Post on 13-Dec-2014
description
Proiect de activitate integrata
Data: 23.05 2012
Propunator: prof.inv. prescolar Anca –Elena PINTEA
Unitatea: Gradinita cu Pr.Prelungit nr 4. Codlea
Nivel I
Grupa mica ,,Piticilor”
Tema anuala: ,,Ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
Tema activitatii: ,,In gradina cu flori”
Domenii experientiale: DS (activ. Matematica-joc didactic)jocul florilor+DEC (ed.plastica-dactilopictura)gradina inflorita
Forma de realizare: activitate integrata (pe grupuri mici, frontal, individual)
Tipul activitatii: verificare de cunostinte, priceperi si deprinderi
Scopul activitatii:
Verificarea si consolidarea cunostintelor legate de operatiile intelectuale prematematice studiate (numaratul in limitele 1-3, recunoasterea si
identificarea cifrelor in lim 1-3, formare de multimi de elemente, sortare de elemente dupa criteriul culorii si al marimii, raportarea cantitatii la numar si a
numarului la cantitate).
Verificarea si consolidarea deprinderilor de a lucra pe grupe de copii, de a colabora si de a interactiona pentru a rezolva cerintele date.
Verificarea si consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica.
1
Obiective operationale:
ADE
DOMENIUL STIINTE
Sa identifice florile de primavara, din cutia cu surprize, primite de la Zana Primaverii
Sa denumeasca florile de primavara primite de la Zana Primaverii.
Sa sorteze florile din vaza dupa criteriul culoare, punandu-le in vaza care se potriveste.
Sa sorteze florile din vaza dupa criteriul marimii pentru a fi asezate la vaza potrivita.
Sa numere in limitele 1-3, identificand apoi cifrele.
Sa raporteze constient numarul la cantitate si invers, folosindu-se de florile aduse.
DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV (ED.PLASTICA)
Sa redea teme plastice specifice desenului
Sa obtina efecte plastice ,forme spontane si elaborate prin tehnica dactilopicrturii astfel incat sa realizeze o gradina cu flori
Sa utilizeze cat mai corect instrumentele de lucru pentru a finaliza tema data.
ELEMENTE PSIHO-MOTRICE SI MUZICALE:
Sa execute cat mai corect miscarile executate pe muzica, tinand cont de ritmul si intensitatea miscarilor.
Sa cante cu dezinvoltura cantecele invatate, executand si diferite miscari atunci cand cere textul.
2
ALA 1
ARTA
Sa lipeasca pe hartier partile componente ale lalelei (floare, frunze), pentru a realiza o lalea.
Sa lipeasca pe hartia de carton bilutele de hartie creponata mototolite pentru a finaliza o narcisa galbena
CONSTRUCTII
Sa realizeze o vaza din lego colorate, lucrand in echipa
Sa coopereze in timpul activitatii de constructie, pentru a finaliza cat mai corect vaza pentru flori
ALA 2
Sa intoneze cat mai corect cantecul prezentat, tinand cont de durata, intensitate si tonalitatea acestuia.
Sa formeze un cerc, deplasandu-se pe melodie si oprindu-se la semnal
Sa identifice colegul ales pentru a fi aplaudat.
Sa asculte cu atentie regulile jocului muzical pentru a putea fi aplicat
Sa manifeste spirit de cooperare si de intelegere in timpul jocului.
ACTIVITATI LIBER ALESE 1
ARTA: ,,Laleaua” si ,,Narcisa”- lipire,mototolire
CONSTRUCTII: ,,Vaza pentru flori”-lego
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE
DOMENIUL STIINTA: ,,JOCUL FLORILOR”- joc didactic
DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV: ,,Gradina inflorita ”- dactilopictura
ACTIVITATI LIBER ALESE 2
3
JOC MUZICAL: ,,Albinuta”
ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA
Intalnirea de dimineata: Salutul
Prezenta
Calendarul naturii
Noutatea zilei
Tranzitii:
,,Dimineata ne-am trezit,
La gradinita am venit.
In cerc sa ne adunam
Si frumos sa salutam.”
,,Cate unul pe carare”
,,Infloresc gradinile’’
,,Haideti cu totii sa vedem,
La masute ce avem?”
