Post on 19-Jun-2015
KURSUS
PENSYARAH : DR. RAZAK ABD SAMAD B YAHYA
SOALAN : KOMPONEN 1,2 DAN 3
TAJUK TUGASAN :
NAMA NO MATRIK EMAIL
MOHAMAD ZAMRI BIN ISMAIL D20102041696 zamri041696@siswa.upsi.edu.my
AHMAD HELMI BIN KASSIM D20102044889 helmi044889@siswa.upsi.edu.my
QISTINA BINTI HASSIM D20102044318 qistina044318@siswa.upsi.edu.my
NORSALAWATI BINTI MAAROF D20102045526 salawati045526@siswa.upsi.edu.my
KPD 3016 & KPD 3026
GROUP EL CO2
TUGASAN 1
KOMPONEN 1
TEMA : Menyiasat Alam Hidupan
TAJUK : Proses Hidup Haiwan
SUBTAJUK :
RPH 1 : Perkumuhan dan Penyahtinjaan
RPH 2 : Pernafasan Haiwan
RPH 3 : Pembiakan Haiwan
RPH 4 : Kitar Hidup Haiwan
TUJUAN UNIT :
RPH 1 : Mengetahui bahan perkumuhan dan penyahtinjaan haiwan serta kepentingan haiwan
berkumuh dan bernyahtinja.
RPH 2 : Menyatakan haiwan bernafas dan mengenalpasti organ pernafasan haiwan
RPH 3 : Menyatakan haiwan membiak dan cara pembiakan haiwan
RPH 4 : Menerangkan kitar hidup haiwan
KEPENTINGAN TAJUK :
RPH 1: Memahami proses perkumuhan dan penyahtinjaan serta kepentingan proses ini
terhadap kehidupan haiwan.
RPH 2 : Mengetahui organ pernafasan haiwan dan mengelas haiwan mengikut cara pernafasan
RPH 3 : Mengetahui cara haiwan membiak melalui bertelur dan melahirkan anak dan
mengelaskan haiwan mengikut cara pembiakan.
RPH 4 : Menyatakan kitar hidup haiwan dan membuat kesimpulan haiwan mempunyai kitar
hidup yang berbeza.
KOMPONEN 2 : PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID :
RPH 1 : Murid telah melihat kerbau,lembu dan ayam membuang najis.
RPH 2 : .Murid pernah melihat organ-organ pernafasan haiwan di pasar
RPH 3 : Murid pernah melihat ayam bertelur dan kucing melahirkan anak di rumah.
RPH 4 : Murid pernah melihat kitar hidup katak dan nyamuk di dalam kolam.
PELAN MENCUNGKIL IDEA :
RPH 1 : Murid melihat tayangan video haiwan membuang najis.
RPH 2 : Murid memerhati ikan di dalam akuarium dan ikan yang telah mati.
RPH 3 : Murid melihat telur ayam dan anak kucing.
RPH 4 : Murid ditunjukkan carta kitar hidup haiwan.
IDEA ATAU OBJEKTIF UTAMA KEMUNGKINAN SUKAR DI CAPAI
RPH 1 : Menentukan hasil perkumuhan haiwan
RPH 2 : Menentukan organ pernafasan bagi haiwan seperti serangga dan hidupan air.
RPH 3 : Sukar menentukan bagaimana haiwan membiak bagi sesetengah haiwan. Contohnya
ikan pari, kuda laut.
RPH 4 : Menentukan bilangan kitar hidup setiap haiwan.
MISKONSEPSI YANG MUNGKIN WUJUD DAN KONSEP SAINTIFIKNYA YANG
TEPAT
RPH 1 : Perkumuhan adalah satu proses buangan bahan dari badan. ( sebenarnya perkumuhan
merupakan proses penyingkiran bahan buangan yang tidak di perlukan oleh badan
melalui kulit,ginjal dan paru-paru )
RPH 2 : Semua haiwan bernafas menggunakan hidung. (sebenarnya haiwan mempunyai organ
pernafasan yang berbeza-beza)
RPH 3 : Semua haiwan berkaki empat melahirkan anak. (sebenarnya haiwan yang termasuk
dalam golongan mamalia yang melahirkan anak)
RPH 4 : Rama-rama bersaiz kecil dipanggil anak rama-rama ( kitar hidup rama-rama terdiri
daripada telur, ulat beluncas, kepompong dan rama-rama)
KOMPONEN 3: ANALISIS ISI KANDUNGAN PELAJARAN
HASIL PEMBELAJARAN : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid harus dapat :
A . Menguasai isi kandungan :
RPH 1: Memahami proses perkumuhan dan penyahtinjaan serta kepentingan proses ini
terhadap kehidupan haiwan.
