ΚΩΣΤΑΣ ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ Σεναριο γλωσσας γ΄...

7
Κώστας Αγγελάκης, Φιλόλογος 1 ο ΓΕΛ Χορτιάτη (Ασβεστοχώρι) Τετάρτη 19-1-2011 ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ 1. Τίτλος Τα ΜΜΕ και Η ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ στη ζωή μας 2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές Έκφραση-Έκθεση Β΄ Λυκείου, σ.56-63 / Έκφραση-Έκθεση Γ΄ Λυκείου, σ.50 κ. εξ. / Έκφραση-Έκθεση Γ΄ Λυκείου, σ.68 κ.εξ. / Κοινωνιολογία Γ΄ Λυκείου Φορείς Κοινωνικοποίησης, σ. 58 κ.εξ. – Δευτερογενείς Φορείς Κοινωνικοποίησης / Πολιτική και Δίκαιο Β΄ Λυκείου, κεφ. 8, Τα Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας, σ. 95 κ.εξ. / Άρθρα- κρίσεις-απόψεις στο Διαδίκτυο 3. Στόχοι 1.Να κατανοήσουν οι μαθητές γιατί ελκύεται η προσοχή του δέκτη. Πώς προκαλείται το ενδιαφέρον του, ώστε να ισχυροποιείται η επιθυμία του προς αγορά προϊόντος ή προϊόντων. 1

description

ΣΕΝΑΡΙ

Transcript of ΚΩΣΤΑΣ ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ Σεναριο γλωσσας γ΄...

Κώστας Αγγελάκης, Φιλόλογος1ο ΓΕΛ Χορτιάτη (Ασβεστοχώρι)Τετάρτη 19-1-2011

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

1. Τίτλος

Τα ΜΜΕ και Η ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ στη ζωή μας

2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

Έκφραση-Έκθεση Β΄ Λυκείου, σ.56-63 / Έκφραση-Έκθεση Γ΄ Λυκείου, σ.50 κ. εξ. /

Έκφραση-Έκθεση Γ΄ Λυκείου, σ.68 κ.εξ. / Κοινωνιολογία Γ΄ Λυκείου – Φορείς

Κοινωνικοποίησης, σ. 58 κ.εξ. – Δευτερογενείς Φορείς Κοινωνικοποίησης / Πολιτική

και Δίκαιο Β΄ Λυκείου, κεφ. 8, Τα Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας, σ. 95 κ.εξ. / Άρθρα-

κρίσεις-απόψεις στο Διαδίκτυο

3. Στόχοι

1.Να κατανοήσουν οι μαθητές γιατί ελκύεται η προσοχή του δέκτη. Πώς προκαλείται

το ενδιαφέρον του, ώστε να ισχυροποιείται η επιθυμία του προς αγορά προϊόντος ή

προϊόντων.

2.Να αντιληφθούν οι μαθητές τα μέσα/τεχνικές που χρησιμοποιεί η διαφημιστική

πειθώ, ώστε να αποφεύγουν την παραπλανητική διαφήμιση.

3.Να εξοικειωθούν οι μαθητές με τη χρήση του υπολογιστή στην αναζήτηση

πληροφοριών από το διαδίκτυο.

4.Να προσανατολιστεί η διδασκαλία σε διερευνητική ανακαλυπτική μάθηση με

σημαντικό το ρόλο της μονάδας(μαθητής) μέσα σε ένα ομαδοκεντρικό περιβάλλον.

1

4. Λογισμικό –συνδυασμός λογισμικών

Διαδίκτυο, πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου(Word), πρόγραμμα εννοιολογικών

χαρτών(WinCmapTools) , η Πύλη για την ελληνική γλώσσα-ηλεκτρονικά λεξικά

(www . greek - language . gr ) : Άρθρο: -Διαφήμιση, η Τεχνική του Έμμεσου

Υπνωτισμού (www . diafimisi . gr )

-Απόσυρση διαφήμισης ζητά ο Εμπορικός Σύλλογος Πειραιά (www . diafimisi . gr ).