„Bat din palme, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Si la baie noi pornim.”
4
Strategii didactice:
a). Metode si procedee:
Concursul, conversatia, explicatia, jocul, problematizarea, metoda ,,turul galeriei”, munca in grup, demonstratia, aplicatia, expunerea,
procedeu ,,mana oarba”, ,,comunicarea rotativa”.
b). Materiale didactice (mijloace):
Cutia cu surprize de la Zana Primaverii, saculetul fermecat, plicuri colorate, vaze din pet, narcise albe si galbene naturale, jetoane cu cifre (1-3),
flip-chart, 2 stupi, albine, ecusoane cu narcise albe si galbene, hartie de carton verde ,acuarele,model gradina inflorita , , , lalele si frunze decupate, bilute
de hartie creponata verde si galbena, lego, planse cu imagini din anotimpul primavara”, imagini cu flori, , apa, lalea,calendarul naturii.
c). Forme de organizare: pe grupe mari si mici, individual, frontal
Durata: o zi
Bibliografie:
1. „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”,M.Ed.C.T., 2008
2. E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activităţi bazate pe inteligenţe multiple”.
3. Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves.
4. Glava, A., Pocol, M.,Tataru, L-L., (coord), (2009), ,,Educatia timpurie-ghid metodic pentru aplicarea curriculumului prescolar”, Ed. Paralela 45, P
5. Liliana Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu , ,,Laborator preşcolar”, Ed. V&Integral
5
Scenariul activitatii
Intrarea copiilor in sala de grupa si formarea unul cerc la indicatiile educatoarei:
,,Dimineata ne-am trezit,
La gradinita am venit.
In cerc sa ne adunam
Si frumos sa salutam!”
Salutul intre copii se va realiza prin tehnica ,,comunicarii rotative”. Se va incepe de la educatoare care va tine in mana o lalea pe care o va da
copilului din dreapta pentru a-l saluta ,,Buna dimineata!” La finalul salutului atentia copiilor va fi indreptata spre musafirii din grupa pe care ii vom saluta.
Dupa salut se va realiza prezenta grupei se va completa . Calendarul naturii de catre copii prin intrebari precum : ,,In ce anotimp ne
aflam?” ,,Cum este vremea azi?” ,,Cum se numeste a doua zi din saptamana?”
Momentul de inviorare va consta in cateva miscari pe un cantecel invatat; miscari care vor fi executate in functie de linia melodica.
Dupa ce vom termina etapa de inviorare copiii se vor aseza in cerc pe covor, iar intre timp cineva bate la usa. Noutatea zilei va consta in gasirea la
usa a unui cadou. Se deschide cadoul in fata copiilor, iar in cutie este o scrisoare trimisa de la Zana Primaverii. Se citeste scrisoarea:
Dragi copii,
Am auzit ca sunteti foarte ascultatori si harnici. Am vazut ca ati invatat tare multe despre anotimpul Primavara si de aceea v-am adus o surpriza: o
cutie plina de jocuri si jucarii frumoase. Imi pare tare rau ca nu am putut sa vin sa va vad, dar a trebuit sa mai merg si la alti copii.
6
Sa fiti atenti la ce v-am adus, sa ascultati cu atentie toate scrisorile care sunt in cutie si pana ma intorc la voi sa imi pregatiti o ,,Gradina cu
flori”, iar eu am sa va aduc ceva.
Spor la treaba, Zana Primaverii
Se poarta o discutie cu prescolarii despre aceasta surpriza a Zanei Primavara si se deschide primul plic in care vor fi mai multe ecusoane cu flori.
Educatoarea va citi scrisoarea si apoi copiii, prin procedeul ,,mana oarba” vor extrage cate un ecuson pentru a se putea duce la centrul potrivit.
Tranzitia ,,Haideti cu totii sa vedem,
La masute ce avem!”
La fiecare centru educatoarea le va spune ce le-a adus Zana primaverii si ce au de facut:
Centrul Arta:- copiii vor trebui sa lipeasca partile componente ale lalelei pe hartie
-un alt grup va trebui sa lipeasca bilutele de hartie creponata pe sablonul dat pentru a forma o narcisa galbena
Centrul Constructii: -copiii vor realiza din lego o vaza pentru a putea fi puse florile de la centrul arta
Dupa finalizarea activitatii pe centre vom realiza cu degetelele pe hartie ,,O gradina cu flori” pentru a fi vazuta de Zana Primaverii.
