Post on 24-Oct-2015
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a II-a
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Elemente de construcţie a comunicării
Conţinuturi: Noţiuni de teorie a comunicării: emiţător, receptor, mesaj,
canal, cod, context, scop
Tipul lecţiei: predare-învăţare-evaluare
Obiective-cadru / Obiective de referinţă: 1.1, 2.1, 3.2, 4.3, 4.4,
Obiective operaţionale:
Cognitive: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor deveni capabili:
O.C.1 – să identifice elementele de teoria comunicării pe baza imaginii;
(OBIECTIV DE IDENTIFICARE)
- Nivel minimal: doar emiţătorul, receptorul, mesajul şi calea;
- Nivel mediu: toate elementele cu întrebări ajutătoare;
- Nivel maximal: toate elementele, fără dificultate.
O.C.2 – să definească noţiunile nou învăţate:
(OBIECTIV DE DESCRIERE)
- Nivel minimal: doar emiţătorul, receptorul, mesajul şi calea;
- Nivel mediu: toate elementele pe baza întrebărilor-cheie;
- Nivel maximal: toate elementele, utilizând cuvinte proprii.
O.C.3 – să analizeze situaţiile de comunicare prezentate:
(OBIECTIV DE ANALIZĂ)
- Nivel minimal: utilizând suport vizual şi sprijinul învăţătorului;
- Nivel mediu: fără sprijinul învăţătorului, folosind propriile cuvinte;
- Nivel maximal: folosind corect terminologia specifică teoriei
comunicării.
O.C.4 – să interpreteze rolul dat:
(OBIECTIV DE CREAŢIE)
- Nivel minimal: folosind replici stângace, scurte;
- Nivel mediu: folosind replici adecvate şi respectând contextul dat;
- Nivel maximal: respectând contextul dat şi utilizând limbaj expresiv.
Psihomotrice: Elevii vor deveni capabili
O.PM.1 – să-şi coordoneze mâinile şi corpul în funcţie de solicitări;
O.PM.2 – să deseneze o situaţie de comunicare;
Afective: Elevii
O.A.1– vor manifesta interes pentru activitatea de comunicare;
O.A.2– vor fi încântaţi de participarea la jocul de rol;
O.A.3– vor avea o atitudine degajată în comunicarea orală;
Resurse :
A. Bibliografice :
a) ştiinţifice :
Jean-Claude Abric, Psihologia comunicării. Teorii şi metode, Iaşi,
Editura Polirom, 2002;
b) oficiale :
***, Curriculum National. Programe şcolare pentru învăţământul
primar, Bucureşti, 1998;
c) metodico - didactice:
Ioan Dănilă, Elena Ţarălungă, Lecţia în evenimente, Bacău, Editura
„Egal”, 2002;
Silvia Nuţă, Metodica predării limbii române în clasele primare,
Editura „Aramis”, Bucureşti, 2001;
Nicolescu, Estera, Didactica limbii şi literaturii române pentru
învăţământul primar, Bacău, Editura „Egal”, 2003;
B. Metodologice
a) Strategia didactica : dirijată;
b) Metode si procedee : observaţia dirijată, conversaţia euristică,
demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic,
jocul de rol;
c) Mijloace de învăţământ : calculatorul, fişe de lucru, planşă,
cretă colorată;
d) Forme de organizare : frontală, individuală, pe grupe.
C. Temporale : durata activităţii : 50`
locul lecţiei în modul : I
SCENARIUL DIDACTIC
Momenteleactivităţii
Obiective Conţinuturi şi sarcini de instruireStrategii didactice
Metode Mijloace Forme0. Moment organizatoric
Se vor asigura condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii: pregătirea colectivului de elevi şi a materialului
conversaţia frontală
1. Captarea atenţiei 1 min. O.PM.1
Se prezintă copiilor planşa cu ursuleţul Winnie într-o ipostază de comunicare cu purceluşul. Se adresează următoarele întrebări:- Ce observaţi pe planşă?- Ce face Winnie?