Άρθρο:-Στον Περιφερειακό της Θεσσαλονίκης ισχύει άλλος νόμος για τις

διαφημίσεις (www . diafimisi . gr /pressinaction.gr «κλικ» στη λέξη διαφήμιση )

Κριτική βιβλίου:- "Το τέλος των εφημερίδων και το μέλλον της ενημέρωσης",

Bernard Poulet ( Πόλις ) του Κώστα Μίντζηρα 22/01/2010 (www . anthropos . gr /

protagon.gr «κλικ» στη φράση «Το τέλος των εφημερίδων..»

5. Διάρκεια

Μία ώρα έρευνα στο διαδίκτυο. Μία ώρα μελέτη των κειμένων : α) Θέματα για

συζήτηση και έκφραση-έκθεση σχετικά με τα μέσα μαζικής επικοινωνίας (Έκφραση-

Έκθεση Β΄Λυκείου, σελ. 56-63), β) Η πειθώ στη διαφήμιση (Έκφραση-Έκθεση

Γ΄Λυκείου, σελ. 50 κ.εξ.), γ) Η πειθώ στον πολιτικό λόγο (Έκφραση-Έκθεση

Γ΄Λυκείου, σελ. 68 κ.εξ.), δ) Φορείς Κοινωνικοποίησης – Δευτερογενείς Φορείς

Κοινωνικοποίησης (Κοινωνιολογία Γ΄ Λυκείου, κεφ.3, σ. 58 κ.εξ.) , ε) Τα Μέσα

Μαζικής Επικοινωνίας (Πολιτική και Δίκαιο Β΄ Λυκείου, κεφ. 8, , σ. 95-104). Μία

ώρα για τη δημιουργία κειμένου. Μία ώρα για τη βελτίωση και ολοκλήρωση του

παραγόμενου κειμένου. Μία ώρα για την παρουσίαση εικαστικής απεικόνισης με

θέμα τη διαφήμιση ή την πειθώ. Σύνολο πέντε ώρες.

6. Οργάνωση της τάξης

Η τάξη των 24 ατόμων κατανέμεται σε 4 ομάδες των 6 ατόμων με 4 Η/Υ. Το ένα

άτομο (Μ1) της κάθε ομάδας ως βασικός ερευνητής του διαδικτύου και

2

καταγραφέας, και οι υπόλοιποι πέντε ως μελετητές των πέντε αντίστοιχων τομέων

μελέτης : α(Μ2), β(Μ3), γ(Μ4), δ(Μ5), ε(Μ6). Η κάθε ομάδα έχει την παρακάτω

διάταξη:

ΟΜΑΔΑ Α΄

7.Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή

Θα χρειαστούν: 1) 4 Η/Υ με σύνδεση στο διαδίκτυο και με το λογισμικό

προγράμματος επεξεργασίας κειμένου (word), εννοιολογικών χαρτών

(WinCmapTools), φυλλομετρητή (explorer), μηχανή αναζήτησης (google), 2) 4

αντίτυπα Έκφρασης-Έκθεσης Β΄Λυκείου, 3) 8 αντίτυπα Έκφρασης-Έκθεσης Γ΄

Λυκείου, 4) 4 αντίτυπα Κοινωνιολογίας Γ΄ Λυκείου, 5) 4 αντίτυπα Πολιτική και

Δίκαιο Β΄Λυκείου, 6) Ένα απλό χαρτί φωτοτυπίας για τον καθένα μαθητή (24

φύλλα) για την εικαστική απεικόνιση, 7)Ένα κοινό μαλακό μολύβι ( 3Β) που έχει ο

καθένας μαζί του, με διαθέσιμη σβήστρα και ξύστρα.. [Τα υπ’ αριθμ.4 και 5 θα τους

είναι και διαθέσιμα σε αρχείο (αρχείο PDF) και βεβαίως θα μπορούν να συνδεθούν

στον ιστότοπο www . digitalschool . ypaideias . gr >μαθήματα Β΄ και >Γ΄ Λυκείου και

να τα χρησιμοποιήσουν από εκεί εναλλακτικά].