Prin tranzitia ,,Cate unul pe carare...” copiii se vor duce la baie sa se spele pe maini, apoi se vor intoarce in grupa.
La revenirea in grupa educatoarea le aminteste copiilor ca in cutie mai sunt cateva scrisori. Se deschide prima scrisoare unde este un biletel, 2 stupi
de albine, mai multe albine si mai multe ecusoane (narcise galbene si albe). In biletel ni se explica de ce avem 2 stupi si atatea ecusoane. Copiii vor extrage
un ecuson si se vor imparti pe doua grupe ,,Grupa de narciselor albe” si ,,Grupa de narciselor galbene”. Fiecare echipa va primi cate un stup, iar echipa
care va fi cea mai harnica si va rezolva corect sarcinile din plicuri vor primi cate o albina pe stup. La sfarsitul jocului, echipa cu cele mai multe albine este
castigatoare.
Copiii sunt motivati sa incepem jocul, dar observam ca Zana Primaverii nu ne-a adus destule jucarii a uitat ceva: FLORILE. In timp ce descoperim
acest lucru cineva bate la usa. Un copil este rugat sa mearga sa vada cine este, iar cand deschide usa vede un cos plin cu narcise galbene si albe. Cosul este
adus in grupa, iar pentru ca florile sa nu se ofileasca se pun in vaza adusa de Zana Primaverii.
7
Incepe ,,Jocul florilor” (Domeniul Stiinta-activitate matematica)
Se explica regulile jocului:
-sunt trei plicuri cu sarcini, iar dupa ce se citesc trebuie rezolvate corect pentru a primi o albina pe stup
-de la fiecare grup va veni cate 1 sau 2 copii pentru a rezolva sarcina
-sarcinile vor fi rezolvate pe rand catre ambele echipe
- va trebui sa verbalizeze ceea ce au facut
-daca rezolva corect sarcina copiii vor fi aplaudati
-la sfarsitul jocului se vor numara albinele si vom vedea cine a castigat
Desfasurarea jocului:
Proba 1
Se deschide primul plic surpriza din cutie si se citeste continutul:
,,Vantul calator mi-a amestecat toate florile si am fost atat de grabita incat nu am mai apucat sa le aranjez pe culori. V-am lasat 2 vaze sa le asezati voi
daca stiti. Se semneaza „Zana primaverii’
- Vine cate un copil de la fiecare echipa si sorteaza florile dupa culoare.
- Fiecare echipa care a sortat corect florile primeste cate o albinuta care o asez pe stupul echipei.
Proba 2
Se deschide al doilea plic surpriza din cutie si se citeste continutul:
,, Florile din gradina mea nu au crescut toate la fel de lungi. Daca sunteti buni si vreti sa ma ajutati sa mi le aranjati dupa lungime. Cele scurte sa le
puneti in vaza mica , iar cele lungi in vaza mare.”
- Vine cate un copii de la fiecare echipa si sorteaza florile dupa lungime
- Copiii vor fi aplaudati si vor fi notati cu albinute pe stupul echipei.
Proba 3
Se deschide al treilea plic din cutie si se citeste continutul:
8
,, Din gradina am luat mai multe narcise si vreau sa le pun in vazele de pe masa, dar nu stiu cate narcise sa pun in vaza. Poate ma ajuti tu daca stii ce
cifre sunt pe fiecare vaza pune tot atatea narcise cat iti arata cifra.”
- La aceasta proba vin cate 2 copii de la fiecare grupa pentru a putea rezolva sarcina
- Copiii vor fi aplaudati si notati cu albinute pe stupul echipei.
Dupa ultimul plic se numara albinele si se stabileste echipa castigatoare, vor primi ecusoane cu albinute pentru ca au fost harnici, iar apoi copiii vor
canta ,,Infloresc gradinile” (DEC), dupa care se duc la baie si cei care doresc beau apa.