RPH 2 : Mengetahui organ pernafasan haiwan dan mengelas haiwan mengikut cara pernafasan
RPH 3 : Mengetahui cara haiwan membiak melalui bertelur dan melahirkan anak dan
mengelaskan haiwan mengikut cara pembiakan.
RPH 4 : Menyatakan kitar hidup haiwan dan membuat kesimpulan haiwan mempunyai kitar
hidup yang berbeza.
B. Membina kemahiran saintifik, berfikir, dan strategi berfikir
RPH 1 :
1. Mengumpul maklumat hasil perkumuhan dan penyahtinjaan haiwan
2. Membincangkan kepentingan proses penyahtinjaan dan perkumuhan
RPH 2 :
1. Menentukan organ bagi pernafasan haiwan.
2. Pengelasan haiwan mengikut organ pernafasan.
RPH 3 :
1. Pengelasan haiwan mengikut cara pembiakan.
RPH 4 :
1. Membuat eksperimen mengenai kitar hidup haiwan.
C. Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni :
1. Bersyukur dengan kejadian tuhan
2. Bekerjasama
3. Menyayangi haiwan
4. Pemerhatian
5. Mengeksperimen
6. Mengelas
7. Berkomunikasi
SENARAI ISTILAH / KONSEP / PRINSIP / HUKUM / TEORI
1. PERKUMUHAN
2. PENYAHTINJAAN
3. TINJA
4. RESPIRASI
5. PEMBIAKAN
6. KITAR HIDUP
IDEA UTAMA MENGGUNAKAN BAHASA YANG SESUAI DENGAN BERKEBOLEHAN
DAN UMUR MURID
RPH 1 :
i. Perkumuhan ialah proses penyingkiran bahan buangan dari badan berbentuk cecair.
ii. Penyahtinjaan ialah proses penyingkiran bahan buangan dari badan berbentuk
pepejal.
RPH 2 :
i. Pernafasan ialah proses menyedut oksigen dan mengeluarkan gas karbon dioksida.
ii. Semua serangga bernafas menggunakan liang pernafasan.
RPH 3 :
i. Haiwan mamalia melahirkan anak.
ii. Haiwan reptilia dan amfibia bertelur.
iii. Tujuan haiwan membiak dengan bertelur dan melahirkan untuk mengekalkan
kemandirian spesisnya.
RPH 4 :
i. Kitar hidup setiap haiwan adalah berbeza-beza.
ii. Sesetengah anak haiwan menyerupai induknya.
PERSOALAN UTAMA DENGAN JAWAPAN ( PEMBELAJARAN INKUIRI )
RPH 1 :
i. Apakah bahan dari proses perkumuhan (air, peluh dan air kencing )
ii. Apakah bahan dari proses penyahtinjaan (najis )
iii. Apakah kepentingan proses perkumuhan dan penyahtinjaan?
(untuk mengelakkan dari mendapat penyakit, memastikan sihat dengan baik)
RPH 2 :
i. Apakah organ pernafasan haiwan ( paru-paru, insang, liang pernafasan, kulit lembab)
ii. Berikan contoh haiwan yang bernafas menggunakan liang pernafasan? (rama-rama,
belalang, lipas, lalat)
RPH 3 :
i. Bagaimanakah cara haiwan membiak? (bertelur dan melahirkan anak)
ii. Berikan contoh haiwan bertelur? (ayam, itik, burung)
iii. Berikan contoh haiwan melahirkan anak? (lembu, kambing, gajah)
RPH 4 :
i. Nyatakan definisi kitar hidup? (Urutan peringkat-peringkat yang dilalui oleh haiwan
semasa membesar)
ii. Nyatakan kitar hidup nyamuk? (telur, larva, pupa, nyamuk)
iii. Nyatakan kitar hidup rama-rama? (telur, ulat beluncas, kepompong, rama-rama)
OBJEK, SISTEM ATAU KEJADIAN SEBENAR YANG BERKAITAN
RPH 1 : Haiwan membuang air kecil dan air besar di merata tempat.
RPH 2 : Ikan dalam akuarium bernafas.
RPH 3 : Haiwan melahirkan anak dan bertelur.
RPH 4 : Haiwan mengalami kitar hidup yang berbeza.
PETA KONSEP
PENYAHTINJAANPENYAHTINJAAN PERKUMUHANPERKUMUHAN
proses penyingkiran bahan buangan dari badan berbentuk pepejal
proses penyingkiran bahan buangan dari badan berbentuk pepejal
proses penyingkiran bahan buangan dari badan berbentuk cecair.
proses penyingkiran bahan buangan dari badan berbentuk cecair.
PROSES HIDUP HAIWAN
PROSES HIDUP HAIWAN
DUBURDUBUR
untuk mengelakkan dari mendapat penyakit ,
memastikan haiwan sihat dengan baik.
