%.

ІІ спосіб:

1) 200 г – 100%

18 г – х%

2)

х=

Відповідь: 9%

Додаток 2

2. Завдання достатнього рівня:

Площа поля 32 га. Засіяли 25,6 га поля. Скільки відсотків поля

ще треба засіяти?

1) 32 – 25,6 = 6,4 га – потрібно засіяти

2) 6,4:32·100% = 0,2 ·100% = 20%.

Відповідь: 20%

Маса вершків становить 21% маси молока. Яку масу знежиреного

молока отримаємо з 400 кг цільного?

1) 100% - 21% = 79% - відсоток знежиреного молока

2) 400 · 0,79 = 316 кг.

Відповідь: 316 кг.

14

У 200 г розчину міститься 18 г цукру. Скільки відсотків води

міститься в розчині?

1) 200 г – 18 г = 182 г – води в розчині.

2) 182 :200 · 100% = 0,91 · 100% 91%

Відповідь: 91%.

Додаток 3

3. Завдання високого рівня:

Число зменшили на 20%. На скільки відсотків необхідно

збільшити одержане число, щоб знову дістати задане?

1) Нехай задане число – х

2) х – 0,2х = 0,8х – число зменшене на 20%

3) 0,2х:0,8х = 0,25 – 25%

Відповідь: на 25%

Число збільшили на 25%. Наскільки відсотків необхідно

зменшити одержане число, щоб знову дістати задане?

1) Нехай задане число – х

2) х + 0,25х = 1,25х – число збільшене на 25%

3) 0,2х :1,25х = 0,2 – 20%

Відповідь: на 20%

Висновок

На уроці діти розширили свій світогляд, показали свою винахідливість

і застосовували логічне мислення, сформували економічну компетентність,

яка так необхідна у сучасному житті. Розв’язування задач економічного

змісту дасть можливість дітям у майбутньому застосовувати на практиці( на

ниві буденного життя) набуті знання і навички. На уроці я намагалася

показати те, що тільки озброєна знаннями людина може приносити користь

собі, людям і Батьківщині.

15

ЗМІСТ

Вступ …………………………………………………………………………..3

Урок математики у 6 класі……………………………………………………4

Додатки …………………………………………………………………….…12

Висновок……………………………………………………………………....14

16

Навчально-методичне видання

Скубченко Тетяна Миколаївна

ПЕДАГОГІЧНА МАЙСТЕРНІСТЬ –

ДОМІНАНТА

ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЇ ВЧИТЕЛЯ, ВИКЛАДАЧА

ТЕХНОЛОГІЯ РОЗВИТКУ

КРИТИЧНОГО ТА КРЕАТИВНОГО МИСЛЕННЯ

НА УРОКАХ МАТЕМАТИКИ