La intoarcerea in sala de grupa copiii sunt rugati de educatoare sa se aseze la masute deoarece maia u parte de o surpriza de la zana primavara . Copiii
se aseaza la mese pentru a realiza fiecare prin tehnica dactilopicturii o gradina inflorita.. Pentru a lucra cat mai corect se executa cateva miscari de incalzire
a muschilor mici ai mainii pe versurile:
,,Palma mea e ca o floare.
Un boboc ea s-a facut,
Degetele mici petale
Care incet s-au desfacut.
La pian acum cantam
Ploaia o imitam.
Spargem tare nucile
Si aruncam cojile,
Pe maine apoi ne spalam,
Tare, tare le scuturam
Si de treaba ne apucam.”
9
Copiii vor privi modelul adus de Zana primavara, iar educatoarea le va explica cum trebuie sa lucreze, dupa care incepe treaba! Dupa finalizarea
lucrarilor acestea vor fi expuse la avizier iar apoi se va realiza turul galeriei de catre copii. In acest timp copiii vor interpreta cantecul ,,Copacelul din
gradina” (DEC)
Prin tranzitia: „Bat din palme, clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap,
Ne-nvârtim, ne răsucim
Si la baie noi pornim.”
La revenirea in sala ne vom juca jocul muzical ,,Albinuta”,
ACTIVITATI LA LIBERA ALEGERE 2
JOCUL CU TEXT SI CANT ,,ALBINUTA”
FORMA DE ORGANIZARE: in cerc
SCOPUL JOCULUI: -sa identifice, fiind legat la ochi/cu palmele la ochi) copilul ales
-sa execute corect miscarea de mers in cerc, fredonand cantecul
SARCINILE JOCULUI:
- copiii sa se tina de maini si sa se roteasca in timp ce canta
- la semnalul dat de educatoare se opresc si bat din palme.
- cand un copil este atins de albinuta, acesta trebuie identificat pentru a se schimba rolurile
- copilul (,,albinuta”) care a identificat ,,floarea” aleasa este aplaudat
Copiii for forma un cerc, in mijlocul cercului va fi un copil care este legat la ochi, iar la semnalul educatoarei copiii incep sa cante si se rotesc in jurul
albinutei.
,,Albinuta a zburat
Sa culeaga miere
10
Pe o floare s-a asezat
Si nectar ii cere
De-i ghici cum o chema
Albinita draga
Cu tine o vei lua
Albinita draga.” - copiii se opresc si ,,albinuta” se duce la un copil ca sa ghiceasca cine este
Daca a ghicit numele copilului care l-a prins se canta:
,,Ai ghicit, ai ghicit
Floarea cea aleasa.
Fericit, multumit
Ai s-o duci acasa.”
Daca nu ghiceste cine l-a strigat se canta:
,,N-ai ghicit, n-ai ghicit
Ce bine ne pare,
De acum ai sa fii
Ca si noi o floare”.
11
ETAPELE
ACTIVITATII
CONTINUT ORGANIZATORIC
STRATEGII DIDACTICE
EVALUAREMETODE
/PROCEDEE
MIJLOACE FORME DE
ORGANIZA
RE
Moment
organizatoric
Pregătirea grupei pentru activitate.Aranjarea mobilierului, stabilirea liniştii şi asigurarea unei atmosfere propice pentru buna desfăşurare a activităţii.Se incepe activitatea prin intalnirea de dimineata cu salutul, apoi prezenta copiilor si calendarul naturii.
Observatia
Expunerea
Conversatia
Procedeul ,,c
omunicarea
rotativa”
Scaune
Masute
Calendarul
naturii
Frontal Observarea
comportamentului
verbal si nonverbal
al copiilor
Captarea ateniei Dupa incheierea momentului de inviorare ne vom aseza
pe covor, iar in acest timp cineva bate la usa. Un copil
este rugat sa mearga sa vada cine este, iar cand deschide
usa va vedea in fata lui o cutie mare. Cutia este adusa in
grupa, se deschide pentru a vedea ce este inauntru.