KEPENTINGANKEPENTINGAN
PARU-PARU PARU-PARUAIRAIR
GINJAL GINJALAIR KENCINGAIR KENCING
BAHAN BUANGAN DAN ORGAN TERLIBAT
BAHAN BUANGAN DAN ORGAN TERLIBAT
NAJISNAJIS
BAHAN BUANGAN DAN ORGAN TERLIBAT
BAHAN BUANGAN DAN ORGAN TERLIBAT
RPH 1RPH 1
PETA KONSEP.
INSANGINSANG
PARU-PARUPARU-PARU
KULIT LEMBAPKULIT LEMBAP
LIANG PERNAFASANLIANG PERNAFASAN
ORGAN PERNAFASAN HAIWAN
ORGAN PERNAFASAN HAIWAN
CONTOH :
IKAN, KERANG, UDANG, SOTONG
CONTOH :
IKAN, KERANG, UDANG, SOTONG
CONTOH :
LEMBU, KAMBING, BURUNG, KATAK
CONTOH :
LEMBU, KAMBING, BURUNG, KATAK
CONTOH :
LIPAS, BELALANG, NYAMUK, SEMUT
CONTOH :
LIPAS, BELALANG, NYAMUK, SEMUT
CONTOH :
CACING, KATAK, SIPUT BABI
CONTOH :
CACING, KATAK, SIPUT BABI
PROSES HIDUP HAIWAN
PROSES HIDUP HAIWAN
RPH 2RPH 2
PETA KONSEP
RPH 3RPH 3
PROSES HIDUP
HAIWAN
PROSES HIDUP
HAIWAN
BERTELURBERTELURMELAHIRKAN
ANAK
MELAHIRKAN ANAK
CARA
HAIWAN
MEMBIAK
CARA
HAIWAN
MEMBIAK
AYAMITIK KATAKBURUNG
AYAMITIK KATAKBURUNG
LEMBU KUCING ARNABMONYET
LEMBU KUCING ARNABMONYET
MEMASTIKAN KEMANDIRIAN SPESISMEMASTIKAN KEMANDIRIAN SPESIS
KEPENTINGANKEPENTINGAN
PETA KONSEP
URUTAN PERINGKAT-PERINGKAT YANG DI LALUI OLEH HAIWAN SEMASA MEMBESAR.
SETIAP HAIWAN MEMPUNYAI KITAR HIDUP YANG BERBEZA-BEZA.
URUTAN PERINGKAT-PERINGKAT YANG DI LALUI OLEH HAIWAN SEMASA MEMBESAR.
SETIAP HAIWAN MEMPUNYAI KITAR HIDUP YANG BERBEZA-BEZA.
PROSES HIDUP BAGI HAIWAN
PROSES HIDUP BAGI HAIWAN
KITAR HIDUP HAIWANKITAR HIDUP HAIWAN
MENYERUPAI INDUKMENYERUPAI INDUK
TIDAK MENYERUPAI INDUK
TIDAK MENYERUPAI INDUK
-RAMA-RAMA
- KATAK
- NYAMUK
-RAMA-RAMA
- KATAK
- NYAMUK
-ITIK
- AYAM
-LEMBU
-ITIK
- AYAM
-LEMBU
RAMA- RAMA :
TELUR- ULAT BELUNCAS KEPOMPONG RAMA-RAMA
RAMA- RAMA :
TELUR- ULAT BELUNCAS KEPOMPONG RAMA-RAMA
AYAM :
TELUR ANAK AYAM AYAM
AYAM :
TELUR ANAK AYAM AYAM
RPH 4RPH 4
KOMPONEN 4 : BAHAN BANTU MENGAJAR DAN BELAJAR
RPH 1
1. TAYANGAN VIDEO ( HAIWAN MEMBUANG NAJIS DAN KENCING )2. SLIDE POWER POINT (ORGAN PERKUMUHAN HAIWAN)3. GAMBAR PELBAGAI JENIS HAIWAN4. CARTA SAINS ( TOPIK PERKUMUHAN DAN PENYAHTINJAAN )
RPH 2
1. BAHAN MAUJUD (BELALANG)2. SLIDE POWER POINT (ORGAN PERNAFASAN HAIWAN)3. GAMBAR PELBAGAI JENIS HAIWAN4. CARTA SAINS ( TOPIK PERNAFASAN HAIWAN)
RPH 3
1. BAHAN MAUJUD (HAMSTER DAN ANAKNYA)2. SLIDE POWER POINT (CARA PEMBIAKAN HAIWAN - BERTELUR DAN
BERANAK)3. GAMBAR PELBAGAI JENIS HAIWAN4. CARTA SAINS ( TOPIK PEMBIAKAN HAIWAN)
RPH 4
1. TAYANGAN VIDEO (KITAR HIDUP HAIWAN)2. SLIDE POWER POINT (KITAR HIDUP HAIWAN-AYAM/KATAK/RAMA-
RAMA/NYAMUK)3. GAMBAR HAIWAN4. CARTA SAINS (KITAR HIDUP HAIWAN)
KOMPONEN 5 : KAEDAH DAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
KAEDAH DAN AKTIVITI P & P :
PELAJARAN 1
FASA 1 : Mencungkil idea melalui tayangan video. Melakukan pemerhatian.
