Post on 21-Dec-2014
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
NIVELUL II - Grupa mare”A”
EDUCATOARE: Pascu Alexandra
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Grădiniţa cu program prelungit nr. 21 Braşov
TEMA ANUALĂ: „Cum este, a fost si va fi pe Pământ?”
SUBTEMA: „Cosmosul!”
TEMA ACTIVITĂŢII: „O călătorie misterioasă”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată – ADP +ALA +ADE (DS,DOS)
TIPUL ACTIVITĂŢII: - consolidare de cunoştinţe şi deprinderi
DURATA: 1 zi
CENTRE DE ACTIVITATE:
ACTIVITĂŢI LIBER ALESE:
ARTĂ: „Nava cosmică” - pictură cu plastilina
STIINTA: „Rezolva repede si bine”’- fişă de lucru
JOC DE MASĂ: „Sistemul solar”- Puzzle
Joc de mişcare: „Cosmonauţii”
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:
DS - Activitate matematică - „Să rezolvăm corect”- Joc didactic
DOS - Activitate practică - „Universul în imagini”
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi
în calitate de auditor;
să numere de la 1 la 10 recunoscând grupele cu 1 - 10 obiecte şi cifrele corespunzătoare;
să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu 1 – 2 unităţi, în limitele 1 – 10;
să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice;
să efectueze operaţii simple de lucru cu materiale sintetice;
să se comporte adecvat în diferite contexte sociale;
să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice picturii;
să manifeste în timpul activităţii atitudini de cooperare, spirit de echipă, de competiţie, fair-play.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE ALA:
ARTĂ : „ Nava cosmică”
- să aplice plastilină pe suprafaţa dată;
- să identifice culori şi materiale în vederea realizării temei propuse;
- să păstreze acurateţea lucrării;
STIINŢĂ: „Rezolvă repede şi bine”
- să identifice materialul pus la dispoziţie;
- să rezolve corect sarcinile date în fisă;
JOC DE MASĂ: „Sistemul solar”
- să identifice materialele puse la dispoziţie;
- să asambleze piesele de puzzle astfel încât sa obţină imaginea cerută;
Joc de mişcare: „Cosmonauţii”
- să răspundă prompt la comenzile liderului de grup;
- să respecte regulile jocului.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE ADE:
Domeniul ştiinţă –Activitate matematică
- să recunoască cifrele şi aspectul ordinal în limitele 1-10;
- să raporteze corect numărul la cantitate si invers;
- să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu una, două unităţi, folosind cifre şi simboluri;
- să verbalizeze acţiunile, folosind un limbaj matematic corespunzător;
- să respecte regulile jocului;
Domeniul om şi societate – Activitate practică
- să rezolve corect operaţiile de adunare şi scădere , alegând plicul corespunzător rezultatului;
- să realizeze tema prin executarea corecta a tehnicilor de lucru învăţate (decupare, lipire);
- să respecte etapele de lucru;
- să-şi exprime opinia faţă de lucrarea proprie şi/sau faţă de lucrarea celorlalţi motivându-şi părerile ;
- să păstreze acurateţea lucrării.
SARCINA DIDACTICĂ:
- compunerea unui număr in vederea efectuării operaţiilor matematice;
REGULILE JOCULUI:
Copiii numiţi cu ajutorul bileţelelor vor alege de pe masă jetoanele conform cerinţelor, aşezându-le unul
lângă altul .Un alt copil va alege jetonul corespunzător numărului total de stele şi-l va aşeza dedesubt.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, mânuirea materialului,bol,zar, ghicirea, mişcarea, aplauzele.
RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia,demonstraţia, jocul,
„Piramida”, problematizarea, „Turul galeriei”.
RESURSE MATERIALE: calendarul naturii, poveste, cutia misterioasă, planşă reprezentând schema
piramidei, cifre, imagini, plastilina, fisa matematică, puzzle, şerveţele, jetoane,bol,zar,cifre,suport tablă
magnetica,carioca, aracet , foarfece, imagini, plicuri numerotate, recompense.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;
BIBLIOGRAFIE:
„Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani”, MECI, Bucureşti, 2008;
Coord. Preda Viorica, „Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”;
„Revista Învăţământul Preşcolar 3-4/ 2009”, Bucureşti;
Silvia Breben, „Metode interactive de grup”;
Coord. Veronica Păduraru, „Activităţi matematice în Învaţământul preşcolar”, Iaşi,
1999.
SCENARIUL ZILEI
Copiii se adună în sala de grupă. Activitatea debutează cu întâlnirea de grup, între copii şi
educatoare, prin intermediul salutului de dimineaţă. Copiii sunt aşezaţi în semicerc şi salutaţi de doamna
educatoare. Ei răspund salutului şi se salută reciproc.
Au loc discuţii cu privire la noutatea zilei.
prezentarea musafirilor
prezenţa
completarea calendarului naturii
Împărtăşirea cu ceilalţi: Se alege un povestitor din rândul copiilor, care prezintă un eveniment,
o experienţă proprie. Copiii ascultă cu atenţie ce spune povestitorul, apoi pun întrebări, comentează, îşi
expun pe scurt propria opinie. Copilul care a povestit răspunde la întrebări.
Activitatea de grup: Se prezintă copiilor povestea soarelui si a celor 9 planete.
Tranziţie : Cântec: „Cate unul pe cărare!”
În continuare se vor desfăşura activităţile liber alese. Educatoarea va prezenta pe rând fiecare
centru deschis într-o manieră atractivă şi va invita copiii să aleagă centrul unde doresc să-şi desfăşoare
mai întâi activitatea.
În cadrul activităţilor pe domenii experienţiale , în prima parte, copiii vor desfăşura jocul
didactic„Să rezolvăm corect”, urmând ca în cea de-a doua parte să realizeze „ Universul în imagini”.
În final se va desfăşura jocul de mişcare „Cosmonauţii”
Copiii „ cosmonauţi” sunt aşezaţi in formaţie de cerc, ţinându-se de mâini, cu faţa spre centru.
În spatele lor,la distanţă, sunt desenate 6 rachete cosmice in care se desenează 2 cercuri care reprezintă
locurile pentru „cosmonauţi”. Numărul lor este mai mic decât numărul cosmonauţilor.
La comanda de începere a jocului „cosmonauţii” se învârtesc in cerc repetând:
,,Suntem prichindei isteţiŞi zburăm prin Univers !Ne-am făcut cosmonauţiŞi de-aceea o să zburămCu care navă apucăm !Jocul are un secret,Cel ce va întârziaAcasă, pe Pământ va sta !După ultimul vers cosmonauţii alearga spre navele cosmice ca să ocupe un cerc(loc in navă), dar cel putin 2,3 vor ramâne pe loc,adică pe Pământ. Jocul se repetă
PROGRAMUL ZILEI
GENERICUL ACTIVITĂŢII INTEGRATE
Tip de activitate integrată: ADP+ALA+ADE
1. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
a) Întâlnire de dimineaţă: „Călătorie printre stele şi planete”
b) Rutină: „Fac şi eu ce fac şi ceilalţi”
c) Tranziţii: Cântece, jocuri muzicale, joc de atenţie;
2. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE
a) ARTĂ : „Nava cosmică” - pictură cu plastilina
b) ŞTIINŢĂ-„Rezolvă repede şi bine”
c) JOC DE MASĂ: „Sistemul solar”- puzzle
3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE
DOMENIUL ŞTIINŢE
- Activitate matematică -„Sa rezolvăm corect”- Joc didactic
DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE
- Activitate practică – „ Universul în imagini”
4. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE
Joc de mişcare: „Cosmonauţii”