Conversatia Cutia cu
surprizede
la ,,Zana
Frontal
Observarea
comportamentului
verbal si nonverbal
al copiilor in
12
Deasupra este un plic care se deschide si se citeste. Este
o scrisoare de la Zana Primaverii care isi cere scuze ca
nu a putut veni la noi azi, dar ne-a lasat un cadou ca sa
realizam o ,,Gradina cu flori” pana se intoarce ea. Langa
plic este un saculet cu jetoane, iar copiii trebuie sa ia cate
un jeton pentru a vedea ce ne-a pregatit Zana Primaverii
la mese.
Tranzitia: ,,Haideti cu totii sa vedem,
La masute ce avem!”
Explicatia
Procedeul ,,
mana oarba”
Primavara”
Scrisoarea
Sacul cu
jetoane
,,saculetul
fermecat)
timpul prezentarii
cadoului si in
timpul citirii
scrisorii.
Desfasurarea
activitatii
-Centre de interes
(ALA1)
Copiii se vor imparti pe centre in functie de ecusonul
ales:
La centrul Arta:- copiii vor trebui sa lipeasca partile
componente ale lalelei pe bete de frigarui
-un alt grup va trebui sa lipeasca bilutele de hartie
creponata pe sablonul dat pentru a forma o narcisa
galbena
La centrul Constructii: -copiii vor realiza din lego o
vaza pentru a putea fi puse florile de la centrul arta
Dupa finalizarea activitatii pe centre toti copiii vor aduce
ceea ce a au facut pentru a realiza o ,,Gradina cu flori” ;
astfel copiii vor putea vedea ce au facut si alte grupe.
Explicatia
Demonstratia
Aplicatia
Explicatia
Demonstratia
Aplicatia
Explicatia
Demonstratia
Bete de
frigarui
Lalele si
frunze
decupate
Hartie
creponata
Lipici
Lego
Pe grupuri
mici
Observarea
comportamentului
verbal si nonverbal
Respectă cerinţele
Sunt perseverenţi
Îşi respectă
colegii
Realizeaza cat mai
bine sarcinile date
13
Prin tranzitia ,,Cate unul pe carare…” copiii se vor
deplasa la baie pentru a se spala, iar apoi vor renevi in
sala pentru a vedea ce ne-a mai pregatit Zana Primaverii
in cutie.
Aplicatia
Turul
galeriei
Obtinerea
performantei
Jocul didactic
concurs
Sarcinile jocului
DOMENIUL
STIINTA –
Copiii se aseaza pe covor, iar din cutie se scoate o
scrisoare in care este un biletel, 2 stupuri de albine, niste
ecusoane si mai multe albinute. Se citeste biletul, dupa
care ne grupam pe cele doua echipe ,,Narcise albe”
si ,,Narcise galbene” .
Fiecare echipa va avea cate un stup de albine, iar daca
sunt ascultatori si atenti la fiecare raspuns corect vor
primi cate o albina pe stup.
In timp ce ne impartim pe grupe usa se deschide. In fata
usii este un cos cu flori de primavara. Un copil va aduce
cosul in sala, florile sunt puse in vaza si se va explica ce
trebuie sa facem cu ele.
Se explica sarcinile de joc:
-se citeste sarcina, iar cate un copil din fiecare grupa va
trebui sa o rezolve corect
-daca o rezolva corect primesc pe stup o albina
-echipa care aduna cele mai multe albine este
castigatoare.
-copiii trebuie sa fie atenti la fiecare scrisoare de la Zana.
Proba 1
Se deschide primul plic surpriza din cutie si se citeste
continutul:
Conversatia
Explicatia
Explicatia
Jocul
Scrisoare
2 stupi
Albine
Flip chart
Jetoane
narcise
Cos cu flori
Vaza
Apa
Vaza cu apa
Narcise albe
Frontal
Pe grupuri
Se observa
comportamentul
verbal si nonverbal
Se observa reactia
copiilor la cele
prezentate
Se observa modul
in care se grupeaza
pe echipe
Se observa daca au
inteles sarcina si
14
activitate
matematica
Desfasurarea jocului
,,Vantul calator mi-a amestecat toate florile si am
fost atat de grabita incat nu am mai apucat sa le aranjez
pe culori. V-am lasat 2 vaze sa le asezati voi daca stiti.
Se semneaza „Zana primaverii’
- Vine cate un copil de la fiecare echipa si sorteaza
florile dupa culoare.