3

ΘΡΑΝΙΟ 2

ΘΡΑΝΙΟ 1

ΘΡΑΝΙΟ 3

ΗΛ.ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ

Μ1 Μ2

Μ6 Μ3

Μ4Μ5

8. Φύλλα εργασίας

1)Δίνεται στην κάθε ομάδα ένας εννοιολογικός χάρτης(επισυνάπτεται) για τις έννοιες

Διαφήμιση- Πληροφόρηση και τους ζητείται, αφού τα μέλη της ομάδας

συνεργαστούν και ανταλλάξουν σκέψεις για τους τομείς μελέτης, με τους οποίους

ασχολήθηκαν, βάσει αυτών να συντάξουν έναν εννοιολογικό χάρτη κατά ομάδα,

χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα WinCmapTools, που θα ανταποκρίνεται για την

κάθε ομάδα στη μελέτη των θεμάτων α, β, γ, δ, ε αντίστοιχα. (Θα επιλέξουν ένα

τομέα από τους α, β, γ, δ, ε, για την κατασκευή του εννοιολογικού χάρτη )

2)Ζητείται από την κάθε ομάδα, αφού συνεργαστούν τα μέλη της, να καταγράψει σε

φύλλο επεξεργασίας κειμένου(word) την άποψή της για το θέμα που αναφέρεται

παρακάτω στην περιγραφή του σεναρίου.

3)Δίνεται στο κάθε παιδί ένα φύλλο φωτοτυπίας για χρήση της εικαστικής τους

παρέμβασης. (Όλα τα παιδιά θα δημιουργήσουν από ένα σκίτσο ή σκαρίφημα ή

καρικατούρα, όπως και όσο μπορεί το καθένα)

9. Περιγραφή σεναρίου

Πρόκειται για μια κανονική τάξη 24 μαθητών που περιλαμβάνει και 6 μαθητές

οικονομικούς μετανάστες τρεις από την Αλβανία, δύο από την Γεωργία και ένα από

την Αρμενία. Συνεπώς κατανέμονται διακριτικά ανά ένας στην κάθε ομάδα.

Ζητείται από τις 4 ομάδες να μελετήσουν την ύλη α, β, γ, δ και ε. Ο

χειριστής του υπολογιστή ανατρέχει στις δοσμένες ηλεκτρονικές διευθύνσεις για την

εύρεση του ανάλογου υλικού. Με τη βοήθεια του υλικού που έχει μελετήσει η κάθε

ομάδα συντάσσει μια περιεκτική παράγραφο που προσπαθεί να απαντήσει στο θέμα :

Να αξιολογήσετε την επίδραση των ΜΜΕ στη συμπεριφορά του σύγχρονου

ανθρώπου και να εκφράσετε την άποψή σας για τον επαρκώς πληροφορημένο

πολίτη.

Ο διδάσκων και κατά τη διάρκεια της πλοήγησης της κάθε ομάδας στο

διαδίκτυο καθοδηγεί στην αποθησαύριση του αναγκαίου υλικού, αλλά και κατά τη

σύνταξη της παραγράφου επιβλέπει, επιλύει απορίες και παρεμβαίνει, όπου

χρειάζεται. Στο τέλος ζητείται από τις ομάδες να διαβάσουν μία μία το κείμενό τους

και να υπάρξει η ανάλογη κριτική από τις υπόλοιπες. Επίσης τους ζητείτε να

4

εκφράσουν με μια ζωγραφιά ή ένα σχέδιο μια άποψή τους ή μια ιδέα τους για τα

ΜΜΕ ή τη Διαφήμιση.

5