FASA 2 : Kaedah inkuiri penemuan dalam kumpulan. ( lampiran 1 )
FASA 3 : Pembentangan hasil tugasan / paparan slide power point.
FASA 4 :. Refleksi pengajaran dan latihan pengukuhan. ( lampiran 2 )
PELAJARAN 2
FASA 1 : Mencungkil idea melalui bahan maujud. Melakukan pemerhatian.
FASA 2 : Kaedah inkuiri penemuan dalam kumpulan. ( lampiran 3 )
FASA 3 : Pembentangan hasil tugasan / paparan slide power point.
FASA 4 :. Refleksi pengajaran dan latihan pengukuhan. ( lampiran 4 )
PELAJARAN 3
FASA 1 : Mencungkil idea melalui bahan maujud. Melakukan pemerhatian.
FASA 2 : Kaedah inkuiri penemuan dalam kumpulan. ( lampiran 5 )
FASA 3 : Pembentangan hasil tugasan / paparan slide power point.
FASA 4 :. Refleksi pengajaran dan latihan pengukuhan. ( lampiran 6 )
PELAJARAN 4
FASA 1 : Mencungkil idea melalui tayangan video. Melakukan pemerhatian.
FASA 2 : Kaedah inkuiri penemuan dalam kumpulan. ( lampiran 7 )
FASA 3 : Pembentangan hasil tugasan / paparan slide power point.
FASA 4 :. Refleksi pengajaran dan latihan pengukuhan. ( lampiran 8 )
KOMPONEN 6 : PELAN PENAKSIRAN
PELAJARAN 1
FASA 1 : Mencungkil idea melalui tayangan video. Soalan lisan.
FASA 2 : Kaedah inkuiri penemuan dalam kumpulan. ( lampiran 1 )
FASA 3 : Pebentangan hasil tugasan dan paparan slide power point.
FASA 4 :. Refleksi pengajaran dan latihan pengukuhan. ( lampiran 2 )
PELAJARAN 2
FASA 1 : Mencungkil idea melalui bahan maujud. Soalan lisan.
FASA 2 : Kaedah inkuiri penemuan dalam kumpulan. ( lampiran 3 )
FASA 3 : Pembentangan hasil tugasan dan paparan slide power point.
FASA 4 :. Refleksi pengajaran dan latihan pengukuhan. ( lampiran 4 )
PELAJARAN 3
FASA 1 : Mencungkil idea melalui bahan maujud. Soalan lisan.
FASA 2 : Kaedah inkuiri penemuan dalam kumpulan. ( lampiran 5 )
FASA 3 : Pembentangan hasil tugasan dan paparan slide power point.
FASA 4 :. Refleksi pengajaran dan latihan pengukuhan. ( lampiran 6 )
PELAJARAN 4
FASA 1 : Mencungkil idea melalui tayangan video. Soalan lisan.
FASA 2 : Kaedah inkuiri penemuan dalam kumpulan. ( lampiran 7 )
FASA 3 : Pembentangan hasil tugasan.
FASA 4 :. Refleksi pengajaran dan latihan pengukuhan. ( lampiran 8 )
KOMPONEN 7 : RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )
RPH 1
MATA PELAJARAN : SAINS
KELAS : 4 DEDIKASI
TARIKH : 16 MAC 2011
MASA : 8.00O PAGI – 9.00 PAGI
BILANGAN MURID : 20 ORANG
BIDANG PELAJARAN : Tajuk : Keperluan Asas Benda Hidup
OBJEKTIF PELAJARAN : Perkumuhan dan Penyahtinjaan Haiwan
HASIL PEMBELAJARAN : DI AKHIR SESI PEMBELAJARAN INI, MURID DAPAT :
A . Menguasai isi kandungan :
1. Menyatakan haiwan mengalami proses perkumuhan dan penyahtinjaan2. Menyatakan hasil perkumuhan haiwan3. Menyatakan hasil penyahtinjaan haiwan4. Memberi sebab haiwan perlu melakukan proses perkumuhan dan penyahtinjaan
B. Membina kemahiran saintifik, berfikir, dan strategi berfikir
1. Mengumpul maklumat hasil perkumuhan dan penyahtinjaan haiwan
2. Membincangkan kepentingan proses penyahtinjaan dan perkumuhan
C. Mengamalkan Sikap Saintifik Dan Nilai Murni :
1. Bersyukur dengan kejadian tuhan
2. Pemerhatian
3. Menyayangi haiwan
SENARAI ISTILAH / KONSEP / PRINSIP / HUKUM / TEORI
1. PERKUMUHAN2. PENYAHTINJAAN3. NAJIS4. GINJAL
BAHAN BANTU MENGAJAR DAN BELAJAR
1. TAYANGAN VIDEO ( HAIWAN MEMBUANG NAJIS DAN KENCING )2. SLIDE POWER POINT ( ORGAN PENAFASAN HAIWAN )3. GAMBAR HAIWAN4. CARTA SAINS ( TOPIK PERKUMUHAN DAN PENYAHTINJAAN )
LANGKAH BERJAGA-JAGA :
i. Pastikan murid menggunakan gunting dengan cermat untuk mengelakkan kecederaan dan luka.