- Fiecare echipa care a sortat corect florile
primeste cate o albinuta care o asez pe stupul
echipei.
Proba 2
Se deschide al doilea plic surpriza din cutie si se
citeste continutul:
,, Florile din gradina mea nu au crescut toate la fel de
lungi. Daca sunteti buni si vreti sa ma ajutati sa mi le
aranjati dupa lungime. Cele scurte sa le puneti in vaza
mica , iar cele lungi in vaza mare.”
- Vine cate un copii de la fiecare echipa si sorteaza
florile dupa lungime
- Copiii vor fi aplaudati si vor fi notati cu albinute
pe stupul echipei.
Proba 3
Se deschide al treilea plic din cutie si se citeste
continutul:
,, Din gradina am luat mai multe narcise si vreau sa
le pun in vazele de pe masa, dar nu stiu cate narcise sa
pun in vaza. Poate ma ajuti tu daca stii ce cifre sunt pe
concurs
Explicatia
Problematizar
ea
Aplicatia
Explicatia
Problematizar
ea
Aplicatia
si galbene
Vaza cu apa
Narcise albe
si galbene
Vaza cu apa
Narcise albe
si galbene
Jetoane
Frontal modul de lucru
Se observa daca au
inteles sarcina si
modul de lucru
Se observa daca au
inteles sarcina si
15
DOMENIUL
ESTETIC SI
CREATIV-
ed.plastica
Exercitii de incalzire
a muschilor
fiecare vaza pune tot atatea narcise cat iti arata cifra.”
- La aceasta proba vin cate 2 copii de la fiecare
grupa pentru a putea rezolva sarcina
- Copiii vor fi aplaudati si notati cu albinute pe
stupul echipei.
Dupa ce se finalizeaza activitatea se numara toate
albinutele de la fiecare echipa pentru a vedea echipa
castigatoare si pentru a primi ecusoane cu albinute
harnicute.
Pe tranzitia ,,Infloresc gradinile” copiii se duc pana la
baie
Dupa ce se intorc copiii sunt rugati sa se aseze la masute
unde ii asteapta deja materialele pentru a realize o
frumoasa gradina cu flori, insa trebuie sa fie atenti pentru
a o realize corect.
Se executa un exercitiu de incalzire a muschilor mici ai
mainii
,,Palma mea e ca o floare.
Un boboc ea s-a facut,
Degetele mici petale
Care incet s-au desfacut.
La pian acum cantam
Ploaia o imitam.
Explicatia
Problematizar
ea
Aplicatia
Aplicatia
numere
Recompense
cu albinute
Foi colorate
acuarela
Individual
Individual
modul de lucru
Se observa daca au
inteles sarcina si
daca o rezolva
corect
Observarea
comportamentului
verbal si non
verbal
Observarea
modului in care isi
incalzez mainile
Se observa modul
in care folosesc
16
Spargem tare nucile
Si aruncam cojile,
Pe maine apoi ne spalam,
Tare, tare le scuturam
Si de treaba ne apucam.”
Se prezinta modelul, se explica modul de lucru, iar apoi
copiii trebuie sa realize individual cate o gradina cu flori
Jocul
Explicatia
Demonstratia
Aplicatia
Modelul
prezentat
Foi colorate
acuarela
Frontal
Individual
instrumentele de
lucru si produsul
final
Asigurarea
retentiei si a
transferului
Desfasurarea ALA2
Fiecare copil va aseza la avizier lucrarea ,se va realize
turul galeriei, apoi vom juca jocul cu text si
cant ,,Albinuta”
Explicatia
Demonstratia
Jocul Turul galeriei
Cu intreaga
grupa de copii
Observarea
comportamentului
verbal si non
verbal
Evaluarea si
incheierea
activitatii
Copiii vor fi evaluati in functie de modul in care au
lucrat. Sunt apreciati verbal si vor primi surprise dulci de
la zana primaverii
Frontal Aprecieri verbale
pozitive
17
18
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
INTEGRATA
,,IN GRADINA CU FLORI”
GRUPA MICA ,,Piticii”
PROF. Anca-Elena PINTEA
GRADINITA CU PR. PR. NR.4 CODLEA
19