demonstraţiaplanşa
didacticăfrontală
2. Enunţarea temei şi a obiectivelor 1 min.
O.A.1 Sunt prezentate pe înţelesul copiilor şi fără a folosi terminologia nouă conţinutul lecţiei şi principalele obiective. Acestea din urmă sunt afişate la vedere, pe planşe A4.
explicaţiaplanşe cu
obiectivelefrontală
3. Actualizarea cunoştinţelor - ancoră 2 min.
O.C.1O.A.1
Cunoştinţele-ancora de teoria comunicării învăţate în clasa I sunt actualizate prin întrebări şi prezentarea unor imagini din manualul editurii ALL pe calculator.- Cum se vorbeşte persoana care vorbeşte?
(Vorbitor)- Cum se vorbeşte persoana care ascultă?
(Ascultător)- Ce transmite vorbitorul? (Un mesaj)
demonstraţiaconversaţia
calculatorul frontală
4. Prezentarea optimă a conţinutului 2 min.
O.C.1 Se precizează copiilor că vor învăţa în lecţia nouă mult mai multe lucruri despre comunicare. Se dirijează atenţia elevilor către planşa prezentată la captarea atenţiei:- Cine este vorbitorul? (Winnie)- Cine este ascultătorul?(purceluşul)- Care este mesajul vorbitorului? (Salut, prietene!)
observaţiaconversaţia
planşa didactică
frontală
5. Dirijarea învăţării 24 min.
O.C.1
O.C.2
O.PM.1
O.C.3
Se prezintă elevilor următoarele:- Vorbitorul Winnie transmite un mesaj, adică îl emite către cineva, fapt pentru care îl putem numi emiţător. Se scoate un elev care lipeşte eticheta emiţător pe planşă în dreptul ursuleţului. Copiii scriu pe fişele primite acelaşi lucru. Se trece definiţia în vocabular:emiţător = persoană care transmite un mesaj oral sau scris, vorbitor; La fel se procedează şi pentru receptor şi mesaj. Se reţin definiţiile:receptor = persoană care primeşte un mesaj oral sau scris, ascultător, cititor;mesaj = informaţie orală sau scrisă e trimisă de un emiţător către un receptor, comunicare- Pe unde circulă mesajul ursuleţului? (Prin aer)calea de transmitere = locul parcurs de mesaj între emiţător şi receptor Se organizează o discuţie prin care elevii oferă căi de transmitere a mesajului: unde radio, firul telefonic, hârtia. Se discută despre elementele de non-verbal şi para-verbal în mesajul de salut, apoi despre limba folosită drept cod, exemplificând mesajul în alte limbi.cod = modalitate de a organiza/ prezenta un mesaj, limbă - Când are loc această comunicare? (Când se întâlnesc.)context = situaţie în care are loc o comunicare- De ce comunică ursuleţul?(Pentru a saluta)scop = motivul/ cauza care determnă emiterea mesajului Copii consultă pe calculator dicţionarul.
explicaţia
demonstraţiaobservaţia
exerciţiul
conversaţia euristică
planşadidactică
fişe de lucru
RoDEX(dicţional electronic)
indivi-duală
frontală
6. Obţinerea performanţei 10 min.
O.C.2
O.C.3O.A.1O.A.3
Se aprofundează cunoştinţele prin completarea la calculator şi pe fişe a unei noi situaţii de comunicare. Sunt introduse şi întrebările ajutătoare. Joc: Ghiceşte cui se potriveşte:
- cine? – emiţătorul- cui? – receptorul- de ce? – scopul- când? unde? despre ce? – contextul- pe unde?- ce? – mesajul- în ce mod? – codul
exerciţiul
jocul didactic
calculator,
fişe de lucru
indivi-duală
frontală
7. Feedback-ul 3 min.
O.C.4O.A.2,3O.PM.1
Joc de rol: „La şcoală” Se pun doi copii într-o ipostază de comunicare şcolară. Se identifică elementele de teorie a comunicării. Se analizează situaţia.
jocul de rol mobilier şcolar
frontală
8. Evaluare 1 min.
O.A.1 Se verifică prin bifare pe planşe atingerea obiectivelor. Se fac aprecieri asupra modului de comportare la oră. Se acordă calificative.