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID :
i. Murid telah melihat kerbau,lembu dan ayam membuang najis.
ii. Murid ada melihat organ-organ haiwan di televisyen.
Fasa Isi kandungan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
NotaAktiviti guru Aktiviti murid
Permulaan / mencungkil idea
Perkumuhan dan Penyahtinjaan adalah satu proses megeluarkan bahan buangan yang tidak berguna pada badan
Menunjukkan tayangan video bagi membuat perkaitan topik dan mencungkil idea murid.
Membuat pemerhatian tentang tayangan video dan murid memberi respon.
Strategi teknik:
Pemerhatian
( 5 minit ) Abm : video
Menstruktur semula
( 30 minit )
A. Contoh bahan perkumuhan :
1. Air2. Peluh3. Air kencing
B. Contoh bahan penyahtinjaan :
1. Najis
C. Kepentingan perkumuhan dan penyahtinjaan :
1. Mengelakkan mendapat penyakit
2. Menjaga kesihatan diri.
Memberikan satu persoalan untuk dibincangkan :
( lampiran 1 )
Apakah contoh bahan perkumuhan dan penyahtinjaan.
Apakah kepentingan proses perkumuhan dan penyahtinjaan.
Sebagai fasilitator.
Murid membuat perbincangan dalam kumpulan dengan dibekalkan dengan bahan rujukan.
Menampal dan menggunting gambar.
Strategi /teknik :Perbincangan kumpulan dan ( inkuiri penemuan )
Sikap saintifik : bersyukur dengan kejadian tuhan
bekerjasama
Aplikasi idea
( 10 minit )
Contoh aktiviti perkumuhan dan penyahtinjaan :
1. Berlari2. Buang air besar3. Bernafas4. Buang air kecil
Paparan klip video
Membetulkan miskonsepsi ketika sesi pebentagan tugasan
Membentangkan hasil tugasan dan dapatan dari perbincangan
Strategi aktiviti :
Tayangan power point.
Pembentangan tugasan
Refleksi
( 5minit )
Contoh bahan perkumuhan :
1. Air2. Peluh3. Air kencing
Contoh bahan penyahtinjaan :
1. Najis
Kepentingan perkumuhan dan penyahtinjaan :
1. Mengelakkan mendapat penyakit
2. Menjaga kesihatan diri.
Penaksiran kefahaman murid melalui penyoalan lisan.
Latihan nota peta minda.
( lampiran 2)
Memberi respon kepada soalan secara rawak.
Menyatakan isi pelajaran yang dipelajari
Strategi :
Penyoalan keseluruhan kelas.
Sumber :
Latihan
Lampiran 1
( soalan ikuiri penemuan )
1. Nyatakan bahan perkumuhan dan penyahtinjaan manusia.2. Nyatakan kepentingan perkumuhan dan penyahtinjaan kepada manusia.
Lampiran 2
( latihan peta minda )
RPH 2
MATA PELAJARAN : SAINS
KELAS : 4 DEDIKASI
RPH 2
TARIKH : 18 MAC 2011
PROSES KEHIDUPAN HAIWAN
PROSES KEHIDUPAN HAIWAN
Contoh bahan perkumuhan :
……………………….
………………………
…………………………
Contoh bahan perkumuhan :
……………………….
………………………
…………………………
Contoh bahan penyahtinjaan :
…………….
Contoh bahan penyahtinjaan :
…………….
Kepentingan perkumuhan dan penyahtinjaan
………………………………………………………….
…………………………………………………………..
………………………………………………………….
Kepentingan perkumuhan dan penyahtinjaan
………………………………………………………….
…………………………………………………………..
………………………………………………………….
