Post on 08-Jul-2016
Unitatea de învățământ:G.P.N Piatra Data:15-06-2016 Prof.înv.preșcolar:Ciucă Irina Nivelul I Tema de studiu:„Când,cum și de cese întâmplă?” Tema activității:„Săculețul fermecat” Subtema :„Planuri de vacanță” Tipul activității:Evaluare de cunoștințe Forma de realizare:Activitate integrată(DȘ+DOS) Mijloc de realizare:Joc Didactic
OBIECTIV CADRU:
-verificarea și evaluarea cunoștințelor matematice privind însușirea conceptului de număr natural în concentrul 0-5;utilizarea limbajului matematic adecvat; -consolidarea deprinderii de a aplica cunoștințele matematice lipind un anumit număr de elemente din natură, pentru a realiza un colaj
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
DȘ-Activitate matematicăO1-să formeze mulțimi cu un număr dat de elemente;O2-să raporteze numărul la cantitate și cantitatea la număr;O3-să ordoneze crescător și descrescător numerele naturale,în concentrul 0-5;O4-să stabilească vecinii unui număr dat;O5—să construiască la panou șirul numeric crescător și descrescător;O6-să mânuiască materialele puse la dispoziție;O7-să-și coordoneze acțiunile în colectiv;O8-să aplice regulile jocului;O9-să se exprime corect în limbajul matematic adecvat;DOS
Proiect didactic
O1-să cunoască și să utilizeze unelte simple delucru pentru realizarea unei activități practiceO2-să trăiască în relațiile cu cei din jur stări afective pozitive,să manifeste prietenie,toleranță,armonie,concomitent cu învățarea autocontrolului;O3-să se comporte adecvat în diferite contexte sociale;O4-să negocieze și să participe la decizii comune;
Strategii didactice:
●Metode și Procedee;-Explicația,descoperirea, jocul,exercițiul,problematizarea
●Mijloace de învățământ:coșuleț cu material diferit,jetoane cu cifre de la 0-5;1-2 jetoane cu rândunele;flanelograf,fișe de lucru;
●Sarcina didactică:să descopere grupa care a dispărut de pe flanelograf;-să denumească valoarea ei;-să numească vecinul, mai mare sau mai mic
●Elemente de joc;mânuirea materialului, descoperirea coloanei absente,căutarea cifrelor și a jetoanelui cu atâtea obiecte câte cer„vecinii”
●Regula jocului:-copiii trebuie să descopere a câta grupă lipsește,să o denumească prin ridicarea jetonului care indică cifra corespunzătoare locului ei în șirul numeric,să denumească vecinul mai mare sau mai mic,reprezentându-l prin jetoane cu tot atâtea buline câte arată cifra jetonului;
●Forma de organizare:frontal și individual ,pe grupe●Durata 15-20min
Bibliografie:
-M.E.C.,2000„ Programa activităților instructiv –educative în grădinița de copii”-București-Ghid Metologic,Ediția a III-a „Laborator preșcolar”,V&integral,Liliana Ezechil,Mihaela Păiși Lăzărescu,București-2006
Desfășurarea activității
Nr.Crt
Evenimentedidactice
Conținut Științific
Strategii didacticeMet.și proc.
Evaluare
1. Momentorganizatoric
Asigur condițiile necesare desfășurării activității:
ConversațiaExplicația
Aprecieriverbale
2. Captarea atenției
Se realizează prin intuirea materialului didactic de pe măsuțele copiilor.-Ce ați primit pe măsuțe?-Ce ați găsit în coșulețe?(jetoane cu cifre,jetoane cu buline)
ConversațiaExplicația
Observarea sistematică a copiilor
3. Reactualizarea cunoștințelor
Un copil numără de la 0-5Crescător și un copil va număra de la 5-0,descrescător.-Câți norișori sunt la flanelograf?-Ce culoare are floricica?
ConversațiaExplicațiaProblema-tizarea
Aprecieri verbaleObservareasistematică
4. Anunțarea temei și a obiectivelor
Astăzi la activitatea noastră ne vom juca cu cifrele șirului numeric (0-5).Jocul nostru se numește :„Săculețul fermecat”
ConversațiaExplicația
ObservareaComportamentului copiilor
5. Dirijarea învățării și prezentarea conținutului
Explicarea și exemplificarea jocului;Copiii vor acoperi ochi punând capul pe măsuțe,la semnalul educatoarei vor deschide ochi ,în acest timp se la lua un element de la o cifră de pe panou împreună cu grupa sa de elemente,la semnalul
ConversațiaExplicațiaDemonstrațiaExercițiu
Observarea sistematicăAprecieriVerbaleÎntrecerea
educatoarei o bătaie din palme copiii vor deschide ochi,copilul care a primit o cifra de pe panou, în față se va ridica și va spune ce cifră are în față și o va așeza la panou,un alt copil va spune câte elemente trebuie să aibă cifra 2 de exemplu și le va așeza la panou. În complicarea jocului se va folosi un intrus în jocul nostru pe care copiii trebuie să-l detecteze și să îl recunoască .Se va executa jocul de probă.
6. Obținereaperformanței
La semnalul educatoarei va începe jocul.Copiii vor fi împărțiți în două grupe ,vor încurajați prin aplauze iar cei care vor greși vor executa o pedeapsă distractivă.
ConversațiaExplicațiaExercițiuProblema-tizarea
ÎntrecereaAprecieriVerbaleObservareaSistematicăCompetiția
7.
8.
Asigurarea transferului și a conexiuni inverse
Încheierea
DOSCopiii au primit pe măsuțe materiale mărunt prin care vor realiza un colaj(fluturași,floricele,norișori,un soare,cu ajutorul cărora vor realiza un colaj)Explic tehnicile de lucru,prezentând modelul și etapele de lucru.Copiii vor realiza sarcina propusă.Lucrările copiilor vor fi expuse la expoziție.Se fac aprecieri generale și individuale și asupra
ExplicațiaDemonstrațiaConversațiaExercițiuTurul Galeriei
AutoevaluareaObservarea sistematică