explicaţiaplanşe cu
obiectivelefrontală
9. Retenţia 4 min. O.C.4
O.A.2,3O.PM.1
Joc de rol: „La medic” Se pun doi copii într-o ipostază nouă de comunicare. Se identifică elementele de teorie a comunicării. Se analizează situaţia – dezbatere asupra modului de comportare a actorilor.
jocul de rol mobilier frontală
10. Transferul cunoştinţelor 2 min.
O.PM.2 Li se cere copiilor să deseneze o ipostază de comunicare cu personaje la alegere. Se discută cu fiecare elev situaţia proprie.
jocul didacticcreioane
colorate, fişaindivi-duală
SINTEZA LECŢIEI
Etape Activitatea propunătorului Mijloace1. Captarea atenţiei 1 min.
discuţie pe marginea planşei planşa
2. Enunţarea temei şi a obiectivelor 1 min.
prezentarea temei, obiectivelor şi planşelor
planşe
3. Actualizarea cunoştinţelor - ancoră 2 min.
discuţie pe marginea imaginilor din manualul editurii ALL
imagini pe calculator
4. Prezentarea optimă a conţinutului 2 min.
discuţie pe marginea planşei planşă
5. Dirijarea învăţării 24 min.
prezentarea detaliată a noilor conţinuturi;
exemplificări şi discuţii lămuritoare
înregistrarea în vocabulare a noilor definiţii
completarea în fişele personale
planşă calculator vocabulare
6. Obţinerea performanţei 10 min.
analizarea unei noi situaţii de comunicare
joc Ghiceşte cui se potriveşte
calculator fişe
7. Feedback-ul 3 min.
Joc de rol „La şcoală” discuţii pe marginea jocului de
rol
mobilier
8. Evaluare 1 min.
Observaţii, calificative. fişe cu obiectivele
9. Retenţia 4 min.
Joc de rol „La medic” discuţii pe marginea jocului de
rol şi al comportamentului actorilor
mobilier
10. Transferul cunoştinţelor 2 min.
desenarea unei situaţii de comunicare
lămuriri individuale
fişe, creioane colorate
CURSIVUL GLOBAL
Obiective operaţionale
Sarcini de învăţare
Itemide evaluare
O.C.1. să identifice elementele de teoria comunicării pe baza imaginii;
S1.OC.1. numirea emiţătorului, receptorului, mesajului, căii, scopului, codului şi contextului comunicării;
I1.OC.1. numiţi emiţătorul, receptorul, mesajul, calea, scopul, codul şi contextul comunicării;;
O.C.2. să definească noţiunile nou învăţate;
S2.OC.2. definirea emiţătorului, receptorului, mesajului, căii, scopului, codului şi contextului comunicării;
I1.OC.2. definiţi emiţătorului, receptorului, mesajului, căii, scopului, codului şi contextului comunicării;
O.C.3. să analizeze situaţiile de comunicare prezentate;
S3.OC.3. conversaţie despre emiţătorul, receptorul, mesajul, calea, scopul, codul şi contextul comunicării;
I1.OC.3. stabiliţi condiţiile de desfăşurare a conversaţiei;I2.OC.3. descoperiţi modul de a îmbunătăţi comunicarea;
O.C.4. să interpreteze rolul dat;
S4.OC.4. interpretaţi cât mai real rolul dat;
I1.OC.4. jucaţi rolul cât mai realist;I1.OC.4. oferiţi soluţii de comportare în comunicare;
AXA LECŢIEI
C E A P D O F E R T
OPM1 OA1 OC1OA1
OC1 OC1OC2OC3
OPM1
OC2OC3OA1OA3
OC4OA2OA3
OPM1
OA1 OC4OA2OA3
OPM1
OPM2
IDENTIFICARE ANALIZĂ CREAŢIE
O.C.1(I.OC.1)
O.C.2(I.OC.2)O.C.3
(I1.OC.3, I2.OC.3)
O.C.4(I1.OC.4, I2.OC.4)