MASA : 9.00 PAGI – 10.00 PAGI
BILANGAN MURID : 20 ORANG
BIDANG PELAJARAN : Tajuk : Keperluan Asas Benda Hidup
OBJEKTIF PELAJARAN : Pernafasan Haiwan
HASIL PEMBELAJARAN : DI AKHIR SESI PEMBELAJARAN INI, MURID DAPAT :
A . Menguasai isi kandungan :
1. Menyatakan haiwan mengalami proses pernafasan2. Memberi sebab haiwan perlu melakukan proses pernafasan3. Menyatakan organ pernafasan haiwan4. Mengelaskan haiwan mengikut organ pernafsan
B. Membina kemahiran saintifik, berfikir, dan strategi berfikir
1. Mengumpul maklumat organ pernafasan haiwan
2. Membincangkan kepentingan pernafasan kepada haiwan
3. Menentukan organ pernafsan haiwan
C. Mengamalkan Sikap Saintifik Dan Nilai Murni :
1. Bersyukur dengan kejadian tuhan
2. Pemerhatian
3. Menyayangi haiwan
SENARAI ISTILAH / KONSEP / PRINSIP / HUKUM / TEORI
1. PARU-PARU2. INSANG3. OKSIGEN4. KARBON DIOKSIDA5. RESPIRASI
BAHAN BANTU MENGAJAR DAN BELAJAR
1. BAHAN MAUJUD ( BELALANG )2. SLIDE POWER POINT ( ORGAN PENAFASAN HAIWAN )3. GAMBAR HAIWAN4. CARTA SAINS ( TOPIK PERNAFASAN HAIWAN )
LANGKAH BERJAGA-JAGA :
i. Pastikan murid mengendalikan spesimen dengan cermat dan berhati-hati.
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID :
i. Murid pernah melihat organ-organ pernafasan haiwan di pasar ii. Murid ada melihat organ-organ haiwan di televisyen.
Fasa Isi kandungan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
NotaAktiviti guru Aktiviti murid
Permulaan / mencungkil idea
Pernafasan adalah proses menyedut gas Oksigen dan membebaskan gas
Menunjukkan demostrasi merendam kepala belalang ke dalam
Membuat pemerhatian tentang keadaan belalang dan
Strategi teknik:
Pemerhatian
( 5 minit )
Karbon Dioksida bikar yang berisi air selama 1 minit.
memberi reaksi.
Abm : belalang, bikar dan air
Menstruktur semula
( 30 minit )
D. Contoh organ pernafasan :
4. Liang pernafasan5. Insang6. Kulit Lembab7. Paru-paru
E. Contoh organ pernafasan mengikut haiwan :
2. Belalang-Liang pernafasan
3. Cacing- Kulit lembab
4. Insang-Ikan5. Paru-paru- Kerbau
F. Kepentingan pernafasan terhadap haiwan:
3. Meneruskan hidup4. Keseimbangan
alam
Memberikan satu persoalan untuk dibincangkan :
( lampiran 3 )
Nyatakan organ pernafasan haiwan yang anda ketahui?
Apakah kepentingan pernafasan kepada haiwan?
Sebagai fasilitator.
Murid membuat perbincangan dalam kumpulan dengan dibekalkan dengan bahan rujukan.
Strategi /teknik :Perbincangan kumpulan dan ( inkuiri penemuan )
Sikap saintifik : bersyukur dengan kejadian tuhan
bekerjasama
Aplikasi idea
( 10 minit )
Contoh aktiviti pernafasan:
5. Ikan bernafas dalam akuarium
Paparan powerpoint
Membentangkan hasil tugasan dan dapatan dari perbincangan
Abm : Gambar haiwan, kad imbasan
Membetulkan miskonsepsi ketika sesi pembentagan tugasan
Memadankan kad imbasan organ haiwan mengikut gambar haiwan.
Strategi aktiviti :
Tayangan power point.
Pembentangan tugasan
Refleksi
( 5minit )
Contoh organ pernafasan:
1. Liang pernafasan2. Kulit lembab3. Insang4. Paru-paru
Contoh organ pernafasan mengikut haiwan :
1. Belalang-Liang pernafasan
2. Cacing- Kulit lembab
3. Insang-Ikan4. Paru-paru- Kerbau
Kepentingan pernafasan terhadap haiwan :
1. Meneruskan hidup2. Keseimbangan
alam
Penaksiran kefahaman murid melalui penyoalan lisan.
Latihan nota peta minda.
( lampiran 4)
Menjawab soalan secara rawak
Menyatakan isi pelajaran yang dipelajari
Strategi :
Penyoalan keseluruhan kelas.
Sumber :
Latihan
Lampiran 3
( soalan ikuiri penemuan )
1. Nyatakan organ pernafasan haiwan yang anda ketahui?2. Nyatakan kepentingan pernafasan terhadap haiwan?
Lampiran 4
( latihan peta minda )
RPH 3
MATA PELAJARAN : SAINS
KELAS : 4 DEDIKASI
TARIKH : 19 MAC 2011
MASA : 11.00 PAGI – 11.30 PAGI
Contoh organ pernafasan mengikut haiwan :
1. ……………………………….2. ……………………………….3. ………………………………4. ………………………………
Contoh organ pernafasan :
………………………………….
………………………………….
………………………………….
………………………………….
……………………………………
Contoh organ pernafasan :
………………………………….
………………………………….
………………………………….
………………………………….
……………………………………
PROSES PERNAFASAN HAIWAN
PROSES PERNAFASAN HAIWAN
Kepentingan pernafasan
………………………………………………………….
…………………………………………………………..
………………………………………………………….
Kepentingan pernafasan
………………………………………………………….
…………………………………………………………..
………………………………………………………….
BILANGAN MURID : 20 ORANG
BIDANG PELAJARAN : Tajuk : Keperluan Asas Benda Hidup
OBJEKTIF PELAJARAN : Pembiakan Haiwan
HASIL PEMBELAJARAN : DI AKHIR SESI PEMBELAJARAN INI, MURID DAPAT :
A . Menguasai isi kandungan :
1. Menyatakan haiwan membiak untuk memastikan kemandirian sepsis2. Menyatakan cara haiwan membiak3. Menyatakan contoh haiwan membiak melalui melahirkan anak.4. Menyatakan contoh haiwan membiak melalui bertelur5. Memberi sebab haiwan perlu membiak.
B. Membina kemahiran saintifik, berfikir, dan strategi berfikir
1. Membincangkan kepentingan pembiakan haiwan.
C. Mengamalkan Sikap Saintifik Dan Nilai Murni :
1. Bersyukur dengan kejadian tuhan
2. Pemerhatian
3. Menyayangi haiwan
SENARAI ISTILAH / KONSEP / PRINSIP / HUKUM / TEORI
1. BERTELUR2. BERANAK
BAHAN BANTU MENGAJAR DAN BELAJAR
1. BAHAN MAUJUD (HARMSTER DAN ANAKNYA)2. SLIDE POWER POINT (CARA HAIWAN MEMBIAK )3. GAMBAR HAIWAN4. CARTA SAINS ( PEMBIAKAN HAIWAN - MELAHIRKAN ANAK DAN
BERTELUR)
LANGKAH BERJAGA-JAGA :
1. Pastikan murid menggunakan gunting dengan cermat untuk mengelakkan kecederaan dan luka.
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID :
i. Murid telah melihat lembu, kambing, kucing melahirkan anak.ii. Murid telah melihat ayam dan burung bertelur.
Fasa Isi kandungan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
NotaAktiviti guru Aktiviti murid
Permulaan / mencungkil idea
( 5 minit )
Haiwan membiak melalui dua cara iait:
1. Melahirkan anak2. bertelur
Guru menunjukkan seekor harmster dan anaknya
Membuat pemerhatian terhadap hamster dan anaknya.
Strategi teknik:
Pemerhatian
Abm : bahan maujud
Contoh haiwan melahirkan anak :
Memberikan satu Murid membuat Strategi
Menstruktur semula
( 15 minit )
1. Lembu2. Kambing3. Kerbau4. Kucing5. Tikus
Contoh haiwan bertelur :
1. Ayam2. Burung3. Cicak4. Lipas
persoalan untuk dibincangkan :
( lampiran 5 )
Apakah kepentingan haiwan membiak.
perbincangan dalam kumpulan dengan dibekalkan dengan bahan rujukan.
Menampal dan menggunting gambar.
/teknik:
Perbincangan kumpulan dan ( inkuiri penemuan )
Sikap saintifik : bersyukur dengan kejadian tuhan
bekerjasama
Aplikasi idea
( 5 minit )
Cara pembiakan haiwan Paparan power point
Membetulkan miskonsepsi ketika sesi pembentangan tugasan
Membentangkan hasil tugasan dan dapatan dari perbincangan
Strategi aktiviti :
Tayangan power point.
Pembentangan tugasan
Refleksi
( 5 minit )
Senaraikan contoh haiwan dengan cara pembiakannya.
1. Melahirkan anak- Kucing- Lembu
Penaksiran kefahaman murid melalui penyoalan lisan.
Memberi respon kepada soalan secara rawak.
Menyatakan isi
Strategi :
Penyoalan keseluruhan kelas.
- Kerbau- Tikus
2. Bertelur- Ayam- Burung- Buaya- Lipas- Cicak
Menyatakan kepentingan haiwan membiak.
Latihan nota peta minda.
( lampiran 6)
pelajaran yang dipelajari
Sumber :
Latihan
Lampiran 5
( soalan ikuiri penemuan )
3. Nyatakan cara haiwan membiak4. Nyatakan kepentingan haiwan membiak.
Lampiran 6
( latihan peta minda )
Contoh haiwan melahirkan anak:
……………………….
……………………….
…………………………
Contoh haiwan melahirkan anak:
……………………….
……………………….
…………………………
Contoh haiwan bertelur :
…………….
…………….
……………..
Contoh haiwan bertelur :
…………….
…………….
……………..
RPH 4
MATA PELAJARAN : SAINS
KELAS : 4 DEDIKASI
TARIKH : 22 MAC 2011
MASA : 8.00O PAGI – 9.00 PAGI
BILANGAN MURID : 20 ORANG
BIDANG PELAJARAN : Tajuk : Keperluan Asas Benda Hidup
OBJEKTIF PELAJARAN : Kitar Hidup Haiwan
CARA HAIWAN MEMBIAK
CARA HAIWAN MEMBIAK
Kepentingan haiwan membiak
………………………………………………………….
…………………………………………………………..
………………………………………………………….
Kepentingan haiwan membiak
………………………………………………………….
…………………………………………………………..
………………………………………………………….
HASIL PEMBELAJARAN : DI AKHIR SESI PEMBELAJARAN INI, MURID DAPAT :
A . Menguasai isi kandungan :
1. Menyatakan haiwan mengalami proses kitar hidup yang berbeza2. Menyatakan contoh haiwan 3. Menyatakan peringkat kitar hidup haiwan
B. Membina kemahiran saintifik, berfikir, dan strategi berfikir
1. Mengumpul maklumat mengenai kitar hidup haiwan.
2. Membincangkan proses kitar hidup haiwan.
C. Mengamalkan Sikap Saintifik Dan Nilai Murni :
1. Bersyukur dengan kejadian tuhan
2. Pemerhatian
3. Menyayangi haiwan
SENARAI ISTILAH / KONSEP / PRINSIP / HUKUM / TEORI
1. KITAR HIDUP
BAHAN BANTU MENGAJAR DAN BELAJAR
1. TAYANGAN VIDEO (KITAR HIDUP HAIWAN )2. SLIDE POWER POINT (KITAR HIDUP HAIWAN )3. GAMBAR HAIWAN4. CARTA SAINS ( KITAR HIDUP HAIWAN )
LANGKAH BERJAGA-JAGA :
ii. Pastikan murid menggunakan gunting dengan cermat untuk mengelakkan kecederaan dan luka.
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID :
i. Murid telah melihat kitar hidup rama-rama, katak dan nyamuk.
ii. Murid ada melihat kitar hidup haiwan di televisyen.
Fasa Isi kandungan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
NotaAktiviti guru Aktiviti murid
Permulaan / mencungkil idea
( 5 minit )
Haiwan yang berbaza mempunyai proses kitar hidup yang berbeza.
Guru menayangkan video proses kitar hidup haiwan.
Membuat pemerhatian tentang tayangan video dan murid memberi respon.
Strategi teknik:
Pemerhatian
Abm : video
Menstruktur semula
1. Kitar hidup bagi Rama-Rama dan Nyamuk mempunyai 4 peringkat.
2. Kitar Hidup bagi
Memberikan satu persoalan untuk dibincangkan :
( lampiran 7 )
Murid membuat perbincangan dalam kumpulan dengan dibekalkan dengan bahan rujukan.
Strategi /teknik :Perbincangan kumpulan dan ( inkuiri penemuan )
( 30 minit ) Ayam dan Lembu mempunyai 3 peringkat. Sebagai fasilitator. Murid menampal
dan menggunting gambar contoh haiwan mengenai kitar hidup haiwan.
Sikap saintifik : bersyukur dengan kejadian tuhan
bekerjasama
Aplikasi idea
( 10 minit )
Kitar hidup haiwan yang berbeza.
Guru menayangkan carta sains mengenai kitar hidup haiwan.
1. Rama-rama2. Nyamuk3. Ayam4. Lembu
Membentangkan hasil tugasan dan dapatan dari perbincangan
Strategi aktiviti :
Carta Sains.
Pembentangan tugasan
Refleksi
( 5minit )
Contoh kitar hidup haiwan.
1. Rama-rama2. Nyamuk3. Ayam4. Lembu
Penaksiran kefahaman murid melalui penyoalan lisan.
Latihan nota peta minda.
( lampiran 8)
Memberi respon kepada soalan secara rawak.
Menyatakan isi pelajaran yang dipelajari
Strategi :
Penyoalan keseluruhan kelas.
Sumber :
Latihan
Lampiran 7
( soalan ikuiri penemuan )
1. Nyatakan kitar hidup haiwan.2. Nyatakan peringkat kitar hidup haiwan.
Lampiran 8
( latihan peta minda )
KITAR HIDUP RAMA-RAMAKITAR HIDUP RAMA-RAMA
KITAR HIDUP NYAMUKKITAR HIDUP NYAMUK
KITAR HIDUP AYAMKITAR HIDUP AYAM
KITAR HIDUP LEMBUKITAR HIDUP LEMBU